vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

197 επισκέπτες, 1 χρήστης
manoslykos

Twitter

Σύρμα SS (stainless steel)

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #750 στις: Μαρτίου 04, 2016, 02:18 »
Την αντίσταση μπορείς να την στήσεις σωστά με πολύ κοντά/σχεδόν κολλημένες τις σπείρες και να μην έχεις hotspots με την έννοια του πυρωματος.
Το θέμα όμως είναι ότι το ίδιο το στήσιμο με κολλητα/πολύ κοντά τις σπείρες, είναι από μόνο του ένα hotspot στο κέντρο.
Οπότε αρπάζει πολύ τοπικά η αντίσταση και δεν έχεις σωστές μετρήσεις.

Κατά τα άλλα, το ss δουλεύει το ίδιο καλά σε tc με κοντά τις σπείρες όπως δουλεύει και όταν είναι αραιά.
Χάλια δηλαδή :D

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #751 στις: Μαρτίου 04, 2016, 09:05 »
Φίλε estrifan , έτσι για να σου φύγει η απορία, εγώ δεν έχω στήσει για χρήση δικιά μου ,spaced coil ποτέ και με κανένα σύρμα σε κανένα άτμο και σε κανένα mod. Δουλεύω μόνο contact.. Spaced  μόνο σε δοκιμές.. :idiot1: 8)

Αποσυνδεδεμένος ambient

  • **
  • 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #752 στις: Μαρτίου 04, 2016, 15:04 »
Έχει δοκιμάσει κάποιος σύρμα ss από την Alter Ego, να μας πει την άποψη του; Θέλω να πάρω ένα στα 25mm και να φτιάξω αντιστάσεις 1+ Ohm. Επίσης αν έχει κάποιος να προτείνει μαγαζί για 25mm σύρμα στη Θεσσαλονίκη είμαι όλος αυτιά. ;)

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #753 στις: Μαρτίου 04, 2016, 15:24 »
Ναι, και είναι πολύ καλό το συγκεκριμένο σύρμα (coilmaster). Έχει γίνει σχετική αναφορά.

Αποσυνδεδεμένος cho oyu

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #754 στις: Μαρτίου 04, 2016, 15:43 »
Έχει δοκιμάσει κάποιος σύρμα ss από την Alter Ego, να μας πει την άποψη του; Θέλω να πάρω ένα στα 25mm και να φτιάξω αντιστάσεις 1+ Ohm. Επίσης αν έχει κάποιος να προτείνει μαγαζί για 25mm σύρμα στη Θεσσαλονίκη είμαι όλος αυτιά. ;)

Vape Spot οχι μονο για Θεσ/νικη,  αλλα για ολη την Ελλαδα  :) :)

http://vape-spot.gr/

Λογικα θα χει και ατσαλι 

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #755 στις: Μαρτίου 04, 2016, 15:50 »
Δεν έχει.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #756 στις: Μαρτίου 04, 2016, 20:23 »

Λοιπον παμε τα πραγματα απο την αρχη:

Για λογους υγειας καλο ειναι να μην πυρωνουμε κανενα συρμα, οχι μονο το Νι200, Κανενα!

Οταν ξεκινησε ο ελεγχος θερμοκρασιας με το dna40 το μονο συρμα που υποστηριζε ηταν το Ni200.
To Νi200 εχει πολυ μικρη ωμικη αντισταση. Για να υπολογιστει η θερμοκρασια δεν υπαρχει καποιος αισθητηρας αλλα υπολογιζεται η μεταβολη της ωμικης αντιστασης απο την αρχικη μετρηση της οταν ειναι απυρωτη σε θερμοκρασια δωματιου.

Στην περιπτωση που στησεις spaced, κλειδωνεις την αρχικη αντισταση, ρυθμιζεις μεγιστη θερμοκρασια και ατμιζεις μια χαρα.

Αν ομως στησεις contact(χωρις να πυρωσεις), κλειδωσεις αρχικη αντισταση, ρυθμισεις θερμοκρασια και πατησεις το κουμπι
ενδεχεται να εχεις hot spots/legs οποτε δε θα παιρνεις σωστες μετρησεις και κατα συνεπεια υπολογισμο θερμοκρασιας.

Αν θες να φτιαξεις τα hot spot/legs θα πρεπει να πυρωσεις το συρμα (το οποιο ομως ειναι αυτο που θελουμε να αποφυγουμε) και μετα να περιμενεις και να κρυωσει για να κλειδωσεις τη μετρηση.

Αυτος ειναι ο μονος λογος που προτιμαται το spaced, η ευκολια δηλαδη του στησιματος για TC.

Τωρα στα αλλα συρματα που δεν εχουν τοση μικρη ωμικη αντισταση οπως πχ το SS316 και κατα συνεπεια οι μικρομεταβολες της αντιστασης δεν επηρεαζουν τοσο πολυ τον υπολογισμο της θερμοκρασιας ισως να ατμιζεις ικανοποιητικα και με εναν ελαφρυ hot/spot.

Ελπιζω να ημουν κατανοητος  :)

Μάλλον εγώ δεν έγινα κατανοητός και μου λες πράγματα τα οποία ξέρω πολύ καλά και έχω διαβάσει άπειρες φορές! Μπορεί να μην τα έγραψα εγώ τόσο κατανοητά. :)
Το θέμα του πυρώματος της αντίστασης το έχουμε τραβήξει όσο δεν πάει πια. Πολλοί λοιπόν εξακολουθούν να το κάνουν, είτε με πιο λίγα watt είτε παραδοσιακά. Απο επιλογή. Όχι απο άγνοια. Εγώ το έκανα μόνο και μόνο για να μου λυθεί η απορία αφού στρίβω μόνο spaced coils.
Το πως υπολογίζεται η θερμοκρασία επίσης το γνωρίζω πολύ καλά.
Ξαναλέω οτι με το contact, εγώ εννοούσα με τη μέθοδο του πυρώματος, οπότε αφού πυρώνουμε δεν έχουμε και hotspot γιατί φαίνονται και διορθώνονται. Και φυσικά εννοείται οτι το κλείδωμα της αντίστασης γίνεται με την αντίσταση κρύα.
Θα έλεγα οτι δεν είναι μόνο αυτός ο λόγος που προτιμάται το spaced, γιατί υπάρχει και διαφορά στο ατμιστικό αποτέλεσμα ανεξαρτήτου TC.
Επειδή όμως όπως είπες ας πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή, ωφείλω να σε διορθώσω και να πω οτι τα άλλα σύρματα έχουν μικρομεταβολές της αντίστασης όχι επειδή δεν έχουν τόσο μικρή ωμική αντίσταση όπως το Ni200, αλλά γιατί έτσι συμπεριφέρεται το υλικό και έτσι προκύπτει το μικρό TCR. Και το τιτάνιο έχει μεγαλύτερη αντίσταση απο το νικέλιο, αλλά οι μεταβολή της αντίστασής του είναι μεγαλύτερη απο το ατσάλι σαν υλικό. TCR 350 έχει! ;)
Ελπίζω να εννοούσες το ίδιο και να μην έγινε κατανοητό όπως το έγραψες :)

Ελπίζω επίσης αυτή τη φορά να έγινα και εγώ κατανοητός! :thumpup:


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Την αντίσταση μπορείς να την στήσεις σωστά με πολύ κοντά/σχεδόν κολλημένες τις σπείρες και να μην έχεις hotspots με την έννοια του πυρωματος.
Το θέμα όμως είναι ότι το ίδιο το στήσιμο με κολλητα/πολύ κοντά τις σπείρες, είναι από μόνο του ένα hotspot στο κέντρο.
Οπότε αρπάζει πολύ τοπικά η αντίσταση και δεν έχεις σωστές μετρήσεις.

Κατά τα άλλα, το ss δουλεύει το ίδιο καλά σε tc με κοντά τις σπείρες όπως δουλεύει και όταν είναι αραιά.
Χάλια δηλαδή :D

Φίλε μου Νίκο που σου έχω και αδυναμία γιατί εσύ μου έμαθες το NiFe  ;D , για αυτό ακριβώς το λόγο έκανα αυτές τις δοκιμές! Για να δω όχι μόνο τη διαφορά στο βαμβάκι, αλλά και τη διαφορά στη μέτρηση της αντίστασης στις δύο περιπτώσεις. Και είδα οτι δεν υπήρχε καμία διαφορά. Το modάκι, ότι αντίσταση μετρούσε σαν μέγιστη πατώντας το fire στο spaced coil, την ίδια ακριβώς έδειχνε και στο contact. Άρα και ίδια θερμοκρασία! Θεωρητικά βέβαια πάντα ε. Δεν έχω κάποιο όργανο μέτρησης της θερμοκρασίας της αντίστασης, αλλά μπορώ να δεχτώ τη λογική να βγάζει λιιίγο παραπάνω θερμοκρασία σε συνδυασμό των κολλητών σπειρών, η οποία όμως δεν επηρεάζει την αντίσταση αφου η μέτρησή της ήταν ίδια. Μπορεί δηλαδή να εκλύεται λίγο μεγαλύτερη θεμοκρασία επειδή οι σπείρες είναι κοντά, χωρίς αυτό όμως να σημαίνει οτι η θερμοκρασία του ίδιου του σύρματος είναι μεγαλύτερη.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Φίλε estrifan , έτσι για να σου φύγει η απορία, εγώ δεν έχω στήσει για χρήση δικιά μου ,spaced coil ποτέ και με κανένα σύρμα σε κανένα άτμο και σε κανένα mod. Δουλεύω μόνο contact.. Spaced  μόνο σε δοκιμές.. :idiot1: 8)


Εμ δε θα μου έφευγε η απορία όμως, έτσι για να...για τους λόγους που είπα ακριβώς απο πάνω! :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 04, 2016, 20:36 από estrifan »

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #757 στις: Μαρτίου 04, 2016, 22:21 »
Μη λες τέτοια φίλε μου.. Θα μας βάλουν ταμπέλα "bromance" και άλλα τέτοια περίεργα :laugh1:
Anyway, στην θεωρία δεν υπάρχει κανένα θέμα παρά μόνο μικρή διαφορά στην πράξη.
Στο ss συγκεκριμένα που ήδη νιώθεις το "πάνω-κάτω" λόγο πολύ χαμηλού tcr, με τις σπείρες πολύ κοντά το νιώθεις ακόμα περισσότερο. Κυρίως σε μοντακια με πλακέτα yihi που το tc είναι με pfm και όχι dc.
Και με το νικελ θα συμβεί αυτό με twisted πχ που είναι κάτι παρόμοιο ας πούμε, αλλά με το tcr που έχει δεν καταλαβαίνεις διαφορά αν δεν προσπαθήσεις να δεις.

Anyway, το ξεψαχνιζουμε πολύ και νομίζω δεν χρειάζεται.
Γενικά το θέμα με τις ανοιχτές σπείρες στο tc άρχισε με το σκεπτικό ότι δεν πρέπει να πυρωσεις το ni200 για να κολλήσει και να υπάρχει μια απόσταση για να μην ζεσταίνει πολύ η μια σπείρα την άλλη, έτσι ώστε η θερμοκρασία να μην είναι υπερβολικά ψηλά και έχεις συνέχεια υποτονικό ατμισμα δυσανάλογο των βαθμών που έχεις ρυθμίσει.
Εφόσον "ξεπεράσαμε" ας πούμε το νικελ και έχουμε dry burnable σύρματα, ότι μας αρέσει κάνουμε.
Ας πέσουμε και 10-20 βαθμούς έξω, δε βαριέσαι :D

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #758 στις: Μαρτίου 05, 2016, 00:26 »
Θα έλεγα οτι δεν είναι μόνο αυτός ο λόγος που προτιμάται το spaced, γιατί υπάρχει και διαφορά στο ατμιστικό αποτέλεσμα ανεξαρτήτου TC.
Μαλλον πρόκειται περι ψυχολογικης διαφοράς  :)

Επειδή όμως όπως είπες ας πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή, ωφείλω να σε διορθώσω και να πω οτι τα άλλα σύρματα έχουν μικρομεταβολές της αντίστασης όχι επειδή δεν έχουν τόσο μικρή ωμική αντίσταση όπως το Ni200, αλλά γιατί έτσι συμπεριφέρεται το υλικό και έτσι προκύπτει το μικρό TCR. Και το τιτάνιο έχει μεγαλύτερη αντίσταση απο το νικέλιο, αλλά οι μεταβολή της αντίστασής του είναι μεγαλύτερη απο το ατσάλι σαν υλικό. TCR 350 έχει! ;)

 :confused1: ??? :confused1:

Ο γενικος κανονας ειναι οτι το TCR ειναι αντιστροφως αναλογο της ωμικης αντιστασης του τυπου συρματος:

TύποςΩ/μΤCR x10-6
Kanthal A1    28,4        2
SS 316L14,7879
Ti19,23660
Ni2001,886000
Τα νουμερα ειναι για συρμα διαμετρου AWG30 απο Steam-Engine

Οπως βλεπεις οσο αυξανεται η αντισταση τοσο μειωνεται ο συντελεστης.

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #759 στις: Μαρτίου 05, 2016, 01:52 »
Ναι, και είναι πολύ καλό το συγκεκριμένο σύρμα (coilmaster). Έχει γίνει σχετική αναφορά.

Επιβεβαιώνω και εγώ που το έχω πάρει εδώ και 15μέρες από vaporsolutions.gr

Στα των αντιστάσεων τώρα το spaced αν είναι να γίνει πρέπει να γίνει σωστά με βίδα ώστε να πετύχεις αποστάσεις ίδιες, αλλιώς η αντίσταση είναι ασταθής . Εγώ contact κάνω και χωρίς πύρωμα πάντα  με το coil jigger της φωτό.. Αυτό δεν είναι λείο σαν τα τρυπανάκια.. είναι λίγο σαγρέ και σου στρώνει το σπείρωμα σωστά, ώστε να μην σου βγάζει hot spots..


Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #760 στις: Μαρτίου 05, 2016, 02:15 »
Το παρηγγειλα και γω το coilmaster και περιμενω...Αντε να δουμε...
Παντως σε συνομιλια που ειχα με τον Mike απο vape-spot μου ειπε πως βρισκεται σε σταδιο δοκιμων για ss συρματα και λογικα στο επομενο διαστημα θα φερει,,.
Οπως και να το κανουμε ο τυπος σ'αυτα ειναι εγγυηση...

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #761 στις: Μαρτίου 05, 2016, 02:37 »
Στα των αντιστάσεων τώρα το spaced αν είναι να γίνει πρέπει να γίνει σωστά με βίδα ώστε να πετύχεις αποστάσεις ίδιες, αλλιώς η αντίσταση είναι ασταθής . Εγώ contact κάνω και χωρίς πύρωμα πάντα  με το coil jigger της φωτό.. Αυτό δεν είναι λείο σαν τα τρυπανάκια.. είναι λίγο σαγρέ και σου στρώνει το σπείρωμα σωστά, ώστε να μην σου βγάζει hot spots..

:thumbsup_move_1:

To spaced δεν χρειαζεται ακριβως ιδιες αποστασεις, η τιμη της αντιστασης εξαρταται απο το μηκος του συρματος. 
Θεμα ασταθειας τιθεται αν 2 σπειρες ακουμπανε μεταξυ τους και βραχυκυκλωνουν.
Αρα το θεμα της ασταθειας το εχουν τα contact coils.

"Because of possible shorts, micro-coils are not recommended." DNA40 Manual

" Please note that the temperature reading is the average temperature of the atomizer coil, and care should be taken to construct the heating coil so that the temperature is uniform, without hot or cold spots." DNA200 Manual

"Because of possible shorts, micro-coils are not recommended." Dicodes Manual


« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 05, 2016, 02:43 από athkatla »

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #762 στις: Μαρτίου 05, 2016, 04:15 »
Μαλλον πρόκειται περι ψυχολογικης διαφοράς :) :confused1: ??? :confused1: Ο γενικος κανονας ειναι οτι το TCR ειναι αντιστροφως αναλογο της ωμικης αντιστασης του τυπου συρματος:
TύποςΩ/μΤCR x10-6
Kanthal A1 28,4 2
SS 316L14,7879
Ti19,23660
Ni2001,886000
Τα νουμερα ειναι για συρμα διαμετρου AWG30 απο Steam-Engine Οπως βλεπεις οσο αυξανεται η αντισταση τοσο μειωνεται ο συντελεστης.
άλλη διάμετρος έχει άλλο συντελεστή?

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #763 στις: Μαρτίου 05, 2016, 05:41 »
Άλλη διάμετρος έχει άλλη αντισταση.

Sent from my xperia Z2 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #764 στις: Μαρτίου 05, 2016, 11:43 »

Ο γενικος κανονας ειναι οτι το TCR ειναι αντιστροφως αναλογο της ωμικης αντιστασης του τυπου συρματος:

TύποςΩ/μΤCR x10-6
Kanthal A1    28,4        2
SS 316L14,7879
Ti19,23660
Ni2001,886000
Τα νουμερα ειναι για συρμα διαμετρου AWG30 απο Steam-Engine

Οπως βλεπεις οσο αυξανεται η αντισταση τοσο μειωνεται ο συντελεστης.

Εκτός απο το NiFe30 της dicodes ... 5.5Ohm/m με TCR 320 :) απο οτι λέει στη σελίδα της αλλά κάνω και εγώ τη σύγκριση με τις τιμές του Steam-Engine (στα 0.28mm βέβαια που το βγάζει μόνο η dicodes)


ΤύποςΩ/μTCRx10-6
Kanthal a123.552
SS 316L12.18879
Ti17.633660
NiFe305.363200
Ni2001.566000

Να συμπληρώσω οτι χαίρομαι την "αντιπαράθεση" όταν γίνεται σε τέτοιο επίπεδο και είναι χρήσιμη γιατί μαθαίνουμε ο ένας απο τον άλλο! :thumpup:
Εγώ ας πούμε δεν είχα προσέξει ποτέ την αναλογία TCR και ωμικής αντίστασης με τύπο σύρματος!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278646 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12919 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123800 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64006 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206723 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92994 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3921 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1150 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173156 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15610 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14325 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9676 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos