vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

263 επισκέπτες, 8 χρήστες
teo77, Doubt, dkostas, johnath, dimitrisd, tsiv, camber, manoslykos

Twitter

Σύρμα SS (stainless steel)

Αποσυνδεδεμένος boson

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #555 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 19:29 »
εγώ πάντως με 120 δεν παίρνω καμμένο.  :)

Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #556 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 20:05 »
Καλα και εγω δεν τρωω καμμενο συνεχεια,ουτε με 120 ουτε με 90 tcr ,αλλα αμα εχεις καποια στιγμη υποτροφοδοσια η ξεχασεις να ανοιξεις τα υγρα σε ατμοποιητη με ρυθμιση ,θα δεις με το tc και το  SS αν θα το φας το καμμενο  :)) :))

Αποσυνδεδεμένος dimiΚ

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #557 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 20:16 »
Οταν ατμίζετε με ss σε power mode τι τάση συνήθως έχετε στο mod?
Εγω ανεξαρτήτα τι ohm αντίσταση έχω  ( συνήθως ο,60 έως 0,70 ) παίζω στα 13 με 14 watt. Κάπου εκεί μου αποδίδει σε γεύση με με σχετικά κρύο ατμό.

Αποσυνδεδεμένος GiorgosDS

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #558 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 20:26 »
Όσες φορές το δοκίμασα σε διάφορους ατμοποιητές όταν τελειώνει το υγρό και αρχίζει η υποτροφοδοσία αρχίζει τα protection, καμένο δεν πήρα ποτέ.
Με vtc mini - ss316l ud 0.32 - στη επιλογή του mod για SS316 - 200 C.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Οταν ατμίζετε με ss σε power mode τι τάση συνήθως έχετε στο mod?
Εγω ανεξαρτήτα τι ohm αντίσταση έχω  ( συνήθως ο,60 έως 0,70 ) παίζω στα 13 με 14 watt. Κάπου εκεί μου αποδίδει σε γεύση με με σχετικά κρύο ατμό.


εκεί περίπου κι εγώ σε power και 15w σε TC

Αποσυνδεδεμένος boson

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #559 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 20:50 »
@thomasprevere


για να το λες θα σου έχει συμβεί. :))  πάντως εγω σε dripper (magma) δεν μου συμβαίνει.

Αποσυνδεδεμένος araditsas

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #560 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 21:57 »
Πολύ αμφιβάλω πάντως αν παίζει κάποιο ρόλο το χρώμα από το καρουλάκι. Αναφέρομαι σε σύρμα ίδιας διατομής βέβαια. Λογικά και το μαύρο και το πράσινο πρέπει να είναι ίδια και το μόνο που αλλάζει είναι το χρώμα της συκευασίας.
Πίστεψε το και όμως παίζει ρόλο το χρώμα είναι άλλη παρτίδα και δουλεύει σωστά το πράσινο.

Καλησπέρα σε όλους .έγραψα και στο θέμα του magma αλλά κανένας δεν μου απάντησε.το γράφω και εδώ .έχει δοκιμάσει κανένας με ss316 στον magma ? Και αν ναι μπορεί να μου στείλει το στήσιμο που έκανε ? Έχω ss316  28awg και θέλω να βγει γύρω στα 0.3-0.5 ohm .Ευχαριστώ :)

ΑΝ θες να βγάλεις τόσο χαμηλή αντισταση πάρε 40αρι ss το δοκίμασα σήμερα είναι μια από τα ίδια με 32αρι όμως καμία διαφορά στο ατμισμα απλά βλέπεις αλλά ωμ.

Δοκίμασα το ss της ud αυτό στο πράσινο καρουλακι. Καταπληκτική γεύση. Έβαλα tcr 105 στο sx mini ml αλλά γρήγορα κατέβηκα στο 92. Μου φάνηκε ότι δούλευε πιο σωστά εκεί. Το θέμα είναι πως μετά από μία μέρα δεν δούλευε όπως στην αρχή. Έπεσε αρκετά η απόδοση του. Γεύση ίδια αλλά χτύπημα και ντουμανι πεσμένα. Θα δοκιμάσω ξανά όμως γιατί μου άρεσε πολύ η γεύση του.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Το έχω παρατηρήσει και εγώ αυτό και έτσι κάθε 5ml ρίχνω ένα νέο στήσιμο και απολαμβάνω

Περίεργα πράγματα. Εγώ πάλυ κοντεύω να τελειώσω ένα καρουλάκι μαύρο ud 28ga και αν εξαιρέσω  1 2 στησήματα είμαι μιά χαρά και με σταθερό άτμισμα ακόμη και όταν  άφησα μία εβδομάδα το σύρμα με αλαγή βαμβακιού μόνο. Συναλικά το πρωτιμό απο το kanthal σε τανκάτους άτμο ενω σε dripper δεν βρίσκω ουσία να το χρησιμοποιώ.

Παίζει ρόλο και το μοντακι π.χ αν το ςς το δουλεύει σταθερά στα 0.00120 φυσικά θα πυροβολεί αλλά δεν θα δείχνει σωστά την θερμοκρασία.


Γιατί όχι σε ντριπερ ;εκεί είναι που χρειάζεται οπωσδήποτε ο έλεγχος.

Έλα ντε, άντε βρες άκρη! Εδώ αρχίσαμε να μιλάμε και για τι χρώμα έχει το καρουλάκι, λες και δεν φτάνει το UD, ss316L, 28ga :dontknow:
Πιθανόν να μην έχει σταθερό tcr το σύρμα, όπως λέει παραπάνω ο takkat και ανάλογα με την παρτίδα και τις μικροδιαφορές στο στήσιμο, να έχει αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά. Επιφυλάσσομαι μέχρι να δοκιμάσω αρκετά διαφορετικά σύρματα, μπας και βγάλω πιο ασφαλές συμπέρασμα. :hmmm:

Ακριβώς έτσι είναι άλλη η παρτίδα ίσως να διαπιστώσε λάθος ή ud και το διορθωσε
Εγω επειδη βαρεθηκα να κλειδωνω και να ξεκλειδωνω με το ss316 και να τρωω και κανα καμμενο με tc και να εχω δοκιμασει διαφορετικα tcr ,90 εως 120 και επειδη βλεπουμε οτι δεν βρισκουμε ακρη με το tc στο ss ud συρμα τουλαχιστον, το γυρισα σε power mode και ολα μια χαρα,την ιδια γευση εχει ,το διο χτυπημα,ατμο και το ιδιο καμμενο θα φαω οπως και με το tc  :))
Καμένο ποτέ ποτέ ποτέ ακόμα και σκέτο βαμβάκι με δοκιμές που έχω κάνει ,καμένο ποτέ κάτι κάνεις λάθος ή στο στήσιμο ή στο ρύθμισμα σίγουρα.

Καλα και εγω δεν τρωω καμμενο συνεχεια,ουτε με 120 ουτε με 90 tcr ,αλλα αμα εχεις καποια στιγμη υποτροφοδοσια η ξεχασεις να ανοιξεις τα υγρα σε ατμοποιητη με ρυθμιση ,θα δεις με το tc και το  SS αν θα το φας το καμμενο  :)) :))



Στάλθηκε από το SM-N920C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος dimiΚ

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #561 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 22:19 »
Araditsa δεν χρησιμοποιώ tc σε Dripper όχι γιατί δεν χρειάζεται αλλά γιατι φροντίζω να μην σταγνώνει η αντίσταση μου ποτέ.
Είναι καθαρά προσωπική μου προτίμηση λόγω του ότι έχω πολύ τροφοδοσία προτιμώ  την σταθερότητα του power mode.
Καμένο σε tc δεν έχω πάρει ούτε εγώ ποτέ και ατμίζω σταθερά σε tc με τανκάτους από τον Ιόυνιο, έχει τύχει όμως αλίωση γεύσης απο υψηλότερη θερμοκρασία απ αυτή που θεωριτικά έχω επιλέξει.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #562 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 22:22 »
Το έχω παρατηρήσει και εγώ αυτό και έτσι κάθε 5ml ρίχνω ένα νέο στήσιμο και απολαμβάνω

Αν είναι φίλε μου να κάνω ένα-δύο στησίματα την ημέρα, τότε δεν απολαμβάνω τίποτα, οπότε στο συρτάρι το παλιόσυρμα ή power, για να μην κλωνίζεται και η ψυχική μου υγεία :)

Αποσυνδεδεμένος fkatsa

  • **
  • 132
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #563 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 22:38 »
Με 30 AWG, 316L 0,88Ω,στο Phenomenon, με 20W, 200C σε default ρυθμίσεις το VTC Mini παίζει μια χαρά (για τα δικά μου γούστα)
και γευση και ντουμάνι με πλήρη απουσία καμμένου.

 

Αποσυνδεδεμένος araditsas

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #564 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 22:44 »


Araditsa δεν χρησιμοποιώ tc σε Dripper όχι γιατί δεν χρειάζεται αλλά γιατι φροντίζω να μην σταγνώνει η αντίσταση μου ποτέ.
Είναι καθαρά προσωπική μου προτίμηση λόγω του ότι έχω πολύ τροφοδοσία προτιμώ  την σταθερότητα του power mode.
Καμένο σε tc δεν έχω πάρει ούτε εγώ ποτέ και ατμίζω σταθερά σε tc με τανκάτους από τον Ιόυνιο, έχει τύχει όμως αλίωση γεύσης απο υψηλότερη θερμοκρασία απ αυτή που θεωριτικά έχω επιλέξει.

Πολύ σωστά τα λες. .
Αν είναι φίλε μου να κάνω ένα-δύο στησίματα την ημέρα, τότε δεν απολαμβάνω τίποτα, οπότε στο συρτάρι το παλιόσυρμα ή power, για να μην κλωνίζεται και η ψυχική μου υγεία :)
Γούστα είναι αυτά αν εσύ δεν απολαμβάνεις κάνε το καλύτερο για εσένα.  Για εμένα αυτό είναι απόλαυση.

Στάλθηκε από το SM-N920C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #565 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 22:49 »
Το χω φαει λεμεεεε , ειχα κανει και το τεστ με το στεγνο βαμβακι στους 210 δεν το ειχε καψει καθολου μετα τους 210 αρχιζε να σκουραινει λιγο,μια χαρα δουλευε μεχρι που ξαναγεμισα το τανκ και δεν ξερω γτ δεν ρουφαγε σωστα το βαμβακι υγρο και δοκιμασα καμμενο βαμβακακι ,καλο ηταν παντως. :))

Καθε μερα αλλαζω βαμβακι και αντισταση με το ss βαρεθηκααααα , θα παρω ss 316  καρουλι   που εχουν τα καλωδια της Δεη για να εχω να στηνω  :))

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #566 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 22:59 »
Γούστα είναι αυτά αν εσύ δεν απολαμβάνεις κάνε το καλύτερο για εσένα.  Για εμένα αυτό είναι απόλαυση.

Μάλλον δεν κατάλαβες το πνεύμα μου. Εννοούσα ότι αν κάνω 7-8ml την ημέρα και για να τα απολαμβάνω, θα πρέπει να στήνω δυο φορές μέσα στη μέρα, έναν μόνο ατμοποιητή, ε αυτό δεν έχει τόσο γούστο, από θέμα χρόνου και δέσμευσης.
Το θέμα είναι να στήνεις και να έχεις ένα απροβλημάτιστο 3ήμερο άτμισμα βρε αδερφέ, όχι όλη την ώρα να στρίβεις σύρματα! Ζητάω πολλά? :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος GiorgosDS

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #567 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 23:09 »
Το SS δεν πιάνει μάκα όπως το kanthal και μας βγάζει περισσότερα ml συγκριτικά.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #568 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 23:15 »
Συμφωνώ Γιώργο μου, η ένστασή μου αφορούσε την περίπτωση που λόγω αστάθειας σε tc, αναγκάζεται κανείς να στήνει κάθε μέρα νέα αντίσταση.

Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #569 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 00:19 »
μαγκες εμεις που εχουμε iv2d2 μπορουμε να παιξουμε με ελεγχο θερμοκρασιας με ss 316L???

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123616 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:15
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 24 12756 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:16
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278489 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63888 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206489 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92933 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3896 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1126 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172998 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15565 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14278 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9636 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos