vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

510 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, ipomonias, vasilis27p, giorgos1999, grag, Lazy Dog

Twitter

Smok TFV4

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #30 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2015, 16:04 »
Zarko με istick 100w (με τα γνωστά για υποτονικά ρεύματα στα 0.2ω) προτείνεις αυτόν, τον uwell crown ή τον starre Pro; Κυρίως για αντιστάσεις, για καθαρόαιμο επισκευάσιμο θα τιμήσω Cthulu v2 μάλλον με τα δύο ντεκ.

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #31 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2015, 17:10 »
Δύσκολη ερώτηση φίλε mindtrapper, καταρχήν δεν με θεωρώ και τον πλέον ειδικό, θα προσπαθήσω να σου απαντήσω απλά με την λογική. Επίσης να σου πω ότι δεν έχω δοκιμάσει τους Crown και Starre Pro, οπότε δεν μπορώ και να έχω άποψη.

Αρχικά, αν το πάμε βάσει των reviewers, ο TFV4 θεωρείται από τους περισσότερους ο καλύτερος super subohm ατμοποιητής στον πλανήτη αυτή τη στιγμή, όσον αφορά τους τομείς του παραγόμενου ντουμανιού, της γεύσης, αλλά και της αντοχής των έτοιμων κεφαλών. Υπάρχουν χρήστες που έχουν αναφέρει ότι έχουν φτάσει ακόμα και 200ml κατανάλωση υγρού με την τριπλή κεφαλή των 0,2Ω και πήγαινε ακόμα τρένο!  :o Με την μέχρι τώρα εμπειρία μου, τα 200ml μου ακούγεται υπερβολικό σαν νούμερο, αλλά δεν μπορώ να το αποκλείσω κιόλας. Εγώ αυτή τη στιγμή έχω φτάσει τα 70ml κατανάλωση με την τριπλή των 0,2Ω στον Χιονόλυκο, με δύο διαφορετικά υγρά, και όντως η κεφαλή πηγαίνει ακόμα τρένο. Η αλήθεια είναι επίσης ότι οι περισσότεροι reviewers συμφωνούν ότι η τριπλή των 0,2Ω αποδίδει καλύτερα από την τετραπλή των 0,15Ω στον TFV4, και ότι γενικότερα θεωρείται το πολύ "δυνατό του χαρτί".

Από την άλλη μεριά όμως, έχουν βγει τόσες πολλές διαθέσιμες κεφαλές για τον TFV4, ήδη έχουμε φτάσει τις οχτώ, οπότε δεν θεωρώ και τόσο τραγικό ότι δύο από τις οχτώ έχουν πρόβλημα στο iStick 100W. Θεώρησε ως δεδομένο πλέον, ότι και η διπλή επισκευάσιμη κεφαλή με το εργοστασιακό στήσιμο στα 0,25Ω θα έχει πρόβλημα με υποτονικό ρεύμα στο iStick. Από την άλλη μεριά όμως, επισκευάσιμη είναι, την στήνεις όπως γουστάρεις, πιο κάτω ή πιο πάνω στην αντίσταση.  ::)

Ζυγίζεις προσεκτικά όλα τα δεδομένα και αποφασίζεις...  :)

Αποσυνδεδεμένος dimag093

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
  • Run Silent , Run Deep
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #32 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2015, 18:21 »
Αν και φανατικός του "στάγδην",τον έχω βάλει στο στόχαστρο και πολύ πιθανόν να τον αποκτήσω κάποια στιγμή,λόγω των καλών κριτικών που απέσπασε από τους δοκιμαστές του έως τώρα.


Δεν μπορώ να κρύψω όμως την δυσφορία μου όσον αφορά τον "αγώνα" που κάνουν οι κινέζοι να προλάβουν να βγάλουν όπως όπως ένα νέο προιόν στην αγορά,με τους εμπλεκόμενους στον ποιοτικό έλεγχο,ενός (θεωρητικά) σοβαρού κατασκευαστή,να είναι για τα πανηγύρια είτε επειδή απλά "τα ξύνουν" ή απλά επειδή δεν προλαβαίνουν και τα περνάνε "by pass" στον βωμό του sell-sell-sell-sell  :hapy_crazy:
Πάλι καλά που στην περίπτωση του συνατμιστή δεν λείπει κάποιο εξάρτημα,αλλά μόνο οι ελαστικοί δακτύλιοι ,που σε κάθε περίπτωση μπορούμε να βρούμε σε οποιαδήποτε διάσταση και υλικό(silicon-nitrile-viton-teflon κλπ)

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #33 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2015, 19:34 »
Ξέρουμε από πόσα Ω και πάνω αρχίζει το iStick 100 να μην είναι υποτονικό; Ο τύπος πήγε από τα 0.2 στα 0.45 αλλά υπάρχουν και κεφαλές 0.3 (πχ Triton). Λες ότι στα 0.25Ω είναι ακόμα υποτονικό. Δηλαδή παίζουμε μόνο με πάνω από 0.4Ω για να είναι ΟΚ τα ρεύματα; Ξενέρα λίγο, το πήρα για να δοκιμάσω τα νέα super sub-ohm και σε όλα οι καλές τους κεφαλές παίζουν ακριβώς εκεί που έχει πρόβλημα.

(Που μπορώ να βρω αυτό το ψηφιακό βολτόμετρο για να το δοκιμάσω σε κανέναν dripper να δω ακριβώς πόσο βγάζει το δικό μου;)

Και έτσι για να το παίξω ότι μένω on-topic, στον TFV4 με iStick 100w την καλύτερη γεύση θα την πάρουμε από την κεφαλή 0.4Ω και 1.5Ω; :)

Αποσυνδεδεμένος davarisx

  • **
  • 293
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #34 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2015, 23:11 »
Tελικα εστειλα φωτος στο efun με το τι παρελαβα και τους εξηγησα για το ορινγκ που λειπει.
Ελαβα απαντηση οτι εξεταζουν το θεμα και θα μου απαντησουν το συντομοτερο δυνατο.
Το ποιο λογικο τι πρεπει να κανουν?

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #35 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2015, 11:40 »
Και έτσι για να το παίξω ότι μένω on-topic, στον TFV4 με iStick 100w την καλύτερη γεύση θα την πάρουμε από την κεφαλή 0.4Ω και 1.5Ω; :)


Έχουμε χάσει εντελώς τη μπάλα με τον TFV4, φίλε mindtrapper.  :))

Οχτώ διαφορετικές κεφαλές κυκλοφορούν ήδη, κι αν υπολογίσεις το γεγονός ότι η Ni-200 και η Kanthal στο 1,5Ω έχουν από δύο εκδόσεις η καθεμία (αεράτες ή όχι), μιλάμε για δέκα διαφορετικές κεφαλές!  :o





Πόσους μήνες χρειάζεσαι για τις δοκιμάσεις όλες, αλλά και να τις εξαντλήσεις κιόλας, για να δεις που φτάνει η καθεμία σε κατανάλωση υγρού μέχρι να παραδώσει πνεύμα;!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #36 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2015, 11:56 »
Είπες εξαπλή? Και δίνει specs ο κατασκευαστής ότι μπορεί να δουλέψει με 30W? Δεν το θεωρώ πιθανό! Σκέψου ρεύμα 3.5V να μοιράζεται σε έξι αντιστάσεις των 2.4Ω έκαστη... Η απόδοση που θα έχεις θα είναι ego-c των αρχών του 2012! Και αυτή είναι η ασιόδοξη πρόβλεψη.

Νομίζω ότι με αυτή την κεφαλή, θα δεις πόσα απίδια πιάνει ο Λύκος!!!  ;D

Αποσυνδεδεμένος davarisx

  • **
  • 293
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #37 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2015, 16:04 »
τελικα ο Κινεζος μου κανει τον Κινεζο και δεν μας βλεπω καλα.του στελνω φωτο για το ποιο ορινγκ λειπει με κοκκινο βελος στη 2η φωτο και εκεινος μου λεει μα βλεπω οτι το εχεις και μου στελνει την 1η φωτο

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 07, 2015, 16:09 από davarisx »

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #38 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2015, 17:35 »
Είπες εξαπλή? Και δίνει specs ο κατασκευαστής ότι μπορεί να δουλέψει με 30W? Δεν το θεωρώ πιθανό! Σκέψου ρεύμα 3.5V να μοιράζεται σε έξι αντιστάσεις των 2.4Ω έκαστη... Η απόδοση που θα έχεις θα είναι ego-c των αρχών του 2012! Και αυτή είναι η ασιόδοξη πρόβλεψη.

Νομίζω ότι με αυτή την κεφαλή, θα δεις πόσα απίδια πιάνει ο Λύκος!!!  ;D



Τρύφωνα, τα 30W για την εξαπλή κεφαλή των 0,4Ω, η Smok τα δίνει με την ίδια ακριβώς νοοτροπία που προτείνει και τα 40W για την τριπλή των 0,2Ω.  :idiot1:

Αυτή τη στιγμή βάζω 40W στον Χιονόλυκο στην τριπλή των 0,2Ω και ρουφάω. Τίποτα απολύτως, ο TFV4 σχεδόν δεν ατμοποιεί καθόλου. Ντουμάνι μηδέν, και η γεύση του υγρού εξαφανισμένη εντελώς, λες και ατμίζεις αέρα κοπανιστό!  :))

Η τριπλή των 0,2Ω ίσα που ξυπνάει στα 60W, αλλά ζωντανεύει για τα καλά στα 80W, ενώ πιστεύω ότι "κορυφώνει" στα 90W-100W. Εγώ την έχω πάει μέχρι 120W στον Χιονόλυκο, αλλά δεν βλέπω κάποιο ουσιαστικό όφελος σε σχέση με τα 100W.

Από αυτά που έχω δει εγώ μέχρι στιγμής: Όποιος θέλει να παίξει με σχετικά "λίγα" βατ με τον TFV4 και με κουτάκια με μία 18650 μπαταρία, οι επιλογές του σε Kanthal είναι δύο: η μονή επισκευάσιμη κεφαλή στα 0,75Ω που παίζει άριστα στα 40W-50W, καθώς και η πολλά υποσχόμενη φρέσκια κεφαλή στο 1,5Ω που παίζει μέχρι 45W...  :)

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #39 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2015, 17:45 »
Ο Χιονόλυκος είναι πλέον δεύτερη έκδοση που είναι ΟΚ στο TC;  Γιατί αν θυμάμαι καλά έδινε πολύ παραπάνω απότι έλεγε.

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #40 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2015, 17:55 »
Τον Χιονόλυκο με το νέο firmware που έχω τώρα, δεν τον έχω δοκιμάσει καθόλου σε TC mode μέχρι στιγμής φίλε mindtrapper, είμαι εντελώς απορροφημένος από τις Kanthal κεφαλές του TFV4 αυτή την περίοδο, ο έλεγχος θερμοκρασίας δεν με απασχολεί καθόλου για την ώρα...  :)

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #41 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2015, 19:30 »
τελικα ο Κινεζος μου κανει τον Κινεζο και δεν μας βλεπω καλα.του στελνω φωτο για το ποιο ορινγκ λειπει με κοκκινο βελος στη 2η φωτο και εκεινος μου λεει μα βλεπω οτι το εχεις και μου στελνει την 1η φωτο


Και αυτό που δείχνει ο Κινέζος τι είναι;

Αποσυνδεδεμένος davarisx

  • **
  • 293
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #42 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2015, 21:38 »
Aυτο που δειχνει ο Κινεζος ειναι το μεγαλο λαστιχο στεγανοτητας για το top Fill.
Αργουνε ομως στις απαντησεις και μου λενε αλλα λογια να αγαπιομαστε.
Σε επομενη παρομοια κινηση τους θα ενημερωθουν οτι ανοιγω dispute στο Paypal και θα τραβανε τις τριχες τους.

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #43 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2015, 23:39 »
Αργούνε γιατί δεν έχουν τι να σου απαντήσουν, εάν έχουν συνειδητοποιήσει σωστά το πρόβλημά σου, θα έχουν καταλάβει ότι δεν μπορούν και να το λύσουν.

Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει σετάκι με ανταλλακτικά o-rings, δεν κυκλοφορεί πουθενά. Ο μόνος τρόπος για να λυθεί άμεσα το πρόβλημα, είναι ή να σου στείλουν έναν άλλο καινούριο TFV4 ή να ανοίξουν έναν άλλο σφραγισμένο, να του βγάλουν το o-ring και να σου το στείλουν...  ;D

Αποσυνδεδεμένος davarisx

  • **
  • 293
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #44 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2015, 06:20 »
Ζαρκο δεν με νοιαζει αν υπαρχει η οχι ανταλακτικο ορινγκ.
Εγω ξερω οτι τον πληρωσα και μου ειναι αχρηστος.(εκανα βεβαια πατεντα και δουλευει μια χαρα)
περιμενω και σημερα απαντηση αλλιως ανοιγω Dispute στο Paypal.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171492 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275454 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15245 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42744 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34956 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557614 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181973 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 171 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9132 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364