vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

512 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, dkostas, Christos Z, ZoeM, Giannis.B, trabaman, maprix

Twitter

Smok TFV4

Αποσυνδεδεμένος swtos

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Geekvape B100 - Pico 21700 - Zeus X
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #15 στις: Αυγούστου 30, 2015, 21:39 »
Από προχθές ξεκίνησε και τον περιμένω.
Το πιο δυνατό mod που έχω είναι το istick 100W.
Πιστεύω να δουλέψει σχετικά καλά, τι λες ???

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #16 στις: Αυγούστου 30, 2015, 23:24 »
Καλορίζικος φίλε swtos.  :thumpup:

Το i-stick 100W το περιμένω κι εγώ από μέρα σε μέρα από το fasttech, για έναν φίλο μου. Με την ευκαιρία θα το τεστάριζα κιόλας. Αν έβγαινε καλό, όπως όλα δείχνουν, σκεφτόμουν να τσιμπήσω κι εγώ ένα, για να "ξεκουράζω" τον Χιονόλυκο.  ;)

Το θέμα είναι ότι το μάτι μου έπεσε , όπου φαίνεται σαν να έχει "θεματάκια" το i-stick 100W στα 0,2Ω ακριβώς επάνω στα ρεύματα που μας ενδιαφέρουν, δηλαδή στα 80W και στα 100W. Δηλαδή εάν οι μετρήσεις του τύπου είναι ακριβείς και αληθινές, τότε με την τριπλή κεφαλή των 0,2Ω θα έχεις θέμα, αν όντως παίρνεις μόνο 68W ενώ έχεις ρυθμίσει στα 100W:(

Θα είσαι δηλαδή σχετικά υποτονικός, δεν θα παίρνεις τα μέγιστα από την τριπλή κεφαλή των 0,2Ω. Αντίθετα με την τετραπλή κεφαλή των 0,15Ω δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιο αντίστοιχο θέμα, μια και από τα 80W έως τα 100W που σε ενδιαφέρουν, όλα δείχνουν καλά.




Αν έχεις κάποιο βολτόμετρο, με το που θα σου έρθει ο TFV4, μπορείς να τεστάρεις τα Volt με την τριπλή κεφαλή των 0,2Ω για να δεις τι παίζει. Εγώ έχω βολτόμετρο, οπότε θα τεστάρω κι εγώ στο i-stick 100W που θα μου έρθει, για να συγκρίνουμε τα αποτελέσματα που θα πάρουμε. Επίσης, εκεί που ενδέχεται να υπάρξει πρόβλημα, είναι με την διπλή επισκευάσιμη κεφαλή, με τις έτοιμες αντιστάσεις που είναι στα 0,25Ω. Αλλά αν δεν μετρήσουμε, δεν μπορούμε να το ξέρουμε.

Με την μονή επισκευάσιμη κεφαλή στα 0,75Ω δεν φαίνεται να υπάρχει κανένα θέμα, μια και οι μετρήσεις στα 0,45Ω και στο 1Ω είναι τζιτζί, ενώ όπως βλέπεις στη φωτό, το i-stick 100W έχει έναν φοβερό άσσο στο μανίκι του! Μπορεί να οδηγήσει με τέλεια ρεύματα την ολόφρεσκια κεφαλή για τον TFV4 στο 1,5Ω που ζητάει μέχρι 45W! Ούτε ο δικός μου Χιονόλυκος, αλλά ούτε τα περισσότερα κουτάκια με δύο 18650 μπαταρίες σε σειρά, μπορούν να δώσουν τα 8,5V που απαιτουν τα 45W στο 1,5Ω, ενώ το i-stick μπορεί μια χαρά επειδή έχει τις μπαταρίες του σε παράλληλη σύνδεση.  ;)


Αποσυνδεδεμένος davarisx

  • **
  • 293
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #17 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2015, 12:08 »
Παρελαβα σημερα τον TFV 4 και κουμπωσε πανω στο istick 100.
πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης βαρυς και στιβαρος.
Καποιες ερωτησεις προς κατοχους του.


1.με την 4πλη κεφαλη στα 100w μετα απο 4-5 τζουρες η βαση του καιει ειναι νορμαλ?
2.στο πανω μερος που κουμπωνει το γυαλι υπαρχει καποιο oring γιατι σε εμενα δεν υπαρχει.

Αποσυνδεδεμένος kwnstantinos10

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρόμος είναι εργαλείο κοινωνικής υγιεινής.~Λενιν
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #18 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2015, 12:14 »
Για το πρώτο σκέλος της ερώτησης, ναι είναι λογικό μην σε ανησυχεί..Εδώ  στα 40-50 watt αν κάνεις συνεχόμενες τζούρες ζεματάει η βάση του εκάστοτε ατμο,για το 2ο που ρωτάς δεν γνωρίζω.

Αποσυνδεδεμένος davarisx

  • **
  • 293
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #19 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2015, 12:50 »
Ανοιξα ticket στο efun.top να δουμε τι θα μου πουνε.
Επισης δεν εχουνε μεσα τα 2 spare orings.

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #20 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2015, 16:14 »
Παρελαβα σημερα τον TFV 4 και κουμπωσε πανω στο istick 100.
πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης βαρυς και στιβαρος.
Καποιες ερωτησεις προς κατοχους του.


1.με την 4πλη κεφαλη στα 100w μετα απο 4-5 τζουρες η βαση του καιει ειναι νορμαλ?
2.στο πανω μερος που κουμπωνει το γυαλι υπαρχει καποιο oring γιατι σε εμενα δεν υπαρχει.


Καλοάτμιστος φίλε davarisx!  :)

1. Και σε μένα με την τριπλή των 0,2Ω που παίζει στα 90W-100W στο SnowWolf 200W μετά από μερικές απανωτές τζούρες, όχι απλά ζεματάει η βάση του, αλλά σχεδόν ολόκληρος. Απόλυτα φυσιολογικό, είναι πολλά τα βατ.
2. Πιστεύω, ότι αν τον ανοίξεις και κοιτάξεις προσεκτικά το επάνω μέρος, θα δεις το o-ring χωμένο ανάμεσα στα δύο σαν "μεταλλικά χείλια", δεν ξέρω αν χρησιμοποιώ τη σωστή λέξη. Θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχει κανονικά το o-ring στη θέση του, διαφορετικά θα είχες θέματα με το σφράγισμα του ατμοποιητή, και πιθανότατα διαρροές.

Μου ήρθε σήμερα η διπλή επισκευάσιμη κεφαλή.  ;)





Είναι τοποθετημένη σε πλαστικό κουτάκι, πολύ καλά συσκευασμένη.





Επιτέλους, η Smok άρχισε να δίνει τα σακουλάκια με τα ανταλλακτικά, εδώ υπάρχει κανονικά το σακουλάκι με τις δύο έξτρα βίδες και τις δύο ανταλλακτικές αντιστάσεις.  :)





Οι δύο επισκευάσιμες κεφαλές του TFV4, αριστερά η μονή, δεξιά η διπλή. Βλέπετε ότι στην διπλή έχουμε τέσσερις τρύπες εισαγωγής υγρού, αρκετά μικρότερες σε μέγεθος από τις δύο της μονής κεφαλής, αλλά προστιθέμενες όλες μαζί και οι τέσσερις, πρέπει είναι λίγο μεγαλύτερες σε μέγεθος από τις δύο της μονής κεφαλής.





Και ανοιχτές και οι δύο. Οι διαφορές είναι εμφανείς. Δύο μικρότερες αντιστάσεις στη διπλή, σε σχέση με την τεράστια μονή. Μην σας τρομάζει που είναι "μπαρουτοκαπνισμένο" το σύρμα της μονής, απλά ξέχασα να το κάψω όταν του έβγαλα το βαμβάκι. Έχει ατμίσει 90 ml μέχρι στιγμής η μονή επισκευάσιμη στα 0,75Ω και πηγαίνει "τρένο", στο ωμόμετρο εξακολουθεί να δείχνει ακριβώς 0,75Ω μετά από τρία στησίματα. Για τις διαρροές που είχα με την μονή επισκευάσιμη, το πρόβλημα έχει λυθεί οριστικά. Βάζετε πολύ βαμβάκι, όσο περισσότερο μπορείτε να περάσετε από την τριαμισάρα αντίσταση. Επίσης το αφήνετε άνετα να μπαίνει στα λούκια εισαγωγής υγρού, μέχρι το σημείο που σας δείχνω με το κόκκινο στη φωτό.  :)




Δεν την έχω στήσει ακόμα, ούτε καν την έχω μετρήσει τη διπλή επισκευάσιμη κεφαλή. Φοράω ακόμα την τριπλή των 0,2Ω που εξακολουθεί και πηγαίνει "τρένο" μετά από κατανάλωση 50 ml στα 90W-100W.


 

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #21 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2015, 16:21 »
Ζαρκο, φαντάζομαι τον έχεις κάνει πιπίλα τον TFV4. Πόσα ml κάνεις τη μέρα, αν επιτρέπεται;

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #22 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2015, 20:08 »
Σίγουρα έχω ατμίσει κάπου στα 190-200 ml συνολικά στο εικοσαήμερο που τον έχω. Οπότε βγαίνει περίπου στα 9-10ml την ημέρα. Οπότε δεν μπορείς να πεις σε καμία περίπτωση ότι τον κάνω "πιπίλα", γιατί τότε θα έφτανα με άνεση τα 30 ml την ημέρα!  :)) :wall:

Αυτό φαίνεται νομίζω και από την αυτονομία στις δύο VTC5 του Χιονόλυκου, που μου βγάζουν με σχετική άνεση την ημέρα με την τριπλή κεφαλή των 0,2Ω στα 90W-100W. Αν τον έκανα πιπίλα, θα ήθελα για πλάκα 2-3 ζευγάρια μπαταρίες για να βγάλω την ημέρα...  ;D

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #23 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2015, 21:25 »
Εντάααξ τότε, με Super-subOhm και την βγάζεις μόνο με 9-10 ml τη μέρα; Εδώ στο reddit που διαβάζω καμιά φορά, υπάρχουν πάρα πολλοί που κατεβάζουν 30-40 ml τη μέρα με dripper και πιο απλά tanks απ' το TFV4  :))

Αποσυνδεδεμένος davarisx

  • **
  • 293
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #24 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 16:49 »
Τελικά οι φόβοι μου ήταν σωστοί.σήμερα το πρωί όπως τον είχα πάνω στο Μόντ όλη νύχτα είχε αδειάσει όλος.
Το πάνω ορινγκ απλά δεν υπάρχει πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #25 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 18:23 »
Φυσικά υπάρχει ο-ρινγκ στο πάνω μέρος. Φυσικά επίσης έχασες όλο το υγρό διότι έχασε την ΥΠΟ πίεση σιγά - σιγά με αποτέλεσμα να σου φύγουν τα υγρά. Να αναζητήσεις το ο-ρινγκ από τον πωλητή.

EDIT: Προσοχή το επάνω ο-ρινγκ είναι διαφορετικό από το κάτω, είναι μαύρο και αγκαλιάζει το γυαλί από την μέσα πλευρά.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 18:37 από billythekid »

Αποσυνδεδεμένος davarisx

  • **
  • 293
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #26 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 20:54 »
Δυστηχως σε εμενα δεν υπαρχει τιποτα σε ορινγκ.ανοιξα ticket στο efun.top και μου ζητησαν μια φωτο του τι παρελαβα.
τι κανω τωρα?

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #27 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 21:08 »
Δεν είναι μόνο σε σένα που δεν υπάρχουν τα ανταλλακτικά o-rings στο κουτί σου. Ούτε σε μένα υπήρχαν, ούτε σε κανέναν άλλο στο εξωτερικό, κι έχω δει πάνω από τριάντα βιντεάκια-reviews για τον TFV4. Η Smok έκανε πολύ μεγάλη πατάτα στο θέμα με τα ανταλλακτικά o-rings. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι ακόμα και μέχρι σήμερα, δεν έχει κυκλοφορήσει σετάκι με τα ανταλλακτικά o-rings.  >:(

Προσπάθησε μήπως και καταφέρεις να του ταιριάξεις προσωρινά κανένα, π.χ. από τα 22άρια για τη βάση του Kayfun Lite plus...


UPDATE
Στο μεταξύ, ανέβηκαν για παραγγελίες στο 3fvape και έναι ετοιμοπαράδοτες, ακόμα δύο ολόφρεσκες κεφαλές για τον TFV4! Πρώτον η κεφαλή με σύρμα τιτανίου στα 0,33Ω για μοντάκια με έλεγχο θερμοκρασίας, και δεύτερον η εξαπλή (ναι, καλά διαβάζετε, έχει έξι διαφορετικές αντιστάσεις)  :)) κεφαλή με σύρμα Kanthal στα 0,4Ω που παίζει από 30W έως 100W.  :o

Δηλαδή, ούτε λίγο ούτε πολύ, έχουμε μέχρι στιγμής οχτώ διαφορετικές κεφαλές διαθέσιμες για τον TFV4!  :))
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 21:40 από Zarko27 »

Αποσυνδεδεμένος davarisx

  • **
  • 293
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #28 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 22:46 »
Ανταλλακτικό ορινγκ έβαλα και κάνω δουλειά μου.
Απλά είναι το γ@#ώτο ρε φιλέ τέτοιο εργαλείο και να έρχεται μισό.τους εστελα φωτός για να δούμε.

Παντός δεν τραβάει υγρό.στα 100watt απλά το πίνει.

Αποσυνδεδεμένος rhomike

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #29 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2015, 09:24 »
Για λίγα κομμάτια ακόμα στο gearbest στα 24€.
http://www.gearbest.com/electronic-cigarettes/pp_211748.html

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171451 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275378 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15231 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13950 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9260 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42715 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34902 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557537 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181922 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9095 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364