vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

512 επισκέπτες, 6 χρήστες
Lazy Dog, dkostas, Giannis.B, Milarepa, white varadero, karasarinis

Twitter

Smok TFV4

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Smok TFV4
« στις: Αυγούστου 14, 2015, 22:23 »
Ο Smok TFV4 μου κίνησε την περιέργεια αμέσως μόλις ανακοινώθηκε από την εταιρεία, και τον παράγγειλα από ένα γαλλικό site την ίδια μέρα που ανέβηκε για προπαραγγελία, κάπου πίσω στις 26-27 Ιουνίου, ελάχιστες μέρες μόλις πριν μας κλείσουν το paypal. Παράγγειλα αυτό που λέμε "γουρούνι στο σακί", μια και τότε δεν υπήρχε ούτε ένα review στο Ίντερνετ για τον TFV4. Αλλά μου ήταν αδύνατο να αντισταθώ στα πολύ εντυπωσιακά χαρακτηριστικά του.  :)

Ο TFV4 είναι η ναυαρχίδα της Smok αυτή τη στιγμή, και από τα reviews που έχουν ανέβει στο Διαδίκτυο μέχρι τώρα, φαίνεται ότι είναι ο αδιαφιλονίκητος βασιλιάς του super subohm. Με την πρώτη ματιά, φαίνεται σαν να απευθύνεται αποκλειστικά στους λάτρεις της πολύ βαθιάς πνευμονικής τζούρας και αυτών που τρελαίνονται για τα τρελά ντουμάνια σε τόσο ψηλά βατ, που οι περισσότεροι ατμιστές του φόρουμ θα ανατριχιάσουν. Είναι όμως αυτή όλη η αλήθεια; Για πάμε να τον γνωρίσουμε από κοντά.

Στην αρχή υπήρξε ένα μικρό μπέρδεμα, μέχρι να γίνει ξεκάθαρο ότι ο TFV4 κυκλοφορεί σε δύο εκδόσεις, την single και την kit (ή πλήρη). Αρχικά, και για ένα διάστημα 10-15 ημερών, πρωτοκυκλοφόρησε μόνο η single έκδοση, και κάποιοι υποστήριξαν ότι η καθυστέρηση της πλήρης έκδοσης, οφειλόταν ότι στο γεγονός ότι η Smok αντιμετώπισε προβλήματα στην γραμμή παραγωγής, με την κατασκευή της τετραπλής κεφαλής των 0,15Ω. Δεν εχω ιδέα εάν αληθεύει αυτό ή όχι, το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν ήξερα μέχρι σήμερα που παρέλαβα τον TFV4, για το εάν οι Γάλλοι θα μου έστελναν την μονή έκδοση ή την πλήρη. Η πλήρης έκδοση, που περιλαμβάνει και την επισκευάσιμη κεφαλή, είναι φυσικά ακριβότερη από την μονή.

Single (μονή) έκδοση
Για να μπορεί κάποιος να ξεχωρίζει τι αγοράζει, μια και η συσκευασία στις δύο εκδόσεις είναι ολόιδια, στο κουτί, δίπλα στο λογότυπο του TFV4 κάτω δεξιά, υπάρχει η ένδειξη single στην μονή έκδοση. Εάν δεν αναφέρεται τίποτα δίπλα στο λογότυπο, τότε η έκδοση είναι η kit (πλήρης). Η single έκδοση περιλαμβάνει έναν κομπλέ TFV4 με φορεμένη την τριπλή κεφαλή των 0,2Ω, ένα σιλικονούχο ανταλλακτικό για το σφράγισμα του πάνω μέρους, και τα δύο λαστιχένια δαχτυλίδια, ένα μαύρο και ένα λευκό, που προστατεύουν το γυάλινο τανκ στις πτώσεις. Μόνο αυτά και τίποτε άλλο.

Kit (πλήρης) έκδοση
Η kit έκδοση είναι πολύ πιο "πλούσια" από την single. Εδώ στη φωτό, βλέπετε ότι κάτω δεξιά στο κουτί αναφέρει μόνο το TFV4, οπότε μιλάμε για την πλήρη έκδοση.




Περιλαμβάνει ότι και η single και επιπλέον: την τετραπλή κεφαλή των 0,15Ω, μόνο την μονή επισκευάσιμη κεφαλή (υπάρχει και η διπλή επισκευάσιμη κεφαλή που πωλείται ξεχωριστά),  ;D ένα ανταλλακτικό γυάλινο τανκ, ένα σακουλάκι με βαμβάκι αγνώστου προελεύσεως, ένα μαύρο (ναι, καλά διαβάζετε)  :)) σταυροκατσαβιδάκι πάχους 4 χιλιοστών, και ένα έξτρα σακουλάκι με δύο ανταλλακτικές βίδες για την επισκευάσιμη κεφαλή και δύο έξτρα αντιστάσεις, που όμως έλειπε από το δικό μου κουτί! Και πάλι άτυχος!  :'(


Συσκευασία
Η συσκευασία και το κουτί του TFV4 είναι αρκετά προσεγμένα, και αποπνέουν έναν αέρα πολυτέλειας. Στο κάτω μέρος του κουτιού, αναφέρεται κάτι για ξύσιμο και αποκάλυψη κωδικού για έλεγχο γνησιότητας, αλλά ακριβώς από πάνω είναι απλά κολλημένο ένα χαρτάκι με τον σειριακό αριθμό του ατμοποιητή.






Αφού αφαιρέσουμε το εξωτερικό χαρτόνι, είμαστε μπροστά στο κουτί, αρκετά γνωστό από ότι διάβασα από τα προηγούμενα μοντέλα της Smok.





Μόλις ανοίξουμε το κουτί, βλέπουμε τον TFV4 και το γνωστό μας σακουλάκι.





Ανασηκώνοντας το επάνω πάτωμα με τον TFV4, βρισκόμαστε μπροστά στα υπόλοιπα καλούδια. Στην single έκδοση, το κάτω πάτωμα είναι σχεδόν εντελώς άδειο.





Κι εδώ όλα τα καλούδια στη συσκευασία της kit έκδοσης.





Και μία κοντινή του TFV4.





Αρκετά εντυπωσιακός και ίσως και ελαφρά "ψαρωτικός" ατμοποιητής, θα έλεγα παιδιά. Δείχνει ποιοτική και γερή κατασκευή, που έχεις την αίσθηση ότι "αξίζει και με το παραπάνω" τα χρήματά του. Και τα περισσότερα αντικείμενα που δείχνουν "εντυπωσιακά και ψαρωτικά", πρέπει και να ζυγίζουν ανάλογα. Πάρτε ατόφια 100 γραμμάρια βάρος, εντελώς άδειος παρακαλώ, με φορεμένη την τριπλή κεφαλή των 0,2Ω...  :))





Το κάτω μέρος του TFV4. Δεν έχουμε μια εντελώς επίπεδη επιφάνεια εδώ παιδιά, νομίζω ότι φαίνεται και στη φωτό, το εξωτερικό "χείλος" πάχους μερικών χιλιοστών, εξέχει ελαφρά προς τα κάτω.





Ο TFV4 λυμμένος στα τμήματα που τον αποτελούν, εκτός από το επιστόμιο που ξέχασα να το βγάλω. Το επιστόμιο χωρίζεται σε δύο κομμάτια, έχει διπλά o-rings και διαθέτει ρυθμιζόμενη εισαγωγή αέρα, όπως ακριβώς και η Ατλαντίδα 2. Στη φωτό βλέπετε την εντυπωσιακή τριπλή κεφαλή των 0,2Ω ονομαστικής αντίστασης, που έχει τρεις ξεχωριστές αντιστάσεις σε τρεις ξεχωριστούς σωλήνες. Δεν ξέρω αν από τη φωτό συνειδητοποιείτε το μέγεθός της, αλλά είναι απλά ΤΕΡΑΣΤΙΑ:o





Διαθέσιμες κεφαλές για τον TFV4
Ο κακός χαμός.  :)) Σχεδόν ότι γουστάρει η ψυχή σας, υπάρχει διαθέσιμο ή θα υπάρχει σε λίγες μέρες. Έχουμε και λέμε:
α. Τετραπλή κεφαλή με Kanthal στα 0,15Ω. Συνιστώμενα βατ, από 40W έως 140W:))
β. Τριπλή κεφαλή με Kanthal στα 0,2Ω. Συνιστώμενα βατ, από 40W έως 130W:o
γ. Επισκευάσιμη κεφαλή με μονή αντίσταση, και έτοιμες αντιστάσεις στα 0,85Ω (μετριούνται λιγότερο, όπως θα δούμε παρακάτω).
δ. Επισκευάσιμη κεφαλή με διπλή αντίσταση, και έτοιμες αντιστάσεις με συνολική αντίσταση (το ζευγάρι) στα 0,25Ω.
ε. Έχουν ήδη ανακοινωθεί, κεφαλή με σύρμα Ni-200 για μοντάκια με έλεγχο θερμοκρασίας, καθώς και 2-3 άλλες έτοιμες κεφαλές με ψηλότερες αντιστάσεις από 0,5Ω έως και 1Ω.

Εδώ βλέπετε τις τρεις κεφαλές της kit (πλήρους) έκδοσης.





Μετρήσεις αντιστάσεων
Πρώτα η επισκευάσιμη κεφαλή με την έτοιμη αντίσταση στα 0,85Ω. Όπως βλέπετε, μετριέται χαμηλότερα, στα 0,75Ω. Αυτό έχει επιβεβαιωθεί και από άλλα πολλαπλά reviews, άρα δεν πρόκειται για τυχαίο γεγονός.





Εδώ είναι η τριπλή κεφαλή των 0,2Ω. Βλέπετε ότι μετριέται στα 0,22Ω. Επίσης έχει επιβεβαιωθεί από άλλα reviews, παντού μετριέται στα 0,21Ω-0,22Ω.





Και τέλος η τετραπλή κεφαλή των 0,15Ω. Μετριέται στα 0,18Ω στη φωτό, και στο όργανο η αντίσταση "έπαιζε" ανάμεσα στα 0,17Ω και στα 0,18Ω. Πολύ έξυπνη κίνηση από την Smok. Βάζοντας την αντίσταση ελαφρά ψηλότερα από την ονομαστική των 0,15Ω, βάζει αυτόματα στο παιχνίδι και αρκετά κουτάκια με δύο 18650 μπαταρίες, που διαβάζουν όμως με κατώτατο όριο τα 0,15Ω. Αν η αντίσταση της έβγαινε λίγο χαμηλότερα, στα 0,13Ω-0,14Ω, αυτόματα η τετραπλή κεφαλή θα έτρωγε "πόρτα" σε όλα αυτά τα μοντάκια.  ;)





Η μονή επισκευάσιμη κεφαλή
Και η ώρα των συγκρίσεων. Βλέπετε την επισκευάσιμη κεφαλή του TFV4, δίπλα σε αυτήν του πρώτου μεγάλου Subtank. Ουάου! Δείτε πόσο απίστευτα μεγαλύτερες είναι η εισαγωγή του αέρα, αλλά κυρίως η εισαγωγή του υγρού στον TFV4. Τα πάντα επάνω στο θηρίο της Smok είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ:))





Και λυμένες οι δύο κεφαλές. Δείτε τα λούκια εισαγωγής υγρού στον TFV4!  :o





Τα σχέδια που ανατράπηκαν
Όπως καταλαβαίνετε, ο Smok TFV4 με τις δύο εργοστασιακές κεφαλές των 0,15Ω και 0,2Ω, ρουφάει το υγρό σαν μαύρη τρύπα και στραγγίζει μοντάκια με δύο 18650 μπαταρίες με καταιγιστικούς ρυθμούς.  :)) Υπήρξε reviewer που έκανε πιπίλα όλη μέρα τον TFV4 σε μοντάκι με δύο 18650 μπαταρίες στα 100+W και ανέφερε, κρατηθείτε, ότι χρειαζόταν μία δεκάδα μπαταρίες, δηλαδή πέντε ζευγάρια 18650 μπαταρίες για να βγάλει όλη την μέρα!!!  ;D

Εγώ σκόπευα να τον παντρέψω φυσικά με το SnowWolf 200W, αλλά όπως έχω γράψει ήδη, μου βγήκε ελαττωματικό και το επέστρεψα στο Gearbest περιμένοντας refund. Στο μεταξύ, βρήκα τρόπο να "παρακάμψω" τους περιορισμούς και έχω παραγγείλει ήδη από το fasttech ένα δεύτερο SnowWolf 200W που είναι ήδη καθοδόν από χτες.  ;)

Μέχρι να έρθει όμως, δεν είχα άλλη επιλογή, πέρα από το να δοκιμάσω μόνο την επισκευάσιμη κεφαλή στα 0,75Ω. Το ισχυρότερο από τα άλλα μοντάκια μου, το ZeroSX με τα 50 ταπεινά βατάκια του, δεν μπορεί ούτε καν να γαργαλήσει τις κεφαλές στα 0,15Ω και 0,2Ω του TFV4.  :))

Έτσι λοιπόν, το αγαπημένο μου βαμβάκι Nakamichi μπήκε στην τεράστια έτοιμη αντίσταση της επισκευάσιμης κεφαλής.





Η έτοιμη αντίσταση της Smok στα 0,75Ω έχει δέκα τυλίγματα, πιθανότατα στα 3,5 χιλιοστά, μια και το μαύρο κατασαβιδάκι που είναι μάλλον στα 4 χιλιοστά διάμετρο, δεν χωράει οριακά να περάσει από την αντίσταση. Το πέρασμα του βαμβακιού σε αυτή την τεράστια αντίσταση είναι σκέτο παιχνιδάκι και έβαλα μία λωρίδα σχεδόν διπλάσια σε πλάτος από ότι βάζω στους Καϊφούν μου. Πότισμα και τελικά "φτιαξιματάκια" και είμαστε έτοιμοι.





Ξεκίνησα από τα 20W στο ZeroSX και ανέβηκα σταδιακά στα 25, 30, 35 και τέλος στα 40W που έχω στο μοντάκι εδώ και μερικές ώρες. Το ZeroSX δείχνει ότι δίνει 5,69V στον TFV4 στα 40W, ενώ τον μετράει μόνιμα εδώ και ώρες στα 0,8Ω.

Υγρό, τι άλλο, το πολυαγαπημένο μου HoneyBrew του DanLucas στα 9mg νικοτίνη (ατόφιο, όχι δηλαδή ανακάτεμα διαφορετικών δυναμοποιήσεων). Έχω πάθει πλάκα παιδιά, ντουμάνια φοβερά, πολύ πυκνά, και εκπληκτική γεύση με έντονα προβολικό το αχλάδι, η καρύδα και το μέλι μένουν στο background. Χτύπημα πολύ χορταστικό στα 9mg νικοτίνη, σίγουρα με άλλο υγρό αρκετά χαμηλότερα, ως γνωστόν το HoneyBrew είναι πολύ υποτονικό στο χτύπημά του.




Από τις μία το μεσημέρι δεν έχω αγγίξει άλλο μοντ ή ατμοποιητή, ο TFV4 έχει απορροφήσει πλήρως όλη μου τη προσοχή!  :)

Πολύ σοβαρό αρνητικό: είχα σχετικά έντονα διαρροές υγρού από τις τρύπες του αέρα όταν τον πρωτογέμισα, που σταμάτησαν από μόνες τους μετά από λίγο χωρίς να κάνω κάτι εγώ, τον αδειάζω σχεδόν εντελώς, τον ξαναγεμίζω και ενώ είναι τέλειος χωρίς καμία απολύτως διαρροή, εντελώς ξαφνικά μετά από 2-3 παρατεταμένες δυνατές τζούρες, μου ξαναεμφάνισε σχετικά μικρή διαρροή υγρού από τις τρύπες του αέρα.  :(

Δεν ανησυχώ ιδιαίτερα, μια και σε όλα τα reviews παρουσιάστηκε σαν απολύτως στεγανός, οπότε πιστεύω ότι θα βρω τι φταίει για τις δικές μου διαρροές. Οι μπουμπουλήθρες που βγάζει είναι τεράστιες σε μέγεθος, δεν έχω ξαναδεί ποτέ τέτοιες σε κανέναν ατμοποιητή.

Να μην ξεχάσω να αναφέρω: ο TFV4 γεμίζει από επάνω και παίρνει 5ml υγρό.





Συμπερασματικά

Ο Smok TFV4 με το βαρύ πυροβολικό των έτοιμων κεφαλών των 0,15 και 0,2Ω απευθύνεται σε ελάχιστους, θεόμουρλους που λατρεύουν τις βαθιές πνευμονικές, τα τεράστια ντουμάνια και τα τρελά βατ στα μοντάκια τους. Θα έλεγα κάπου στο 1-2% των Ελλήνων ατμιστών, και ίσως να λέω και πολλούς. Ούτε για αστείο δεν μπορεί να τον έχει κάποιος σαν μοναδικό ατμοποιητή ή να τον κάνει πιπίλα όλη μέρα στα 130W-140W, εκτός αν αγγίζει τα όρια της παράνοιας.  ;D

Παρόλα αυτά, είναι πολύ ερωτεύσιμος ατμοποιητής κατά την ταπεινή μου άποψη.  :_love_heart: Τα πάντα επάνω του είναι στην τσίτα, στον μέγιστο βαθμό που λέμε, είναι ένας ατμοποιητής-τούμπανο! Περιμένω πως και πως να μου έρθει το δεύτερο SnowWolf 200W από το fasttech, για να ανακαλύψω επιτέλους τα δικά μου προσωπικά ανώτατα όρια σαν ατμιστής...  :)

Αποσυνδεδεμένος kwnstantinos10

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρόμος είναι εργαλείο κοινωνικής υγιεινής.~Λενιν
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 14, 2015, 22:36 »
Ωραιος φιλε,εξαιρετικη παρουσιαση,μου χει κανει και μενα το κλικ ο ατμο αλλα μαμω τα CC μου μαμω.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 14, 2015, 22:38 »
Η ρουφήχτρα η ίδια λέμε!

Σοβαρά τώρα, χρειάζεσαι ένα SMY180 ή 260 και τρεις μπαταρίες για να δεις χαΐρι!!!

Ωραία παρουσίαση! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος guzzi

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 14, 2015, 22:49 »
Πολυ ωραια παρουσιαση.........πολλα μπραβο.....!!!!!!!!!!!!!!  :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 14, 2015, 23:07 »
Η ρουφήχτρα η ίδια λέμε!

Σοβαρά τώρα, χρειάζεσαι ένα SMY180 ή 260 και τρεις μπαταρίες για να δεις χαΐρι!!!

Ωραία παρουσίαση! :thumpup:


Τον έχεις δοκιμάσει Τρύφωνα; Αν ναι, πες μας κι εσύ εντυπώσεις.  :)

Έχω την εντύπωση ότι ούτε το SMY 180 ούτε το 260 μπορούν να παίξουν με την τετραπλή κεφαλή των 0,15Ω του TFV4. Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να διαβάζουν πάνω από τα 0,2Ω και τα δύο...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 15, 2015, 10:47 »
Πολύ πιθανόν. Το 180 λέει ότι παίζει από 0.5 και πάνω αλλά μπορεί να κάνω λάθος καθώς την κεφαλή του Triton 0.4 μια χαρά την παίζει. Αν κατέβει 0.39 όμως σταματά. Και το IPV3 LI μια χαρά θα την παλέψει με αυτό τον ατμοποιητή. Δεν τον έχω δοκιμάσει, αλλά αν και όταν πέσει στα χέρια μου, ευχαρίστως!

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος swtos

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Geekvape B100 - Pico 21700 - Zeus X
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 15, 2015, 16:12 »
Υπάρχει σε κάποιο ελληνικό μαγαζί ???
Αν υπάρχει και με τιμή κίνας ακόμα καλύτερα.
https://www.fasttech.com/products/3006/10007487/2832600

Αποσυνδεδεμένος kwnstantinos10

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρόμος είναι εργαλείο κοινωνικής υγιεινής.~Λενιν
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 15, 2015, 16:14 »
Δυστηχως δεν υπαρχει.

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 15, 2015, 17:29 »
Το ίδιο πιστεύω κι εγώ, δεν πρέπει να υπάρχει σε ελληνικό κατάστημα, και νομίζω ότι θα αργήσει να εμφανιστεί κιόλας, όσο τουλάχιστον διαρκούν τα capital controls.

Ειδικά η πλήρης έκδοση που είδαμε εδώ, είναι ακόμα πιο δύσκολο να εμφανιστεί σε ελληνικό κατάστημα, μια και πρωτοκυκλοφόρησε πριν 10 μέρες περίπου, τουλάχιστον 15 μέρες αργότερα από την single έκδοση που κυκλοφόρησε πρώτη.

Εγώ πάντως παραγγέλνω κανονικά από έξω, και την ερχόμενη Τρίτη θα παραγγείλω αυτή τη κουκλίτσα, την TF-R2, είναι η διπλή επισκευάσιμη κεφαλή για τον TFV4, στημένη στα 0,25Ω:thumpup:

Τώρα βέβαια εάν έρθει νωρίτερα από το SnowWolf 200W, θα κάθομαι απλά και θα τη ζαχαρώνω κι αυτήν, αφού φυσικά το ZeroSX δεν μπορεί να την ταίσει...  :'(

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 15, 2015, 17:41 »
Διαβασα οτι τα cc εχουν σταματησει για τις πιστωτικες,οποιος δοκιμασει ας ενημερωσει

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 15, 2015, 22:27 »
Λοιπόν, χωρίς να είμαι σίγουρος ακόμα, μια και έχω κάνει μόλις 3-4 γεμίσματα υγρού στον TFV4, νομίζω ότι βρήκα τη λύση για τις διαρροές του υγρού από τις τρύπες του αέρα στη βάση. Χτες βράδυ, τον γέμισα για τρίτη φορά και είχα πολλές διαρροές υγρού και πάλι, σε εκνευριστικό βαθμό θα έλεγα.  >:(

Σε μερικά από τα βιντεάκια-reviews του TFV4 οι χρήστες ανέφεραν ότι φρόντιζαν να κλείσουν τις τρύπες εισαγωγής του αέρα στη βάση του TFV4 την ώρα του γεμίσματος. Αυτόν τον τρόπο ακολουθούσα κι εγώ, αλλά είχα πάντα μεγάλες διαρροές. Καταρχήν να διευκρινίσουμε ότι δεν κλείνουν εντελώς οι τρύπες εισαγωγής αέρα, απλά περιορίζονται πολύ. Δείτε τη φωτό.





Όπως βλέπετε, μένει μια τρυπούλα αριστερά και μία δεξιά, σε κάθε μία από τις τέσσερις τρύπες εισαγωγης αέρα. Σε αυτή τη θέση είναι και η πιο "σφιχτή" τζούρα, που μπορεί να σας δώσει ο TFV4.

Πριν κανένα μισάωρο λοιπόν, τον γέμισα και πάλι, αλλά αυτή τη φορά άφησα τις τρύπες εισαγωγής αέρα, εντελώς ανοιχτές. Βουαλά! Καμία απολύτως διαρροή υγρού!  :thumpup:

Τώρα, έτυχε; Πέτυχε; Θα δούμε...

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 19, 2015, 15:59 »
Να σας αναφέρω μερικές ακόμα εντυπώσεις από τον TFV4. Σήμερα είναι η έκτη μέρα συμβίωσης μαζί του, και ένα μόνο θα σας πω: Δεν έχω αγγίξει όλες αυτές τις έξι μέρες καμία από τις Ατλαντίδες μου!  :o

Και είναι πρωτοφανές για μένα αυτό, οκτώ μήνες τώρα που συμβιώνω με τις τέσσερις Ατλαντίδες μου, τρεις από τις Ατλαντίδες 1 και μία Ατλαντίδα 2, δεν υπήρξε ποτέ ούτε μία μέρα, που να μην τις χρησιμοποιήσω σχεδόν όλες. Ο TFV4 ήρθε και τις έσβησε από το χάρτη, τόσο απλά!  :))

Έξι μέρες τώρα, ατμίζω κατά 90% με τον TFV4, και κατά 10% με τον έναν μου Kayfun Lite Plus στο Nemesis, στο οποίο έχω το kick της Evolv, έτσι απλά για να αλλάζω και λίγο τις παραστάσεις. Όταν κατεβαίνω από τα 40W του TFV4 στο ZeroSX, στα 15W που δίνει το kick στο Nemesis, έχω την εντύπωση στη πρώτη τζούρα ότι δεν ατμίζω! Τι έγινε σκέφτομαι, έσβησε η μηχανή;!  :))


Περί διαρροών συνέχεια
Αυτό που έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα για τις διαρροές που σταμάτησαν όταν γέμισα τον TFV4 με τις τρύπες του αέρα στην εντελώς ανοιχτή θέση, δεν φαίνεται να ισχύει τελικά, μερικές ώρες αργότερα τον ξαναγέμισα με εντελώς ανοιχτές τις τρύπες του αέρα και είχα πάλι έντονες διαρροές υγρού, τουλάχιστον 6-7 σταγόνες.  :(

Και τώρα πια δεν το έχω παρατηρήσει μόνο εγώ, αν δείτε τα reviews στο fasttech που έχουν ανέβει, τουλάχιστον 2-3 ακόμα χρήστες παραπονιούνται για τις διαρροές υγρού, μόνο όμως με την επισκευάσιμη κεφαλή, κανείς δεν έχει αναφέρει μέχρι σήμερα διαρροή υγρού με τις έτοιμες κεφαλές των 0,15Ω και 0,2Ω.

Προχτές, τη Δευτέρα, είχα αρχίσει να προβληματίζομαι έντονα με το θέμα των διαρροών υγρού. Είναι ένα πολύ σοβαρό αρνητικό στοιχείο, που από μόνο του είναι ικανό να αποτρέψει πολλούς ατμιστές από την αγορά του TFV4, ειδικά αυτούς που έχουν σκοπό να τον λειτουργούν αποκλειστικά με την επισκευάσιμη κεφαλή. Τον έλυσα λοιπόν ξανά, τον έπλυνα καλά, και αντικατέστησα το βαμβάκι που ήταν σε εξαιρετική κατάσταση μετά από κατανάλωση 15ml από το HoneyBrew των 9mg νικοτίνη, που είναι αρκετά "βαρύ" υγρό και αφήνει πολλά κατάλοιπα.

Αφού έκαψα μερικές φορές το σύρμα της έτοιμης αντίστασης για να το καθαρίσω, έξυνα το κεφάλι μου, προσπαθώντας να καταλάβω, ποιος διάβολε είναι ο λόγος που προκαλεί τις διαρροές.  :hmmm: Έχοντας διαβάσει όλα τα reviews, όλα τα στοιχεία έδειχναν ότι για τις διαρροές φαίνεται να ευθύνεται αποκλειστικά το στήσιμο της επισκευάσιμης κεφαλής. Μην μπορώντας να βγάλω άκρη, αποφάσισα να τον στήσω αυτή τη φορά βάζοντας ακόμα περισσότερο βαμβάκι. Πάω και κόβω λοιπόν, μια πολύ μεγάλη σε πλάτος λωρίδα από το Nakamichi, σχεδόν τριπλάσια σε πλάτος από ότι βάζω στους Kayfun!  :))

Με λίγο στρίψιμο παραπάνω, και πάλι αυτή η πολύ μεγάλη λωρίδα βαμβάκι πέρασε σχετικά εύκολα από την έτοιμη αντίσταση με τα τυλίγματα των 3,5 χιλιοστών. Αυτό ήταν παιδιά!  ;) Τρίτη μέρα τώρα ο TFV4 πηγαίνει τρένο με την επισκευάσιμη κεφαλή, μηδέν διαρροές:thumpup:

Απόλυτα στεγανός μετά από κατανάλωση 20ml ενός δικού μου υγρού, φραουλίτσα της Holy Juice σε βάσεις 100%VG της Umami, και με λίγη προσθήκη κατά 1/4 περίπου από τις βάσεις 100%VG της flavourtec, που "μελίζουν" στη γεύση και τις λατρεύω.  :_love_heart:

Είναι τελικά αυτή η τελική λύση για τις διαρροές; Δηλαδή η μεγάλη ποσότητα βαμβακιού στην επισκευάσιμη κεφαλή; Θα το μάθουμε σίγουρα τις επόμενες μέρες.  :)


Πολλή προσοχή με τα o-rings!
Μία πολύ σοβαρή παράλειψη της Smok, είναι ότι δεν περιλαμβάνει σε καμία από τις δύο εκδόσεις του TFV4 ανταλλακτικά o-rings για τον ατμοποιητή. Οποιαδήποτε απώλεια σε κάποιο από τα o-rings αυτή τη στιγμή, μπορεί να οδηγήσει σε αχρήστευση του TFV4, εάν δεν καταφέρετε να του ταιριάξετε κάποιο άλλο o-ring του εμπορίου. Δείτε τη φωτό.




Σας έχω χωρίσει τη φωτό σε τρεις τομείς. Στον πρώτο, στο επάνω μέρος του TFV4, υπάρχουν δύο o-rings, το μικρό που είναι στο κάτω μέρος και σφραγίζει την καμινάδα, και στο εσωτερικό του επάνω μέρους, στον μεγάλο κύκλο που σας έχω κάνει, υπάρχει ένα δεύτερο μεγάλο o-ring που σφραγίζει το γυάλινο τανκ από την επάνω μεριά. Αυτό το μεγάλο o-ring δύσκολα θα βγει από τη θέση του, άρα υπάρχουν μικρές πιθανότητες απώλειας. Το μικρό όμως, της καμινάδας, όταν σκούπιζα το επάνω μέρος ελαφρά αφηρημένος, βγήκε από τη θέση του και έμεινε πάνω στην πετσέτα, και εάν δεν το είχα δει, τώρα πιθανότατα θα έκλαιγα με μαύρο δάκρυ!  :'(

Στον δεύτερο τομέα, βλέπετε στο κάτω μέρος της επισκευάσιμης κεφαλής ένα o-ring που σφραγίζει την κεφαλή όταν βιδώνει στη βάση. Και αυτό μου βγήκε από τη θέση του, όταν έστηνα για δεύτερη φορά την επισκευάσιμη κεφαλή! Πολλή προσοχή παιδιά, προσέχουμε για να έχουμε, τουλάχιστον μέχρι να κυκλοφορήσει η Smok ανταλλακτικά o-rings.  ;)

Τέλος στον τρίτο τομέα, υπάρχει εσωτερικά στη βάση του TFV4 ένα μεγάλο o-ring που σφραγίζει το γυάλινο τανκ στο κάτω μέρος. Κι αυτό φαίνεται να βγαίνει αρκετά δύσκολα από τη θέση του, οπότε δεν κινδυνεύει εύκολα με απώλεια...

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 21, 2015, 11:25 »
Ανέβηκαν στο 3fvape οι προπαραγγελίες για τα νέα "καλούδια" που καταφτάνουν για τον TFV4.  :)

Πρώτον, οι TF-N2 κεφαλές με σύρμα Ni-200 για τα μοντάκια με τον έλεγχο θερμοκρασίας. Αρκετά "αλμυρούτσικες" στην τιμή, στα 29 δολάρια τα 5 τεμάχια.

Δεύτερον, οι TF-T2 κεφαλές με σύρμα Kanthal στο 1,5Ω ονομαστική αντίσταση, και συνιστώμενα βατ από 20W έως 45W. Στα 24 δολάρια τα 5 τεμάχια. Πολλή προσοχή εδώ στα βολτς, για να μπορέσετε να δώσετε 45W στην κεφαλή του 1,5Ω θα πρέπει το μοντάκι σας να μπορεί να δώσει τουλάχιστον 8,5V στην έξοδο.

Και οι δύο νέες κεφαλές αναμένονται γύρω στις 10 Σεπτέμβρη, σύμφωνα με το 3fvape. Με τις νέες αυτές κεφαλές, σε συνδυασμό με την μονή επισκευάσιμη κεφαλή, ο TFV4 ανοίγει κατά πολύ την "βεντάλια" του ατμιστικού κοινού στο οποίο μπορεί να απευθυνθεί, ξεφεύγοντας από τα πολύ στενά όρια του super subohm, για το οποίο προορίζονται οι κτηνώδεις κεφαλές των 0,15Ω και 0,2Ω καθώς φυσικά και η διπλή επισκευάσιμη κεφαλή με το στήσιμο στα 0,25Ω. Την διπλή επισκευάσιμη κεφαλή την παράγγειλα προχτές από το 3fvape και είναι ήδη καθοδόν.  :)


Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 23, 2015, 12:25 »
Πολύ ευχάριστα νέα. Ανέβηκαν για προπαραγγελία στο fasttech, οι κεφαλές του TFV4 σε πολύ δελεαστικές τιμές, μακράν οι φτηνότερες που έχω δει μέχρι σήμερα.  :)

Πρώτον, η πεντάδα για την τετραπλή κεφαλή στα 0,15Ω στα 17 δολάρια μόλις.  :thumpup: Μέχρι και διπλή τιμή, στα 30 δολάρια και βάλε, έχουν βάλει άλλα sites. Δεύτερον, η τετραπλή κεφαλή των 0,15Ω σε ένα και μόνο κομμάτι, στα 4 δολάρια. Πάτε ένα στοιχηματάκι, ότι τα ελληνικά καταστήματα, όταν και εάν τις φέρουν, θα τις πουλάνε στα 7-8 ευρώ το κομμάτι;  :))

Τρίτον, η πεντάδα για την τριπλή κεφαλή των 0,2Ω στα 21 δολάρια. Και τέλος, η τριπλή κεφαλή των 0,2Ω σε ένα και μόνο κομμάτι, στα 5 δολάρια σχεδόν. Απόλυτα δικαιολογημένη η υψηλότερη τιμή για την τριπλή κεφαλή των 0,2Ω κατά την ταπεινή μου άποψη, μια και έχει την πολυπλοκότερη κατασκευή με τις τρεις ξεχωριστές αντιστάσεις σε τρεις διαφορετικούς σωλήνες.  ;)

Όλες οι κεφαλές θα είναι διαθέσιμες από τις 29 του μήνα. Μπράβο τους για μια ακόμα φορά, υπόδειγμα on-line καταστήματος...  :thumpup:


UPDATE
Ανέβηκε στο fasttech και η μονή επισκευάσιμη κεφαλή για προπαραγγελία στα 6 δολάρια μόλις. Και επιτέλους, περιλαμβάνει σε ένα ωραίο κουτάκι, δύο ανταλλακτικές βίδες, ακόμα ένα ζευγάρι αντιστάσεις, και ένα ανταλλακτικό o-ring για το κάτω μέρος της κεφαλής που βιδώνει στη βάση.  :)

Άρα τις επόμενες μέρες θα ανέβουν σίγουρα και η διπλή επισκευάσιμη κεφαλή, καθώς και οι νέες κεφαλές με σύρμα Ni-200, και αυτή του 1,5Ω με Kanthal.
 

 
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 24, 2015, 11:30 από Zarko27 »

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok TFV4
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 30, 2015, 15:54 »
Από χτες το απόγευμα δοκιμάζω την τριπλή κεφαλή του TFV4 στα 0,2Ω και ένα μόνο έχω να πω. Ουάου:_love_heart:

Δύο ανήμερα θεριά ενωμένα "εις σάρκα μία", ο Smok TFV4 και το SnowWolf 200W δείχνουν να είναι πλασμένα το ένα για το άλλο.  :)




Δεν θεωρώ τον εαυτό μου έμπειρο ατμιστή, μόλις ενάμισι χρόνο ατμίζω, αλλά ειλικρινά πιστεύω ότι οι εραστές του super subohm θα πρέπει να δώσετε μία ευκαιρία στον TFV4, έστω με τη μορφή δοκιμής σε κάποιο ελληνικό κατάστημα, όταν έρθει με το καλό.

Μέχρι τα 100W έχω ανέβει μέχρι στιγμής, τα ντουμάνια είναι από άλλο πλανήτη, πυκνά σαν μπάλες από βαμβάκι, και η γεύση του υγρού απογειώνεται όσο ανεβάζεις τα γκάζια. Η κατανάλωση του υγρού είναι απλά εξωφρενική, αν κάνετε πιπίλα τον TFV4 στα 100+W θα πρέπει να τον γεμίζετε κάθε ώρα, οπότε υπολογίστε σε ποιο ύψος ημερήσιας κατανάλωσης υγρού θα φτάσετε.  :))

Το πιο εντυπωσιακό από όλα κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι το αίσθημα "ηρεμίας" και "ασφάλειας" που αποπνέει το πάντρεμα του TFV4 με το SnowWolf 200W, και το άτμισμα με την τριπλή κεφαλή των 0,2Ω στα 100W. Σε απανωτές τζούρες o TFV4 παίρνει φυσικά φωτιά, και το SnowWolf απλά ζεσταίνει τον σκελετό του, αλλά όχι σε βαθμό που να σας προκαλέσει οποιοδήποτε συναίσθημα ανασφάλειας. Το άτμισμα είναι σταθερό σαν βράχος και κυριολεκτικά βελούδινο.

Ο ατμός απλά χλιαρός σε τζούρες των 2-3 δευτερολέπτων, παρόλο που έχω την παροχή αέρα στο ντριπτιπ εντελώς κλειστή...
 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171467 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275399 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15239 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13950 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42723 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34916 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557557 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181938 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 169 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9099 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364