vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

283 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

Τεστ στεγνού καψίματος σε 3 τύπους βαμβακιών με έλεγχο θερμοκρασίας...

Αποσυνδεδεμένος vasma

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας

Έκανα ένα τεστ αντοχής - καψίματος σε διάφορους τύπους βαμβακιών!
Μόντ με έλεγχο θερμοκρασίας (TC) χρησιμοποίησα το SX Mini M Class, με σύρμα Ni200 πάχους 040 διάμετρο 2.5 και για βάση τον magma, να πω επίσης ότι η αντίσταση ήταν .079Ω!




3 εταιρίες δοκιμάστηκαν:
1. Fiber Freaks Destiny No.1
2. Nacamichi Cotton
3. Koh Gen Do Organic Cotton




οι δοκιμές έγιναν σε 3 διαφορετικά στάδια θερμοκρασίας, αρχικά στους 210c, μετά 230c και τέλος 250c, όλα στα 30J.



Για να μην αδικήσω (μέσω κάποιας αστοχίας κλπ.) κάποιο από τα 3... το έκανα 2 φορές και με τυχαία σειρά την κάθε φορά! Στο κάθε βαμβάκι ο χρόνος "πατήματος" ήταν 5 δευτερολέπτων, μικρή παύση και άλλη μια φορά, δηλαδή από 2 φορές!


Τα συμπεράσματα δικά σας!












Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
τι τρομερο τεστ θα ηταν, αν γινοταν κατι παρομοιο και με διαφορετικα μοντ tc  :yes: .

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Τρομερη εντυπωση μου εκανε το KGD αφου για μια στιγμη νομιζα οτι εκανα λαθος και εβλεπα FF  .... το ιαπωνικο βαμβακι δεν επαθε τιποτα .... :hmmm: :hmmm: :hmmm:


Βαγγελη το ιδιο θα εβλεπες αν ηταν η πλακετα αυθεντικη
 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Έχει και το kogendo έναν χρωματισμό αλλά είναι πραγματικά ανεπαίσθητος.
Εμένα μου κάνει εντύπωση οτι το nakamichi που είναι και αυτό ιαπωνικό οργανικό βαμβάκι έχει καψαλιστεί περισσότερο από το kogendo.

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Βαγγελη το ιδιο θα εβλεπες αν ηταν η πλακετα αυθεντικη


και εγω το ιδιο πιστευω,αλλα για φαντασου να ειναι και με εικονα ή βιντεο?
τα μοντακια των 200 ευρω θα αρχισουν να ιδρωνουν πολυ  :'( .

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Βασίλη έκανες γ@%$@! τεστ!!!!
Μου κανει εντύπωση το FF!
Κρίμα γιατί στη γευση είναι κατα τη γνωμη μου πιο καλό από τα άλλα και τη δινει πολυ γρηγοροτερα!
Ίσως αυτός να είναι ο λόγος που τωρα τελευταια έβλεπα το χρώμα στο setup μου να σκουραίνει γρηγορότερα;;; χωρίς TC κανα δυο φορες να φτάσεις σε ψιλοκαμμένο είσαι για αλλαγή δλδ με τα FF.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Ακριβως Αντωνη  :thumpup: .....  πριν κατι μηνες αυτο ειχα διαπιστωσει .. τοτε βεβαια το δικαιολογούσα σε σχεση με την γευση οτι καπου μου χανοταν

Αποσυνδεδεμένος vasma

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Το τεστ έβγαλε και ένα άλλο συμπέρασμα, όπως, όταν βλέπουμε κάτι αντίστοιχο και κάνουν άλλοι (ριβιούερ η χομπίστες σαν και μένα) και βγάζουμε διάφορα συμπεράσματα του τύπου εάν το έψησε (χρωμάτισε κλπ) το χ η το ψ μόντ, και ειδικά όταν είναι από διαφορετικούς τέστερ... καλό είναι να γνωρίζουμε και με τι βαμβάκι (τύπο) το έκανε... για ασφαλή συμπεράσματα!


Επίσης θα κάνω (τώρα) μόνο σε ένα βαμβάκι με διαφορετικό σύρμα και ωμική αντίσταση, για να δω εάν επηρεάζουν το αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
κανω μια σκεψη που μπορει να ειναι ατοπη ... και ελπιζω να διορθωθει αν οντως ειναι ετσι (ατοπη)

Το FF  ειπαμε ειναι απο κυτταρίνη εμενα μου φαινεται συνθετικο ... αν συμβαινει το δευτερο .. δεν ειναι ενας λογος να αρπαζει πιο ευκολα εστω και με μονο θερμοκρασια (210C - 230C - 250C) χωρις να πειρωσει ... μονο και μονο επειδη ειναι συνθετικο ενω το αλλο ειναι βαμβακι (βαμβακερο )?  λεω τωρα .. αν ειναι ομως υγραμενο το FF  ισως εκει εχει μια καποια προστασια επειδη ειναι βρεγμενο ?

ειπα ισως ειναι αστοχη παρατηρηση

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Κώστα, κάτι σχετικό είχαμε συζητήσει πριν καιρό στο νήμα για τα βαμβάκια, τα FF, τα κοτοbacon, κτλ.
και είχε και ένα βίντεο σχετικό.
[youtube]G0B6kKG-JTg[/youtube]
Μου κάνει πάντως εντύπωση οτι το ff που υποτίθεται έχει βγει για να είναι καλύτερο από τα "απλά" βαμβάκια, έχει τέτοια συμπεριφορά στη θερμότητα...

Αποσυνδεδεμένος boson

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Πολύ καλή δουλειά,   :thumpup:
καλή κ η παρατήρηση του Κώστα :thumpup:
Αραγε αν επαναλάβεις το πείραμα μερικές φορές θα δείξει πάντα το ίδιο αποτέλεσμα  :confused1:
Μια σκέψη εκανα

Αυτό όμως μπορεί και να σημαίνει ότι αυτά που δεν κάηκαν, είχαν ήδη κάποια υγρασία. Μπορεί λόγω επεξεργασίας, είτε περιβάλλοντος, είτε από την αφή, αν είναι και από τα πακετάκια των 5 τεμαχίων...
Καλύτερο ίσως τεστ   και πιο προσομοιωτικό στο άτμισμα ίσως να ήταν με τα βαμβάκια βρεγμένα και "ζέσταμα' μέχρι να στεγνώσουν. Και με σκέτη βάση γλυκερίνης, θα ήταν ακόμα καλύτερα νομίζω.
Θα το έκανα εγώ, αλλά είμαι γνωστός τουρίστας..

Αποσυνδεδεμένος vasma

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Χρησιμοποίησα το Nakamichi σε δυο διαφορετικά στησίματα,

1. Magma με σύρμα 040 / διάμετρο 2.5 / .079Ω
2. Veritas με σύρμα 030 / διάμετρο 2.5 / .104Ω

... και όμως υπάρχουν ψιλοδιαφορές...,

δεν ξέρω εάν παίζει ρόλο επειδή το sx-mini είναι σεταρισμένο στα .065Ω και εκεί έχει μεγαλύτερη ακρίβεια...
η να παίζει ρόλο η ποιότητα / πάχος σύρματος κ.λ.π.




Και ένα μικρό σε διάρκεια βίντεο με τον Veritas με σύρμα 030 / διάμετρο 2.5 / .104Ω


[youtube]L-EgAXqxDf4[/youtube]

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Άραγε αν επαναλάβεις το πείραμα μερικές φορές θα δείξει πάντα το ίδιο αποτέλεσμα  :confused1: Μια σκέψη εκανα

Το έκανα και το λέω στο αρχικό μου μήνυμα...
Παράθεση
Για να μην αδικήσω (μέσω κάποιας αστοχίας κλπ.) κάποιο από τα 3... το έκανα 2 φορές και με τυχαία σειρά την κάθε φορά!

Αποσυνδεδεμένος boson

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
αρχικά θα επαναλάμβανα το πείραμα με τις ίδιες παραμέτρους μερικές φορές κ μετά θα δοκίμαζα άλλες.  ;)
συγνωμη εννοώ αρκετές φορές 2 ίσως είναι λίγο. γνώμη μου βέβαια. δεν εχω tc για να βοηθήσω.  :-[

βέβαια οι διαφορές μπορεί κάποιος να πει ότι είναι αμελητέες. (στο τελευταία εικόνα)

υ/γ τωρα που το σκέφτομαι η διαφορά του kgd από το ff είναι μεγάλη οπότε 2 είναι αρκετές
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 12, 2015, 17:37 από boson »

Αποσυνδεδεμένος vasma

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Εάν δεν φτάνουν οι 2 φορές που επανέλαβα το τέστ και με διαφορετική σειρά (το έχω πει ήδη), βαμβάκια κλπ... δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο... 8)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1688 181298 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:29
από ipomonias
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 3 117 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 01:47
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 24 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8780 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34339 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537890 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60338 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238547 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 733 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16598 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138528 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085884 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63