vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Επισκευάσιμοι για χτύπημα.

Αποσυνδεδεμένος Εξατμιστής

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
  • http://www.deeptechno.fm/
Επισκευάσιμοι για χτύπημα.
« στις: Ιουνίου 03, 2015, 23:10 »
Καλησπέρα!
Καλές οι γεύσεις, καλά και τα αρώματα! Υπάρχει κόσμος όμως που δεν πολύ-ζορίζεται για τα αρώματα και τις γεύσεις και μάλιστα καταλήγει να ατμίζει σκέτες βάσεις.
Θα ήθελα να αναφερθούμε σε προτάσεις επισκευάσιμων ατμοποιητών (όχι drippers απαραίτητα) οι οποίοι να εμπεριέχουν έντονα το στοιχείο του χτυπήματος. Κατ'επέκτασην και την κατά πάσα πιθανότητα αναγκαστικής χρήσης υγρών με μικρότερη περιεκτικότητα σε νικοτίνη. Σε εμένα για παράδειγμα αρέσει το τραχύ άτμισμα. O erlprinz που έχω θεωρώ πως κινείται προς αυτή την κατεύθυνση σε σχέση με άλλους που δοκίμασα.
Υπάρχουν προτάσεις γνωστές ή άγνωστες, φθηνές ή ακριβές σε αυτό το πεδίο;

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Επισκευάσιμοι για χτύπημα.
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 03, 2015, 23:18 »

subtank mini πολύ χτύπημα με τις εργοστασιακές αλλα και αρκετό χτύπημα με το RBA αλλα λιγότερο από τις εργοστασιακές
όμως οι εργοστασιακές επισκευάζονται σχετικά εύκολα και το χτύπημα παραμένει πολύ δυνατό ακόμα και μετά την επισκευή

Αποσυνδεδεμένος Perikles

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι για χτύπημα.
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 03, 2015, 23:22 »
Mouth to lung, lung hits ή deap lung hits?
Για τη στήσιμο μιλάμε?
Ποσο Surface area?
Watts?
Heat Flux?
Ποσο αέρα?
PG / VG?


Η λίστα μπορεί να συνεχιστεί για πάντα.. Αυτό είναι το ωραίο των επισκευάσιμων ότι μπορείς να τους φέρεις στα μετρα που θες εσύ.  ::)
Αρκεί ο επισκευάσιμος να έχει χώρο για στησίματα και επαρκής τροφοδοσία αέρα, τα υπόλοιπα φτιάχνονται σε γενικές γραμμές  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Εξατμιστής

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
  • http://www.deeptechno.fm/
Απ: Επισκευάσιμοι για χτύπημα.
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 03, 2015, 23:33 »
Δεν έχει σημασία η λίστα. Σημασία έχει η πιο "άγρια" συμπεριφορά ατμοποιητών.
Εν ολίγοις διάλεξε όποιο σετάρισμα γουστάρεις περισσότερο από την ατελείωτη λίστα και κάνε σύγκριση μεταξύ ατμποποιητών.

Αποσυνδεδεμένος Perikles

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι για χτύπημα.
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 04, 2015, 01:09 »
Επειδή θεωρώ ότι απλά ψάχνεις για έναν πολύπλευρο επισκευάσιμο ο πρώτος που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο Mutation X V4 σίγουρα υπάρχουν και άλλοι  :bye:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Επισκευάσιμοι για χτύπημα.
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 04, 2015, 02:02 »
Πατε εναν erlprinz, βαλε την αντισταση χαμηλα και θα καταλαβεις αμεσως τραχυ ατμισμα με πολυ δυνατο χτυπημα.

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Επισκευάσιμοι για χτύπημα.
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 04, 2015, 03:02 »
taifun GT δινει καλο ΤΗ

Αποσυνδεδεμένος Εξατμιστής

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
  • http://www.deeptechno.fm/
Απ: Επισκευάσιμοι για χτύπημα.
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 04, 2015, 08:47 »
Πατε εναν erlprinz, βαλε την αντισταση χαμηλα και θα καταλαβεις αμεσως τραχυ ατμισμα με πολυ δυνατο χτυπημα.
Χαμηλά στην τρύπα ή στα ohm;

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Επισκευάσιμοι για χτύπημα.
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 04, 2015, 09:02 »
Επειδή μάλλον δεν προτιμάς να πας σε ντριπερ, θα σου πρότεινα σε όποιον ατμοποιητή επιλέξεις να δοκιμάσεις διαφορετικούς τύπους αντιστάσεων.
Για παράδειγμα με πολλαπλά στριμμένα round kanthal, με πολλαπλά στριμμένα ribbon kanthal ή και με συνδυασμό και των δύο.
Έτσι αυξάνεις την ποσότητα / πυκνότητα του ατμού και δίνεις περισσότερο χτύπημα.
Θα πρέπει βέβαια να προσέξεις ο ατμοποιητής που θα επιλέξεις να έχει τις κατάλληλες παροχές & ρυθμίσεις αέρα, αρκετό χώρο μεταξύ βάσης και καμπάνας για να μη βρίσκουν οι αντιστάσεις και βραχυκυκλώνουν και φυσικά να έχει μονωτικό στον θετικό πόλο που να μπορεί να αντέχει τις αυξημένες θερμοκρασίες (Watts) που αναγκαστικά θα παίξεις.
Για μια αντίσταση που μου έχει δώσει καλά αποτελέσματα σε ατμό και χτύπημα δες εδώ.

Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι για χτύπημα.
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 04, 2015, 10:35 »



Πολύ ωραίο θέμα.
Ο μόνος ατμοποιητής, από αυτούς που έχω δοκιμάσει, που μου έχει δώσει το χτύπημα που θέλω και όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ και με ευχαριστεί, είναι ο Calix.
Ένα ευχάριστο χτύπημα στο πίσω μέρος του λαιμού, που συνοδεύεται όμως από πολύ καλή γεύση, και ατμό με δεμένο σώμα και καλή θερμοκρασία έτσι ώστε να απολαμβάνω το mouth to lung άτμισμα που μου αρέσει. Φυσικά αυτό μεταβάλλεται ανάλογα το στήσιμο και το σύρμα που χρησιμοποιούμε, και με τον αέρα από το driptip, πνευμονικές όσο αντέχει ο καθένας.


Πατε εναν erlprinz, βαλε την αντισταση χαμηλα και θα καταλαβεις αμεσως τραχυ ατμισμα με πολυ δυνατο χτυπημα.

Θα συμφωνήσω απόλυτα για το τραχύ άτμισμα του Erlprinz. Αλλά  μέχρι εκεί.
Σε όλα τα άλλα, τουλάχιστον για τα προσωπικά μου γούστα είναι μείον.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 04, 2015, 10:54 από oaksmoke »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Επισκευάσιμοι για χτύπημα.
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 04, 2015, 14:13 »
Βούλα, μήπως το χτύπημα με την αντίσταση πολύ χαμηλά οφείλεται κυρίως στην γρήγορη και όχι τόσο απλωμένη ροή αέρα που δεν αφήνει την αντίσταση να πυρώσει πλήρως και παίρνεις και λίγο "υγροποιημένο" ατμό στη τζούρα?

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι για χτύπημα.
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 04, 2015, 14:31 »
Θα συμφωνήσω με την Βούλα. Elprinz για αδυσώπητο χτύπημα  με την αντίσταση χαμηλά και Tayfun GT II για πιο νορμάλ αίσθηση.
Ο δεύτερος πάντως μου έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις, τόσο που δύσκολα θα βάλω πάνω στο mod κάποιον άλλο τις τελευταίες μέρες.


Sent from my LG-D802 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Εξατμιστής

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
  • http://www.deeptechno.fm/
Απ: Επισκευάσιμοι για χτύπημα.
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 04, 2015, 17:51 »
O Phεnomenon θα μπορούσε πιστεύετε να μπει στη συζήτηση; Μου έκανε εντύπωση το γεγονός πως είχα πολύ καλό χτύπημα με 6άρι υγρό σε νορμάλ αντίσταση γύρω στο 1,4. Συγκεκριμένα ήταν ο ατμοποιητής που κλήρωσε πρόσφατα το forum.
Όσον αφορά τον erl, με 1 ohm αντίσταση που τον δουλεύω και σχεδόν να ακουμπά στη τρύπα, το χτύπημα είναι το ίδιο σε σχέση με ψηλά, με αίσθηση πιο υγρή και αρωματική έναντι της πιο καπνικής. (ψηλά)

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι για χτύπημα.
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 04, 2015, 17:57 »
Πέτυχα πρόσφατα συνατμιστή με phenomenon και έτρεξα να δοκιμάσω τζούρα  :))
Με εντυπωσίασε και η γεύση και το χτύπημα αλλά δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός γιατί δεν ρώτησα πόση νικοτίνη και πόση pg περιείχε είχε το υγρό του.

Μου άφησε πάντως πολύ καλή εντύπωση με σφιχτή καυφουνοειδή τζούρα.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Επισκευάσιμοι για χτύπημα.
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 04, 2015, 18:24 »
Αν η αντίσταση στον ερλ τοποθετηθεί χαμηλά, ελάχιστα πάνω από την τρύπα εισαγωγής αέρα, τότε αυτό είναι λάθος στήσιμο μεν, δίνει πολύ άγριο και τραχύ χτύπημα δε. Σαφέστατα και ο ατμός μπορεί να είναι λίγο πιο "υγρός" από το κανονικό - αλλά κάποιους μπορεί να τους ευχαριστήσει, αν επιθυμούν πολύ δυνατό χτύπημα.


Εννοείται, ότι την πρόταση την έκανα μισοαστεία, μισοσοβαρά. Ο ερλ σαφέστατα και έχει ούτως ή άλλως καλό χτύπημα και γεύση, αλλά με το σωστό στήσιμο δε δίνει τραχύ και άγριο άτμισμα. Ισως μια ενδιάμεση θέση, ούτε πολύ χαμηλά, ούτε πολύ ψηλά, να δώσει εξαιρετικό χτύπημα, χωρίς να είναι τόσο τραχύ

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8399 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180793 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34060 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536848 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59924 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237835 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 609 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16022 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136208 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085444 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35511 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10346 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12