vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

239 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, thanos1071, camber, manoslykos, Jorge

Twitter

Kayfun εναντίον όλων ή Όλοι εναντίον των Kayfun - Γνώμες, απόψεις

Αποσυνδεδεμένος kwnstantinos10

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρόμος είναι εργαλείο κοινωνικής υγιεινής.~Λενιν
 Για μένα killer του κειφαν και σε γευση αλλά και σε ντουμανι ειναι ο  λιμο.Τον πατάει άνετα.

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Παίδες... ο V4 δεν νομίζω οτι είναι τόσο plug 'n' play...
Πιο plug n' play από τον κλασσικό Kayfun... Δεν έχει... :yes:

Lazy dog!!!!! Μου συγκρίνεις εμμέσως πλην σαφώς δηλαδή IATTY, Phenomenon, με carto σε γεύση?!?!?

...

Carto?!?!? :o

Κάτι δεν κάνεις καλά με τα setup σου.... :yes:

Προς θεού δεν θέλω να σε προσβάλω!!! :)

Απλά μου φαίνεται περίεργο...

Οκ πάντως στο θέμα του υποκειμενικού αν το θέτεις, εκεί συμφωνώ οτι ο K4 μπορεί να σου αρέσει πιο πολύ από πτιδήποτε άλλο! :D
Σε γευση ναι, ακομη πυροβολανε με tribeca τα παλια καλα carto.

Ξαναλεω, υποκειμενικα ειναι ολα. Για παραδειγμα εγω τον pheno δεν μπορω να τον ατμισω(και δοκιμασα 2 διαφορετικους ατμο με 4-5 διαφορετικα στησιματα). Δεν μου δινει αυτο που θελω στο Tribeca και στο Castle Long. Δυστυχως ή ευτυχως ειμαι μονοτονος με τις γευσεις μου. Εκτος αυτων των 2 δεν κανω κατι αλλο οποτε μονο με βαση αυτα μπορω να εκφερω αποψη

Παντως το πακετο "γευση-ευκολια-στηνω και δεν ξανακοιταω" του Κ4 μεχρι τωρα δεν τον εχω βρει σε αλλον ατμο.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Για το Tribeca και τα carto, με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο. Μια και τόσο που τιμώ αυτό το έδεσμα χτυπάω και μια πεντάδα carto.

Βρίσκω λάθος τη σύγκριση kf4 με kfl. Αν πρέπει να συγκριθεί ο 4 με άλλο kf, αυτός πρέπει να είναι ο 3.1ES. Και θέτω υπόψιν ότι παρόλο που έχω δοκιμάσει και τις original εκδόσεις, στην κατοχή μου έχω κλώνους.

Όταν πάντως πέσει το Φαινόμενο στα χέρια μου, έχει τρία τεστ να περάσει: grandmaster, Castle Long Reserve και Castle Long αραιωμένο. Άπαξ και επιβιώσει από αυτά τα τρία, μιλάμε με Tribeca και over the Rainbow. Και τέλος, το υγρό από το οποίο έχω ατμίσει λίτρα: liqua Cuban Cigar...

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Αν πρέπει να συγκριθεί ο 4 με άλλο kf, αυτός πρέπει να είναι ο 3.1ES.

Αλήθεια τι διαφορά έχει ο 3.2 με τον lite+?

Εκτός από τις προφανείς (γέμισμα , βάρος , όγκος) κ.λ.π

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Ίσως διαφορετικό αέρα στην αντίσταση. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Θα μας πει ο cruiz όταν ξαναμπεί... ;D :D

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Ο 3.1ES έχει ένα έξτρα κομμάτι μεταξύ 510 βάσης και κυρίου σώματος, το οποίο δεν βγαίνει. Λειτουργεί και σαν ένα είδος collector tank το οποίο αποτρέπει τις διαρροές. Επίσης, είναι πολύ πιο φαρδιά η τρύπα εισαγωγής αέρα. Αν δεν σε πειράζει το 1 παραπάνω εκατοστό ύψους, είναι η τέλεια επιλογή. Α, και το drip tip είναι βιδωτό. Αν θες να βάλεις άλλο, πρέπει να βάλεις αντάπτορα (ευλογημένη fasttech, τον είχε στο πακέτο τότε, αλλά όχι πλέον). Αν έχεις δε και την ειδική μυτούλα για γέμισμα από τη βαλβίδα, τότε είσαι άρχοντας, ούτε κατσαβίδια μαζί ούτε τίποτα. Γνωρίζω ότι από τον original, ελάχιστα κομμάτια έχουν απομείνει αχρησιμοποίητα προς διάθεση και η τιμή τους είναι γύρω στα €130, κάποιος είχε βάλει και λινκ μάλιστα. Αν είχα σκοπό να σπρώξω αυτά τα χρήματα τώρα κοντά, πραγματικά θα είχα τρίλλημα: 1) 3.1 για συναισθηματικούς λόγους? 2) 4 επειδή κεντάει? ή 3) Phenomenon για να διαπιστώσω ιδίοις γλυκερίνιοις κατά πόσο πραγματικά γράφει ιστορία?

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Άρα ο αέρας λόγω του Collector Tank και της εισαγωγής του είναι προφανώς διαφορετικός, καθώς στροβιλίζεται με άλλο τρόπο.

Οκ :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Ο kayfun στη γευση δεν ηταν ποτε καλος  :yes:  .....Οσο για το προβλημα οφειλεται σε παχυρρευστο υγρο 50-50 η μεγαλυτερη ποσοτητα vg σε ολους τους clearomizer (για τους sub ohm δεν εχω ιδεα) και ο λογος που συμβαινει διοτι μπουκωνει η αντισταση με vg. Γιαυτο χανει σε γευση. Το ιδιο προβλημα εχουν και οι killer - diver κλπ. Εδω σε kayfun τρως στεγνωμα με 70% vg αν φτιαξεις κανονικα την αντισταση.  ;) 

Απο που προεκυψε το 100% vg σε kayfun και διχως απροβληματιστη λειτουργια; Κανονικα την αντισταση σημαινει βαζω το βαμβακι με τετοιο τροπο οπως θα το εβαζα με 100% pg.
Αντικειμενικα ο kayfun δεν εχει γευση και δεν νομιζω πως τον αγορασε κανεις γιαυτο το λογο. Το οτι πολλοι παιρνουν καλυτερη γευση απο αλλους ατμοποιητες ειναι διοτι συγχωρει λαθακια και πολυ ευκολα μπορει καποιος να πιασει το 100% τις αποδοσης του......Στα λογια μου ερχεσαι για το στησιμο ας μη κατηγορουμε λοιπον τους bdc και το καθε bdc οταν πρωτιστως αυτες οι αντιστασεις εχουν φτιαχτει για 50-50 max.

 

Εννοειται πως εχει γευση ενα 7 με αριστα το 10 παιρνει απο εμενα και απο αρκετους αλλους. Δεν εχει να κανει μονο με το κεραμικο εχει να κανει και με το ρευμα διαμετρο καμπανας αποσταση αντιστασης κλπ. Αν και δεν εχει τυχει να δοκιμασω kayfun mini πιστευω πως θα υπερτερει σε γευση σε σχεση με τους απλους kayfun.Anyway η προθεση μου δεν ηταν να δειξω πως ο aspire ειναι καλυτερος ή χειροτερος απο αλλους ατμο (ολα υποκειμενικα ειναι εξαλλου) αλλα το οτι δεν εχει να ζηλεψει πολλα απο εναν επισκευασιμο και το να λεμε σε καποιον αλλαξε ατμοποιητη στο πρωτο εμποδιο που αντιμετωπιζει το βρισκω καπως φαουλ..Στη προκειμενη περιπτωση οι umami θελουν αραιωμα γιατι ειναι παχυρρευστες (ή ηταν οταν τις αγοραζα τουλαχιστον εγω) με αποτελεσμα η αντισταση να καταστρεφεται μετα απο λιγα ml λογο κακης τροφοδοσιας Οποτε η γευση παει περιπατο... Το ιδιο συμβαινει και σε αλλους ατμοποιητες κυριως εργοστασιακους που ο απλος χρηστης δεν εχει προσβαση στο coil για να κανει τη σωστη "ρυθμιση" ωστε να του αποδωσει  σωστα ενα παχυρρευστο υγρο.


Θα διαβάσει κάποιος νέος όλα αυτά και θα πιστέψει ότι όλα τα παρακάτω που αναφέρεις είναι ατμιστικοί νόμοι:
1)     Ο καυφούν δεν έχει γεύση
2)     Τα υγρά με 100% vg δεν ατμίζονται  όπως είναι, σχεδόν σε κανέναν ατμοποιητή με τανκ
3)     Ο aspire έχει πολύ καλή γεύση, ο δε επισκευασμένος είναι καλύτερος από καυφούν και ίσως πολλούς άλλους επισκευάσιμους
4)     Ολοι οι εργοστασιακοί έχουν φτιαχτεί για 50-50
5)     Ο μέσος χρήστης επισκευάζει τις κεφαλές εργοστασιακών
Νομίζω ότι όλα αυτά είναι προσωπικές εικασίες και θα μου επιτρέψεις κιόλας να τις αμφισβητήσωΗ γεύση του KL+ είναι πολύ καλή. Μιλάω πάντα για τον ορίτζιναλ. Σαφέστατα και υπάρχουν καλύτεροι, όχι όμως στο στρατόπεδο των εργοστασιακών. Ούτε των επισκευασμένων εργοστασιακών. Ο aspire ήταν ο τελευταίος εργοστασιακός που αποχωρίστηκα, διότι του έβαζα το ίδιο υγρό που έβαζα στους επισκευάσιμούς μου και νόμιζα ότι άτμιζα σκέτη βάση. Ακόμη και η πιο αριστοτεχνική επισκευή του δε βελτιώνει δραματικά τη γεύση, όταν ο θάλαμος ατμοποίησης είναι εξαιρετικά μικρός και όταν σε απανωτές τζούρες ανεβάζει θερμοκρασία, που με τη σειρά της μεταφέρεται στο υγρό και το βράζει. Ούτε τα μέταλλά του είναι της ίδιας ποιότητας με έναν επισκευάσιμο. Όπως σου είπαν κι άλλοι, μια χαρά δουλεύουν και ο ΚL+ και η Σοφία, ακόμη και κάποιοι εργοστασιακοί, ειδικά topcoil, με 100% vg. Χωρίς καμμένα, υπολείμματα και αλλοίωση γεύσης βέβαια. Ααα… και με ουμάμι επίσης, που κατά κόρον χρησιμοποιώ 100% vg αναραίωτη. Να σου θυμίσω επίσης ότι η ΦΑ βγάζει έτοιμα υγρά με σκέτη VG, έχοντας ως βασικούς πελάτες τους χρήστες εργοστασιακών. Ο μέσος χρήστης ΔΕΝ επισκευάζει πλέον τους εργοστασιακούς, διότι είναι παίδεμα σε πολύ μικρό χώρο χωρίς νόημα. Κάποτε, που δεν υπήρχαν κλώνοι και οι επισκευάσιμοι είχαν 100+ ευρώ, ναι. Σήμερα έχει περιοριστεί το φαινόμενο. Αυτά θεωρώ ότι είναι αντικειμενικές παρατηρήσεις. Στις υποκειμενικές θα θέσω το θέμα του κεραμικού, το οποίο θεωρώ λίγο υπερτιμημένο. Ένα κεραμικό από μόνο του δεν κάνει όλη τη δουλειά, αν το όλο πακέτο δεν είναι τόσο καλά «δεμένο» σε σχέση με ένα ατμοποιητή πολύ καλά σχεδιασμένο αλλά χωρίς κεραμικό. Οσο για την υπεροχή των ντρίπερ, οι φαν τους ας μην παραβλέπουν την παράμετρο πρώτες σταγόνες, ψιλομπούκωμα, λειψή γεύση - τελευταίες σταγόνες, στέγνωμα, επίσης λειψή γεύση. Εν τέλει, είναι καλύτερος ο καυφούν όλων; Σε ευκολία στησίματος, απροβλημάτιστη λειτουργία και δυνατότητα αλλαγής εμφάνισης, είναι εξαιρετικός. Στα άλλα είναι πολύ καλός, αλλά το πόσο καλό τον αξιολογεί ο καθένας μας είναι εντελώς υποκειμενικό. Πχ στη γεύση, ο eviva και ο erlprinz μου φαίνονται καλύτεροι.Η συζήτηση είναι ενδιαφέρουσα, αν και θεωρώ εντελώς άτοπη τη βάση από την οποία ξεκίνησε, το αν δηλαδή ο aspire έχει καλύτερη γεύση, σε σχέση με τον εντελώς άγευστο δεν-μπορών-να-ατμίσω-με-σκετη-vgκαυφούν.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 07, 2015, 18:36 από petra »

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Μόνο σε αυτό Πέτρα...

Ούτε κι εγώ μπόρεσα να ατμίσω σε γνήσιο Kayfun Lite, αναραίωτη Umami VG...
Δεν υπάρχει λόγως να απορήπτεις τόσο κατηγορηματικά αυτό το γεγονός :).
 Το οτι ειναι γνήσιος δεν νομίζω οτι σημαίνει οτι δεν μπορεί να έχει πχ μια απειροελάχιστη διαφορά στα κανάλια που να επηρρεάζει τη ροή του πηχτού υγρου. :dontknow:
Τί να πω... Ίσως να μην ξέρω να στήνω Kayfun :dontknow:

Να προσθέσω και κάτι ακόμη στη λίστα σου...

Αν διαβάσει ένας νέος οτι γράφουμε...

Όπου φύγει φύγει από το άτμισμα!!! :))
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 07, 2015, 18:51 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Ο 3.1ES...

Οκ Cruis κατανοητός.

Η μόνο + που βλέπω στον 3.1 είναι το γέμισμα χωρίς βιδάκι (αν το καταφέρεις).

Αλήθεια ο 4 επειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου πως γεμίζει?

Ελπίζω όχι πάλι με βιδάκια... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Άρα ο αέρας λόγω του Collector Tank και της εισαγωγής του είναι προφανώς διαφορετικός, καθώς στροβιλίζεται με άλλο τρόπο.

Οκ :thumpup:

Όχι μόνο αυτό. Έχει και ένα παράδοξο: αν βγάλεις εντελώς την βίδα του AFC, η τζούρα είναι πιο σφιχτή από ότι με την βίδα στη θέση της αλλά τέρμα ανοιχτή! Σε αυτή τη φάση έχεις περισσότερο αέρα σαν όγκο, αλλά πιο σφιχτή τζούρα! Ω ναι, κάνει και για cloud chasing (μη φανταστείτε τα ντουμάνια του tugboat)!!!

Επίσης, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν διαβάζουν πάντα τα νήματα οι νεότεροι πριν εγγραφούν αλλιώς δεν εξηγείται επιστημονικά το ότι τα μέλη αυξάνονται και πληθαίνουν!!!  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Μόνο σε αυτό Πέτρα...

Ούτε κι εγώ μπόρεσα να ατμίσω σε γνήσιο Kayfun Lite, αναραίωτη Umami VG...
Δεν υπάρχει λόγως να απορήπτεις τόσο κατηγορηματικά αυτό το γεγονός :) .
 Το οτι ειναι γνήσιος δεν νομίζω οτι σημαίνει οτι δεν μπορεί να έχει πχ μια απειροελάχιστη διαφορά στα κανάλια που να επηρρεάζει τη ροή του πηχτού υγρου. :dontknow:
Τί να πω... Ίσως να μην ξέρω να στήνω Kayfun :dontknow:

Να προσθέσω και κάτι ακόμη στη λίστα σου...

Αν διαβάσει ένας νέος οτι γράφουμε...

Όπου φύγει φύγει από το άτμισμα!!! :))

εγω θα διαφωνησω εν μερη με σενα μιας και ειμαι VGακιας ... με umami  ειμαι βασικα εδω και καιρο και συνδεσμος ... με ουμαμι χωρις αραιωση δεν ειχα θεματα καμενου .. με ολους μου τους κλωνους καιφον .. και ειπα κλωνους και δεν αναφερα αυθεντικο μιας και δεν εχω ακομα .. στο μελλον ναι ...  ακομα και με συνδεσμος με 10% αραιωση που ειναι σχετικα μικρη αραιωση για την βαση αυτη παλι δεν ειχα θεμα ... τωρα δεν ξερω αν καταφερα να παρω κελεπουρια κλωνος που δεν πιστευω.. οποτε πιστευω οτι οντως και αυτο δεν ειναι νομος περι 100% vg  σε καιφον και καμενο ...

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Μιλάω πάντα για τον γνήσιο Κώστα έτσι?


Οκ δεν έχεις πρόβλημα με τη ροή τώρα...


Τότε γιατί έκανες αυτό?


http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,19300.msg815707.html#msg815707


Αναφέρεις ο ίδιος οτι ειχες πρόβλημα με καμμένα...


Και στην προηγούμενη σελίδα από αυτήν που το λίνκ της είναι πιο πάνω, πάλι λες για άνοιγμα στα λούκια. :)


Γιατί πρέπει να αμφισβητήται (με άλφα γιώτα) το γεγονός οτι ο γνήσιος Kayfun Light που έχω αναραίωτη Umami VG δεν ατμίζει? Ούτε 75% VG 25% PG Umami ατμίζει... Αναγκάστηκα να αραιώσω το μείγμα με 8 % WFI.

Απλά δεχτήτε οτι είναι κάτι που μπορει να συμβαίνει. :)


Μπορεί να είναι αστοχία υλικού και να συμβαίνει μόνο στον δικό μου, αλλά συμβαίνει.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 07, 2015, 19:32 από demkoni »

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Μ' αυτά που λέτε θα ήθελα να ρωτήσω αν η umami είναι υγρή ή στερεά  :))
Νόμιζα πως πιο παχύρρευστη VG από eCig δεν υπάρχει αλλά τώρα με μπριζώσατε να δοκιμάσω umami. Της eCig είναι σαν σιρόπι προς μέλι το χειμώνα στα κρύα (το καλοκαίρι πιο νορμάλ). Έχω 2 αυθεντικούς KLP και έναν Russian Kebo. Σε κανένα δεν είχα πρόβλημα τροφοδοσίας με σκέτη VG τουλάχιστον έως τα 15W που ατμίζω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8380 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180746 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34031 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536625 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59883 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237711 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 602 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15883 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136178 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085401 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35467 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10317 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12