vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

523 επισκέπτες, 10 χρήστες
Tem, maprix, bloodlessz, dkostas, grag, Jorge, Christos Z, webtool, manoslykos, th3ofilos

Twitter

Kayfun εναντίον όλων ή Όλοι εναντίον των Kayfun - Γνώμες, απόψεις

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog




Eat your heart out! :tongue_smilie:

ΥΓ. Τον Svoemesto δεν τον έχω σε βίντεο. Θα αρκεστείς στον λόγο μου...


Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Φίλε Vamire, αν αυτό που ήθελες να πεις με την φράση είναι ότι οι KF δεν έχουν τόσο έντονη γεύση όσο οι ατμοποιητές με κεραμικό, με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο. Για το mesh δεν μπορώ να πω καθώς δεν έχω άποψη, δεν έχω δοκιμάσει. Αν εννοείς ότι όντως οι KF δεν έχουν γεύση, τότε διαφωνώ καθέτως. Να λάβουμε επίσης υπόψιν και ότι διαφορετικά υγρά αποδίδουν ξεχωριστά σε διαφορετικούς ατμοποιητές, κάποια θέλουν τον δικό τους. Και αυτό συμβαίνει σε εργοστασιακούς και επισκευάσιμους, και όχι τώρα τελευταία. Το tribecca πχ, ποτέ δεν με ξετρέλανε στον KF, το προτιμώ σε DCT, Nautilus, Subtank(με την εργοστασιακή κεφαλή). Τα πιόνια από την άλλη, Kayfun και μόνο. Με την επιφύλαξη του ότι δεν έχω δαγκώσει το Phenomenon ακόμα. Δεν πιάνω τα κεραμικά καν, καθώς δεν είμαι οπαδός της τόσο επιθετικής γεύσης που αυτά αποδίδουν. Παρόλα αυτά, όταν ανακαλύπτω κανένα τρελό υγρό, προσπαθώ να το δοκιμάζω σε όσους περισσότερους ατμοποιητές μπορώ. Και υπάρχει πρόσβαση σε ΙΑΤΤΥ, ΙΑΤΤΥ ESG, dripper by Leo, diver, killer, ΣΟΦΙΑ και πληθώρα άλλων. Ακόμα και παλιά, όταν έφυγα από τα ego-c και καρτοτανκ και μπήκα στον μαγικό κόσμο των τότε κορυφαίων CE4+ με τα κοντά φυτίλια, υπήρχαν κάποια υγρά τα οποία τα προτιμούσα στον C. Αντικειμενικά, οι KF έχουν γεύση. Υποκειμενικά, αποδίδουν τις γεύσεις ακριβώς όπως τις θέλω. Ομαλά. Και δεν είναι τυχαίο το οτι έχω επιλέξει αυτόν για δοκιμές υγρών, "premium" ή μη. Είναι ένας τανκάτος ο οποίος θες λόγω τιμής, λόγω ευκολίας, λόγω κουστουμιών που μπορείς να του φορέσεις, λόγω γεύσης, λόγω αίσθησης, κατά κανόνα βρίσκεται σε κάθε ατμιστικό οπλοστάσιο. Αυθεντικός ή κλώνος. Το αν κάποιος προτιμά την πιο επιθετική προσέγγιση του κεραμικού, αυτό νομίζω ότι είναι καθαρά προσωπικό θέμα. Λίγο off τώρα, πιστεύω ότι η καλύτερη μέθοδος για να κρίνεις την απόδοση γεύσης ενός ατμοποιητή, είναι να χρησιμοποιήσεις ένα υγρό που ξέρεις χρόνια και το έχεις δοκιμάσει σε πολλούς ατμοποιητές. Για μένα αυτά τα υγρά είναι τρία: Grandmaster(εντάξει, όχι χρόνια, αλλα το έχω δοκιμάσει σε ΠΟΛΛΟΥΣ ατμοποιητές), Tribecca και Liqua Cuban Cigar. Το ίδιο πρέπει να συμβαίνει όταν κρίνεις ένα υγρό, να το κάνεις με ένα ατμοποιητή που τον "γνωρίζεις". Βέβαια υπάρχουν και τα παράδοξα. Όταν δοκίμασα γεύσεις τις Innovation, κυρίως καπνικές, χρησιμοποίησα τον κλώνο μου 3.1ES. Μπαρουτοκαπνισμένος, και γνωριζόμαστε πολύ καλά αμφοτέρω. Ε, τα Innovation, θέλουν CE4 ή Aspire BDC. Δεν θέλω καν να φανταστώ πως θα ήταν σε ΙΑΤΤΥ όταν στον 3.1 ήταν θεόγλυκα ενώ στον CE4 μια χαρά καπνικά.

τα καυφουνια κανουν διατροφη με φρουτα  αντε στο τσακιρ κεφι και κανα γλυκο ... οτι εχει σχεση με χαλαρω καπνικο υγρο ο καυφουν το πυροβολη στα 5 μετρα ... αγαπαει τα πολυ εντονα υγρα , τα φρουτενια ,  τα κανελομπισκοτα και γιαυτο εχει και γευση , γιατι τα υγρα απο μονα τους ειναι εντονα ... σε φυσιολογικες καταστασεις diy υγρων με λιγοτερο αρωμα  ο καυφουν ειναι ακυρως στο θεμα γευσης

οντως υπαρχουν ατμοποιητες εργοστασιακη που εχουν καλυτερη γευση σε νορμαλ καπνικα υγρα

ολα αυτα σε φυσιολογικα στησηματα και απλα , πραγμα που εκανε γνωστο και τοσο πολυποθητο τον καυφουν .. αν αρχισεις τις φωλιες και τα περιεργα στησιματα χαιρω πολυ αποστολος .. εκει εχει γευση ναι
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 11, 2016, 18:46 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Eat your heart out! :tongue_smilie: ΥΓ. Τον Svoemesto δεν τον έχω σε βίντεο. Θα αρκεστείς στον λόγο μου...

Δεν μπορώ να δω τώρα, πλένω τον Τηλέχαμο μου...

Αποσυνδεδεμένος tasfot

  • **
  • 462
  • Φύλο: Άντρας
.... Όσον αφορά τον πόλο, ακόμα κι όταν έχω το θεματάκι με τις μπουρμουλήθρες, όταν τον ξεβιδώνω είτε για λύσιμο είτε για ρύθμιση αέρα, αυτός είναι ολόστεγνος. Δεν υπάρχει η παραμικρή υποψία υγρού πάνω του. Κάποια φορά είχα δοκιμάσει να λύσω μόνο τη βάση, έβγαλα τη βιδούλα του αέρα και έβαλα στριμένη μύτη χαρτοπετσέτας στο κεντρικό pin να τραβήξει ότι υγρά είχαν μαζευτεί. Σταμάτησε για λίγες ώρες και μετά ξανάρχισε. Γι'αυτό λέω ότι μάλλον μαζεύεται υγρό στις πλαϊνές τρυπούλες του pin.

Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα και έχω καταλήξει κι εγώ για υγρό στις τρυπούλες του pin.. στο λύσιμο φαίνεται καθαρά οτι εκεί μαζεύει υγρό.. λύση δεν έχω βρει μέχρι στιγμής..

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Αν μου πεις που τους έχεις ακούσει, θα σε πιστέψω.

Μάκη, άκου τον Sergey στο 0:53 περίπου...


Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Τον Σέρλοκ τρόλλαρα ρε, μην ψαρώνετε  :))

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Γιατί βασανίζεστε? Εδώ είστε, ρώσικα από την Τατιάνα και τον Μαξίμ, γερμανικά από την Μαριάνα και τον Χανς, μέχρι και τούρκικα από την Φιλίτσα έχει. :)) :)) :))
Ο καλύτερος, μακράν, για να μας διαφωτίσει πάντως, είναι ο Αλέξης Σπυρόπουλος. Επέβαλλε τσαμπουκά, το Φαν Μπάστεν αντί του Βαν Μπάστεν που θαυμάζαμε και τον Κάουτ αντί του Κούιτ που μας τα έπρηζε ο πουρουπουπου. ;)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
ΚαϊΦΟΥΝ νομίζω και εγώ ότι είναι το σωστό. Και μένα εις τας Αγγλίας με λέγανε Τραϊφόνας, αλλά αυτό δεν σημαίνει ούτε ότι είχαν δίκιο, ούτε ότι δεν τους μπινελίκωνα σε αφθονία.

@APOSTOLOS KAL
θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, ιδιαίτερα όσον αφορά το κομμάτι της "διατροφής με φρούτα". Και εγώ θεωρώ ότι πλέον οι KF, και μιλάω περισσότερο για τύπου lite, έχουν ξεπεραστεί αρκετά στο θέμα γεύσης. Εκτός από κάποια καλά καπνικά, ιδιαίτερα ΝΕΤ. Όσο για τον 4ρη, παρά τα χίλια κομμάτια του, τον θεωρώ εξαιρετικό. Δεν έχει σημαντικές διαφορές στη γεύση σε σχέση με τον προκάτοχό του, τον 3.1, αλλά έχει σημαντικότατες διαφορές στην αίσθηση της τζούρας. Σε βρίσκω λίγο υπερβολικό, και δικαίωμά σου δηλαδή, όταν γράφεις περί "αρχής του τέλους", νομίζω ότι κάθε νέος KF έχει κάτι να προσφέρει.

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
νομίζω ότι κάθε νέος KF έχει κάτι να προσφέρει.
:hmmm:  :hmmm:

ήδη ψιθυρίζεται ότι ο V6 θα έχει ρυθμιζόμενο πόλο χωρίς ελατήριο, ενώ, ρύθμιση αέρα από το δαχτυλίδι αλλά και ρυθμιζόμενο πόλο χωρίς ελατήριο θα έχει ο V7 !!  :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: 

 :)) :)) :)) :)) :laugh1:


Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Μπορει μερικα η' ολα τα υγρα να αρεσουν σε καποιον περισσοτερο σε καποιον αλλο ατμοποιητη, αλλοστε η γευση ειναι υποκειμενικη, η' ακομα και σε μερικες περιπτωσεις να συμβαινει και "αντικειμενικα". Ομως το γεγονος ειναι οτι απο οτι φαινεται στα video, οι κατασκευαστες υγρων μαλλον σε kf "ρυθμιζουν" τα υγρα τους αν κρινουμε απο τα δοκιμαστηρια που εχουν στις διαφορες εκθεσεις.
Ετσι ΔΕΝ ειναι περιεργο που το tribeca, αποδιδει κατα γενικη ομολογια καλυτερα τις γευσεις του σε καρτο, αφου τοτε που βγηκε αυτα ηταν τα κυριαρχα μεσα ατμοποιησης, και σε τετοια "ρυθμισαν" το υγρο τους οι παρασκευαστες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 14, 2016, 10:02 από DIMTH »

Αποσυνδεδεμένος Christos_swc

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Πραγματι δε ξεχναω τις απολαυστικες στιγμες που εζησα περισυ το Καλοκαιρι ατμιζοντας Tribeca  σε Genitank mini με τις γνωστες Dual Coil  αντιστασεις της Kanger που καμια ποτε δεν αντεξε πανω απο 24 ωρες στο στομα μου πριν βγει εντελως off.
Η κατι εκπνοες με πανδαισια απανωτων γευσεων απο Halo Longhorn σε "entry level" Kanger EVOD Mega με αερα στα ορια της ασφυξιας.
Ωστοσο την εχω βρει με το "Ρωσο" μου γιατι με ικανοποιει αυτο που μου δινει.
Το Tribeca σε KF οχι, καλο ειναι αλλα το Tribeca δεν πρεπει να ειναι απλα καλο, πρεπει να σε στελνει.
Γενικα το οτι οι KF Lite αποδιδουν καλυτερα φρουτενιες/γλυκες και οχι τοσο τις καπνικες γευσεις το εχω ακουσει αρκετα και ειναι ειρωνεια ισως τοτε οτι ατμιζω αποκλειστικα καπνικες γευσεις.
Με τον KF τη βρισκω οχι μονο με τη γευση αλλα και γενικοτερα, μου αρεσει η ευκολια στο στησιμο, οτι συγχωρει, οτι ξερεις τι να περιμενεις, η προσομοιωση του τσιγαρου με "τερμα" κλειστο αερα, η ολη χαλαρη ιεροτελεστια του ατμισματος που καμια σχεση δεν εχει με τον "πολεμο" του dripper μου.
Οποτε οχι, δε θα ψαξω για ατμοποιητη που να αποθεωνει καποια συγκεκριμενη γευση, θα ψαξω τις γευσεις και θα κρατησω αυτες που αποθεωνουν τον ατμοποιητη μου :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun εναντίον όλων ή Όλοι εναντίον των Kayfun - Γνώμες, απόψεις
« Απάντηση #191 στις: Αυγούστου 05, 2016, 04:32 »
ο καυφουν - κειφαν - κλαψταφαν - καρφαν κτλ ηταν η αρχη του τελους του απο τοτε που βγηκε... εδωσε μια βαση καλη για να βγουνε χιλιαδες ομοια κομματια απο πολλους ... και ισως ποιο βελτιωμενα και πιο ευχρηστα ....
ειδικα ο 4αρις και μετα απο τοσο ντωρο που ειχε γινει με πληροφοριες σα τα σταγονομετρα τον υγρον εσκασε μυτι για να απογοητευση ολους τους φαν .περιμεναμε ολοι σα τρελοι να δουμε τη θα ειναι και μας εμφανισε ενα ατμοποιητη με 50 κομματια , με αερα χωμενο στα εγγατα του . ουτε γραναζι F1 να ηταν

πλεων ο καυφουν κατα την αποψη μου ειναι μονο για τους κολυμενους σε αυτον και τπτ αλλο ...

εχω και εγω ενα 4αρι και τον κραταω μονο και μονο για να μη τον δώσω σε εξεφτελιστικη τιμη ...


ο λιτε που ειχα πολυ καλος ατμοποιητης ... τα υπολοιπα πλεων ειναι απλα αντιγραφες με ελαχιστες τροποποιησεις

για πες ρε Αποστόλη για εμάς τους κολλημένους, χωρίς διάθεση για ειρωνεία, ένα ατμοποιητή με τα κάτωθι χαρακτηριστικά:

τσιγαρίσια τζούρα
τανκάκι 3-4 μλ
τζαμάκι pyrex
γέμισμα από πάνω
ρύθμιση υγρών
ρύθμιση αέρα
εύκολο στήσιμο(ειδικά στον 5άρι είναι αστείο) χωρίς να ψάχνω πως θα χτενίσω κάθε 3η ημέρα τα βαμβάκια και εάν και πόσο βαμβάκι θα βάλω στα λούκια
χλιαρό προς κρύο αέρα
ποιότητα κατασκευής(μη σκάσω πάλι 100 ευρώ και καθαρίζω 2 ημέρες γρέζια και μαυρίλες)


Δοκίμασα σχεδόν όλους του ελληνικούς είτε από φίλους είτε από κλώνους, τίποτα για εμένα το ξεχωριστό και πολλά βασικά κατασκευαστικά λάθη. Μόνο τον apollo κράτησα σαν dripper.

Οι Κινέζοι κακώς ακολούθησαν τη μόδα των Αμερικανών και μας γέμισαν τανκάκια που  παίρνουν σύρματα γαιδούρια (το 0.40 είναι πολύ μικρό γι αυτούς) και  εισαγωγή αέρα λες και ρουφάς από καλαμάκι για γρανίτα.  


άσχετο μόλις το είδα στο φόρουμ :idiot1: :laugh1:



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8442 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180830 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34083 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537032 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59964 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237900 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 612 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16130 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136225 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085475 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35534 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10376 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12