vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Kayfun εναντίον όλων ή Όλοι εναντίον των Kayfun - Γνώμες, απόψεις

Οχι στον kayfun που ειναι αλλη κατηγορια
Αλλα ειναι μια ευκολη λυση να εχεις αξιοπρεπη κ με το παραπανω αποδοση ατμου + γευση  χωρις να μπεις σε διαδικασιες επισκευης κτλ
Αυτο βεβαια θα το δειξουν οι πωλησεις με τον χρονο.
Ε

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Στο προηγούμενο σχόλιό σου είπες ότι η Aspire "απάντησε", στον Svoe περί του οποίου ο λόγος! Αν δεν απάντησε στον kayfun και τους άλλους επισκευάσιμους -γιατί αυτό είναι το νόημα του νήματος- σε ποιον απάντησε? Στους άλλους εργοστασιακούς? Αν ναι, αυτό δεν αφορά το νήμα όμως.
Και εν πάσει περιπτώσει, ο cleito θεωρείται ο καλύτερος εργοστασιακός? :hmmm:
Πάντως αν θες κάτι περισσότερο από αξιοπρεπή γεύση, η επισκευή είναι μονόδρομος, αλλιώς μένεις σε χαμηλότερα στάνταρτς και καλά κάνεις στην τελική. Το να μην καπνίζεις είναι το πιο σημαντικό.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Το να μιλησω εγω για σχεση αποδοσης εργοστασιακων - επισκευασιμων , θα ειναι λαθος.
Δεν εχω γνωσεις για εργοστασιακα προϊοντα , οποτε δεν θα ειναι και σωστη η γνωμη μου.
Αλλα οτι εχω δοκιμασει - αγορασει απο αυτα τα εργοστασιακα , δεν εχουν καμια σχεση με την αποδοση γευσης ενος επισκευασιμου κατα την ταπεινή μου γνωμη παντα και βαση των δικων μου γευστικών καλύκων.


Οι επισκευασιμοι οπως εγραψες , ειναι αλλη κατηγορια και δεν μπορουμε να εχουμε συγκριση.
Οποτε μιλαμε για δυο διαφορετικες κατηγοριες και ναι  για το λογο που αναφερεις ..... , εχεις δικιο.
Αν ενας τετοιου τυπου ατμ/της αποδιδει καλα τη γευση , δεν ειναι καθολου λαθος καποιος να αφησει στην ακρη τα μαχαιρια και τα κατσαβιδια....
Δυστυχως για 'μενα ομως μεχρι σημερα , τετοιου ειδους ατμ/τη που να με ικανοποιει σε οτι θελω ......... , δεν βρηκα ακομα ....

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Και η Aspire απαντησε με Cleito στα Ντουμανια και γεια σας επισκευασιμοι,
αν θελεις γευση κ ντουμανι on the go

Μου θυμίζεις κάτι νήματα σε ξένα φόρουμ με τίτλο "ατμοποιητής για γεύση"
Μπαίνω και διαβάζω για την απίστευτη γεύση του subtank και κλαίω από τα γέλια. Μακράν από τους πιο μέτριους που πέρασαν από τα χέρια μου σ΄αυτό το θέμα. Αλλά σε ατμοκοινωνίες που θεοποίησαν τους πνευμονικούς στα 50 βατ, η αίσθηση της γεύσης είναι εντελώς διαφορετική. Κι εσύ νέος στον ατμό είσαι, κράτα αυτό το ποστ σου, σε λίγους μήνες μπορεί να το διαβάζεις ατμίζοντας έναν high end MTL επισκευάσιμο και να κλαις από τα γέλια. Και την ευχαρίστηση γι΄αυτό που ατμίζεις εκείνη τη στιγμή βεβαίως. 

Υπάρχουν εξαιρετικοί εργοστασιακοί, προσφέρουν ευκολία, αλλά συνδυασμός πολύ ντουμανιού και εξαιρετικής γεύσης σε έναν ατμοποιητή και μάλιστα εργοστασιακό.... τι να πω... υπερβαίνει τις γνώσεις μου. 

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Και η Aspire απαντησε με Cleito στα Ντουμανια και γεια σας επισκευασιμοι,
αν θελεις γευση κ ντουμανι on the go

Kαλοπροαιρετα παντα,εχεις δοκιμασει να ατμισεις με kayfun?

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Tί δουλειά μπορεί να έχει ο Kayfun με ντουμάνια και ντουμανοκαταστάσεις; :dontknow:

Γιατί γίνεται αυτή η σύγκριση με ανόμοια πράγματα;

Άλλη η χρήση του Cleito και άλλη του Kayfun.

Δεν εγραψα για kayfun vs cleito
Εγραψα για cleito vs επισκευασιμο για ντουμανι
Επισης μια και αναφερεται πολλοι προτιμουν ναυτιλο γευση αντι για   kayfun για καποια υγρα

Kαλοπροαιρετα παντα,εχεις δοκιμασει να ατμισεις με kayfun?
απο κει αρχισα αλλα δεν γραφω για kayfun
αρχιλοχος! ασχετο εχεις σχεση με Παρο?


Συγχωνευση ποστ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 02, 2016, 10:24 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Δεν είναι θέμα ατμοποιητή,θέμα υγρών είναι.Η συντριπτική πλειοψηφία παίζει καλύτερα σε επισκευάσιμο.

Μου θυμίζεις κάτι νήματα σε ξένα φόρουμ με τίτλο "ατμοποιητής για γεύση"
Μπαίνω και διαβάζω για την απίστευτη γεύση του subtank και κλαίω από τα γέλια. Μακράν από τους πιο μέτριους που πέρασαν από τα χέρια μου σ΄αυτό το θέμα. Αλλά σε ατμοκοινωνίες που θεοποίησαν τους πνευμονικούς στα 50 βατ, η αίσθηση της γεύσης είναι εντελώς διαφορετική. Κι εσύ νέος στον ατμό είσαι, κράτα αυτό το ποστ σου, σε λίγους μήνες μπορεί να το διαβάζεις ατμίζοντας έναν high end MTL επισκευάσιμο και να κλαις από τα γέλια. Και την ευχαρίστηση γι΄αυτό που ατμίζεις εκείνη τη στιγμή βεβαίως.

Υπάρχουν εξαιρετικοί εργοστασιακοί, προσφέρουν ευκολία, αλλά συνδυασμός πολύ ντουμανιού και εξαιρετικής γεύσης σε έναν ατμοποιητή και μάλιστα εργοστασιακό.... τι να πω... υπερβαίνει τις γνώσεις μου.
μην κολακευεσαι μπορει οι γνωσεις σου να ξεπερνιουνται ευκολα

Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
calix v2 η kayfun mini v3 plus :confused1: :confused1: :confused1:

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Δεν εγραψα για kayfun vs cleito
Εγραψα για cleito vs επισκευασιμο για ντουμανι
Επισης μια και αναφερεται πολλοι προτιμουν ναυτιλο γευση αντι για   kayfun για καποια υγρα


Γράφεις όμως στο νήμα που αφορά τον Kayfun VS άλλων ατμοποιητών, γι αυτό και η ερώτησή μου. ;)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
μην κολακευεσαι μπορει οι γνωσεις σου να ξεπερνιουνται ευκολα

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Γι΄αυτό άλλωστε καθημερινά επισκέπτομαι το φόρουμ. Για να μαθαίνω. 
Αν λοιπόν εσύ είσαι ένας από αυτούς που έχουν τη γνώση που μου λείπει, να η ευκαιρία σου να εμπλουτίσεις τη δική μου. 

Μια και μίλησες για cleito, σε τι είναι καλύτερος από τον καυφούν;
Σε γεύση ή σε ντουμάνια;
Αν πω να φύγω από τον καυφούν προς όφελος ενός εργοστασιακού, γιατί να το κάνω ειδικά για τον cleito; Από τους εργοστασιακούς της αγοράς σε τι είναι καλύτερος ο cleito και όχι κάποιος άλλος σε γεύση ή σε ντουμάνια ή και στα δυο; Αναφέρω ενδεικτικά χωρίς να ξεχωρίζω γευσάτους ή ντουμανάτους: nautilus, subtank, bellus, ijust, melo, gsair, goliath, triton, tfv4, delta, tron, cubis. 

Απαντηση
Στο α. σε ντουμανια
Στο β. δεν φευγεις εχεις κ τα δυο γιατι μπορει να θες συννεφα
Στο γ .Ειναι σε περισσοτρα καταστηματα προσβασιμος για αγορα, και σιγουρα μπορει αλλοι εργοστ. να ειναι καλυτεροι αλλα οχι τοσο προσβασιμοι πχ smok

Στο προηγούμενο σχόλιό σου είπες ότι η Aspire "απάντησε", στον Svoe περί του οποίου ο λόγος! Αν δεν απάντησε στον kayfun και τους άλλους επισκευάσιμους -γιατί αυτό είναι το νόημα του νήματος- σε ποιον απάντησε? Στους άλλους εργοστασιακούς? Αν ναι, αυτό δεν αφορά το νήμα όμως.
Και εν πάσει περιπτώσει, ο cleito θεωρείται ο καλύτερος εργοστασιακός? :hmmm:
Πάντως αν θες κάτι περισσότερο από αξιοπρεπή γεύση, η επισκευή είναι μονόδρομος, αλλιώς μένεις σε χαμηλότερα στάνταρτς και καλά κάνεις στην τελική. Το να μην καπνίζεις είναι το πιο σημαντικό.
Οχι..εγραψα οτι η aspire απαντησε με cleito για κατηγορια clouds, με ενα ετοιμο,
ετσι και ο kayfun στο μελλον μπορει να απαντησει αναλογα αργοτερα -
καποιος εγραφε οτι ο kayfun δεν μπορει να απαντησει στους συγχρονους καιρους -



Συγχωνευση ποστ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 02, 2016, 10:27 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Χωρις να ακυρωνω εσενα ή καποιον αλλο συνατμιστη , θα ηθελα να αναφερω οτι εισαι πιο σιγουρος με καποιον επισκευασιμο παρα με το καλυτερο εργοστασιακο ατμοποιητη , που παιρνει ετοιμες κεφαλες.
Απο παλια εχουμε δει συνεχεια το ιδιο αποτελεσμα απο τις ετοιμες αντιστασεις....
Απο τις 100 θα δουλεψουν σωστα οι 30 και αυτο γινεται γιατι δεν ειναι δυνατον να υπαρχει καποιος με 100 χερια να φτιαχνει με προσοχη τις αντιστασεις των κεφαλων μια - μια ........

Η Petra ατμιζει αρκετα χρονια με εργοστασιακους ( και επισκευασιμους ) και σε ετοιμες κεφαλες αντιστασεων εχει πολυ μεγαλη πειρα , οπως και παρα πολλοι αλλοι ατμιστες εδω μεσα οπως και ο Stepeha για παραδειγμα.
Ολοι τους θα σου πουνε οτι απο τις 100 κεφαλες , οι 30 δουλεψαν σωστα .

Παραδειγμα ειναι οι αριθμοι φυσικα.....

Οποτε οι επισκευασιμοι ατμοποιητες ειναι πιο σιγουρο οτι δεν θα σου κανουν  '' τσαλιμακια ''  , παρα οι εργοστασιακοι....

Εχουμε πει ομως και το οτι τα γουστα του καθενα ειναι διαφορετικα και εχουμε ολοι το δικαιωμα να υποστηριζουμε τη γνωμη μας , οσπου να δουμε την αληθεια που καποιοι αλλοι ειδαν πριν απο 'μας.....
Και το σιγουρο ειναι οτι καποια στιγμη πραγματικα τη βλεπουμε ολοι μας φιλε μου.
Ετσι σκεφτόμασταν καποτε ολοι μας στην αρχη της ατμιστικης μας καριερας , αλλα με τον καιρο ειδαμε οτι με το που ημασταν επιτελους σιγουροι για τις ιδιοκατασκευασμενες αντιστασεις μας , αφησαμε στην ακρη τους εργοστασιακους που ειχαμε μαζι μας για ασφαλεια......

Πραγματικα αδερφε μου , δεν υπαρχει πουθενα συγκριση.
Αν το σκεφτεις λιγο καλυτερα , θα δεις οτι εργοστασιακοι βγαινουν συνεχεια και η εξέλιξή τους ειναι μεγαλη με μικροδιαφορες καθε φορα.
Μετα ομως απο 10 μοντελα παρομοιου ειδους , ξαφνικα λεμε ......  Η ΕΞΕΛΙΞΗ .....
Η αληθεια ειναι οτι δεν μπορουμε καθε μερα να αγοραζουμε και οτι καινουριο θα βγει στην αγορα.
Ετσι λοιπον αν αγορασω ενα Subtank για παραδειγμα και μου αρεσει , θα αργησω να ξαναπαρω καποιο ομοιο ατμ/τη.
Οταν λοιπον θα ερθει μετα απο καιρο η ωρα να αγορασω και παλι κατι αναλογο , τοτε θα δω μεγαλη διαφορα και θα πω φυσικα οτι ειναι πολυ ανωτερος και με καλυπτει.

Το ωραιο ομως με τους επισκευασιμους ειναι οτι δεν εισαι υποχρεωμενος να ατμιζεις με οτι σου δωσει η Kanger και η καθε Kanger....
Εσυ θα φτιαξει οτι θελεις και οπως θελεις .
Ετσι ειναι πολυ πιο ευκολο να παρεις αυτο που ακριβως θελεις και ετσι οπως το θελεις .
Αυτο θα το δεις σε ολους τους επισκευασιμους.

Ατμοποιητης ομως που εχει αερα σαν του Sybtank (απλα σαν παραδειγμα φερω αυτο τον ατμοποιητη) , ειναι αδυνατο να εχει καλη αποδοση γευσης .
Ο πολυς αερας απο ενα σημειο και μετα , χαλαει το αποτελεσμα και ετσι δεν ειναι δυνατον να συγκριθει με καποιο επισκευασιμο.
Ενας τετοιος ατμοποιητης ομως φιλε μου δεν ειναι κατασκευασμενος για γευση.
Ειναι μια μοδα που ηρθε και θα μεινει οπως φαινεται αν οχι για παντα , σιγουρα για αρκετο καιρο.
Ειναι ομως κακο για καποιο νεο ατμιστη αυτοι οι ατμοποιητες , γιατι πολυ απλα παραπλανουν τους μη εμπειρους ατμιστες δυστυχως.

Σε εναν επισκευασιμο ατμοποιητη οι αναλογιες τροφοδοσιας , αερα , υλικων , θεση αντιστασης  κλπ. κλπ. κλπ. , ειναι πιο σωστες και ετσι εχεις καλυτερο αποτελεσμα σα συνολο.

Κατι που λιγοι ξερουν για τον πολυ αερα , ειναι οτι οταν εχουμε πολυ αερα να χτυπα με δυναμη την αντισταση , παρασυρουμε  και μικροσταγονιδια υγρου και ετσι νομιζουμε οτι εχουμε και καλυτερη γευση.
Αν ομως η τζουρα μας ειναι υγρη , τοτε δεν εχουμε καλυτερη γευση , αλλα υγρο μαζι με τον ατμο μας.

Ελπιζω να μη κουρασα............. ;D

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απαντηση
Στο α. σε ντουμανια
Στο β. δεν φευγεις εχεις κ τα δυο γιατι μπορει να θες συννεφα
Στο γ .Ειναι σε περισσοτρα καταστηματα προσβασιμος για αγορα, και σιγουρα μπορει αλλοι εργοστ. να ειναι καλυτεροι αλλα οχι τοσο προσβασιμοι πχ smok
Οχι..εγραψα οτι η aspire απαντησε με cleito για κατηγορια clouds, με ενα ετοιμο,
ετσι και ο kayfun στο μελλον μπορει να απαντησει αναλογα αργοτερα -
καποιος εγραφε οτι ο kayfun δεν μπορει να απαντησει στους συγχρονους καιρους -



Συγχωνευση ποστ.

α. Ο οποιοσδήποτε πνευμονικός έχει περισσότερα ντουμάνια. Κυκλοφορούν πολλοί πνευμονικοι με εργοστασιακές κεφαλές, άρα αυτό που λες είναι άκυρο, διότι οποιοσδήποτε από αυτούς έχει περισσότερα ντουμάνια. Βγαίνεις λοιπόν και λες ουσιαστικά ότι ο οποιοσδήποτε πνευμονικός έχει περισσότερα ντουμάνια από οποιονδήποτε MTL. Μετά από αυτό το ποστ τι έκανες; Μπήκες σε ένα θρησκευτικό σάιτ να τους ενημερώσεις ότι χτες γιορτάζαμε το Πάσχα;
β. Στην ατάκα "η απάντηση της aspire στον kayfun είναι ο cleito" δεν κατάλαβα ποια ακριβώς ήταν η ερώτηση. Οτι μπορεί (ή μπορεί και όχι) αυτός που ατμίζει καυφούν να θέλει και σύννεφα; Τα οποία βέβαια μόνο στον cleito μπορεί να βρει; Στην ερώτηση αυτή - με τη δική σου λογική πάντα - απάντησαν και οι joyetech με τον cubis, geekvape με τον griffin, eleaf με ijust/melo κλπ κλπ.... 
γ. Ξέχασα... αγοράζουμε με βάση το τι είναι πιο προσβάσιμος στην αγορά, όχι με το τι είναι καλύτερο ή πιο κοντά στην τσέπη μας. Κατ΄εσέ οι bellus, griffin, ijust, melo, cubis είναι δυσεύρετοι.

Στο φόρουμ, καλώς οι κακώς, υπάρχουν πολλοί ενημερωμένοι χρήστες, γι΄αυτό επιμένουμε στη λεπτομέρεια και την τεκμηρίωση κάποιων συμπερασμάτων. Αλλο να πεις ξέβαψε το μοντάκι μου (που κι εδώ εκτιμητέα είναι μια φωτό) κι άλλο να πεις ότι κάτι είναι καλύτερο από κάποιο άλλο. Εκεί χρειάζεται μια επαρκέστερη τεκμηρίωση από το "μπορεί να θέλεις περισσότερα ντουμάνια" ή κάποιος έγραψε ένα απόφθεγμα. Το αν μπορεί ή όχι ο καυφούν να απαντήσει στους σύγχρονους καιρούς έχει να κάνει με το κατά πόσο επισκευάσιμοι MTL ατμοποιητές όπως ο εβίβα, ο φαινόμενον, ο καλυξ και ανάλογοι τωρινοί ή μελλοντικοί της ίδιας κατηγορίας θα προσφέρουν στον ατμιστή καλύτερες επιδόσεις/στήσιμο/τιμή/συνδυασμούς εμφάνισης. Αντε να έχει να κάνει με το κατά πόσο θα βγούνε απροβλημάτιστοι εργοστασιακοί MTL με καλές επιδόσεις. Και πάλι, μιλάμε για προσωπικό γούστο πάντα στην τελική επιλογή, διότι άλλος μπορεί να θέλει την καλύτερη γεύση, άλλος τη χαμηλότερη τιμή, άλλος τα πολλά κοστουμάκια. Η φράση "η aπάντηση της aspire ...." είναι απολυτη και δεν μπορεί να ισχύσει με τίποτα. 
Θα σε στεναχωρήσω, αλλά τα δεκάδες πνευμονικά μοντέλα που κατακλύζουν την αγορά με εργοστασιακές κεφαλές δεν ανταγωνίζονται κανέναν σοβαρό επισκευάσιμο ΜΤL. Αλλη κατηγορία είναι. Άλλη! 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310441 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278765 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12983 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123865 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64062 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206802 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93018 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3931 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173193 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15617 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14348 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias