vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

133 επισκέπτες, 4 χρήστες
Jorge, manoslykos, lounik, Buliwyf

Twitter

ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..

Αποσυνδεδεμένος Vasilis R.

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
  • Joyetech evic vtc/phenomenon lite by gus/iatty
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #210 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2015, 13:32 »
σε tc ειμαι προσπαθω αφου βαλω τον ατμο να κλειδωσω την αντισταση αλλα δεν σταματαει σε καποιο συγκεκριμενο σημειο ωστε να κλειδωσει συνεχεια αλλαζει!!!μαλλον γιαθτο δεν δουλευει και κοκκινιζει


Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #211 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2015, 13:53 »
Φίλοι συνατμιστές αφιερώστε λίγο χρόνο να δείτε αυτό το βίντεο.


https://www.youtube.com/watch?t=816&v=cKlDLtcy9Es

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #212 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2015, 14:00 »
Φίλε Βασίλη μάλλον το μοντ κάποιο πρόβλημα θα έχει για να σε γυρνάει απο tc σε   vw επικοινώνησε απο εκεί  που το αγόρασεσ και κοίτα αν είναι καινούργιο να κάνεις κάποια αντικατασταση

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #213 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2015, 14:15 »
Συγχωρέστε μου την άγνοια, δεν έχω την παραμικρή εμπειρία από TC και αντιστάσεις νικελίου. Είναι τόσο διαφορετική η ατμιστική απόλαυση με το συγκεκριμένο μέταλλο και τις τόσο χαμηλές αντιστάσεις στα όρια του βραχυκυκλώματος που αξίζει κανείς να πάρει το ρίσκο με άγνωστες συνέπειες όπως λέει το βίντεο;
Το νικέλιο πράγματι έχει τις συγκεκριμένες ιδιότητες που αναφέρονται, γι αυτό και δεν χρησιμοποιείται ποτέ σε μαγειρικά σκεύη.

Αποσυνδεδεμένος konmac

  • **
  • 405
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #214 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2015, 15:29 »
σε tc ειμαι προσπαθω αφου βαλω τον ατμο να κλειδωσω την αντισταση αλλα δεν σταματαει σε καποιο συγκεκριμενο σημειο ωστε να κλειδωσει συνεχεια αλλαζει!!!μαλλον γιαθτο δεν δουλευει και κοκκινιζει
κλειδωνει το συγκεκριμενο πατωντας τα πληκτρα + - ταυτοχρονα.
δες και το βιντεο του αρεσ μαρεσ στην αρχη του ποστ για το ipv

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #215 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2015, 16:04 »
Φίλε aragiannis, θα σου πω την προσωπική μου εμπειρία.
Όταν άρχισαν οι πρώτες κυκλοφορίες TC, σκέφτηκα "οκ, εξέλιξη, μια νέα παράμετρος, από εκεί που ρυθμίζαμε V, W, τώρα θα ρυθμίζουμε θερμοκρασία, δεν με πολυνοιάζει, δεν είναι για μένα." Το δοκίμασα, και μάλιστα σε κάποιους ατμοποιητές θεώρησα το αποτέλεσμα χειρότερο από το Κάνθαλ οπότε επανέλαβα "δεν είναι για μένα".

Έλα όμως που ένας ατμοποιητής απογειώνεται πραγματικά με τη χρήση TC και πλέον στήνω όλους τους άλλους με Κάνθαλ ενώ αυτόν μόνο με Νικέλιο!

Συνοπτική απάντηση στο ερώτημά σου: το αν σου προσφέρει κάτι παραπάνω, μόνο εσύ μπορείς να το ξέρεις. Εμένα, σε έναν μόνο ατμοποιητή, μου προσφέρει. Και όχι απαραίτητα γεύση. Αίσθηση.

Επιπλέον, το ότι βγήκε ένα καινούριο υλικό, δε σημαίνει ότι παρατάμε όλα τα άλλα και τρέχουμε να προμηθευτούμε κουλούρες Ni200. Θεωρώ ότι μας προσφέρει μία ακόμα επιλογή.

Στην αρχή είχαμε τα prefilled, μετά τα ego και τα 510, μετά τα carto, μετά τους επισκευάσιμους με σέρα, φυτίλι, mesh, βαμβάκι, γάζες, φίλτρα απορροφητήρα. Με nichrome, Kanthal, NRN, SS, Ni200, Ti. Από συσκευές, είχαμε 808, 510, ego, μηχανικά με ή χωρίς kick, VV, VV/VW, τώρα έχουμε και TC. Διαλέγουμε, παίρνουμε.

Να πω όμως, ότι εγώ είμαι και λίγο αναίσθητος, δεν ασχολούμαι φερ ειπείν με το τι συνέπειες μπορεί να έχει το εκάστοτε υλικό. Αρκεί να με ικανοποιεί. Και πάλι, δεν σημαίνει ότι έχω δίκιο. Ο καθένας, το ψάχνει με άλλα κριτήρια και άλλες παραμέτρους.

Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #216 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2015, 15:16 »
Με τον έναν ή τον άλον τρόπο όλα τα μέταλλα, κυρίως τα βαρέα είναι τοξικά, και ο σίδηρος και το χρώμιο και το αλουμίνιο.
Εδώ https://en.wikipedia.org/wiki/Metal_toxicity διαβάζουμε ένα δείγμα. Δεν αναφέρονται τα κράματα.

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #217 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2015, 18:54 »
Έχω ελάχιστες, μόλις δυο μέρες, που ατμίζω με νικέλιο, η αλήθεια είναι ότι βλέπω μα διαφορά στην γεύση από το κάνθαλ αλλά το νιώθω λίγο πιο έντονο σαν να καίει περισσότερο! Το ξεκίνησα λόγω dripper και ο λόγος του ότι δε θα μου φέρει ποτέ καμένο είναι και ο λόγος που ψήνομαι να το κρατήσω.
Στο θέμα μας τώρα, συναντήθηκα τυχαία με έναν επίκουρο καθηγητή μεταλλογίας με ρώτησε τα σχετικά περί ηλεκτρονικού τσιγάρου έπαθε την πλάκα του με τον έλεγχο θερμοκρασίας και του λέω αυτό όμως γίνεται μόνο με νικέλιο, εκεί τα είδε όλα!
Τρελάθηκε στο άκουσμα ότι θερμαίνεται το νικέλιο το οποίο μου ανέφερε οτι είναι τοξικό (το ήξερα) επίσης ότι πρέπει να κάνω εξέταση ώστε να δω τα ποσοστά του στο αίμα και ότι το νικέλίο περνάει απευθείας στο λεπτό έντερο κι είναι υπεύθυνο για μεγάλο ποσοστό καρκινοπάθησης του λεπτού εντέρου...
Μήπως πρέπει να ανησυχήσουμε και να τσεκάρουμε αν στέκουν σε κάποιο βαθμό όλα αυτά?

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #218 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2015, 19:22 »
Εννοείται ότι πρέπει να γίνουν μελέτες, αλλά σε 200-250 βαθμούς έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα.
Φυσικά χωρίς μια επιστημονική μελέτη δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος periptero

  • **
  • 288
  • Party all the time
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #219 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2015, 19:26 »
Ενημερωσε τον καθηγητη οτι η θερμοκρασια δεν ανεβαινει πανω απο 300 βαθμους κελσιου. Ρωτησε τον αν υπαρχει προβλημα μεχρι τους 300 βαθμους. Γιατι οτι υπαρχει θεμα σε υψηλες θερμοκρασιες το ξερουμε, αλλα δεν μας επηρεαζει...
Επισης ο ελεγχος της θερμοκρασιας δεν γινεται μονο με νικελιο  ;)

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #220 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2015, 20:12 »
Αν ηταν έτσι βρε παιδιά και όλα τα μαγειρικά σκεύη που έχουν νικέλιο θα τα ειχαμε τσιττωση πριν την ωρα μας άσε απο αυτά που μας ψεκάζουν η απο αυτά που τρώμε μαλον ο γιατρός ανήσυχη άδικα 

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #221 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2015, 20:39 »
Ναι του είπα για την θερμοκρασία στους 300 αλλά μου είπε όποια χρήση μαζί του θεωρείτε επικίνδυνη.
Δεν ξέρω ρε γ@#ώτο τα χρειάστηκα η αλήθεια είναι και ατμίζω με φόβο...
Καλά έχουμε ρουφήξει πράγμα δε το συζητώ αλλά αυτό μου φαίνεται σοβαρότερο!!!

Αποσυνδεδεμένος konmac

  • **
  • 405
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #222 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2015, 20:58 »
Αν γκουκλαρεις ,,Nikel 200 δεν θα βρεις κάτι άσχημο.
Παρεμπιπτόντως σήμερα η υποδιευθύντρια μου μου είπε οτι το Η.Τ ειναι πιο καρκινογόνο απο το κανονικό.
Τι να κάνω ;;;;;

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #223 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2015, 21:32 »
Κανένα μαγειρικό σκεύος δεν έχει νικέλιο. Χρώμιο ναι, νικέλιο όχι. Κι αυτό όχι γιατί είναι ακριβό, αλλά γιατί είναι επικίνδυνο σε υψηλές θερμοκρασίες.

Αποσυνδεδεμένος MARK-ANTONY

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #224 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2015, 22:15 »
από konmac: Παρεμπιπτόντως σήμερα η υποδιευθύντρια μου μου είπε οτι το Η.Τ ειναι πιο καρκινογόνο απο το κανονικό.
Τι να κάνω ;;;;;
Να της πεις να διαβάσει τις έρευνες του δρ.Φαρσαλινού μπας και ενημερωθεί!Επίσης αν καπνίζει να της πεις να κάνει ηλεκτρονικό τσιγάρο πρώτα και μετά να κρίνει!Αν πάλι δεν καπνίζει τότε να σε αφήσει να κάνεις αυτό που θεωρείς εσύ καλύτερο για εσένα και την υγεία σου χωρίς να κρίνει!Δεν τα έχω με εσένα αλλά όπως έχουν γράψει αρκετοί εδώ μέσα στο αντίστοιχο νήμα,αυτό που με νευριάζει περισσότερο απ'όλα όταν ατμίζω εκτός σπιτιού είναι ότι ο καθένας κρίνει από αυτά που είπαν στις τηλεοράσεις χωρίς καν να διαβάσουν-ενημερωθούν πρώτα και ακόμα χειρότερα χωρίς καν κάποιοι να είναι καπνιστές!Το πιό καθαρό-καλό για τα πνευμόνια μας είναι ο αέρας στας εξοχάς!Όλα τα άλλα άστα να πάνε!Αλλά τουλάχιστον είναι επιβεβαιωμένο ότι το η.τ. ΔΕΝ περιέχει πολλές από τις ουσίες-καρκινογόνες κυρίως-του κανονικού τσιγάρου.Καλά ατμίσματα konmac :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 09, 2015, 22:21 από MARK-ANTONY »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279767 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207706 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64928 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173752 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13501 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124315 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93323 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4086 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15781 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14559 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias