vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

46 επισκέπτες, 2 χρήστες
Giannis.B, mathimatikos1966

Twitter

Γενική συζήτηση για mods

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #345 στις: Μαρτίου 14, 2013, 12:22 »
ProVari vs Evic vs Vamo

Νομιζω οτι αυτα τα 3 mods αποτελουνε την πλειοψηφια στο φορουμ.
Πιστευετε οτι αξιζει καποιος που εχει ενα vamo πχ να δωσει 100 η 200 ευρω για να παει σε ενα evic h provari?
Εχει τοση διαφορα στην αποδοση και στο ατμισμα ωστε να δικαιολογει τα χρηματα?


'Ισως αξίζει ένα δικό της thread αυτή η απορία νομίζω θα είχαμε πολλά να πούμε και ειδικά για όσους θέλουν να αγοράσουν κάποιο vv ή mod για πρώτη φορά νομίζω θα το έβρισκαν εξαιρετικά χρήσιμο. Κρατάω τις απόψεις μου για όταν φτιαχτεί για να μη χαλάσω το παρόν νήμα  :)

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #346 στις: Μαρτίου 14, 2013, 12:29 »
@zoo δεν θα σε διορθωσω στα Α... αλλα θα σε διορθωσω στην παλμικοτητα... :)
το προβαρι δεν εχει παλμικη εξοδο.

@alexgr: υπηρχε... και ενωθηκε με το παρον...(κοιτα τον τιτλο απο το ποστ σου) ;D

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #347 στις: Μαρτίου 14, 2013, 12:41 »
 :wall:  μάρεσε που νόμιζα ότι είχα και πρωτότυπη ιδέα....

Αποσυνδεδεμένος zoo

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #348 στις: Μαρτίου 14, 2013, 12:48 »
@urahara

Θυμάμαι ότι διάβασα πρόσφατα ένα μήνυμα του aris-provape που αναφέρει ότι το provari λειτουργεί με PWM. Ψάχνω και θα το παραθέσω.

Στο πρώτο μήνυμα του σχετικού θέματος το γράφει. http://e-kapnisma.gr/index.php?topic=14408.msg534095.msg#534095


Στάλθηκε από το GT-P3110 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος Mulder

  • *****
  • 1698
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής Απο Παρασκευή 13/01/12 21:20
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #349 στις: Μαρτίου 14, 2013, 12:50 »
Το προβατο οντως βγαζει γραμμικα αλλα μεχρι την εξοδο δουλευει παλμικα...
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,6411.msg454653.html#msg454653
Εχει 3.5Α και γενικα στην ερωτηση σου δεν ξερω τι να πω ασχετα που εχω προβατο ειναι δικια σου αποφαση απλα με το προβαρι δεν θα σε "αφησει" ποτε, πολλα πραγματα εχουν βγει στην αγορα για να ταιριαζουν με αυτο (απο τανκακια μεχρι επισκευασιμοι) και τελος μην ξεχνας οτι ναι ειναι ακριβο αλλα πουλωντας το μετα δεν χανεις λεφτα οσο τα υπολοιπα...
Τελος διαφορα στην αποδοση δεν ξερω σε συγκριση με το βαμο αλλα με ενα evic και μια twist που εχω εκανα συγκριση με το ιδιο καρτο και μετρητη και αν και μου βγαζαν ολα στην εξοδο με φορτιο τα ιδια βολτ η τζουρα απο το προβατο ηταν πιο "γλυκια" θα το πω  :tongue_smilie:
Δεν ξερω αν ειναι στο μυαλο αλλα με τα ιδια ωμ, βολτ και εξοδο υπο φορτιο αν και με μικρη διαφορα το καλυτερο στο ατμισμα ηταν το προβατακι...

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #350 στις: Μαρτίου 14, 2013, 13:18 »
Όλα παλμικά είναι. Και το evic αλλά και το πρόβατο. ;D Λογικά έχουν απλώς διαφορετικές συχνότητες λειτουργίας του παλμικού, αλλά δεν παίρνω κι όρκο.

@urahara

Θυμάμαι ότι διάβασα πρόσφατα ένα μήνυμα του aris-provape που αναφέρει ότι το provari λειτουργεί με PWM. Ψάχνω και θα το παραθέσω.

Στο πρώτο μήνυμα του σχετικού θέματος το γράφει. http://e-kapnisma.gr/index.php?topic=14408.msg534095.msg#534095


ειναι γνωστο και απο την σελιδα της provape οτι χρησιμοποιηται το PWM σε καποιο σταδιο της διαδικασιας..
παλμικο θα πεις ενα μοντ που σου δινει παλμικη ταση στον ατμοποιητη σου... Αυτη η ειναι μεγαλη διαφορα... Οτι στην περιπτωση του παλμικου μοντ η αντισταση σου στον ατμοποιητη δεχεται μεταβαλλομενη παλμικα ταση ενω στην αλλη οχι. Το προβαρι (ασχετα με ποιο τροπο το κανει) βγαζει σχεδον σταθερη ταση, αυτην που εχει ρυθμισει ο χρηστης. Και αυτο δεν το λεω επειδη απλα το διαβασα καπου ή μου το ειπε καποιος... το εχω βαλει στον παλμογραφο και το εχω δει ο ιδιος.

διαβασε καλυτερα αυτο που ειχε πει και ο Αρης..
Παράθεση
- Τρόπος λειτουργίας

- Το ProVari χρησιμοποιεί PWM. PWM σημαίνει Pulse Width Modulation, δηλαδή διαμόρφωση εύρους παλμών. Η PWM χρησιμοποιείται σαν μέθοδος στο κύκλωμα ανόρθωσης (ανόρθωση της τάσης της μπαταρίας δηλαδή), ώστε να έχουμε ρυθμιζόμενη τάση στην έξοδο του κυκλώματος, η τιμή της οποίας εξαρτάται από το εύρος των παλμών ενδιάμεσα στο κύκλωμα και όχι στην τάση εξόδου. Η τάση εξόδου είναι σταθερή.
- Έτσι αν κάποιος επιλέξει π.χ. 5V τάση στο proVari το εύρος των παλμών είναι τέτοιο, ώστε να γίνει ανόρθωση της DC τάσης της μπαταρίας στα 5V στην έξοδο του κυκλώματος ανόρθωσης και άρα στην αντίσταση του ατμοποιητή μας.
(πηγή: Aris ProVape)

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #351 στις: Μαρτίου 14, 2013, 13:42 »
επειδη εχω και τα δυο,απλα δεν εχουν καμια σχεση. το προβαρι σε ποιοτητα κατασκευης αλλα και ατμισματος ειναι με τεραστια διαφορα καλυτερο. και το βασικοτερο απο ολα ειναι η σταθεροτητα απο την πρωτη μεχρι την τελευταια τζουρα.

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #352 στις: Μαρτίου 14, 2013, 13:46 »

Κάτοχος 2 από τα 3 λοιπόν εδώ και κάμποσο καιρό έχω μια μικρή άποψη και θα προσπαθήσω να τη συγκεντρώσω. Δύo λόγια πριν για το provari παρότι δεν το έχω στην κατοχή μου νομίζω ότι στην κατηγορία τιμής που μιλάμε (έως 200Ε) έχει μακράν την καλύτερη ποιότητα κατασκευής και την υψηλότερη μεταπωλητική αξία. Για κάποιον λοιπόν διατεθειμένο να δώσει τα 200Ε (περίπου) για καινούργιο ή γύρω στα 150 για μεταχειρισμένο μπορεί να σταματήσει να διαβάζει εδώ. Θα πρέπει πάντως να λάβει υπόψη του ο υποψήφιος αγοραστής ότι άπαξ και μπει σε αυτό το δρόμο κατά κάποιο τρόπο θα είναι μονόδρομος οι επιλογές του από την άποψη ότι θα είναι τουλάχιστον αμαρτία να μην επιλέγει μετά ατμοποιητές που θα ταιριάζουν ή θα έχουν φτιαχτεί αποκλειστικά για αυτό. Παρότι η μεγάλη πλειοψηφία των κατασκευαστών θεωρώ ότι το λαμβάνουν υπόψη τους όταν φτιάχνουν ένα νέο προϊόν το αναφέρω.


Για το evic θεωρώ ότι το χειρότερο κατασκευαστικά από τα 3. Με ένα κόστος 70+ καινούργιο και γύρω στα 50-60 μεταχειρισμένο η κατασκευή του δεν δικαιολογεί τα χρήματα του. Επίσης από πλευράς δύναμης ο αγοραστής πρέπει να γνωρίζει ότι έχει κόφτη στα 11w / 5V. Παρότι θα καλύψει πολύ μεγάλο εύρος ατμιστών για όποιον ζητάει κάτι παραπάνω θα τον αφήσει εκτεθειμένο. Παίρνει μόνο 18650 μπαταρίες αν και με επιπλέον κόστος μπορεί όποιος θέλει να προμηθευτεί διαφορετικό σώμα και για μικρότερες μπαταρίες. Είναι το μόνο από τα 3 που δεν βγαίνει σε stainless steel (πάλι με έξτρα κόστος υπάρχουν τέτοια σώματα). Το χειρότερο για μένα είναι ότι το 510 threading είναι ενσωματωμένο με την κεφαλή (το ακριβότερο κομμάτι του) και δυστυχώς και το πιο ευπαθές. Οποιαδήποτε ζημιά στο σπείρωμα πάτε για αλλαγή κεφαλής δλδ ουσιαστικά το καθιστά άχρηστο. Για όποιον πάντως αναζητά ένα πραγματικό gadget για άτμισμα συνδέεται με υπολογιστή, δέχεται αναβαθμίσεις και έχει ένα σωρό καλούδια για να κρατήσει τον αγοραστή του απασχολημένο για αρκετό καιρό.


Το vamo είναι σίγουρα το value for money από τα 3. Απίστευτη σχέση τιμής απόδοσης. Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, δέχεται σχεδόν όλους τους τύπους μπαταριών (με αφαίρεση του ενδιάμεσου κοματιού) είναι τέρας δύναμης (ειδικά με 2 18350 σε σειρά) και γενικά δείχνει εξαιρετικά αξιόπιστο εργαλείο. Με τιμή από 30Ε(από Κίνα) μέχρι 50-55 (σε Ελλάδα) έχετε 15W / 6V me 5A max ρεύμα. Ε αν ζητάτε παραπάνω από αυτό πάρτε έναν προβολέα στα 220. Θα το συνιστούσα ανεπιφύλακτα σε κάποιον που δεν θα νοιαζόταν για μεταπωλητική αξία και δεν μπορεί να διαθέσει τα λεφτά που ζητάει ένα provari.


Αυτά τα ολίγα με τη μικρή μου εμπειρία ότι και να επιλέξει πάντως κάποιος καλό είναι άλλωστε θα το αποσβέσει σε πολύ λίγο καιρό αν υπολογίσει πόσο θα χάλαγε για ένα πακέτο τη μέρα χώρια το πόσα θα γλυτώσει από τις μελλοντικές επισκέψεις στον πνευμονολόγο. KEEP VAPING!!

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #353 στις: Μαρτίου 14, 2013, 13:55 »
απο οτι εχω αγορασει τα 2 χρονια που ατμιζω(και εχω αγορασει πολλα :wall: :wall: )   το προβαρι ειναι το πιο αξιοπιστο-απολαυστικο-ποιοτικο--αποδοτικο.
εαν ειχα παρει απο την αρχη αυτο θα ειχα ξοδεψει αυτα τα 200 και θα γλιτωνα τα υπολοιπα.
ειναι απο τις περιπτωσεις που το ακριβο ειναι φθηνο.
ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα (προσωπικη αποψη).

Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #354 στις: Μαρτίου 14, 2013, 14:39 »
Φαντάζομαι πως κανένας από μας δεν βρέθηκε στην αρχή του ατμίσματος με mod
Αφού έγινε βίωμα από κάποιους σαν εμάς, σκεφτήκαμε για vv mod και πολλοί πέρασαν
από διάφορα vv μέχρι να καταλήξουν αργά ή γρήγορα σε κάποια μοντέλα που για
διαφόρους λόγους τους ικανοποιούν από τη χρήση. Ένα από αυτά είναι και το provari.
Η διαφορά του με άλλα vv είναι η εξής:

Εάν δεν έχεις provari, τότε συνήθως σκέφτεσαι το provari.
Εάν έχεις provari, τότε σκέφτεσαι μόνο το provari.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #355 στις: Μαρτίου 14, 2013, 15:00 »
Προσωπικά , θα πω την αποψίν μου.
Ω ναι! θα την πω!
Με μια παρομοίωση, ως φανατικός λάτρης των μηχανικών μοντ, που όμως κατέληξε με προβάρι, ως το πιο κοντινό στα μηχανικά σε ατμιστική εμπειρία.
Μηχανικό=Νερό απο πηγή.
Προβάρι=Νερό εμφιαλωμένο
Παλμικά=Νερό απο βρύση, ίσως με μεγαλύτερη πίεση.


Δεν επιδέχεται κριτικής το να σου αρέσει η πίεση. Ο καθείς με τα γούστα του. και εκείνους ικανοποιούν τα παλμικά.
Το προβάρι απ την άλλη, στον τρόπο που αποδίδει το ρεύμα (αν το θετω σωστά) είναι οτι πιο κοντινο στα μηχανικά τα οποία εξακολουθώ να λατρεύω.




Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #356 στις: Μαρτίου 14, 2013, 16:36 »
Και λέω εγώ που είμαι ικανοποιημένος με το VV No.1 και το Λάβα, και δεν έχω δοκιμάσει ποτέ μηχανικό: Ρε να μην είναι ένας στην Κέρκυρα με Προβάρι να δω τι διάολο, μέλι έχει???

Με τόσα καλά που ακούγονται γι αυτό, δύο τινά συμβαίνουν:
ή όντως είναι η MP4-12C του ατμίσματος, ή με τόσα που σκας γι αυτό αναγκαστικά το παινεύεις!

Αποσυνδεδεμένος ews

Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #357 στις: Μαρτίου 14, 2013, 16:38 »
Δηαλδη απ οτι καταλαβα εγω που εχω Vamo και ατμιζω μαχ στα 6.5 βατ η στα 4.2 volt δεν εχει κανενα νοημα να παω σε Provari. Το μονο που υπερτερει ειναι η ποιοτητα κατασκευης κατι το οποιο δεν με ενδιαφερει τρελλα.

Παντως νομιζω οτι και τα 2 ειναι παλμικα. Το Βαμο δουλευει στα 30κατι χερτζ και το Provari στα 800.
Αυτο ακοθγεται κι ολας οταν ατμιζεις το βαμο. Ακους ενα τσ τσ τσ. Στο Provari αυτο δεν θα ακουγεται καν φανταζομαι

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #358 στις: Μαρτίου 14, 2013, 17:48 »
Παντως νομιζω οτι και τα 2 ειναι παλμικα. Το Βαμο δουλευει στα 30κατι χερτζ και το Provari στα 800.

Δεν ξερω που το ειδες αυτο γραμμενο ή που το ακουσες (μιας και δεν εχεις προβαρι)...αλλα για μια τελευταια φορα θα το ξανα-αναφερω.. Το προβαρι εχει σχεδον σταθερη εξοδο, αυτην που εχει βαλει ο χρηστης, οχι παλμικη. Δεν παιζει στα 800χερτζ λοιπον...και για να στο δειξω αυτο (αφου δεν γινομαι πειστικος) οριστε ζουμαρισμενo πριντ σκριν απο παλμογραφο..



Η μετρηση ειναι δικη μου με ατμοποιητη πανω, την ωρα της λειτουργιας και με τραβηγμα τζουρας. Νομιζω σε καλυπτω στο 800... Παρεπιπτοντως το εχω τεσταρει μεχρι και το 1ΜΗz που ειναι το οριο του παλμογραφου μου.

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #359 στις: Μαρτίου 14, 2013, 17:58 »
Ε, μην το ξαναλεμε και το ξαναλεμε για το αν ειναι παλμικο ή οχι το προβαρι.
Στην ατμιστικη αργκο αν θες, θεωρουμε παλμικο ή γραμμικο ενα μοντ αναλογα της εξοδου του και οχι των οποιων ενδιαμεσων σταδιων. Ναι, για να ανεβασει το προβαρι την ταση χρησιμοποιει pwm, ειναι παλμικο δηλαδη.
Αλλα σε ενδιαμεσο σταδιο, οχι στην εξοδο του.
Η εξοδος του ειναι απο αυτες που κοιταζοντας την στον παλμογραφο απολαμβανεις να λες οτι ειναι συνεχης.
(το "απολαμβανεις" με bold για οσους την εχουν δει και ξερουν... )
 
(edit: καλη ωρα σαν το απο πανω ποστ που δεν το'χα δει οσο απαντουσα...  :)  )
 
Και η αμεσως επομενη απολαυση ειναι οταν το μετρας με φορτιο και να διαπιστωνεις την ακριβεια που εχει μεχρι να τελειωσει απο μπαταρια.
 
(Οχι οτι θα παθει κατι το δαχτυλακι μας αν κανουμε δυο-τρια κλικ στο vamo και ανεβασουμε την ταση οταν αρχισει να πεφτει η μπαταρια... Απλα να'χουμε να λεμε.  ;D  )
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 0 169 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 14:41
από zamploutos
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 3318 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1104745 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 177401 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 709 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 475 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22725 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 286259 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209868 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 69236 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 316510 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 16024 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios