vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

297 επισκέπτες, 8 χρήστες
Ηρακλης, pngtszs1976, dkostas, manoslykos, TasMan, Tazz, camber, Nikrom

Twitter

Στασιμοτητα στα αρωματα DIY

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« στις: Φεβρουαρίου 17, 2015, 11:48 »
Ειναι η ιδεα μου? Τον τελευταιο καιρο παρατηρουμε μεγαλα βηματα στα ετοιμα υγρα, πολλες πολυπλοκες/ενδιαφερουσες γευσεις, ασχετα αν καποια ειναι του γουστου μας η' οχι.
 Αντιθετα στο χωρο του DIY ειμαστε ακομα στην εποχη πρασινο και κοκκινο μηλο και "καπνικο" που θυμιζει πρασινο γρασιδι και στη χειροτερη παστρουμα.  Δεν βλεπω τιποτε καινουργιο.
Και μην  πει κανενας να αρχισουμε ολοι να ασχολουμαστε με μειξεις αρωματων, γιατι αυτο ειναι αααλλο κεφαλαιο


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 17, 2015, 11:52 »
Δεν θα συμφωνήσω με την παρατήρηση σου.
Υπάρχουν πολλές και ενδιαφέρουσες συνταγές, και στο αντίστοιχο νήμα του φορουμ μας αλλά και σε ξένα site, που συνδυάζουν πληθώρα διαφορετικών αρωμάτων. Για παράδειγμα οι κλώνοι των castle long & grandmaster με 6-7 αρώματα ο καθένας και μάλιστα σε κάποιες εκδόσεις με μίζεις από αρώματα 2 ή 3 εταιρειών.
Φυσικά δεν είναι εφικτό να φτιάξουμε τον 1:1 κλώνο ενός έτοιμου υγρού, αφού ούτε την τεχνογνωσία, ούτε τα μηχανήματα, ούτε τις ίδιες πρώτες ύλες έχουμε διαθέσιμες. Φτάνουμε όμως αρκετά κοντά.


Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 17, 2015, 11:58 »
Το ξαναλεω:  Μιλαω για ΕΤΟΙΜΑ ΑΡΩΜΑΤΑ.  Δεν εχουν ολοι ορεξη-χρονο να ασχολουνται με  αλχημεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 17, 2015, 12:08 από DIMTH »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 17, 2015, 12:30 »
Προφανώς ο φίλος DIMTH δεν εννοεί αυτό αλλά το ότι τα αρώματα που βγάζουν οι εταιρείες, είναι στο επίπεδο που ήταν εδώ και χρόνια.

Φίλε DIMTH, εγώ έχω την άποψη ότι όπως και τα έτοιμα υγρά έτσι και τα αρώματα θέλουν ψάξιμο. Υπάρχουν εταιρείες που ούτε που τις ξέρουμε οι περισσότεροι οι οποίες έχουν διαμάντια!

Οι περισσότεροι γνωρίζουν τρεις τέσσερις εταιρείες, συνήθως FA, Atmos Lab, Inawera, TPA, Tottaly Wicked. Κάποιοι λιγότεροι γνωρίζουν και άλλες όπως Holy Juice. Ελάχιστοι έχουν ασχοληθεί και με ονόματα όπως Mt Baker, SNG. Και όμως, όπως είχα πει και στο http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,24331.0.html το Blueberry Cheesecake πχ είναι πραγματικό διαμάντι.

Απλά, ίσως δεν υπάρχει τόση όρεξη σε μεγάλο ποσοστό ανάμεσα στους ατμιστές, ώστε να βρουν την τέλεια μίξη.

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 17, 2015, 12:58 »
Εγώ πάλι, αντιλήφθηκα ότι ο DIMTH λέει ότι οι εταιρίες κατασκευής αρωμάτων, δεν έχουν εμπλουτίσει την γκάμα τους και ΚΥΡΙΩΣ από πιο σύνθετα αρώματα.

Αποσυνδεδεμένος Tedys

  • **
  • 110
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 17, 2015, 14:19 »
και εγω ετσι καταλαβα και δεν νομιζω οι εταιριες να βγαλουν πιο συνθετα DIY αρωματα (δυστυχως) για εμπορικους η οικονομικους λογους

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 17, 2015, 15:15 »
Αυτη τη στιγμη νομιζω οτι αν μια εταιρια εστιαζε σε παραγωγη ψαγμενων αρωματων DIY (και τα προωθουσε αναλογα) θα σηκωνε τη μπανκα. Αυτη τη στιγμη υπαρχει κενο. Αντιθετα σε ετοιμα υγρα η αγορα εχει κορεστει... Εχουμε πηξει στα "premium"  :) 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 17, 2015, 16:36 από DIMTH »

Αποσυνδεδεμένος snowflake

  • **
  • 164
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 17, 2015, 15:32 »
η αληθεια ειναι οτι θα ειχε πολλους αγοραστες μια τετοια εταιρια με μίξεις γευσεων σε αρωματα ωστε να τα φτιαχνουμε εμεις αλλα....
 αυτοματως μειωνεται κ το κερδος οποτε κ δεν ενδιαφερεται κανεις να μας κανει οικονομια....
 για αυτον ακριβως τον λογο προωθουνται  υγρα τα οποια  διαφημιζονται ως μοναδικα  ωστε να νιωσεις την αναγκη να το δοκιμασεις κ να βρισκεσαι κ εσυ μεσα σε μια κατηγορια γευσιγνωστη ατμιστη κ να εχεις αποψη ....φυσικα μονο το 25% απο αυτα αντεπεξερχονται στο υψος των διαφημιστων τους ...θα σ προτεινα να ξεκινησεις εσυ ενα δικο σ ταξιδι στις γευσεις οπου υπαρχουν τροποι να συνδιασεις οτι θες εσυ
η να αρκεστεις σε ετοιμα υγρα ...η κλωνοι αυτων απο συνταγες !

Αποσυνδεδεμένος Tedys

  • **
  • 110
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 17, 2015, 15:36 »
""premium"" τα βλεπω τα λιγουρευομαι αλλα ml και ευρω .δεν παει το χερι μου στην τσεπη,μπορει στα γενεθλια μου να τα δοκιμασω  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 17, 2015, 15:51 »
Έχω δει κάποια, after 8 και t-juice που είναι μίγματα, οπότε το πράγμα προς τα εκεί πάει. Απλά πάει αργά.


Στο μεταξύ είδα έτοιμο μπουκαλάκι 30ml να κάνει 25 ευρώ. Και δεν παίρνω ουίσκι 40 ετών καλύτερα xD

Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 17, 2015, 17:59 »
Εγώ πάλι δεν θεωρώ την πρόοδο στο DIY την πολυπλοκότητα ή το μαγείρεμα ενός αρώματος σε απόδοση DIY για να κάνουμε κι εμείς οικονομία, που ναι μεν, έχει σημασία. Αλλά πρόοδο και ποιότητα στα DIY θα θεωρήσω όταν αυτός που υπόσχεται μια γεύση, την αποδίδει.

Ακόμα και στην απλή μορφή της όπως είναι μια φράουλα. Θέλω να είναι φράουλα και να μην αντιλαμβάνομαι ή έστω το ελάχιστο δυνατό την οποιαδήποτε χημεία (φαρμακίλα).

Για μένα η ποιότητα απόδοσης των αρωμάτων θα είναι και η πρόοδός. Εξάλλου, είναι DIY. Είναι τα υλικά για να μαγειρέψεις. Το να θέλεις να μαγειρέψεις σαν Αμερικάνος έτοιμα μακαρόνια μπολονέζ στον φούρνο μικροκυμάτων δεν είναι DIY, δεν είναι μαγείρεμα. :D

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 17, 2015, 18:07 »
Έχω δει κάποια, after 8 και t-juice που είναι μίγματα, οπότε το πράγμα προς τα εκεί πάει. Απλά πάει αργά.


Στο μεταξύ είδα έτοιμο μπουκαλάκι 30ml να κάνει 25 ευρώ. Και δεν παίρνω ουίσκι 40 ετών καλύτερα xD






Ακριβως αυτο σκεφτομουν και 'γω τωρα να γραψω........ :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος jimmy

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 17, 2015, 18:29 »
Εχω δοκιμασει απο διαφορες εταιριες
πλεον τα πιο πολλα  αρωματα
δεν με ικανοποιουν οπως παλια


Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 17, 2015, 18:38 »
Πρίν 4 χρόνια τα αρώματα ήταν πολύ συγκεκριμένα.Δυστυχώς ακόμη είναι αλλα και η στενοκεφαλιά παραμένει η ίδια όπως το πλέον ενοχλητικό ΄Δεν έχουμε ανοιχτό άρωμα για δοκιμή΄.Άσε το μέγάλε δε πάει έτσι.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 17, 2015, 20:02 »
εγω θα συμφωνησω με το Γιαννη (thenetpoet) ... υπαρχουν οντως διαμαντια συνταγες αρκει να καθησεις να της φτοιαξεις .. αλλα δυστυχώς σε αυτο το κομματι εμεις σαν ατμιστες υστερούμε να πειραματιστουμε σε αρωματα και πειραματα .. οπως κανουν καποιοι αλλοι .. Μην ξεχναμε οτι ακομα και μεγαλες ελληνικες εταιρειες χρησιμοποιουν αρωματα απο τα ηδη που υπαρχουν απο εταιρειες αρωματων του εξωτερικου και εχουν κανει σε μερικα ετοιμα υγρα θαυματα στην τελικη τους γευση ... στο εξωτερικο εχω συζητησει με ατομα που κανουν για προσωπικη χρηση Diy  υγρα με απελπιστικα ωραιες γευσεις .. που σιγουρα αν τα δοκιμαζαν καποιοι απο εμας θα ελεγαν ειναι σιγουρα premium  κατασταση ... Τωρα αν κατσεις και δεις εταιρειες που εχουν αρωματα για DIY  σιγουρα θα πεις οτι δεν ειναι και λιγα σε ποικιλια ... χρηματα να εχεις και ορεξη να ψαχτεις ...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1685 180252 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 23:10
από tasos1976
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8255 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33878 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534576 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59697 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237189 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 535 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14034 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136079 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085133 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35298 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10065 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12