vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

531 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, RobGup, camber, manoslykos, Jorge, th3ofilos, stamatisgr

Twitter

Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #60 στις: Μαΐου 01, 2015, 23:25 »
Εγώ έχω δοκιμάση μόνο το into the wild. Δεν μπορώ να το ατμίσω αυτό το υγρό, προσπάθησα με διάφορες μίξεις για να μην πάει χαμένο, αλλά δεν.
Εγώ πάντως κατάλαβα ότι ακόμα ένα υγρό δεν είναι για τα γούστα μου, όπως και πολλά άλλα, ακριβά ή μη.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #61 στις: Μαΐου 02, 2015, 22:17 »
Κώστα, νομίζω ότι ο Χρήστος εννούσε ότι αν τα έβγαζε η Five Pawns θα ήταν πρώτοι σε πωλήσεις και νομίζω ότι θα συμφωνήσω  :yes:
Εμενα παλι θα μου επιτρεψετε να μη συμφωνησω.
Ειναι πολυ ωραια υγρα αλλα five pawns δεν ειναι. Η fp εχει τουλαχιστον τα διπλα υγρα και ειναι ολα εξαιρετικα. Απο τα vaponaute μου αρεσε ενα.

Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #62 στις: Μαΐου 02, 2015, 22:52 »
Στα ίδια χρήματα αγοράζεις Suicide Bunny , Snake Oil ή τα υγρά της Cosmic Fog τα οποία θεωρώ ότι είναι καλύτερα της Γαλλίδας. Εγώ θα αντέστρεφα το ερώτημα. Αν ήταν τα ίδια υγρά σε μπουκάλι After-8 ή Umami θα πληρώναμε 22 ευρώ το τεμάχιο;

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #63 στις: Μαΐου 02, 2015, 23:48 »
αν οι εταιρειες αυτες ειχαν τον ιδιο τροπο στη προωθηση των προιοντων τους και τη ιδια πελατειακη βαση με vaponaute & fp, ναι θα τα πληρωναμε.

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 03, 2015, 10:28 από thenetpoet »

Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #64 στις: Μαΐου 03, 2015, 03:58 »
Εδώ όμως είναι σαν να παραδέχεσαι ότι κατά κάποιον τρόπο «τρως κουτόχορτο» από την FP... Εκτός αν κατάλαβα λάθος...;!

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #65 στις: Μαΐου 03, 2015, 10:30 »
Ναι δεν το εγραψα πολυ σωστα. Εννοω αν ειχαν την ιδια γευση και ολα τα υπολοιπα.
Υπαρχουν βεβαια σε αρκετα προιοντα παραδειγματα που το καλο marketing δινει απο μονο του πωλησεις...
Συνηθως στα πολυ ποιοτικα αγαθα, συνυπαρχουν ολα αυτα.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #66 στις: Μαΐου 03, 2015, 12:14 »
Στο εισαγωγικό μάθημα του μάρκετιγκ στο πανεπιστήμιο, ο λέκτορας ξεκίνησε με την εξής φράση: "ένα προϊόν πωλείται λόγω των εξής παραμέτρων, με σειρά προτεραιότητας: 1. διαφήμιση 2. συσκευασία 3. ποιότητα. Αυτό ισχύει για το γενικό πληθυσμό και όχι για τις ειδικές ομάδες μυημένων σε μία καταναλωτική ομάδα."

Μου πήρε χρόνια να καταλάβω το πλήρες νόημα αυτών των φράσεων, κυριότερα έπρεπε να ωριμάσω ως καταναλωτής.

Με απλά λόγια λοιπόν σε ένα υγρό το οποίο είναι εξαιρετικό και ταυτόχρονα ακριβό, δεν περιμένεις τη συσκευασία για να το αγοράσεις. Περιμένεις όμως η συσκευασία να ακολουθεί την ποιότητά του. Από την άλλη, ένα υγρό οχι τόσο καλό, πρέπει να το βάλεις σε καλή συσκευασία για να το πουλήσεις ακριβά. Με τη σημείωση ότι όταν έχεις να κάνεις με ψαγμένη κοινότητα ατμιστών, στη δεύτερη περίπτωση θα φας πόρτα.

Θεωρώ τα Vaponaute εξαιρετικά υγρά τα οποία όμως είναι σε συσκευασία που δεν συμβαδίζει. Σίγουρα όμως δεν θα πλήρωνα €30 για να τα δω σε καλύτερη συσκευασία. Στον αντίποδα, θα συνέχιζα να πληρώνω €30 για τα Five Pawns, ακόμα και αν δεν ήταν στη συσκευασία που είναι σήμερα. Θα ήθελα όμως λίγο καλύτερη συσκευασία σε μια τέτοια περίπτωση γιατί θα θεωρούσα ότι κάτι πιο απλό θα υποβίβαζε το προϊόν.

Το θέμα της συσκευασίας ως μέσο προώθησης, νομίζω ότι αφορά τα πιο συνηθισμένα προϊόντα γενικώς. Το ίδιο και η διαφήμιση.

Σκεφτείτε λίγο γιατί δεν έχετε δει ποτέ στην τηλεόραση διαφήμιση από αυτοκίνητο τύπου Πόρσε, Φεράρι, Μπουγκάτι κλπ, ενώ κάθε μέρα βομβαρδιζεστε από Ρενώ, Πεζώ, Τογιότα κλπ... Σίγουρα οι λόγοι δεν είναι οικονομικοί πάντως!!!

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #67 στις: Μαΐου 03, 2015, 12:39 »
Συμφωνω με τον Τρυφωνα σε ολα αυτα που ειπε ...

Η δικη μου ιστορια για να καταλάβετε τι σημασια παιζει το καλο promotion  ...

στην δουλειά μου ειμαι γραφίστας ... εχω δουλέψει και σε freelance  αλλα και σε γραφεία .. βέβαια τωρα δουλεύω σε κατασκευή κοσμημάτων 3d σε ενα εργοστάσιο  .. ..
η ιστορια μου ειναι παλαιότερη οταν ειμουν σε ενα τυπογραφείο διαφημιστικό γραφείο ... ( πολλά είπα αλλα έπρεπε)

Έρχεται ενας τύπος που έβγαζε βιολογικό λάδι και ήθελε να βγάλει ετικέτες που θα τους τις κατασκεύαζα και θα τις κόλλαγε επάνω στο μπουκάλι ... ΑΛΛΑ  ήθελε κατι φθηνό και γρήγορο .. το μπουκάλι ήταν κατά εμέ άθλιο, και αυτό που ήθελε για την ετικέτα ηταν κάτι παρόμοιο μια γρήγορη απλή ετικέτα ... το λάδι του ήταν όμως εξαίσιο (το δοκίμασα προσωπικά )
Βγαίνουν οι ετικέτες και τις κολλήσανε  πανω στο μπουκαλι και βγαινει στην παραγωγη σε συγκεκριμένα μαγαζια εδω στο νησι  και δεν ξερω που αλλου ηθελε να το προωθήσει ...

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
  μετά απο ενα χρόνο στην αγορά .. πάτος ....

Ερχεται πάλι στο γραφείο ο τύπος να βγάλει παλι ετικέτες και μας είπε οτι δεν πήγε καλά το προϊόν του ... και μάλιστα κάποιοι που το αγόρασαν δεν τους άρεσε κιόλας ... ενώ το λάδι του ηταν μια χαρά ... ηταν όντως απελπισμένος και μάλιστα έλεγε και ξανάλεγε οτι το λάδι του δεν άρεσε ....

Κάτσαμε μαζι αυτος και εγω μαζι με τον υπευθυνο του γραφειου και συζητησαμε μαζι του .. του ειπαμε οτι η συσκευασία του και γενικα η εικονα του λαδιου του στην αγορα δεν είναι όπως πρέπει, όπως και το μπουκάλι που χρησιμοποιεί .. ο άνθρωπος το κατάλαβε τι εννοούσαμε  .. και αποφασίσαμε να δώσουμε μια εικόνα επαγγελματική απο ετικέτα -μπουκάλι -συσκευασία και φυσικά διαφήμιση του προϊόντος με πολυ αίγλη αλλά οπως άξιζε για το λαδι του ....

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ  ενα χρόνο μετά ... καμιά σχέση με τον προηγούμενο ... ειχε τρελές πωλήσεις -ηταν ακριβότερο- και οσοι το πήραν ακομα και οι ίδιοι που ειχαν παράπονο τον προηγούμενο χρονο του είπαν οτι ρε συ τι ωραίο λάδι έβγαλες φέτος .. μπράβο πολύ ωραία γεύση οχι σαν το περσινό που δεν τρωγόταν ....αλλά στην ουσία ήταν το ίδιο λάδι ...

και λεω τώρα ... αυτοί οι άνθρωποι τι έγινε που το δοκιμάσαν ? τι έπαθαν και μια τους άρεσε και την άλλη δεν .... εγώ μάλλον το πάω σε πλύση εγκεφάλου και καλο προμοσιον
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 03, 2015, 12:48 από kostas44 »

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #68 στις: Μαΐου 03, 2015, 13:20 »
Μιλάμε  καθαρά  για  τεχνικές  πωλήσεων 

Από  την  μια  έχουμε  εταιρείες   που  στόχο  έχουν  την ποιοτική  διανομή    [  επιλεγμένα  και λίγα  σημεία  πώλησης  …και  αρκετά  μπουκάλια μέσω  αυτών  ]

Και  από  την  άλλη  έχουμε  τη  ποσοτική  διανομή  …..χιλιάδες  σημεία  λίγες  πώλησεις 

Στο  συμπέρασμα  είναι  όταν  βγάζεις  ένα  προϊόν  να  ξέρεις  πραγματικά  ποια  αγοραστική  ομάδα  έχεις  στόχο  …και  σε  αυτό  οι  αμερικανοί  είναι  δάσκαλοι 

Έτσι  πιστεύω  ότι  και η γαλλίδα   έχει  βγάλει  εξαίσια  υγρά  που  πρέπει  να  τα  ατμιζεις    όσο  και  όταν  πρέπει   

Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #69 στις: Μαΐου 04, 2015, 14:24 »
Γι αυτό το λόγο όμως και οι Αμερικάνοι είναι και «δάσκαλοι» στους άστεγους εδώ και δεκαετίες, παρ' όλη την δυνατή τους οικονομία.

Ο σχεδιαστής θα πληρωθεί μια φορά από την εκάστοτε εταιρία... Εσύ το σχέδιο όμως σαν τελικός καταναλωτής, το πληρώνεις σε κάθε μπουκάλι εφόσον έχει αποφασίσει έτσι η εταιρία με τις τιμές της, άσχετα αν το σχέδιο η εταιρία το έχει αποσβέσει π.χ. στους πρώτους 2 μήνες.Κι όπως φαίνεται, οι τιμές στα ακριβά υγρά δεν πέφτουν.

Όταν η οικονομία του Marketing κατακτά μεγάλο ποσοστό στην συνολικότερη και οικουμενική οικονομία, αρχίζει ο κατήφορος... Γιατί είναι σαν να στήνεις θεμέλια και με το έδαφος να σηκώνει μέχρι 8 ορόφους κι εσύ του φορτώνεις 20. Γιατί το marketing είναι παροχή υπηρεσιών στην παροχή υπηρεσιών - της παροχής υπηρεσιών.
Να προσθέσω επίσης, ότι η νοοτροπία της Αμερικάνικης οικονομίας είναι ακριβώς αυτό που συμβαίνει σε εμάς στον Δημόσιο τομέα. Υπερτιμολόγηση υπηρεσιών, από την βιομηχανία κινηματογράφου μέχρι το μανάβικο. Όταν ένας ηθοποιός πληρώνεται 10 εκατομμύρια
για μια ταινία, αυτό σε αντιστοίχηση πραγματικού πλούτου μεταφράζεται σε πολλούς τόνους μεταλλευμάτων και τροφής που δεν πρόκειται αυτός να καταναλώσει/χρησιμοποιήσει ποτέ. Κι έχετε υπ' όψη ότι αυτές οι υπερτιμολογήσεις δεν συμβαίνουν μόνο σ' αυτά τα ποσά αλλά στο σύνολό της η σημερινή οικονομία λειτουργεί έτσι.

Ο καταναλωτισμός που προωθείται από το Marketing βρίσκει έδαφος σε αυτούς που θέλουν να «έχουν» κι όχι σε αυτούς που θέλουν να «είναι»...

Όπως στην Δημοκρατία υπάρχουν τα καλά και τα κακά και προφανώς τα καλά υπερτερούν, το ίδιο ισχύει και για την ελεύθερη οικονομία... Αν και... Ενίσταμαι για το κατά πόσο ελεύθερη είναι, μας δίνει το headroom, δηλαδή το περιθώριο να ωριμάσουμε ως καταναλωτές. Γιατί μόνο η ελευθερία σε «ωριμάζει», αλλιώς η «κηδεμονία» σε κρατάει «μικρό» και «άγουρο».


Επίσης όσον αφορά τα υγρά αναπλήρωσης, προσωπικά εδώ και 4 - 5 μήνες που ασχολούμαι με DIY έχω απομυθοποιήσει πολλά υγρά και ιδιαίτερα τα «γκουρμέ». Και στο κάτω - κάτω ας μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για  υ γ ρ ά   α ν α π λ ή ρ ω σ η ς .

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #70 στις: Μαΐου 04, 2015, 14:42 »
Το  να  μην  είμαστε  παγκόσμια    Καταναλωτικά   ζόμπι είναι  στο   χέρι    μας……..ειναι  τι  επιλογές  κανεις
 
Σαφώς  υπάρχουν  και   υγρά  γκουρμε που  είναι   πατάτες  …….υπαρχουν  όμως  και  αυτά  που  δεν  είναι  …..οχι  όλα  σε  τσουβάλι   
 
Κάποτε  είχαμε  μονό  τα    hallo  έπαιζαν   μπάλα  μόνοι  τους  στο  γήπεδο  τώρα  έχουν  βγει  πολλοί  νέοι  παίχτες   με  καλά  υγρά 
 
Έτσι  όλοι  γίνονται  καλύτεροι    με  έναν  μεγάλο  ανταγωνισμό   στην  αγορά 
 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #71 στις: Μαΐου 04, 2015, 16:24 »
Καλύτεροι γίνονται, φτηνότεροι δεν γίνονται δυστυχώς γιατί έχει γλύκα το μεγάλο κέρδος.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #72 στις: Μαΐου 04, 2015, 16:36 »
Και αφού αναλύθηκε και το θέμα τεχνικών προώθησης, ας επιστρέψουμε παρακαλώ στα υγρά Vaponaute!

Αποσυνδεδεμένος THED

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #73 στις: Μαΐου 24, 2015, 00:38 »
Άνοιξα σήμερα το over the rainbow. Το υγρό ειναι φανταστικό! Ήπια δροσερό , αρκετά φρουτώδες και χωρίς το " χαρακτηριστικό μπούκωμα " των five pawns μου. Αν αφήνει και λιγότερη μάκα στην αντίσταση θα γίνει μάλλον το καθημερινό μου. Θα ήθελα περισσότερο χτύπημα όποτε θα ανέβω σε νικοτίνη στην επόμενη παραγγελία μου.

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #74 στις: Ιουνίου 03, 2015, 10:24 »
Πήρα {..κατόπιν "παρακίνησης" - "προτροπής" σας (..εμ τόσοι τα επαινείται)} ..το on the storm και το over the rainbow.

Το on the storm για να πω την αλήθεια, μου θυμίζει "κάτι" από 25 days later (after-8) ..σε πιό "απαλή - γλυκιά - ήπια" γεύση θα έλεγα.
Αρκετά καλό (..άλλωστε και το 25 days μου άρεσε) ..αλλά μετά από τόση κανέλα που έχω κάνει στα τελευταία εδώ και καιρό υγρά μου ..μάλλον θα χρειαστεί να περάσει κάποιο "λίγο" διάστημα για να ξανατμίσω (.."με όρεξη"), κάτι παρόμοιο {..που να έχει έστω και "μέτρια" ποσότητα κανέλας}.

Το over the rainbow από την άλλη ..είναι αυτό που λέτε και επιδοκιμάζετε οι περισσότεροι..
Πάρα πολύ "νόστιμο" υγρό ..και δικαίως μπαίνει πλέον στα βασικά μου υγρά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8383 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180762 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34041 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536722 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59897 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237767 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 603 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15925 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136190 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085414 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35481 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10323 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12