vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

494 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

"Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα εξασθενούν το ανοσοποιητικό" (πανεπιστήμιο Τζον Χόπκινς)

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα εξασθενούν το ανοσοποιητικό"
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουαρίου 05, 2015, 23:20 »
Τα αλλα ποντικια δεν καπνιζαν τιποτα...

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: "Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα εξασθενούν το ανοσοποιητικό"
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουαρίου 05, 2015, 23:28 »
ναι Νεκος αυτο που λες εχει μια πολυ καλη λογικη .. οντως καταρεουμε τουλαχιστον οι ανθρωποι απο το στρες και τηγ κουραση το ανοσοποιητικο μας παει στο πατο αν εχουμε το παραγοντα στρες στα κοκκινα ...οποτε λογικη η σκεψη σου και μιας και τα καημενα ποντικια ζουσαν σε ενα περιβαλλον με ατμους ολη την ωρα που δεν εχει να κανει με την φυσκικη τους νορμαλ ζωη εννοειται οτι θα τα παιζαν ευκολα ....(ΒΛΕΠΕ  γατες .. αν βαλεις γατα σε μερος κλειστο και την καταβαλει το στρες μεχρι θανατο της φερνει )

Τα αλλα ποντικακια ζουσαν σε ενα περιβαλλον καθημερινοτητας τους χωρις ατμο ουτε καπνιζαν  ,,, βεβαια και αυτα δεν ειχαν κανενα θεμα με πανικο και στρες :yes: :yes:

Νεκος  :thumpup: :thumpup:   δεν το ειχα καν σκεφτει ...

τωρα για το μαρκετινγ ... ναι παλια δοκιμασμενη συνταγη :laugh1: :yes:

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: "Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα εξασθενούν το ανοσοποιητικό"
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουαρίου 05, 2015, 23:32 »
Ναι συγνώμη δεν το έιχα διαβάσει καλά, τα άλλα δεν κάπνιζαν. ¨Εκανα πείραμα στο μυαλό μου μαλλον  :)) :)) .

Αποσυνδεδεμένος kostasvapor

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
  • Στο ΗΤ απο το 2011, άκαπνος απο τις 1/1/2013 !!!
Απ: "Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα εξασθενούν το ανοσοποιητικό"
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουαρίου 06, 2015, 00:16 »
..οι λόγοι που έκανα like στο παρόν post:

..όσο για την χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια (ΧΑΠ), δυστηχώς όποιος έχει συμπτώματα ..ούτε το ηλεκτρονικό τσιγάρο ενδεικνύεται (..από μελέτες είναι "λίγο" καλύτερο του κανονικού ..70% αντί 80%).
Όσοι έχουν ΧΑΠ καλό θα ήταν να έχουν μόνο το οξυγόνο στο στόμα τους και τίποτε άλλο. Και μιλώ ως γιατρός.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: "Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα εξασθενούν το ανοσοποιητικό"
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουαρίου 06, 2015, 01:17 »
Δεν νομίζω ότι οι καπνοβιομηχανίες ενδιαφέρονται αυτή τη στιγμή άμεσα για τις έρευνες για το ΗΤ - αν και μερικές παίρνουν από τώρα τα μέτρα τους, όπως γράφτηκε παραπάνω.
Εκτός αν:

Το πεδίον δόξης λαμπρόν της επιστημονικής έρευνας είναι η αιτία. Χιλιάδες πτυχιούχοι Ιατρικής ψάχνουν να κάνουν διδακτορικό ή μετα-διδακτορικό με ένα θέμα πρωτότυπο μεν, να τους αφήνει χρήματα στο μέλλον δε.
Μάλλον, το παραμύθι με το αν η σοκολάτα ωφελεί ή βλάπτει (οι γνώμες ανατρέπονταν ανά εξάμηνο) δεν έχει πέραση πλέον.

... οπότε και οι πολυεθνικές ΚΒ λαμβάνουν τα μέτρα τους.

Ωστόσο, θα ήθελα κι εγώ να συμπαρασταθώ στα καημένα τα ποντικάκια, που έγιναν πειραματόζωα με το ζόρι (όχι σαν κι εμάς που ψηφίζουμε δαγκωτό να είμαστε πειραματόζωα):
Βρε αθεόφοβοι, το ΗΤ απευθύνεται σε καπνιστές. Τα εκθέσατε πρώτα, τα ζωντανά, σε καπνό κάποιων εκατομμυρίων καπνοτζουρών ώστε να πάθουν ότι είναι να πάθουν τα πνευμονάκια τους και να μελετήσετε κατόπιν τις συνέπειες από τον... ατμό;
Μήπως το επόμενο ερευνητικό επίπεδο θα είναι το "φανερά πιο ανθεκτικός ο πνεύμονας του αιωνόβιου γέροντα στον Καύκασο από του ατμιστή που κάπνιζε σαν φουγάρο 10-20-30 χρόνια και, αφού επέζησε, θέλησε να δοκιμάσει και τον ατμό";

Συμπαθάτε με, αλλά μια έρευνα γίνεται σε πραγματικές συνθήκες.

Ο άντρας της Επιστημοσύνης πρέπει και να φαίνεται Επιστήμονας

Αν, αργότερα, θελήσουμε να ερευνήσουμε το αποτέλεσμα του ΗΤ στα σπάργανα-πνευμόνια ανθρώπων που δεν κάπνιζαν ή δεν ζούσαν σε μεγαλούπολη  8) είναι αλλουνού ατμοποιητή σετάρισμα.

Το μόνο που θα μου μείνει είναι το άκρως ενδιαφέρον ποστ του Shado:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,24754.msg813235.html#msg813235
Δεν κατέχω να διαφωνήσω ή να συμφωνήσω, παρά μόνο να εκθέσω το βίωμά μου:
Βαρύς καπνιστής 3,33 δεκαετιών και 2,5 πακέτων/μέρα, έπαθα δυο φορές πνευμονία. Κάθε Απρίλιο και Οκτώβριο αγόραζα τα χαρτιά κουζίνας με το χιλιόμετρο, ίνα αντιμετωπίσω την αλλεργία. Αγόραζα επίσης τα depon με το κιλό, ίνα αντιμετωπίσω τους πονοκεφάλους και τις ημικρανίες.
Ατμιστής 3 ετών, ευτυχώς πoυ διαβάζω εδώ και ξέρω ότι ο Depon δεν είναι πια μόνο χάπια. Ούτε αλλεργία, ούτε ημικρανίες (αυτό για μένα είναι θαύμα).

Ίσως ο Shado να έχει δίκιο και το ΚΤ να "σκληραγωγεί" τους πνεύμονες σε πιο βαριές ασθένειες. Ίσως και να μην έχει δίκιο.
Όμως, γιατροί του μέλλοντος, αυτό είναι ενδιαφέρον και αντικειμενικό θέμα για έρευνα.

Και ξέρετε κάτι;

Δεν ξέρουμε την απάντηση a priori = το μεγαλείο και η γοητεία της Έρευνας

Γι αυτό είναι και ενδιαφέρον και γοητευτικό, όπως κι εμείς, οι ατμιστές.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 06, 2015, 01:59 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος kimmi

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • 생활은 아름답습니다
Απ: "Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα εξασθενούν το ανοσοποιητικό"
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουαρίου 06, 2015, 11:29 »
...και θα ξαναγυρίσουμε στο πανάρχαιο ερώτημα που ταλάνισε και απασχόλησε τους συνατμιστές μου
τα τελευταία 3-4  χρόνια εντός κι εκτός του φόρουμ:

Το ηλεκτρονικό τσιγάρο χρησιμεύει για να διακόψεις  το κανονικό τσιγάρο ή αποτελεί το ενδιάμεσο
σκαλοπάτι για να κόψεις τα εισπνεόμενα γενικως ;


Στην δεύτερη περίπτωση ασφαλώς το ζητούμενο είναι να καταφέρουμε να αναπνέουμε μόνο τον βουνήσιο αέρα(γειά σου Alex)
αφού όλα τα υπόλοιπα μόνο επηζήμια(πολύ ή λίγο) είναι.

Στην πρώτη περίπτωση όμως, τα μέχρι τώρα αποτελέσματα επιστημόνων όπως ο Φαρσαλινός(αλήθεια οι πνευμονολόγοι τι λένε;)
αλλά και των ίδιων των χρηστών δείχνουν μια καλύτερη κατάσταση στον οργανισμό έναντι του κ.τ

Τόσο απλά!

Αυτό που με ανησυχεί όμως και δεν θα ήθελα να συμβεί, είναι το η.τ να ελκύσει και να  αποτελέσει το πρώτο βήμα για ανθρώπους
που δεν κάπνιζαν έως τώρα. 




Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα εξασθενούν το ανοσοποιητικό"
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουαρίου 06, 2015, 11:40 »
εγω παντως οσο καιρο ατμιζω ειμαι μια χαρα, αντιθετως οταν καπνισμα ημουν συνεχως αρρωστος ειδικα το χειμωνα ... με το παραμικρο την αρπαζα

Αποσυνδεδεμένος Tmas

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω για να μην καπνίζω
Απ: "Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα εξασθενούν το ανοσοποιητικό"
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουαρίου 06, 2015, 12:35 »
Το ίδιο θέμα είναι αυτή την στιγμή πρωτοσέλιδο στο in.gr


http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231383525

Αποσυνδεδεμένος nikhaji

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • VapeOn
Απ: "Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα εξασθενούν το ανοσοποιητικό"
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουαρίου 06, 2015, 14:34 »
εγω παντως οσο καιρο ατμιζω ειμαι μια χαρα, αντιθετως οταν καπνισμα ημουν συνεχως αρρωστος ειδικα το χειμωνα ... με το παραμικρο την αρπαζα
Αυτό ακριβός και απο μένα!!

Αποσυνδεδεμένος kostasvapor

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
  • Στο ΗΤ απο το 2011, άκαπνος απο τις 1/1/2013 !!!
Απ: "Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα εξασθενούν το ανοσοποιητικό"
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουαρίου 07, 2015, 18:35 »



Αυτό που με ανησυχεί όμως και δεν θα ήθελα να συμβεί, είναι το η.τ να ελκύσει και να  αποτελέσει το πρώτο βήμα για ανθρώπους
που δεν κάπνιζαν έως τώρα.

Δυστυχώς έχει γίνει μόδα, πολλοί που το ξεκινούν το κάνουν χωρίς στο παρελθόν να έχουν καπνίσει σαν και εμάς. Από την μια , καλύτερα ΗΤ παρά συμβατικό τσιγάρο θα μου πείτε. Είναι όμως μια μόδα νέα, που έχει περάσει πάνω από την μόδα του καπνίσματος. Παλιά ολα τα πιτσιρίκια ήθελαν να δοκιμάσουν το τσιγάρο, τώρα όλα θέλουν να δοκιμάσουν το ΗΤ με τις φρουτενιες ή τις παράξενες γεύσεις, να κάνουν μεγάλα σύννεφα κ.ο.κ.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα εξασθενούν το ανοσοποιητικό"
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουαρίου 07, 2015, 18:37 »
ε αυτο κακο ειναι ? εγω παλι το θεωρο πολυ καλο απο το να αρχισουν το καπνισμα ..


ηδη το εχω πει στη κορη μου που ειναι στην εφηβεια  , αν ποτε θελησει να δοκιμασει , θα ειναι ηλεκτρονικο και οχι κανονικο

Αποσυνδεδεμένος kostasvapor

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
  • Στο ΗΤ απο το 2011, άκαπνος απο τις 1/1/2013 !!!
Απ: "Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα εξασθενούν το ανοσοποιητικό"
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουαρίου 07, 2015, 18:52 »
Όπως προείπα, καλύτερα ΗΤ παρά συμβατικό.

Αποσυνδεδεμένος bill_duck

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
  • Γεια σας!Δεν εχω istick αλλα θα παρω!!!
Απ: "Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα εξασθενούν το ανοσοποιητικό"
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουαρίου 07, 2015, 20:35 »
Παιδια αυτες οι ερευνες δεν εχουν καμια υποσταση.Ειναι ερευνες χωρις πρωτοκολλα,που περισσοτερο με αρθρα μοιαζουν παρα με κατι επιστημονικο.


Οπως ανεφεραν και οι προηγουμενοι συν-ατμιστες ολα ειναι θεμα μαρκετινγκ.


Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα εξασθενούν το ανοσοποιητικό"
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουαρίου 07, 2015, 21:06 »
Να και η απαντηση εδώ του καλου μας γιατρου για την παραπανω ερευνα. Παντα στην πρωτη γραμμή  :thumpup:

Ακολουθεί μια μετάφραση (εγώ την έκανα, ελπιζω να ήμουν σχετικά ακριβής) του τελευταίου μέρους της απάντησης του Δρ. Φαρσαλινού:
"Επιπλέον, σε αντίθεση με ό, τι τα ΜΜΕ έχουν αναφέρει, η μελέτη δεν διαπίστωσε ότι η χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου προδιαθέτει
σε λοιμώξεις. Ο ερευνητής εξέθεσε τα ίδια τα ζώα σε βακτηριακές και ιογενείς παράγοντες και παρατήρησε την ανάρρωσή τους
από την προκληθεισα μόλυνση. Αυτό δεν σημαίνει ότι υπό κανονικές συνθήκες ένας χρήστης του ηλεκτρονικου τσιγάρου θα αναπτύξει
πνευμονία πιο εύκολα από ό,τι ένας μη - χρήστης. Στην πραγματικότητα, θεωρώντας ότι το αντικειμενο μελετης ήταν ποντίκια και η έκθεση στον καπνό του κανονικου τσιγάρου δεν αξιολογήθηκε, δεν είμαι σίγουρος ότι κανένα από τα συμπεράσματα της μελέτης θα είναι έγκυρο για τον άνθρωπο. Τα μόνα συμπεράσματα που μπορούν να εξαχθούν από τη μελέτη είναι ότι τα ηλεκτρονικά τσιγάρα θα πρέπει να χρησιμοποιούνται μόνο από τους καπνιστές ως υποκατάστατο του καπνίσματος και ότι είναι κατά πολύ λιγότερο επιβλαβή από τα κανονικα τσιγάρα (με βάση ότι εκπέμπουν 150 φορές λιγότερες ελεύθερες ρίζες). Οποιαδήποτε άλλα συμπεράσματα σχετικά με τις πιθανές επιπτώσεις της χρήσης του ηλεκτρονικού τσιγάρου σε ασθενείς με ΧΑΠ είναι εντελώς άσχετα."
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 07, 2015, 21:43 από caros »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: "Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα εξασθενούν το ανοσοποιητικό"
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουαρίου 07, 2015, 21:08 »
Παλιά ολα τα πιτσιρίκια ήθελαν να δοκιμάσουν το τσιγάρο, τώρα όλα θέλουν να δοκιμάσουν το ΗΤ με τις φρουτενιες ή τις παράξενες γεύσεις, να κάνουν μεγάλα σύννεφα κ.ο.κ.
Φίλε, μη παρασύρεσαι από πρωτοσέλιδα, ούτε ακόμα κι από γενικόλογα άρθρα σε ιατρικά περιοδικά. Ποτέ δεν αναφέρουν σοβαρές πηγές.
Αυτό δεν συμβαίνει σε ποσοστά που να δείχνουν οποιαδήποτε σημαντική τάση. Είναι απλώς η -τωρινή- αιχμή του δόρατος της προπαγάνδας κατά το ατμίσματος.
Νομίζω πως η μόνη μαζική, σοβαρή σχετική έρευνα είναι του βρετανικού ASH (υπάρχουν πάνω από 2,1 εκατομμύρια ατμιστές στο ΗΒ) και ισοπέδωσε αυτή την επιχειρηματολογία:
http://www.ash.org.uk/media-room/press-releases/:over-2-million-britons-now-regularly-use-electronic-cigarettes

Στις ηλικίες 11-18 το ποσοστό που έχει δοκιμάσει ΗΤ (8% για το 2014) είναι σχεδόν ταυτόσημο με το ποσοστό που καπνίζει. Τα παιδιά που δεν έχουν σχέση με το κάπνισμα δεν δείχνουν καμία διάθεση να προσεγγίσουν το ΗΤ, και οι γεύσεις δεν απευθύνονται σε αυτά -αλλιώς θα είχαν κλείσει όλες οι εταιρίες υγρών.
Δεν αποκλείω όσο το άτμισμα κερδίζει έδαφος να αυξηθούν αυτά τα ποσοστά, αλλά ακόμα και σε αυτή την περιπτωση το γεγονός είναι πως τα ποσοστά καπνίσματος θα πέφτουν όπως έγινε οπουδήποτε επιτρέπεται το ΗΤ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171812 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276078 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15282 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13985 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9339 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42941 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35285 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182368 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9394 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364