vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

480 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, tibolaso, Αράπης, gstamatos, manoslykos

Twitter

Κλώνοι του Kayfun V4

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #2445 στις: Μαΐου 25, 2015, 16:44 »
Το στήσιμο σου ειναι.. Δες να μην έχει πάρα μα πάρα πολύ βαμβάκι και βίδωσε το βίδακι όσο θες μετα.. δεν θέλουμε να μπουκώσεις με βαμβάκι αλλά να είναι όσο πρέπει για να μην έχουμε διαρροη και στης 4 τρυπες.

Αποσυνδεδεμένος trikiklas

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #2446 στις: Μαΐου 25, 2015, 17:20 »
παντως και σε εμενα στον ivogo το ιδιο κανει οταν σφιγγω την βιδα του αερα για να εχω σφιχτη τσουρα !!!

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #2447 στις: Μαΐου 25, 2015, 17:41 »
Δεν νομίζω ότι ο demkoni έχει ανάγκη να προσέξει το βαμβάκι του, αντιθέτως πιστεύω ότι πράγματι ο ivogo τουλάχιστον, έχει αρκετά αεράτη τζούρα.
demkoni, αν δεν το έχεις κάνει, δοκίμασε με ff2, ίσως έχεις μεγαλύτερα παριθώρια να σφίξεις τον αέρα, αποφεύγοντας ταυτόχρονα την μπουρμπουλήθρα.

Παιδιά όπως λέω και στο παλαιότερο μου μήνυμα αυτά είναι τα σωστά μεγέθη των O-ring. και με αυτά πρέπει να δουλεύει μια χαρά.
(...) όταν του έβαλα το καινούριο στην σωστή διάσταση,....


Δηλαδή αποκλείεται η περίπτωση να είναι βαθύτερα τα λούκια στα οποία εφαρμόζουν κάποια o'rings και επομένως η "σωστή διάσταση" να είναι διαφορετική?
Γιατί αν είναι όπως τα λες, τότε γιατί τα o'rings της δικής μου συσκευασίας ήταν και διαφορετικά μεταξύ τους αλλά και διαφορετικά από αυτά άλλου κλώνου, τα οποία τελικά μου έλυσαν το πρόβλημα με το #16 και το #36?

Με δυο λόγια θαρρώ πως η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Σε κάποιες περιπτώσεις φταίει το στήσιμο(βαμβάκι κυρίως) και σε κάποιες άλλες, φταίνε και τα λαστιχάκια. Με λίγο ψάξιμο και παρακολούθηση, βρίσκεται η λύση.

Αποσυνδεδεμένος nikhaji

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • VapeOn
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #2448 στις: Μαΐου 25, 2015, 18:21 »
Πάντα μιλάμε για τον κανόνα και όχι για την εξαίρεση (Κατ΄ εμέ : κατασκευαστικό λάθος. και κακός το λεμε 1 προς 1).

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #2449 στις: Μαΐου 25, 2015, 18:31 »
Έχω μία πρόταση να σας κάνω...
Και δεν αφορά μόνο εδώ το νήμα των κλώνων, αλλά και για τους γνήσιους...


Επειδή παρατηρείται συχνά (το βλέπετε και οι ίδιοι!) να τίθεται θέμα για το σωστό ή λάθος στήσιμο στον V4, καθώς και ότι κάποιος υποψήφιος ενδιαφερόμενος βλέποντας αυτό το νήμα, όχι μόνο θα είναι αμφιβολίες για αγορά του V4, αλλά θα ακούει V4 και θα φεύγει τρέχοντας, ΠΡΟΤΕΙΝΩ όποιος έχει διάθεση, καλή θέληση και χρόνο να φτιάξει ένα μικρό βίντεο στο youtube (ή σε όποιο άλλο σέρβερ-site με βίντεο γενικά τον βολεύει), ΚΥΡΙΩΣ για το κομμάτι περί "περάσματος-ποσότητας-κοψίματος-βρεξίματος" του βαμβακιού που δουλεύει ΣΩΣΤΑ ο V4... Τώρα αν θέλει κάποιος να φτιάξει ένα βίντεο που να δείχνει ακόμα και το στήσιμο του microcoil πάνω στο ντεκ, αυτό είναι άλλο θέμα και είναι στην ευχέρεια του ανάλογα την διάθεσή. Άλλωστε λίγο πολύ, όλοι που ασχολούμαστε με ΑΥΤΟΥΣ τους ατμοποιητές, ξέρουμε να στήσουμε microcoil. Οπότε είναι και λίγο περιττό...


Το ΚΥΡΙΩΣ θέμα μας ξαναλέω, είναι το στήσιμο για το βαμβάκι για να ΜΗΝ έχουμε ΟΥΤΕ διαρροές, ΟΥΤΕ "καμμένη" γεύση...


Από εσάς που τον έχετε μάθει πλέον ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, έχει κάποιος την διάθεση να το κάνει;;;


Θα βγεί πολύς κόσμος από μεγάλη ταλαιπωρία και απογοήτευση (ναι, βλέπω κόσμο να τον παρατάνε ή να τον πουλάνε κιόλας, γιατί δεν ξέρουν να τον στήσουν)... Κρίμα δεν είναι;


(Με αυτήν την κίνηση, θα περιορίζεται και το εστίασμα άλλων πιθανόν προβλημάτων και θα επέρχεται πιο εύκολα κάποια λύση από αρχάριους αλλά και από προχωρημένους χρήστες του V4. Καλοδεχούμενο επίσης είναι να ανεβάσει και ολοκληρωμένες φωτό κάποιος αν το φτιάξει βίντεο του φαίνεται χρονοβόρο και δύσκολο. Απλά όμως, το βίντεο είναι πιο ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ και ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ οδηγός βοήθειας υποθέτω.)


Υπάρχει μεν και αυτό το της Vape Sin, το οποίο αν θυμάμαι καλά έχει ξαναποσταριστεί στο παρόν νήμα παλαιότερα, αλλά και πάλι δεν βοηθάει και πολύ, γιατί το microcoil είναι σε διαγώνια διάταξη και το βαμβάκι περνιέται σαν "Ζ" όπως το silica (ή και βαμβάκι) στον Lite/Lite Plus/3.1/Russian 91% κλπ...


Τι γνώμη έχετε για την πρότασή μου αυτή;

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #2450 στις: Μαΐου 25, 2015, 19:13 »
Δεν είχα ξαναδεί το βίντεο της vapesin αλλά - αν εξαιρέσεις οτι δεν κολλάω τις σπείρες και το μήκος του βαμβακιού είναι λίιιιγο μικρότερο - στήνω ακριβώς με τον ίδιο τρόπο.

Άριστη τροφοδοσία χωρίς καμένο ή μπουρμπουλήθρες απο 12-30W αναλόγως του σύρματος.

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #2451 στις: Μαΐου 25, 2015, 19:25 »

Παιδιά όπως λέω και στο παλαιότερο μου μήνυμα αυτά είναι τα σωστά μεγέθη των O-ring. και με αυτά πρέπει να δουλεύει μια χαρά.
Το λέμε και το ξαναλέμε κυρίως ο Αποστόλης ότι αν έχεις τα σωστά δεν πρόκειται να σου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα που να οφείλεται στα καημένα τα 'λαστιχάκια'. Ούτε οδοντικό νήμα ούτε κλωστές ούτε κόλες. Κυρίως για το 16 που γίνετε τόσος λόγος να πω ότι το δικό μου που το έχω αλλάξει μια δυο φορές γιατί από το υπερβολικό πλύσιμο τα έφτυσε , όταν του έβαλα το καινούριο στην σωστή διάσταση , το άνοιγμα - κλείσιμο δούλευε 'βελούδο' τόσο που ίσως (ακολουθεί υπερβολή) θα γύριζε και με ένα φύσημα. Διαρροές; φυσικά καμία!!

Επειδή εχω πλέον τρεις διαφορετικούς κλώνους και δυστυχώς με τον Ivogo το έψαξα πολύ, το Ν16 ΔΕΝ είναι 11 Χ 1,5 αλλά 13 Χ 1,5...
Εχω στην κατοχη μου και εχω δοκιμάσει ολη τη σειρα από 8 χ 1,0 ώς και 14 Χ 1,5
Για το Νο 16 κάνουν τα :
9,75 Χ 1,78
13 χ 1,5
14 χ 1,5
με το δεύτερο να είναι το καλύτερο και μάλλον αυτό που φοράει όταν έρχεται. Πάντος σίγουρα δεν είναι 11χ1,5.




Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #2452 στις: Μαΐου 25, 2015, 19:36 »
Δεν είχα ξαναδεί το βίντεο της vapesin αλλά - αν εξαιρέσεις οτι δεν κολλάω τις σπείρες και το μήκος του βαμβακιού είναι λίιιιγο μικρότερο - στήνω ακριβώς με τον ίδιο τρόπο.

Άριστη τροφοδοσία χωρίς καμένο ή μπουρμπουλήθρες απο 12-30W αναλόγως του σύρματος.


Γιώργο μου, δεν αντιλέγω καθόλου μα καθόλου. Και το πιστέυω αυτό που λες. Και σε πολύ κόσμο, λειτουργεί κι έτσι με αυτή τη μέθοδο του φίλου από τη Vape Sin και που κάνεις κι εσύ.


Είναι όμως πολλοί, πάρα πολλοί θα έλεγα (και ανάμεσά τους κι εγώ), που στήνουν το microcoil (και με κολλημένες τις σπέιρες) ακριβώς κάθετα με τις βίδες και το βαμβάκι έρχεται ακριβώς πλάγια και παράλληλα με το deck.
Πιστεύω ότι ένα βίντεο (ή φωτό) που δείχνει πού ακριβώς να κοπεί το βαμβάκι αφού περαστεί μέσα από το σύρμα, καθώς και πώς το "αφρατεύουμε" (ή και το διαβρέχουμε) και το πώς και πόσο και πού το "καθίζουμε" στο deck και πιο συγκεκριμένα πάνω από τις τρύπες τροφοδοσίας του deck, θα βοηθούσε ακόμα περισσότερο...


Γνώμη μου και πρότασή μου απλά...

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #2453 στις: Μαΐου 25, 2015, 19:38 »
Δεν είχα ξαναδεί το βίντεο της vapesin αλλά - αν εξαιρέσεις οτι δεν κολλάω τις σπείρες και το μήκος του βαμβακιού είναι λίιιιγο μικρότερο - στήνω ακριβώς με τον ίδιο τρόπο.

Άριστη τροφοδοσία χωρίς καμένο ή μπουρμπουλήθρες απο 12-30W αναλόγως του σύρματος.


Ακόμα και με παχύρευστα υγρά..?? Διότι λέει πώς δεν ακουμπάει τις τρύπες και εκεί νομίζω έχει θέμα...

Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #2454 στις: Μαΐου 25, 2015, 19:48 »
Κιεγω που εχω τον  infinite ,εχω ακριβως το ιδιο θεμα.Αν σφιξω πολυ την βιδα αερα,ακουγεται μπουρμπουληθρα και οταν την ανοιγω τοσο ωστε να μην ακουγεται,η τζουρα γινεται πολυ αερατη

Νομιζω οτι γενικα 0 ν4 εχει πολυ αερατη τζουρα και κατ΄επεκταση λιγοστο χτυπημα και αραιο ντουμανι.Η λυση που βρηκα ειναι να φραξω δυο απτις τεσσερις οπες αερα και βελτιωθηκε αισθητα αλλα και παλι δεν με καλυπτει οσο ο 3.1 lite plus

Σε γενικες γραμμες παντως,προσωπικα δεν θα τον προτεινα να τον αγορασει καποιος.Επισης για τα γουστα μου ειναι και μεγαλος και βαρυς.
Δεν τον ευχαριστηθηκα καθολου

Αποσυνδεδεμένος Giannis.B

  • **
  • 367
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #2455 στις: Μαΐου 25, 2015, 20:16 »
Εχω 1 της Tobeco και 1 της Hcigar με longmode και οι 2 και πιστευω οτι ειναι οι καλυτερες αγορες που εχω κανει σε επισκ/μους (Απο ελληνικα μαγαζια και οι 2).Δουλευουν τελεια,ποτε δεν ειχα προβλημα που να μην μπορει να λυθει με 1 ο - ρινγκ και τους θεωρω ομορφους και μεγαλειωδης σε συλληψη και σχεδιαση.Ατμιζουν υπεροχα (κατα την γνωμη μου) και τους εχω λιωσει.Προβλεπω να τους εχω για αρκετο καιρο ως κυριους ατμ/τες......

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #2456 στις: Μαΐου 25, 2015, 20:33 »
Τη λύση που προτείνει ο Mike Parton έχω σκεφτεί κι εγώ, και εκεί κολλάει και το μπράβο που του έβαλα...


Παίδες... είναι λογικό ότι ο καθένας μας έχει διαφορετικά "θέλω" από έναν ατμοποιητή οπότε και είναι λογικό να μην τα "βρίσκουμε" :)) .


Επίσης να αναφέρω ξανά... ΔΕΝ έχω μπουρμπουλήθρες αν σφίξω τη τζούρα.


Έχω την αίσθηση της μπουρμπουλήθρας... (για όποιον μπορεί να με καταλάβει) 8)


Δυστυχώς, ήθελα έναν Kayfun, που χωρίς να μπουκώσω το θάλαμο ατμοποίησης με βαμβάκι να ατμίζει σωστά. Έχω βαρεθεί στα Kayfunοειδές να μην μπορώ να πάρω το δικό μου "θέλω" με ένα κλασσικό και τυπικό σετάπ, παρά μόνο καταφεύγοντας σε τερτίπια... ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν φταίει το μηχανάκι, μιας και για άλλους είναι ο ατμιστικός τους παράδεισος. Ίσως απλά να μην είναι το ατμιστικό μηχάνημα που μου ταιριάζει, γι αυτό και ο κάθε νέος που με διαβάζει, ας μη δίνει σημασία...


Θα δοκιμάσω πάντως και την ιδέα του Ribot με FF2... και βλέπουμε...


@Thorin, αν δεν ήμουν πήχτρα στη δουλειά θα έκανα ένα βίντεο...


Αποσυνδεδεμένος ili kef

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #2457 στις: Μαΐου 25, 2015, 20:36 »
Συμφωνώ και γω με την πρόταση του Thorin να γίνει ένα βίντεο ή περισότερα με στησίματα. Όσα βίντεο έχω δει τοποθετούν ψιλοχύμα το βαμβάκι και μετά και καλά δουλεύει τέλεια. Τώρα για το βίντεο της Vapesin είδα ότι έβαλε αρκετό βαμβάκι σε μήκος, οι πιο πολλοί εδώ νομίζω γράφετε ίσα να ακουμπάει στο ντεκ, τελικά πως δουλεύει καλύτερα? Δυστηχώς μετά από δύο εβδομάδες που έχω τον Καυφούν δεν τον έχω καταφέρει. Αφού έλυσα τα προβλήματα διαρροών δοκίμασα διάφορα στησίματα με FF2 και Cotton bacon αλλά δεν με ικανοποιεί. Μέτριος ατμός και το χειρότερο δεν έχω γεύση. Στα τελευταία 2 στησίματα με Cotton bacon έχω απογοητευτεί αφού δεν έχω καθόλου γεύση από το υγρό, μόνο μια ελαφριά απαλή γεύση από το βαμβάκι, ευχάριστη βέβαια. Βάζω το ίδιο υγρό σε εργοστασιακούς και τότε έχω κανονικά γεύση. Δεν ξέρω πια τι να κάνω, νόμιζα ότι αν έκανα λάθος στησίματα θα είχα καμμένα ή υπερτροφοδοσία, όλα δουλεύουν όμως σωστά αλλά που είναι η γεύση?

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #2458 στις: Μαΐου 25, 2015, 20:43 »
Ξέχασα να αναφέρω στο προηγούμενο ποστ, ότι (άποψή μου) πιστεύω ότι ο συγκεκριμένος ατμοποιητής θα δουλέψει καλύτερα με 2,5 mm διάμετρο coil, μην πω και 3,0!!


Η εξήγηση είναι ότι με αυτό τον τρόπο θα καλυφθεί όλο το κάτω σκαλοπάτι του deck με βαμβάκι...


Θα επανέλθω με φωτό για να το συζητήσουμε... :)



Για την ώρα το σετάπ μου είναι αυτό


EDIT:
Σχετικά με τη γεύση που λέει ο ili kef... Του έβαλα ένα υγρό με: Τσάι Ροδάκινο, Whiped Cream, Graham Cracker, Toasted Almond...


Δεν έχω παράπονο... όλα τα καταλαβαίνω! :yes:  Χωρίς να φτάνει την ανάλυση γεύσης του Phenomenon, έχει καλή ανάλυση, αλλά αν δεν κάνει αρκετά ml ένα καινούριο ατμιστικό μηχάνημα, να στρώσουν τα μέταλλα, δεν μπορώ να πω τελική άποψη...
Στον τομέα γεύση, είμαι πάντως αρκετά ευχαριστημένος.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 25, 2015, 21:00 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος g10rg0s

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #2459 στις: Μαΐου 25, 2015, 20:50 »
Παιδια εδω και κανα δυο βδομαδες περιπου χρησιμοποιω 35αρι συρμα ... δουλευω στα 1.4 - 1.8 Ω τις αντιστασεις οποτε χρειαζομαι 9-12 σπειρες σε 2,5 διαμετρο ... το θεμα που προεκυψε ειναι το εξης , αφενος δυσκολευομαι να σφιξω το συρμα και αφετερου η μια βιδουλα αρχισε να κλωτσαει ... το ερωτημα μου ειναι εαν εχει τυχει και σε καποιον αλλο και εαν υπαρχει η πιθανοτητα να εχει κλωτσισει η βιδα και οχι η βαση που βιδωνετε ...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 280 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21937 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 284072 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209332 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68157 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 176143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315065 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15222 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126362 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95024 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix