vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

490 επισκέπτες, 5 χρήστες
manoslykos, Tem, lagoudakis, Milarepa, higraf

Twitter

Κλώνοι του Kayfun V4

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #2235 στις: Μαΐου 13, 2015, 12:20 »
Επιστρεφω για το θεμα που ειχα με τον ivogo και το τρισκαταρατο no16 oring  :angry_orange:

Για να μου λυθει η απορια αν φταιει ο Κ4 ή τα orings που ειχα στην κατοχη μου, πηρα ακομη ενα γνησιο σετακι no1 απο fab.(πηρα και το no3 μαζι, τα 2 ασπρα της βασης)

Πριν απο κανα 3ωρο λυθηκε, πλυθηκε, περαστηκαν τα καινουργια, στηθηκε και ξανα ντυθηκε.  ;D

Περιττο να πω οτι το δαχτυλιδι της βασης πια γυρναει και με ενα φυσημα  :thumpup:

Το σημαντικο ειναι οτι μεχρι τωρα δεν εχει παρουσιασει καμια διαρροη. Τον αφησα καμια ωρα ορθιο και το ιδιο σε πλαγια θεση. Ανοιξα ξανα την βαση και ηταν στεγνη. :yes:

Οποτε μαλλον τα orings no16 που δοκιμασα δεν ηταν τα σωστα.<--- γκαντεμης  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Perikles

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #2236 στις: Μαΐου 13, 2015, 12:36 »
Αν και παρέλαβα καιρό τώρα τον 316 από GB μόλις χθες τον έστησα και ατμισα πρώτη  φορα. Ήρθε βρομιάρης και περίμενα τον ultrasonic cleaner  :angel: :angel:

Η γνώμη μου για τι ποιότητα κατασκευής παραμένει η ίδια. Όλα σχεδόν τα κομμάτια έχουν μικροδιαφορές από τον Hcigar.
Τα σπειρώματα είναι όμως τέλεια.

Στο ατμιζμα φαίνεται να λειτουργεί απροβλημάτιστα ακόμα και με παχύρρευστο υγρό.

Το no16 oring με ταλαιπωρεί και εμενα.. Έχω πάντα πλημμύρισμα όταν τον γεμίζω. Πιο συγκεκριμένα έχω τη στιγμή που ανοίγω τα υγρά ξανά αφού τον έχω γεμίσει.

Αποσυνδεδεμένος lef46

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #2237 στις: Μαΐου 13, 2015, 12:36 »
Και 'γω τον ivogo εχω απο FT εδω και 3 εβδομαδες,δεν εχω αλαξει καποιο oring και διαροη δεν εχω.Του εχω βαλει bell cap δεν ξερω αν αυτο παιζει ρολο,οταν ανοιγω την βαση υπαρχει υγρασια το οποιο αυτο ειναι μαλον απο τους υδρατμους,φανταζομαι αυτο δεν ειναι προβλημα?

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #2238 στις: Μαΐου 13, 2015, 12:38 »
Δοκιμασε να τον γυρισεις πρωτα αναποδα και μετα να ανοιξεις υγρα

Αποσυνδεδεμένος Perikles

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #2239 στις: Μαΐου 13, 2015, 12:40 »
Αυτό έκανα, του αρέσουν οι κωλοτούμπες από ότι φαίνεται  :laugh1:


Και 'γω τον ivogo εχω απο FT εδω και 3 εβδομαδες,δεν εχω αλαξει καποιο oring και διαροη δεν εχω.Του εχω βαλει bell cap δεν ξερω αν αυτο παιζει ρολο,οταν ανοιγω την βαση υπαρχει υγρασια το οποιο αυτο ειναι μαλον απο τους υδρατμους,φανταζομαι αυτο δεν ειναι προβλημα?

εξαρτάται κάθε ποτε τον λύνεις να τον καθαρίσεις θα σου βγάλει την υγρασία στο polo. Δε μπορείς να το αποφύγεις εάν δεν τον καθαρίζεις.
 

Αποσυνδεδεμένος lef46

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #2240 στις: Μαΐου 13, 2015, 12:46 »
Καθαρισμα μια φορα την εβδομαδα.

Αποσυνδεδεμένος Perikles

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #2241 στις: Μαΐου 13, 2015, 12:51 »
Δε μπορώ να σου πω το κάθε ποτε, θα το δεις μονος σου με τη χρήση.

Εγώ που είμαι μεγάλο χαρμάνι κάθε φορα που αφήνω κάτω το μοδακι αυτό συνεχίζει να ατμίζει οποτε θέλει πιο σύντομα από τη βδομάδα  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #2242 στις: Μαΐου 13, 2015, 12:55 »
Στον ivogo -αλλά και στους άλλους- όταν έχετε ξεβιδώσει τη βάση από την καμινάδα, μήπως έχετε παρατηρήσει αν υπάρχει ένας μικρός τζόγος ανάμεσα στο δαχτυλίδι με τις τρύπες του αέρα(#5) και το κάτω μέρος της βάσης(#3) τα οποία τα δένουμε (μαζί με το #8) με την πλατιά βίδα(#9)?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #2243 στις: Μαΐου 13, 2015, 13:13 »
Παιδια, η υγρασια στη βαση, σε σημειο που αν μεινει μερικες μερες θα θελει καθαρισμα γιατι θα δημιουργει μπουρμπουλιθρες ή δακρυα απο το δακτυλιδι,
δεν ειναι φυσιολογικη και οφειλεται κατα 99% στο oring 16 ή στο λαθος στησιμο.
Το ειχα αυτο και στους δυο μου Κ4 και καθε 3-4 μερες ανοιγα τη βαση να την καθαριζω απο υγρα. Απο τοτε που τους αλλαξα τα oring, Johnson's baby shampoo :)).
Μην ψαχνετε αναγκαστικα να βρειτε το αντιστοιχο 16 του αυθεντικου, κανεις δε σας εγγυαται οτι θα κανει, δε μας ειπε κανεις οτι οι κλωνοι ειναι 1:1.
Δοκιμαστε διαφορα orings μεχρι να βρειτε καποιο που θα μπαινει μπολικο στο αυλακι του 16 και να σφιγγει με λιγο ζορι η βαση στο deck οταν τα συναρμολογειτε.
Αν δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα, τεφλον, λυνει τα χερια του υδραυλικ... εεε του ατμιστη εννοω. ;D

Ribot, προσωπικα δεν εχω παρατηρησει κατι το μεμπτο σε εκεινο το σημειο.

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #2244 στις: Μαΐου 13, 2015, 13:21 »
Στον ivogo -αλλά και στους άλλους- όταν έχετε ξεβιδώσει τη βάση από την καμινάδα, μήπως έχετε παρατηρήσει αν υπάρχει ένας μικρός τζόγος ανάμεσα στο δαχτυλίδι με τις τρύπες του αέρα(#5) και το κάτω μέρος της βάσης(#3) τα οποία τα δένουμε (μαζί με το #8) με την πλατιά βίδα(#9)?
Ναι, υπαρχει και στον δικο μου ivogo :)

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #2245 στις: Μαΐου 13, 2015, 13:52 »
Δεν το είπα ως "μεμπτό", αλλά αναρωτιέμαι αν έτσι πρέπει να είναι ή μήπως δημιουργεί κάποιου είδους "πρόβλημα". Αν έτσι είναι κατασκευαστικά, τότε οκ, αν όμως συμβαίνει επειδή ας πούμε είναι πιο χοντρό το άσπρο μονωτικό(#4 ή #7) ίσως να δοκίμαζα αντικατάσταση. Προς γνώσιν μου θέτω τις ερωτήσεις παιδιά, ότι μαθαίνει κανείς καλό είναι :)

Αποσυνδεδεμένος lef46

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #2246 στις: Μαΐου 13, 2015, 14:27 »
Ribot και στον δικο μου τωρα που τον ελυσα υπαρχει ο τζογος αλλα προφανως ειναι για να γυρναει το δαχτυλιδι ανετα επισης βρηκα παλι υγρασια μεσα στην βαση και αλαξα το oring 16 που ειχε στα ανταλακτικα.Σε 2 μερες θα το λυσω παλι να δω αν υπαρχει υγρασια.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #2247 στις: Μαΐου 13, 2015, 15:04 »
Η υγρασία πάντως στη βάση, νομίζω ότι είναι φυσιολογική ως ένα βαθμό, ειδικά στη δική μου περίπτωση που κάθε φορά που κάνω τζούρα, φυσάω πρώτα τον ατμό μέσα στο driptip και μετά τον τραβάω στο στόμα. Αφού λοιπόν στέλνω ατμό στη βάση, κάποιος βγαίνει από τις τρύπες και κάποιος παραμένει και υγροποιείται, δεν μου φταίει κάποιο o'ring σ' αυτό.
Γενικά πάντως θεωρώ ότι τα o'rings του ivogo είναι το αδύνατο σημείο του. Αργά ή γρήγορα βγάζουν θεματάκια.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #2248 στις: Μαΐου 13, 2015, 16:41 »
Τις πληγές του Φαραώ δεν του έχετε βρει ακόμα, αλλά κοντή γιορτή.
Ουτε εγω που τον πήρα με πολύ κακό μάτι από την πρώτη τζούρα δεν θα του τα έχωνα έτσι.

Αποσυνδεδεμένος bisbirikos

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #2249 στις: Μαΐου 13, 2015, 17:56 »
Έτσι είναι φίλτατε....
οι μεγάλες αγάπες έχουν και τα "καυγαδάκια " τους  :-*


Και σε μένα έχει ενα ελάχιστο "παίζω" .
Ίσως είναι ο "απαραίτητος τζόγος" για να γυρίζει άνετα όταν καργάρουμε την βίδα του πόλου  ;)
Υγ Στα μαμίσια λευκα΄ρινγκ (4 & 7 ) στον Ινφινιτε δεν είχε καθόλου τζόγο....αλλά δεν γύρναγε κιόλας  :eyesplash:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1099946 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176289 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 292 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21997 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 284409 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209359 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68267 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315157 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15300 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem