vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

538 επισκέπτες, 3 χρήστες
lagoudakis, petr@n, manoslykos

Twitter

Κλώνοι του Kayfun V4

Αποσυνδεδεμένος bisbirikos

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #1410 στις: Μαρτίου 24, 2015, 09:42 »
Εγώ πάντως τον έπλυνα με βενζίνη καθαρισμού .10 λεπτά μούλιασμα και έπειτα με οδοντόβουρτσα πέρασα όλα τα μεταλλικά .
Η βενζίνη από διάφανη πήρε μια κιτρινωπή χροιά .Άδειασμα και ξανά 1 φορά .Μετά μπάνιο σε καυτό νερό και fairy για τα πιάτα 3 ώρες με συχνή ανάδευση .
Δεν μου μυρίζει πλέον .Αν στο άτμισμα βγάλει "μεταλλίλα"θα ξαναπλυθεί .Ίδωμεν  :D

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Έχει δοκιμάσει κανείς αυτή την πατέντα ?
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 24, 2015, 10:24 από bisbirikos »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #1411 στις: Μαρτίου 24, 2015, 11:00 »
Αυτό με την φασαρία λόγω της βίδας το παρατήρησα και εγώ στον δικό μου. Συνήθως ατμίζω χωρίς την βίδα και ήθελα να σφίξω την τζούρα λίγο για να κάνω δοκιμές. Παρουσιάστηκε το πρόβλημα του drgt οπότε μετά από 1ml οριακά μπήκε στα spare parts πάλι η βίδα. Εξαιρετικά εκνευριστικό σαν αίσθηση για μένα.
Δεν θέλω να πάρω στο λαιμό μου κανένα, αλλά...
Στην αρχή είχα παρόμοιο θέμα αλλά ήταν τις πρώτες μέρες που τον είχα πάρει και πειραματιζόμουν με διάφορα στησίματα. Στην πορεία παρατήρησα ότι η βίδα του αέρα σιγά-σιγά ξεβίδωνε από μόνη της και χανόταν η ρύθμιση (κλώνος GB).
Άλλαξα τη βίδα με την αυθεντική και τώρα μένει σταθερή στη θέση της. Θόρυβο δεν έχω πλέον σε καμία ρύθμιση της βίδας αλλά δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται στη βίδα ή στο setup αφού έχω βρει πλέον τα κατάλληλα στησίματα και ποσότητες βαμβακιού.


Αποσυνδεδεμένος vagnest

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #1412 στις: Μαρτίου 24, 2015, 11:54 »
Εγώ παιδιά παρατηρώ κάτι που είναι το μονο θα έλεγα που με ενοχλεί λιγο στον δικο μου κλώνο.. Διαρροές δεν εχω από τις τρύπες του αέρα σε καμία περίπτωση απλα μετα απο περιπου μια μερα με καινουριο coil οταν ρουφαω νιωθω σαν να υπαρχει καπου μια σταγονα.. δεν ξερω αν καταλαβαινετε τι εννοω.. και καθε μερα δλδ ανοιγω τη βαση να σκουπίσω την τρυπα αφου βγάλω το βιδακι του αερα..αφου εκει νομιζω μαζευει... ισως ειναι και υδρατμοι αυτα..

Στάλθηκε από το GT-N8010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος jimsiv

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #1413 στις: Μαρτίου 24, 2015, 12:51 »
Και σε μένα συμβαίνει αυτό όπως και σε φίλο μου με γνήσιο. Μάλλον υδρατμοί που υγροποιούνται στην βάση περνώντας από τις τρύπες αέρα

Αποσυνδεδεμένος bisbirikos

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #1414 στις: Μαρτίου 24, 2015, 12:52 »
Να μου επιτραπεί μια γενική τοποθέτηση .
Ο V4 δεν είναι για τον καθένα .Θέλει μεράκι και να τόχεις το "μηχανολογικό" για το λύσε-δέσε και το σετάρισμα του .
Διάβασα παιδιά που τον πήραν αλλά δεν μπήκαν στον κόπο να διαβάσουν όλα τα ποστ εδω μέσα η να δουν στησίματα στο youtube και επανέρχονται με τις ίδιες απορίες .Το κάθε o ring έχει την σημασία του στην λειτουργία του ατμο .Πρέπει να το κατανοείς αυτό για να δεις τι φταίει .
Αν δεν "πιάνουν τα χέρια σου" δεν κάνει το μηχανάκι .100 φορές lite plus .Απλούστατος και στο μοντάρισμα και στο σετάρισμα .
Μια γνώμη απλά  :dontknow:

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Και σε μένα συμβαίνει αυτό όπως και σε φίλο μου με γνήσιο. Μάλλον υδρατμοί που υγροποιούνται στην βάση περνώντας από τις τρύπες αέρα
Γύρνα τον ατμο ανάποδα (κατά ταβάνι μεριά  :D )και φύσα δυνατά 1-2 φορές με κλειστά τα υγρά .

Αποσυνδεδεμένος jimsiv

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #1415 στις: Μαρτίου 24, 2015, 13:45 »
Αυτό το κάνεις για να φύγουν;  εγώ απλά όταν αλλάζω βαμβάκι τον ρίχνω και ένα καθάρισμα.

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #1416 στις: Μαρτίου 24, 2015, 14:31 »
Και στο δικο μου το εκανε(εχει ολα τα γνησια ανταλλακτικα επανω).

Στη δικη μου περιπτωση καταλαβα οτι ηθελε MOAR POWA  :yes: το εργαλειο...κοινως παραπανω θερμοκρασια(λογω ΝΙ200 συρματος).

Ειναι υδρατμοι στο χωρο ακριβως κατω απο το ντεκ, εκει που βρισκονται οι τρυπες του αερα στον αξονα(εκτος και αν χανει το oring και περνανε υγρα)

Αποσυνδεδεμένος bisbirikos

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #1417 στις: Μαρτίου 24, 2015, 14:31 »
Ανάλογα με τον τρόπο που ατμίζει ο καθένας ,τα βατ που δουλεύει ,τα βαμβάκια που βάζει μπορεί να επηρεάσει την δημιουργία υδρατμών που καταλήγουν σαν σταγόνες νερού στην διαδρομή του αέρα .Το δυνατό φύσημα βοηθάει και είναι απλούστατο

Παράθεση
οτι ηθελε MOAR POWA

Πολύ αμερικάνικα το έθεσες  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος papajohn87

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #1418 στις: Μαρτίου 24, 2015, 15:42 »
Τελικά το έλυσα το πρόβλημα του γουργουρισματος. Έβαλα απο την αρχή λίγο παραπανω βαμβάκι και σταμάτισε. Μπορώ να πω τώρα πως μετά απο 5 μέρες που τον έχω στην κατοχή μου το άτμισμα του είναι βελούδινο. Υποψιν ότι είναι και ο πρώτος μου επισκευάσιμος που αγοράζω.
Ο kayfun μου είναι αυτός https://www.fasttech.com/p/2018000 και δεν έχω αντιμετώπίσει κανένα άλλο απολύτως πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος drgt

  • **
  • 419
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #1419 στις: Μαρτίου 24, 2015, 22:27 »
http://www.steamtuners.gr/gr/products/atomisers/kaufun-v4/c61-accessories/125-kayfun-v4-spring-update


Αυτο οταν το βαλεις κανει απ' ευθειας επαφη με τον πολο χωρις να περνα το ρευμα μεσω ελατηριου?  Ξερει κανεις?


...Ο kayfun μου είναι αυτός https://www.fasttech.com/p/2018000


Να ρωτησω γιατι διαλεξες τον συγκεκριμμενο?

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #1420 στις: Μαρτίου 24, 2015, 22:33 »
Το ελατηριο χρειαζεται μονο αν δεν εχεις τη ροη τερμα ανοιχτη...

Εγω το εχω χωρις το ελατηριο και δουλευει μια χαρα

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #1421 στις: Μαρτίου 24, 2015, 22:34 »
Να μου επιτραπεί μια γενική τοποθέτηση .
Ο V4 δεν είναι για τον καθένα .Θέλει μεράκι και να τόχεις το "μηχανολογικό" για το λύσε-δέσε και το σετάρισμα του .
Διάβασα παιδιά που τον πήραν αλλά δεν μπήκαν στον κόπο να διαβάσουν όλα τα ποστ εδω μέσα η να δουν στησίματα στο youtube και επανέρχονται με τις ίδιες απορίες .Το κάθε o ring έχει την σημασία του στην λειτουργία του ατμο .Πρέπει να το κατανοείς αυτό για να δεις τι φταίει .
Αν δεν "πιάνουν τα χέρια σου" δεν κάνει το μηχανάκι .100 φορές lite plus .Απλούστατος και στο μοντάρισμα και στο σετάρισμα .
Μια γνώμη απλά  :dontknow:

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Γύρνα τον ατμο ανάποδα (κατά ταβάνι μεριά  :D )και φύσα δυνατά 1-2 φορές με κλειστά τα υγρά .
πρεπει να κατεχεις το μηχανολογικο για να λυσης τον ατμοποιητη και να βαλεις τα ορινγκ στη θεση τους?

μας βλεπουν και νεοι και θα νομιζουν οτι εχουμε να κανουμε με κανενα κινητηρα αεροσκαφους παιδια ... ενταξει δεν ειναι κατι το δυσκολο,  η πρωτη φορα ειναι μεχρι να τον δεσεις και να καταλαβεις που παει το καθε κοομματι, μετα ειναι για 5 +++


οσο για το σεταρισμα ειναι οτι πιο τραγικο υπαρχει σε ατμοποιητη.. αρκετο βαμβακι στο ντεκ το κατεβαζεις κατω μεσα απο το δακτυλιδη , το απλωνεις με ενα κατσαβιδακι να κλεισουν οι τρυπες και ετοιμος ...


για ενα νεο ειναι πιο ευκολος στο στησιμο και γενικοτερα σε φιλοφοφια μιας και μπορει να εχει προσβαση στην αντισταση ευκολα σε περιπτωση λαθους ... ο λιτε εχει πολυ μικροτερο ντεκ και θελει  τροπο να ατμιση σωστα και σε περιπτωση λαθους αδειασμα
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 24, 2015, 22:45 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #1422 στις: Μαρτίου 24, 2015, 22:37 »
Δουλεύει κανονικά και χωρίς ελατήριο αλλά μόνο όταν το  flow control  είναι ανοιχτό (δλδ όταν ατμιζεις )
Όταν είναι κλειστό για αναπλήρωση υγρού δεν κάνει επαφή αλλά είναι κάτι που δεν χρειάζεται.
Μπορείς να το δουλέψεις κανονικά μαζί με το ελατήριο.
Προσωπικά το έχω χωρίς αφού πλέον το ελατήριο ουσιαστικά δεν χρειάζεται.

Sent from my LG-D802


Αποσυνδεδεμένος drgt

  • **
  • 419
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #1423 στις: Μαρτίου 24, 2015, 22:59 »
οκ. Για να καταλαβω.
1. Μου λετε οτι οταν τα υγρα ειναι τερμα ανοιχτα, to 14 κανει αμεση επαφη με το 11 και κατα συνεπεια με το 1?
Διαγραμμα.
2. Και οτι το ρευμα ταξιδευει μεσω ελατηριου ΜΟΝΟ οταν τα υγρα ΔΕΝ ειναι τερμα ανοιχτα?  Και ποιος το δουλευει ετσι και για πιο λογο?
3. Και το spring update τι ακριβως κανει?

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #1424 στις: Μαρτίου 24, 2015, 23:05 »
1.Ναι
2.Ολο και καποιος θα υπαρχει
3.Κραταει το ελατηριο στη θεση του, δεν το αφηνει να ψιλο-μετακινειται

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1099873 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176229 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 290 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21977 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 284251 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209348 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68221 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15273 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126412 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95047 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem