vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

522 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, manoslykos, gfilip, white varadero, Jorge, camber

Twitter

Συνδρομητική υπηρεσία Vape.A.Box

Συνδρομητική υπηρεσία Vape.A.Box
« στις: Ιανουαρίου 07, 2015, 23:35 »

Καλησπέρα.


Τελευταία από τις τέσσερις συνδρομητικές υπηρεσίες που επέλεξα για να εγγραφώ ήταν η Vape A Box από την Αγγλία. Δεν υπήρχε στην αρχική μου επιλογή αλλά μέσω φίλου που την σύστησε είπα να κλείσω την περιήγηση μου με την συγκεκριμένη υπηρεσία και να επεκτείνω περισσότερο το τελικό μου συμπέρασμα.





Σε σχέση με την υπηρεσία και αυτά που προσφέρει:


Το κόστος είναι στα 29.94 λίρες , 38 ευρώ (συμπεριλαμβάνει τα μεταφορικά) με δικές μας «δραχμές» για το πακέτο VapeaBox (10 φιαλίδια με 100 ml υγρά). Θα εξηγήσω σχετικά παρακάτω.


Εδώ υπάρχει η πρώτη διαφορά σε σχέση με τις άλλες συνδρομητικές υπηρεσίες και αυτή είναι η δυνατότητα επιλογής υγρών της σειράς VapeABox ή δυνατότητα επιλογής υγρών στην σειρά Best of British που ουσιαστικά συμπεριλαμβάνει υγρά από γνωστές αγγλικές εταιρείες.


Η διαφορά προφανώς είναι στην τιμή. Στη περίπτωση των δικών τους υγρών το κόστος είναι 38 ευρώ ενώ στην άλλη περίπτωση του best of British το κόστος για 10 φιαλίδια των 10 ml έκαστο είναι στα 51 ευρώ περίπου.
Προσωπικά πήγα στην φτηνή επιλογή για δύο λόγους. Πρώτα το οικονομικό και κατά δεύτερον οι Best of British εταιρείες που συνεργάζονται είναι αυτή τη στιγμή συνολικά επτά από τις οποίες οι τρεις (T-Juice , Alchemy και Halcyon Haze) είναι γνωστές και δεν έχω να πάρω κάτι ως added value απλά την πιθανότητα να μου έρθει ένα υγρό που πιθανόν να μου αρέσει αλλά το έχω ήδη ατμίσει.


Το μέλος/πελάτης έχει τη δυνατότητα να ορίσει την περιεκτικότητα νικοτίνης (6-12-18) , καθώς και εάν δεν τον ενδιαφέρει να λαμβάνει υγρά από πέντε κατηγορίες (καπνικά , ξηροούς καρπούς , φρούτα ,  σφολιατοειδή / γλυκά και ποτά)


Και εδώ υπάρχει η δυνατότητα money back guarantee με επιστροφή δωρεάν των χρημάτων αλλά εφόσον ο πελάτης δώσει ένα ικανό λόγο στην VapeABox. Ουσιαστικά υπάρχει εφόσον έχουν καλή διάθεση και αναγνωρίσουν το όποιο λάθος.


Και τέλος διακοπή της συνδρομής / υπηρεσίας ανά πάσα στιγμή


Σε σχέση με το site και την διαδικασία εγγραφής όλα εύκολα , κατανοητά και απλά.


Λοιπόν…


Από την ημέρα που ενημερώθηκα για την αποστολή των υγρών μέχρι και τη παραλαβή τους πέρασαν συνολικά 10 ημέρες. Το γεγονός του ότι τις αποστολές της Royal Post τις αναλαμβάνει η ACS σίγουρα βοηθάει στο θέμα της ταχύτητας.


Η συσκευασία τώρα είναι η χειρότερη από αυτές που έχω λάβει στο θέμα της παρουσίασης αλλά όχι στο θέμα της ασφάλειας. Συγκεκριμένα το κουτί (στη φωτογραφία είναι εμφανές) είναι από αυτά που παίρνουμε από σουβλατζίκα στις μερίδες. Ο άνθρωπος φυσικά έχει κάνει μία προσπάθεια να εξασφαλίσει το ότι θα λάβουμε το περιεχόμενο του χωρίς φθορές αφού το έχει πακετάρει μέσα σε δεύτερο κουτί από χαρτόνι. Όλα καλά εδώ. Αισθητικά πάντως σε σχέση με τον ανταγωνισμό σίγουρα χάνει.







Στη συγκεκριμένη τώρα συσκευασία που έλαβα εγώ και ήταν η πρώτη υπήρχε και μία ωραία θήκη με αξεσουάρ για EGO. Ένας ατμοποιητής , ένας φορτιστής και ένα κορδονάκι για κρέμασμα. Ότι πρέπει για δωράκι σε κάποια φίλη , αρκεί φυσικά να μη πάρει το κορδονάκι και σας κρεμάσει εσάς εφόσον είστε λεύτεροι ;D


Τα υγρά όλα από το brand VapeABox είχαν τις παρακάτω γεύσεις:


Strawberry DaquiriAmerican Ginseng
Apple
Vitamin C
Lambert & Butter
Bubble Gum
Energy Drink
Watermelon
New Zealand Peach
Peppermint


Τώρα φυσικά. Μπορεί να φανεί αστείο σε κάποιους αλλά από την μαγειρική που έχω σχέση αγάπης εδώ και 20+ χρόνια αλλά και αν θυμάμαι καλά και από την χημεία. Βιταμίνες και θερμοκρασία είναι δύο πράγματα που δεν πάνε με τίποτα μαζί. Ας μου το επιβεβαιώσει κάποιος αλλά έχω την εντύπωση ειδικά για την βιταμίνη C αν πάει σε σχετικά υψηλή θερμοκρασία εξουδετερώνεται.


Σχετικά τώρα με τα υγρά -και αυτό είναι το παράδοξο- έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος. Μπορεί να είναι white label προϊόντα από άγνωστο αλλά όλα τα παραπάνω που δοκίμασα με άφησαν ικανοποιημένο. Είτε αρκετά είτε πάρα πολύ. Και τα φρούτα , και τα ποτά (το Ντάκιρι Φράουλα εξαιρετικό) αλλά ακόμη και το καπνικό (Λάμπερτ με βούτυρο) με εξέπληξαν ευχάριστα. Είναι υγρά που πολύ εύκολα κερδίζουν κάποια από τα «gourmet» που έλαβα στο ταξίδι μου με τις συνδρομητικές υπηρεσίες.


Και στο θέμα της πρωτοτυπίας γεύσεων και στο θέμα της ποιότητας έμεινα πολύ ευχαριστημένος.
Στο οικονομικό κομμάτι λοιπόν έλαβα 10 υγρά και 1 σετάκι δώρου και το συνολικό κόστος ήταν 40 ευρώ. Δεν θα το έλεγα ότι ένιωσα ριγμένος.


Τι μου άρεσε: Όσο και να δείχνει παράδοξο. Τα υγρά που έλαβα με άφησαν απόλυτα ευχαριστημένο. Όλες προσεγμένες γεύσεις και κάποιες συνθέσεις με φαντασία. Σε κάθε περίπτωση δεν μου έδωσε το δικαίωμα ο ιδιοκτήτης της υπηρεσίας να πω ότι βγήκα χαμένος. Το δωράκι σίγουρα στα υπέρ και τέλος στο κομμάτι της εξυπηρέτησης άμεση και ειλικρινής απάντηση χωρίς υπεκφυγές.


Τι δεν μου άρεσε: Θεωρώ ότι υπάρχει πρόβλημα στην περίπτωση συνδρομής στα δικά του υγρά. Ας πούμε στα 10 πρώτα θα είμαστε εντάξει , στο δεύτερο πακέτο πάλι εντάξει. Πόσα υγρά μπορεί να παράγει κρατώντας σταθερή την ποιότητα. Προφανώς δεν είναι για πάνω από δύο φορές. Πόσο μάλιστα αν διαλέξει κάποιος μία κατηγορία. Αν πχ. διαλέξω καπνικά , πόσες παραλλαγές καπνικών μπορεί να κάνει; Το ίδιο ισχύει και στη περίπτωση του Best of British πακέτου. Με επτά εταιρείες πόσα υγρά να διαλέξεις; Είναι το πρόβλημα αυτό που έχουν όλες οι μικρού μεγέθους υπηρεσίες.


Συνολικά με μία πρώτη προσέγγιση στο πρώτο πακέτο θα την θεωρούσα τίμια υπηρεσία. Θα την προτιμούσα για δεύτερη φορά; Όχι για τους πρακτικούς λόγους που εξήγησα παραπάνω. Για μία φορά ναι. Πιθανόν να αγοράσω και κάποια από τα υγρά τους για δεύτερη. Μέχρι εκεί.


Αυτά συνολικά. Από τις τέσσερις εταιρείες που δοκίμασα (3 Αγγλία και 1 Ην. Πολιτείες) κατέληξα τελικά να συνεχίσω σε μία από αυτές. Η τελική αξιολόγηση και οι λόγοι που με οδήγησαν εκεί στο επόμενο post.


Καλή χρονιά με υγεία για εσάς και τις οικογένειες σας.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180513 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8299 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33929 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536037 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59755 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237334 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 574 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15492 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136104 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085276 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35375 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10207 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12