vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

521 επισκέπτες, 4 χρήστες
camber, manoslykos, Jorge, th3ofilos

Twitter

Στήνω επισκευάσιμους και βρήκα την υγειά μου

Αποσυνδεδεμένος velix

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στήνω επισκευάσιμους και βρήκα την υγειά μου
« Απάντηση #15 στις: Δεκεμβρίου 02, 2014, 22:14 »
με την σειρά μου και εγώ δεν θα γράψω πολλά έπιασα το ηλεκτρονικό το 2010 νομιζω ηταν οταν πρώτο βγήκε ειχα παρει κατι μπαταρίες σετ ουτε που θυμάμαι  70 ευρω κάνανε της κράτησα μια βδομάδα της εδωσα μετα πειρα μια epsilon μπαταρία ατμιζα ενα χρονο με αυτη και μετα το έκοψα γύρο στο 2012 για ενα χρόνο μετα έπιασα το τσιγάρο και μπουχτησα 9 μηνες αηδίασα ... και είπα να παω σε ηλεκτρονικό ειχα δοκιμαση απο φιλο την zmax και του λεω εργαλειο ρε θα παω να παρω...μου λεει βγαίνει ενα κουτακι καλο  x-mas παρε αυτο και οικονομικό μολις πειρα το mas επαθα πλακα .....μετα με χαλασε  ο ατμοποιητης i cube καθε 2 μερες αντίσταση ..μετα την έψαχνα την δουλειά και λεω θελω ατμοποιητη καλο παω σε ενα καταστημα αφου ειχα δει ολλα τα review απο aresmares και περνώ joyetech delta 19 μια βδομάδα μετα δεν τον ηθελα τα υγρα μου καποια τα εκανε ατμο κ εχανα την γευση και εβγαζε πολυ ζεστο αερα..... παω και περνω το naytilo ακουγα καλος γευση τρομερή χτύπημα κτλ . κουμπώνω το ναυτιλο επαθα πλακα ολλα τα υγρα τελεια ... εδω ειμαστε λεω σουπερ .... ουτε για πλακα δεν αφηνα το κουμπάκι πιπιλα απόλαυση τρελη έπαθα πλακα πριν με μετα..... τσιγαρο ουτε για πλακα να ποιασω ξανα ..... μετα απο μια βδομαδα παω να δοκιμάσω κατι υγρα .... σε ενα αλλο κατάστημα.... βλέπω το τυπο με μηχανικο και magma κουμπωμένο ρε φιλε τι ειναι αυτο του λεω μηχανικο μου λεει και ο κουβας :))  dripping μετα απο αρκετη κουβεντα μπορω να δοκιμασο ναι αμε εεεεε καλα εφυγα δεν πιστευα τρελο ατμισμα αμαν αμαν ρε αδελφε πως φιαχνουμε αντιστασεις του λεω θα μου δειξεις φιλε μου λεει you tybe διαβασμα ...ο καλα λεω χχαιρετίσματαεγω με τιποτα το θεωρησα τρελη επιστημη ...περναν 5 μερες τσιμπαω το magma ειχε 2 φυτιλια ετοιμα τα κουμπονο πανω .... για λιγο καμενο στο θεο συννεφο ... ω ρε γαμοτο λεω .... ποιανω να φιαξο την πρωτη μου αντισταση διπλη 1,1 στο μοντακι εδω ειμαστε λεω .... 5 λεπτα εκανα ,ενω νομιζα οτι ειχα να περασο βουνα κ κυμματα αάπιαστο ονειρο να ασχοληθω με επισκευασιμους... :D  μετα παταγα ηλεκτρονικο τσιγαρο βρισκο το φορουμ δεν μπορουσα να κανω εγραφη μετα απο 2 βδομαδες κατα τυχη βρηκα το tapatalk και μπηκα στο φορουμ και ανακαλυψα τον κοσμο του ατμισματος πλεων μονο εργοστασιακους .... τα υγρα μου τελεια νομιζο οτι εγινα χημικος... χτυπημα δυνατο ντουμανι super ... σας ευχαριστω παιδια παρα πολυ για την βοηθεια που μου προσφερεται και της γνωσης... αν και τα μηχανικα τα φοβομουν για τους λογους οτι μπορει να σκασει στα χερια σου και και .... αλλα ωραιο το εργοστασιακο αλλα το επισκευασιμο εχει αλλη χαρη ειναι οπως ειπε και ο φιλος αλλο το πατινι και αλλο η mercentes.....

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Στήνω επισκευάσιμους και βρήκα την υγειά μου
« Απάντηση #16 στις: Δεκεμβρίου 02, 2014, 22:34 »
Εύγε Lux  :thumpup:

Εγώ που λες χρησιμοποίησα εργοστασιακούς (μισό να πλύνω το στόμα μου) κάνα τετραμισάμηνο.
Ο μοναδικός λόγος που τους παράτησα είναι το χτύπημα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν ήθελα να τους παρατήσω, αλλά η ζωή σε φέρνει καμιά φορά σε διλήμματα.
Το δικό μου δίλημμα ήταν άσσος και μάλιστα σκέτος ή Α7 και μάλιστα στα 15W.
Από τότε τα πρωινά που ξυπνάω δεν αντικρίζω την Ζωή. Την σύζυγο αντικρίζω. Και πριν δηλαδή την ίδια αντίκριζα.
Μου ανοίγει η διάθεση δε λέω...    Τι λέγαμε;    Α ναι.
Επισκευάσιμους και ότι στήσιμο μου 'ρθει και όποτε μου 'ρθει.
Φυτίλια, βαμβάκια, κεραμικά, ανοξείδωτα πλέγματα (που πρέπει πρώτα να τα οξειδώσεις  :idiot1: ), μέχρι συρματόσχοινα!
Και να οι χρωμονικελίνες και τα κάνθαλ, δώστου τιτάνιο και εσχάτως νικέλιο.
Παράδεισος!
Αν σε βλέπει κάποιος μη ατμιστής, θα έρθει ύπουλα από πίσω με τον ζουρλομανδύα, αλλά τι ξέρουν τα γατάκια!
Επισκευάσιμοι και μάλιστα ντρίπερς. Να αλλάζεις γεύσεις και περιεκτικότητα νικοτίνης κατά βούλησιν.
Να στάζεις, να ατμίζεις και να γνωρίζεις όλους της δίωξης με τα μικρά τους.
Αναφορικά με το "Τέρμα τα έξοδα κάθε τρεις και λίγο", διαβάζει το φόρουμ και η σύζυγος να υποθέσω;
Επισκευάσιμοι για γεύση και μάλιστα "ρυθμιζόμενη", ανάλογα το στήσιμο, την ρύθμιση του αέρα, επεμβάσεις στην καμπάνα κ.λ.π.
Επισκευάσιμοι για ντουμάνι μέχρι παρεξηγήσεως. Είμαι σε καφετέρια και κάθομαι "πλάτη" σε ζευγάρι νεαρών.
Τραβάω βαθιά τζούρα και την στιγμή της εκπνοής, φυσάει προς τα πίσω μου.
Πετάγεται το ζευγάρι αλαφιασμένοι. Νόμισαν ότι είχαν πάρει φωτιά!
Επισκευάσιμοι για πατέντες, ιδιοκατασκευές, "βελτιώσεις" και όχι μόνο από χόμπι.
Αρκετοί οι επισκευάσιμοι οι οποίοι αν δεν τρυπήσεις γυρίσεις κόψεις προσθαφαιρέσεις μπιπσταυρίσεις, δεν παίζουν.
Αλλά και αυτά μέσα στην μαγεία του επισκευάσιμου είναι.
Και όπως λέει μια παλιά κινέζικη παροιμία ¨Μια φορά επισκευάσιμος, πάντα επισκευάσιμος".

Όχι τίποτα άλλο, αλλά το "Χρησιμοποιώ μόνο εργοστασιακούς. Απίθανο να ασχοληθώ ποτέ με "στρίψιμο".", μου είχε κάτσει... να εδώ μου είχε κάτσει.
Αν θέλεις γράψε πάνω-πάνω στο μήνυμά σου: "Παρακαλούνται οι χρήστες εργοστασιακών να μείνουν εκτός του θέματος.".
Έχουν βρει την ησυχία τους τα γατάκια...

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Στήνω επισκευάσιμους και βρήκα την υγειά μου
« Απάντηση #17 στις: Δεκεμβρίου 02, 2014, 22:38 »
Ενας επισκευασιμος σου δινει παρα πολλα ατου κ +,απο χτυπημα.ατμο,γευση κ τελος οικονομια.Απο την αλλη για τους περισσοτερους εχει γινει χομπι πλεον κ ετσι περνανε καποιες ωρες της ημερας (μεσα σε αυτους κ γω) πανω απο την γυαλισμενη καμιναδα τους τριβοντας την μπας κ βγει το ατμοτζινι  :D

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Στήνω επισκευάσιμους και βρήκα την υγειά μου
« Απάντηση #18 στις: Δεκεμβρίου 02, 2014, 22:41 »
για οσους απευθυνεται

 :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: μπα οχι εγω

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Στήνω επισκευάσιμους και βρήκα την υγειά μου
« Απάντηση #19 στις: Δεκεμβρίου 02, 2014, 22:44 »
Εσυ ειπαμε ποτε μη λές ποτε,θα ενδωσεις σε λιγο,ειναι θεμα χρονου  ;)

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Στήνω επισκευάσιμους και βρήκα την υγειά μου
« Απάντηση #20 στις: Δεκεμβρίου 02, 2014, 22:46 »
2 στην κατοχη μου και δυο κουτακια που ερχονται .... αλλα ποτε? ??? ???   :'( ιδιαιτερα το ενα απο gearlost  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:   κανει αιωνες ....  οτι πήρα απο αλλου μετα απο αυτον σχεδον ολα ηρθαν ... οποτε ειναι αρκετα ... μετα απο ενα χρονο να δουμε :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Στήνω επισκευάσιμους και βρήκα την υγειά μου
« Απάντηση #21 στις: Δεκεμβρίου 02, 2014, 23:07 »

Tην βρήκα άραγε; Οπως λέει μια φίλη που ξεκινήσαμε μαζί το άτμισμα, αλλά αυτή παραμένει στο 1,5 μλ 18ρας ημερησίως με πολυβολτικές και aspire CE5 και με έξοδα 2 πολυβολτικές το χρόνο, 2 κεφαλές το μήνα, 1 βάση το δίμηνο και ένα άρωμα το χρόνο - το ίδιο πάντα: Εσύ τελικά όσο πας γίνεσαι και πιο εξαρτημένη... μήπως περνώντας από τους εργοστασιακούς στους επισκευάσιμους κάνεις ακόμη μεγαλύτερη την εξάρτησή σου;
θα ομολογήσω ότι έχει δίκιο...  :-[
όπως ένιωσα βαθύτατα εξαρτημένη από τον υπολογιστή μου, όταν έφηβος φίλος της κόρης μου θαύμασε τον υπολογιστή της μαμάς... εκεί όμως είχα το άλλοθι ότι στη δουλειά μου χρειάζεται ένα Monster pc... ποιες απαιτήσεις όμως ικανοποιεί ένα Monster ecig?




Αν σε βλέπει κάποιος μη ατμιστής, θα έρθει ύπουλα από πίσω με τον ζουρλομανδύα, αλλά τι ξέρουν τα γατάκια!



Σκιάζομαι να τακτοποιώ τα ατμιστικά μου. Στο ένα συρτάρι προστέθηκε ένα ράφι και διασπαρτοι χώροι του σπιτιού, του γραφείου... μέχρι και στις τσάντες και τις τσέπες ανακαλύπτω ξεχασμένα ατμοκαλούδια... προχτές βούρκωσα από συγκίνηση όταν ανακάλυψα τον αγαπημένο μου και από μήνες χαμένο κίτρινο gemini mini (είπα κακιά λέξη σ΄αυτό το νήμα;) στην τσέπη χειμωνιάτικου φλις που ξεκαλοκαίριασε στο πατάρι της ντουλάπας. Τι λέγαμε; α ναι (που λέει κι ο μικρός τσιπ) ποτέ μα ποτέ δεν ατμοαντιστασοφτιάχνω μπροστά σε καθρέφτη. Ο ίδιος μου ο εαυτός θα δραπετεύσει από το σώμα μου να μου φορέσει ζουρλομανδύα  :wall:





Τραβάω βαθιά τζούρα και την στιγμή της εκπνοής, φυσάει προς τα πίσω μου.Πετάγεται το ζευγάρι αλαφιασμένοι. Νόμισαν ότι είχαν πάρει φωτιά!


Πρώτη και τελευταία φορά που έκανα ζεύγος να αλαφιαστεί και να πεταχτεί έντρομο πάνω ήταν προς τριετίας σε ταβέρνα όταν τα "επιδέξια" δαχτυλάκια μου έπιασαν αδέξια κοκαλάκι από παϊδάκι, το οποίο γλίστρησε και μυστηριωδώς εκσφενδονίσθη στο στύλο της τέντας του μαγαζιού κι από κει έκανε γκελ και προσγειώθηκε στο απέναντι τραπέζι πάνω στην κοπέλα. Η κοπέλα αναπήδησε έντρομη στα γόνατα του νεαρού, η παρέα γελούσε και με έδειχνε με το δάχτυλο.  :idiot1: :idiot1:  Αυτός από μόνος του ήταν ικανός λόγος για να κάνω σχεδόν 3 χρόνια για να περάσω από τους εργοστασιακούς στους επισκευάσιμους. Τελικά αποδείχτηκε πιο εύκολο και απολαυστικό από όσο φοβόμουνα... αλλά όσο να πεις, μια φοβία την είχα.



Αναφορικά με το "Τέρμα τα έξοδα κάθε τρεις και λίγο", διαβάζει το φόρουμ και η σύζυγος να υποθέσω;


Μην ανησυχείς, αν δεν διαβάζει, μπορώ να ανθολογήσω τα ποστ σου και να της τα στείλω μαζί με τις σελίδες των καταστημάτων που αναφέρουν τις τιμές του εξοπλισμού σου   :angel:

Την σύζυγο αντικρίζω. Και πριν δηλαδή την ίδια αντίκριζα.Μου ανοίγει η διάθεση δε λέω...   


Ευτυχώς προνόησες και το έσωσες εκ των προτέρων αυτό με τα έξοδα   :thumpup:


Όχι τίποτα άλλο, αλλά το "Χρησιμοποιώ μόνο εργοστασιακούς. Απίθανο να ασχοληθώ ποτέ με "στρίψιμο".", μου είχε κάτσει... να εδώ μου είχε κάτσει.


Ο διαχειριστής μας και δυο από τα παλαιότερα μέλη του φόρουμ που είναι στο συντονισμό χρησιμοποιούν μόνον εργοστασιακούς.... Και σου έκατσε το νήμα τους;;;; Κάτσε, μικρέ Τσιπ να δεις καψόνια που σου ετοιμάζουμε... θα συνδέεσαι με την εικοστή... θα βαζεις pass και θα σου βγαίνουν κοροιδευτικές φατσούλες... θα σου απαγορευτεί επιλεκτικά το ποστάρισμα στα νήματα των επισκευάσιμων και των μοντ... μόνο στις ego και τους σετέσσαρους θα μπορείς να ποστάρεις για 3 μήνες... θα σου ρίξουμε κάμψεις, στέρηση νικοτίνης, υποχρεωτικό άτμισμα με ξεπουπουλιασμένη ego 3 ετών από φτηνό κινεζομάγαζο... θα αποκλειστείς από την αναγνωση του νηματος της ΤΣΑΜΠΙΚΑΣ...  :laugh1: :laugh1:

Αν θέλεις γράψε πάνω-πάνω στο μήνυμά σου: "Παρακαλούνται οι χρήστες εργοστασιακών να μείνουν εκτός του θέματος.".
Έχουν βρει την ησυχία τους τα γατάκια...


Βλέπω τον spectrum να σου ρίχνει άγριο τρολάρισμα στο επόμενο επεισόδιο της ΤΣΑΜΠΙΚΑΣ... λόγω του αποκλεισμού του από το νήμα αυτό!   :yes: :yes:


Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: Στήνω επισκευάσιμους και βρήκα την υγειά μου
« Απάντηση #22 στις: Δεκεμβρίου 02, 2014, 23:22 »
Ξεκίνησα κι εγώ πριν 1 χρόνο με ένα vamo κι έναν evod. Από την πρώτη τζούρα είχα εκπλαγεί, αλλά διαβάζοντας ήδη μια εβδομάδα το φόρουμ ψαχνόμουν συνεχώς. Μέσα σε 20 μέρες είχα πάρει έναν innokin itaste 30s (νομίζω), έναν aspire bdc, ένα dct, έναν clearo μιας χρήσης και 3 gemini mini ( :) ).

Παρένθεση...
Κάπου εδώ είχα κάνει τις εξής δυο ερωτήσεις προς τον cruiser:
1)Μα καλά, γιατί να πάρει κανείς μηχανικό με τόσα καλά ηλεκτρονικά;
2) Και δε βαριέσαι να κάθεσαι να στρίβεις συρματάκια;
Αχ και νά 'ξερα, ο αδαής...

Με τα πολλά, κατάλαβα ότι οι εναλλαγές υγρών είναι για μένα οπότε είπα να το γυρίσω στο dripping. Με τι όμως; Το όνομα αυτού cisco 306 lr ( :thumpup: ) Γρήγορα έγινε ο μοναδικός άτμο που χρησιμοποιούσα (εκτός από όταν οδηγούσα) και όταν κόντευε να τα φτύσει είπα να κάνω το μεγάλο βήμα.

Παραγγελία trident clone και caravela clone από fasttech. Πρώτο στήσιμο ένα diamond coil, μιας και είχα λιώσει τα βιντεάκια του μουσάτου, αλλά γρήγορα κατέληξα ότι αυτά τα παράξενα στησίματα είναι μόνο για το θεαθήναι. Έπαθα πλάκα με τα ντουμάνια που έβγαζε ο trident, αλλά όντας flavour junkie, μετά από σύντομες δοκιμές diver, ithaka, sokolataki πήρα επιτέλους τον dripper pro ( :respect: ).

Παίδεμα τα nrn, παίδεμα ο μικρός χώρος στησίματος, παίδεμα τα εύθραυστα κεραμικά, αλλά η γεύση του ήταν απίστευτη. Η αγορά μιας ηλεκτροπόντας κάπως διευκόλυνε τα στησίματα. Σε συνδυασμό με έναν κλωνορώσσο που γρήγορα κατέληξε να γεμίζει μόνο με σκέτη vg ήμουν καλυμένος ατμιστικά για αρκετούς μήνες μέχρι που βγήκε ο apollo. Apollo και stingray x και τα μυαλά στα μπλέντερ.  :))

Κάπου μέσα σε όλα αυτά πήρα κι έναν agat2, αλλά το mesh δεν είναι για εμένα.

Οπότε στήνω επισκευάσιμους και βρήκα την υγειά μου, ας πούμε.

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στήνω επισκευάσιμους και βρήκα την υγειά μου
« Απάντηση #23 στις: Δεκεμβρίου 02, 2014, 23:40 »
Petra φυσικά είμαστε εξαρτημένοι... γιαυτό είμαστε εδώ άλλωστε. Εγώ τουλάχιστον το έχω αποδεχτεί, όπως το είχα αποδεχτεί και με το Κ.Τ. παλιότερα. Δεν το λέω με υπερηφάνεια, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα σήμερα για μένα. Αν δεν υπήρχαν επισκευάσιμοι θα άτμιζα το ίδιο με εργοστασιακούς. Δεν άλλαξε ο τρόπος που ατμίζω, με την έννοια της κατανάλωσης υγρού και της πιπίλας γενικότερα. Το ίδιο έκανα και με τους εργοστασιακούς.


Ο χρόνος τώρα που χρειάζεται ο επισκευάσιμος για να στηθεί είναι αστείο πράγμα.. όπως και ο χρόνος για να μάθει κανείς να στήνει μια αντίσταση της προκοπής. Εντούτοις, έχω νιώσει κάποιες φορές το συναίσθημα της απίστευτης βαρεμάρας, έστω γιαυτά τα πέντε λεπτά. Μετά θυμάμαι τι τραβούσα με τους εργοστασιακούς κι έρχομαι στα ίσια μου  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Στήνω επισκευάσιμους και βρήκα την υγειά μου
« Απάντηση #24 στις: Δεκεμβρίου 02, 2014, 23:44 »
αμα αποκαλεσω μερικους απο εδω ΕΙΣΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΑΤΜΟΣΙΔΕΡΑ  θα παρεξηγηθω ? :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:   τι γλωσσα μιλάτε.... :dontknow: τετοια ορολογία  και εγω i dont understand them .... :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στήνω επισκευάσιμους και βρήκα την υγειά μου
« Απάντηση #25 στις: Δεκεμβρίου 02, 2014, 23:50 »
Ξεκίνησα το άτμισμα Γενάρη μήνα του 2012. Στο γραφείο κάποιος συνάδελφος (που παρεπιπτόντως κάπνιζε) μου δάνεισε μια μπαταρία Ego 900άρα με έναν Ego-t ατμοποιητή κι ένα μπουκαλάκι υγρό που είχε παρατημένα στο συρτάρι του γραφείου.
Έτσι ξεκίνησα το άτμισμα, και η ιστορία μου δε διαφέρει σε τίποτα από όσα έχουν ειπωθεί.

Διαρροές, καμένο, ανταλλακτικές κεφαλές, έξοδα, νεύρα, πίκρα και απογοήτευση, και πάντα να ξεμένω το Σαββατοκύριακο...
Με τα πολλά με τα λίγα το παραμύθι με εργοστασιακούς κράτησε 1,5 χρόνο περίπου.

Και διαβάζοντας εδώ μέσα τα νήματα έκανα την πρώτη απόπειρα σε επισκευάσιμο. Vision Eternity μετά SS A-7, το αποτέλεσμα ήταν η μέρα με τη νύχτα. Μεγάλος ενθουσιασμός. Εκ των υστέρων σκέφτομαι ότι ενθουσιάστηκα περισσότερο απ' ότι έπρεπε μιας και ήρθε ο καιρός τους και κρατούν τώρα εις ανάμνηση μια θέση στο συρτάρι.
Και σαν πέρυσι τέτοιο καιρό ήρθε η ώρα του kayfun. Εκεί μάλιστα, ο ατμοποιητής έλεγε, και μου κάνει παρέα μέχρι σήμερα...

Άμα συνηθίσεις να παίζεις ψηλά, δεν το βλέπω να γυρνάς εύκολα σε εργοστασιακούς. Αν και όπως το βλέπω τώρα το πράμα δεν έχουν καμία μα καμία σχέση μ' αυτούς που υπήρχαν όταν ξεκίνησα. Μεγάλη διαφορά, τώρα έχεις πολλές επιλογές, τότε ήταν αλλιώς. Δεν το κρύβω άλλωστε ότι κάποια στιγμή θα ήθελα καβάντζα μερικούς εργοστασιακούς μπας και σπάσει ο διάλος το ποδάρι του.

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στήνω επισκευάσιμους και βρήκα την υγειά μου
« Απάντηση #26 στις: Δεκεμβρίου 02, 2014, 23:59 »
Kι εγω με εργοστασιακούς μόνο τον πρωτο χρονο. Τα τελευταία 2 μόνο επισκευάσιμους και ''δεθταθηκε το κοκκαλάκι μου''!!!



Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στήνω επισκευάσιμους και βρήκα την υγειά μου
« Απάντηση #27 στις: Δεκεμβρίου 03, 2014, 00:59 »
Ego-Tιμη και δοξα στον πρωτο εργοστασιακο που μου αλλαξε τη ζωη.
Ego-Tο κερατο μου το τραγιο το αναποδο που το ειδα να μουσκευει/καιγεται/στεγνωνει/καιγεται/βρωμαει/καιγεται/δεν αντεχει αλλο/καιγεται/, με οτι κι αν δοκιμαζα, απ'ολα τα ατμομαγαζα, απο εδω μεχρι τα βαθη της Καντωνας...
Δεν ειναι μονο το τι θα αγοραζα με τα λεφτα αυτα, ειναι οτι δεν ατμιζα. Κι αν δεν ηταν το πρωτο Ego-T(ιμη και δοξα ειπα?) να ξερω οτι μου κανει, μου αρεσει βρε αδερφε το ατμιζειν, σιγα μη συνεχιζα.
Το θυμαμαι σαν τωρα να μου λεω: "digi, θα δοκιμασεις και επισκευασιμο και αν και τοτε δεις οτι δεν, ε, τι αλλο να κανεις"
Ε, τι αλλο να κανω λοιπον, επισκευασιμο και μονον.
Τωρα που το σκεφτομαι, ισως και να το παρακανω... μιας και εχω τον ιδιο επισκευασιμο απο τοτε... αλλα αυτη ειναι αλλη ιστορια.

Το λενε πολλοι και το ξαναλενε και θα το ξαναπω κι εγω:
Οι επιλογες σε εργοστασιακους τοτε και τωρα, ειναι η μερα με τη νυχτα.
And that's a fact!
Οπως μερα με νυχτα ειναι η συγκριση επισκευασιμου με εργοστασιακο.
And that's a μπηχτη!
(ααααααχχχχχχ.... ξαλαφρωσα... ακους εκει... να μη τους λερωσουμε το εργοστασιονημα... )

ΥΓ1. @ testament, η μονη καβατζα ενος επισκευασιμου, ναι, καταλαβες τι θα γραψω, ειναι ενας αλλος επισκευασιμος.-
ΥΓ2. @ kostas44, "ορολογια" ειπες και μου θυμισες: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,8018.0.html
Αντε παιδια! Μεχρι κι η οξφορδη ανανεωνει το λεξικο της!
ΥΓ3 Petra, ειλικρινα πες μου, θεωρεις πραγματικα οτι με την περιπτωση του microτετοιου πρεπει να ασχολουνται συντονιστες?;?;?;?
Ή μηπως λεκτορες συγκεκριμενου κλαδου ιατρικης?
ΥΓ4. megadale, δεν ειμαι λεκτορας, δεν ειμαι συντονιστης, ειμαι ενας δεθταμενος(© e-go FUN) e-medium ατμιστης, πως να διαφωνησω μαζι σου...

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Στήνω επισκευάσιμους και βρήκα την υγειά μου
« Απάντηση #28 στις: Δεκεμβρίου 03, 2014, 01:20 »
Ο μικροτετοιος οντως χρειαζεται post doctorate επιστημονες να ασχοληθουν με παρτη του. Το θεμα ειναι οτι τους ξεπαστρεψε ολους. Πτερυγα μικροτσιποπληκτων γιατρων συγκεκριμενης ειδικοτητας (οχι ορθοπεδικων) υπαρχει στο Δαφνι

Εχεις δικιο καλυτερα να αποφυγουμε τα πολλα παρε δωσε μαζι του εμεις οι δυσμοιροι συντονιστες...επικινδυνο σαν dna40 με bug σε software και hardware ειναι ....το αλλο δεν το αναφερω καν διοτι απλα δεν υπαρχει.

Τιμη και δοξα στο θερμαινομενο υποστρωμα που μας γλυτωσε απο τη δικτατορια του φυσικου αεριου και των πετρελαικων φορων.... Βρισκομαι αυτη τη στιγμη σε τετοιο και ζεσταινει οπως ατμιζει ο καυφουνης με τελειο σεταρισμα σε grandmaster.... Απλα τελεια...

Αλλα εβαλα για λιγο και τον εργοστασιακο στο ιστικ και αποδιδει κι αυτος εξαιρετικα.
Πραγματικα...αν σημερα γκρινιαζουν νεοι ατμιστες δεν ξερω τι θα επρεπε νακανουμε εμεις. Δεν ειναι μονο η ποιοτητα των εργοστασιακων που βελτιωθηκε αλλα και τα ηλεκτρονικα μοντακια που βοηθουν εναν εργοστασιακο να αποδωσει τα μεγιστα...και ταυτοχρονα βελτιωθηκαν πολυ και οι επισκευασιμοι...τρια χρονια πριν τι υπηρχε; ενας ταπεινοτατος Α2 κι ενας εξαιρετικος αλλα εντελως ιδιοτροπος ιαττυ....κι εναε σχεδον εξισου ιδιοτροπος οδυσσεας μετα.... Καμια σχεση με το συνδυασμο ευκολιας-αποδοσης των σημερινων

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Στήνω επισκευάσιμους και βρήκα την υγειά μου
« Απάντηση #29 στις: Δεκεμβρίου 03, 2014, 11:18 »
Ρε θέμα που άνοιξες τώρα...
Και μια και πιάσαμε κλίμα αναμνήσεων, θυμήθηκα ένα νήμα το οποίο με είχε λιώσει στο γέλιο: Ατμιστική Αργκό του Καλού Φορουμίστα !

Από τη στιγμή που κυκλοφόρησε το istick, δήλωσα υπεύθυνα ότι ζηλεύω τους ατμιστές που ξεκινάνε τώρα με αυτά που έχουν στη διάθεσή τους. Όπως φαντάζομαι ζηλέψανε και μένα οι παλιότεροι.

Ξεκίνησα λοιπόν την εποχή που πρωτοκυκλοφόρησε ο ego-c, επανάσταση! Το πρώτο σετ που πάτησε στην Κέρκυρα, έγινε δικό μου με το που βγήκε από το κιβώτιο του courrier όπως το είχε παραγγείλει το e-tsigaro. Μισή ώρα πιο πριν να πήγαινα, θα έφευγα με κανένα ego-t και εγώ... Με προειδοποίησαν για διαρροές... Ελάχιστες είχα αλλά όταν είχα βλαστημούσα. Τυχερός. Έφαγα εκείνη την καφρίλα του να αλλάζεις κεφαλή και να καταλαβαίνεις τι πάει να πει ΛΑΔΙ και φρίκη στη γεύση από το υγρό που έχουν μέσα αυτές οι κεφαλές. Έμαθα να δίνω ζωή στις κεφαλές, αλλάζοντας το φυτίλι. ΜΟΝΟ το φυτίλι, χρησιμοποιώντας παροπλισμένα ανταλλακτικά τρίτων ego-w. Και ήμουν, ή τουλάχιστον νόμιζα, ευχαριστημένος από αντιστάσεις 2.2Ω σε μπαταρία ego, με εισαγωγή αέρα ικανή να καλύψει τις ατμιστικές ανάγκες ενός κοριού.

Δύο μήνες μετά, ανακάλυψα το Lava και τα cartoτάνκ. Ντρεπόμουν να βγω έξω με αυτό το πράμα και το είχα μόνο για σπίτι. Πάλι τυχερός, ελάχιστα σκάρτα carto. Και μετά από λίγο καιρό... Επανάσταση! [μουσική υπόκρουση: O fortuna - Carl Orf] Ήρθαν στην Ελλάδα οι CE4+. Αφού πήρα 6 να τους δοκιμάσω, παρήγγειλα και άλλους 20 από Κίνα και βρήκα την υγειά μου για καιρό. Μέχρι που βγήκε το καινούριο παιχνίδι!

Τ3!!! Αεράτη τζούρα, ντουμάνι, γεύση και τα πρώτα μου review! Ναι ρε! Με Τ3!!! Πάρε και έναν Evod λίγο πιο μετά και χαρές με πανηγύρια!!! Οι ego μου άρχισαν να ψοφάνε και χτύπησα ένα VV No.1 το οποίο για την τιμή του γράφει ιστορία και κάποια στιγμή το θρυλικό μου Λάβα παρέδωσε πνεύμα ύστερα από πτώση. Διορθώνεται, αλλά το κουφάρι του κοσμεί το γραφείο μου, απόδοση τιμών σε ένα vv με δική του άποψη για τα ρεύματα ("δίνω ότι θέλω, όποτε το θέλω και άμα δεν σου αρέσει και θες vv, τράβα πάρε προβάρι και σκάσε €200") και παρουσιαστικό PC δεκαετίας '60... Και ο αντικαταστάτης αυτού, Vamo V2, σε συνδυασμό με τον Gemini Mini που μόλις είχε έρθει στη χώρα μας. Γνωρίστηκα με κόσμο του ατμού, αλλά ο επισκευάσιμος με τρόμαζε. Ίσως έφταιγαν όλα αυτά που διάβαζα για τους Ιαττηδες, τις Ιθάκες, τους Οδυσσέους, τους αγάδες, στρίψε κόψε, ράψε, κάψε, φάε καψούλι, κουβάλα βαλίτσα με σύρματα, κόφτες, δισκοπρίονο και όλα αυτά αν δεν ψάχνεις κανένα ορίγκ κλπ. Και εδώ το σημείο καμπής: Kayfun 3.1ES. Τον έβλεπα σε ριβιού, και λέω δεν μπορεί να είναι και τόσο δύσκολο τελικά. Με το που κυκλοφορεί ο κλώνος (δεν είχα σκοπό να σκάσω €140 για αυθεντικό, και αν δεν μου ταίριαζε???), τον χτυπάω. Σαν τώρα το θυμάμαι, Κυριακή 27/10/2013. Ούτε στοκ, ούτε τίποτα. 2 μήνες έκανε να έλθει και χρειάστηκε να ερευνήσω στο ταχυδρομείο. Απόγευμα Τετάρτης ήταν και μόλις τον πήρα πήγα για μπριτζ και τότε άκουσα:

Και δε βαριέσαι να κάθεσαι να στρίβεις συρματάκια;

Πήγα σπίτι αργά, έπλυνα, έτριψα, καθάρισα, προσευχήθηκα σε κάθε γνωστή και άγνωστη ανώτερη δύναμη, ακόμα και στον Άγιο Καϋφούνιο τον Ντουμανιάτορα, μεγάλη η χάρη Του, και έστριψα την πρώτη μου αντίσταση αφού πρώτα είπα "Ωχ, μεγαλύτερος φαινόταν ο χώρος στο βίντεο του Μπουσάρντο...". Η μία σπείρα από την άλλη, ήθελε €5 ταξί. Έκανα τη φωλιά, έκαψα, έβρεξα και ξαναέκαψα. Έκλεισα, γέμισα Liqua Cuban Cigar (με υγρό που γνωρίζεις καλά πρέπει να δοκιμάζεις καινούριο άτμο) και τζούριασα. Αναφώνησα μεγαλοπρεπώς "τί έστριψα ο π...".

Αυτό ήταν. Για λίγους μήνες δεν τον κυκλοφορούσα έξω, μη μου κρυώσει, και ήμουν με κάρτο, αλλά πάει κι αυτό.

Από τότε, στρίβω αντιστάσεις και βρήκα... ΤΟ ΜΠΕΛΑ ΜΟΥ!!!

Ωραίο το ταξιδάκι στα σχεδόν τρία χρόνια που ατμίζω (41 και σήμερα!!!).

Να είμαστε καλά να τις αναπολούμε αυτές τις στιγμές γιατί καλά τα νέα εργαλεία αλλά αν δεν υπήρχαν κάτι 808/901, κάτι m&m, κάτι ego-T/C/W, οι περισσότεροι από μας, θα έβλεπαν στο δρόμο κάποιον με κλαρίνο να πετάει ντουμάνια και θα του λέγαμε "Λεβέντη, το ξέρεις ότι αυτό που κρατάς δημιουργεί διάστρεμμα στη γλώσσα? Μου το είπε ο μπατζανάκης του πεθερού της κουμπάρας της θείας μου, που είναι συντηρητής καυστήρων στο υπόγειο του Ευαγγελισμου και ξέρει από αυτά!"...

Μικρέ Τσιπ, σε μία σου λέξη θα σταθώ: "Άσσος, και μάλιστα σκέτος"!  :respect:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8369 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180709 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34015 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536537 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59848 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237641 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 597 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15828 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136169 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085382 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35457 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10297 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12