vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

515 επισκέπτες, 5 χρήστες
Sergios, giorgos1999, athmichalop, Lazy Dog, Milarepa

Twitter

Aspire Atlantis

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Aspire Atlantis
« στις: Νοεμβρίου 20, 2014, 04:47 »
Συνέχεια από το θέμα της προεπισκόπισης με τις πρώτες πληροφορίες για τον Aspire Atlantis
(http://vaping.gr/index.php/topic,23762.0/topicseen.html)

Πριν από λίγες ώρες έφτασε επιτέλους η Ατλαντίδα! Έχοντας προκαλέσει μεγάλο ντόρο το προηγούμενο διάστημα, ήμουν πολύ περίεργος να διαπιστώσω το πόσο καλά ατμίζει. Πάμε λοιπόν να γνωρίσουμε από κοντά έναν ατμοποιητή που πολλοί πιστεύουν ότι θα αφήσει εποχή.


Συσκευασία, ανταλλακτικές κεφαλές, αξεσουάρ
Η Ατλαντίδα έρχεται σε μια πολύ προσεγμένη συσκευασία από σκληρό πλαστικό, εμφανώς βελτιωμένη σε σχέση με αυτήν του Ναυτίλου, που φαίνεται να εξασφαλίζει σε μεγάλο βαθμό την ασφαλή μεταφορά της μέσω των υπηρεσιών ταχυδρομείου, κούριερ κτλ. Όπως γνωρίζετε οι περισσότεροι φαντάζομαι, στη συσκευασία περιλαμβάνεται ένα δεύτερο γυάλινο τανκ, καθώς και μία εφεδρική κεφαλή με αντίσταση στα 0,5Ω. Από τις 17-11 έχει εμφανιστεί διαθέσιμο για παραγγελία στο site της Aspire υβριδικό τανκ από μέταλλο και γυαλί για την Ατλαντίδα, στα πρότυπα του Ναυτίλου και του μίνι Ναυτίλου.





Με τον πάταγο και τον μίνι σεισμό που έχει προκαλέσει η Ατλαντίδα με τις πωλήσεις της, είναι απολύτως σίγουρο ότι τις επόμενες μέρες θα αρχίσουν να κυκλοφορούν οι κλώνοι της, κάποιοι από τους οποίους θα προσπαθήσουν να περάσουν για γνήσιοι. Στο πίσω μέρος του κουτιού λοιπόν, υπάρχει εκτός από το γνωστό σε όλους μας Scratch and check, και ένα ειδικό «τρισδιάστατο» αυτοκόλητο με το σήμα της Aspire.





Εμφάνιση, ποιότητα κατασκευής, χωρητικότητα υγρού, βάρος
Η Ατλαντίδα μοιάζει σε πολλά σημεία στην εξωτερική εμφάνιση και διαστάσεις της με τον Ναυτίλο. Με 22 χιλιοστά διάμετρο, η κάτω βάση της ακολουθεί τις ίδιες σχεδιαστικές γραμμές με τον Ναυτίλο, με το περιστρεφόμενο δαχτυλίδι ρύθμισης του αέρα να δεσπόζει. Το δαχτυλίδι αυτό είναι εξαιρετικά ακριβές και με πολύ έντονα κλικ όταν κλειδώνει σε κάθε θέση ρύθμισης, αλλά ταυτόχρονα αρκετά σκληρό, με αποτέλεσμα να είναι σχεδόν αδύνατον να αλλάξετε την τρύπα για τον αέρα στρέφοντάς το προς τα δεξιά: σχεδόν σίγουρα θα ξεβιδώνετε την Ατλαντίδα από το mod χωρίς να αλλάζει θέση το δαχτυλίδι. Αναγκαστικά λοιπόν αλλάζετε τις θέσεις στρέφοντας το δαχτυλίδι μόνο προς τα αριστερά. Η όλη κατασκευή της Ατλαντίδας εμπνέει σιγουριά και προϊδεάζει ότι θα συντροφεύει τον κάτοχό της για μεγάλο χρονικό διάστημα. Όσοι άλλωστε έχουμε στη κατοχή μας τον Ναυτίλο, το γνωρίζουμε ήδη αυτό. Έχοντας ζήσει με δύο Ναυτίλους για αρκετούς μήνες, είμαι απόλυτα πεπεισμένος πλέον για την αξιοπιστία τους.

Ένα από τα σημεία στα οποία η Ατλαντίδα δέχτηκε αρνητική κριτική πριν καν κυκλοφορήσει, είναι η μειωμένη χωρητικότητα υγρού στα 2 ml. Ένα κολπάκι για να αυξήσετε έστω και λίγο την χωρητικότητα, έχει αναφερθεί ήδη από τον Todd στο site του. Αναποδογυρίζετε το πάνω μέρος της Ατλαντίδας μαζί με το τανκ, βιδώνετε την αντίσταση, γεμίζετε με υγρό μέχρι το τέλος του αυξημένου ύψους που προσφέρει πλέον το σώμα της αντίστασης και στο τέλος βιδώνετε τη κάτω βάση. Δεν το έχω δοκιμάσει προς το παρόν, αλλά για να το αναφέρει ο Todd πιθανότατα το κόλπο θα λειτουργεί σωστά.

Στην πράξη αποδείχτηκε ότι όντως υπάρχει θέμα με τη τόσο μικρή χωρητικότητα του τανκ. Πολύ απλά, δεν θα προλαβαίνετε να γεμίζετε ξανά και ξανά την Ατλαντίδα, ενώ ρουφάει το υγρό με απίστευτους ρυθμούς, ακόμα και στα 20-22W που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής. Φανταστείτε τι θα συμβαίνει στα 35-40W ή ακόμα παραπάνω! Μέσα σε λιγότερο από ένα δίωρο μόλις, είχα σχεδόν αδειάσει την Ατλαντίδα και χρειάστηκε να την ξαναγεμίσω.

Το βάρος της Ατλαντίδας μετρήθηκε στα 56 γραμμάρια.






Η ροή αέρα της Ατλαντίδας σε σχέση με τον Ναυτίλο
Η εντυπωσιακή ροή του αέρα που προσφέρει η Ατλαντίδα, είναι ένα ολόκληρο κεφάλαιο από μόνη της. Δείτε τη παρακάτω φωτό.




Παρόλο που η μικρότερη τρύπα αέρα της Ατλαντίδας είναι ίδια σε μέγεθος με την μεγαλύτερη τρύπα αέρα του Ναυτίλου, αν κάποιος υποθέσει ότι ρουφώντας από τους δύο ατμοποιητές με αυτές τις ρυθμίσεις θα εισπνεύσει την ίδια ποσότητα αέρα, θα κάνει μέγα λάθος. Με έκπληξη διαπίστωσα ότι ακόμα κι έτσι η Ατλαντίδα έχει σχεδόν διπλάσια παροχή αέρα στη τζούρα της σε σχέση με τον πρώτο μου Ναυτίλο με το υβριδικό τανκ, αυτόν της φωτό δηλαδή. Η διαφορά είναι τόσο μεγάλη που είναι αδύνατον να μην την παρατηρήσει κανείς. Κι εκεί ήρθε η δεύτερη έκπληξη για μένα, γιατί δοκιμάζοντας με τον δεύτερο Ναυτίλο μου με το stainless tank που είναι πολύ πιο καινούριος, έχει μεγαλύτερη παροχή αέρα από τον πρώτο! Όχι βέβαια μεγάλη διαφορά, αλλά πάντως αισθητή. Κι αυτός βέβαια έχει πολύ μικρότερη παροχή αέρα από την Ατλαντίδα, πάντα στις ίδιες ρυθμίσεις.

Και όλα αυτά σκεφτείτε, με την Ατλαντίδα ρυθμισμένη στη μικρότερη τρύπα αέρα. Όσο αρχίζετε και μεγαλώνετε τη ρύθμιση, η Ατλαντίδα αρχίζει να θυμίζει γαλαρία του Μόρνου! Παρόλο που όλα αυτά είναι γνωστά στους έμπειρους ατμιστές που χρησιμοποιούν drippers, δεν παύουν να προκαλούν μεγάλη έκπληξη σε όλους εμάς τους υπόλοιπους, που ερχόμαστε ξαφνικά αντιμέτωποι με πρωτόγνωρες καταστάσεις.


Ποιο επιστόμιο για την Ατλαντίδα μου;
Τα γούστα του καθενός μας διαφέρουν και σίγουρα η Ατλαντίδα απευθύνεται σε μεγάλη γκάμα ατμιστών. Από κάποιον που θα την ατμίσει χαλαρά στα 20 βατάκια με την μικρότερη τρύπα αέρα, μέχρι τους τρελαμένους με τους ντρίπερς που θα την ξεσκίσουν στα 40-50 βατ με τη μεγαλύτερη τρύπα του αέρα που θυμίζει γαλαρία! Οι τελευταίοι μάλλον θα εκτιμήσουν δεόντως το τεράστιο μαμίσιο επιστόμιό της, αλλά εγώ το βλέπω και βγάζω σπυράκια! Της το άλλαξα επιτόπου με ένα που αγόρασα από το Atmistique, φυσικά πολύ μικρότερο σε διάμετρο. Στη φωτό σας έκανα ένα «παζλ» με την Ατλαντίδα με πολλά διαφορετικά επιστόμια, για να σχηματίσετε μία εικόνα.  :)




Α = Μαμίσιο.
Β = Το επιστόμιο από Atmistique που έχω διαλέξει προς το παρόν για την Ατλαντίδα.
Γ = Με τον Bill by Zarras. Επίσης πολύ ωραίος συνδυασμός.
Δ = Το μαμίσιο του Ναυτίλου.
Ε = Από τη σειρά του Atmistique με το χαρακτηριστικό λογότυπο, αυτό το έχω στον ένα Καϊφούν.
Ζ = Επίσης από Atmistique, ένα μικρούλι που έχω στους Aspire BDC mini.
Η = Κάποιο πλαστικό που δεν θυμάμαι από πού είναι, απλά για να δείτε τον χρωματικό συνδυασμό.



Ασφάλεια, ασφάλεια και πάλι ασφάλεια...
Πριν χρησιμοποιήσετε την Ατλαντίδα, σιγουρευτείτε ότι έχετε αντιληφθεί το γεγονός ότι χρησιμοποιεί κεφαλή με αντίσταση στα 0,5Ω και επομένως έχει μεγάλες ενεργειακές απαιτήσεις τόσο από το ηλεκτρονικό σας mod όσο και από τις μπαταρίες που θα χρησιμοποιήσετε. Δεν θα αναφερθώ καθόλου στα μηχανικά mods, μια και δεν είχα/έχω ποτέ και το πιθανότερο είναι ότι δεν θα χρησιμοποιήσω κιόλας ποτέ, απλά με φοβίζουν πολύ. Παρακάτω βλέπετε τους συνδυασμούς mod/μπαταρίας που χρησιμοποίησα. Το μίνιμουμ setup που θεωρητικά τουλάχιστον θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε με την Ατλαντίδα, είναι ένα ηλεκτρονικό mod που μπορεί να αποδώσει 20W και να διαβάσει αντίσταση στα 0,5Ω σε συνδυασμό με μία μπαταρία πιστοποιημένη ότι δουλεύει στα 10Α φορτίο ή και παραπάνω. Όσον αφορά το μάξιμουμ γκάζι σε βατ που μπορεί να δεχτεί η Ατλαντίδα, οι αναφορές μέχρι σήμερα κάνουν λόγο για τουλάχιστον 45W χωρίς να δίνει καμμένο, οπότε ο καθένας μπορεί να κάνει τους υπολογισμούς του.

Setup 1: E-Holly 20W στη κοντή διάταξη με μπαταρία 18350 μωβ IMR Efest 700 mAh (10,5Α), το μοντ στα 20W.

Setup 2: E-Holly 20W στη μεγάλη διάταξη με μπαταρία 18650 κόκκινη IMR AW 2000 mAh (10A), το μοντ στα 20W.

Setup 3: Seven-22 με μπαταρία Enerpower 26650 4500 mAh (protected, με τον κόφτη στα 8,5Α), το μοντ στα 22W. Η μοναδική protected μπαταρία που χρησιμοποίησα, αλλά ήμουν σίγουρος ότι δεν θα υπήρχε πρόβλημα στα 22W, μια και η Enerpower στα εξειδικευμένα reviews παίζει με απόλυτη ασφάλεια στα 7Α.

Setup 4: X-Man 35 με μπαταρία MNKE 26650 3500 mAh (20Α), το μοντ στα 30W και στα 35W.



Βίδωμα και ταίριασμα στα μοντς, αναγνώριση αντίστασης
Η Ατλαντίδα μου βίδωσε σχεδόν άψογα μόνο στο Seven-22, αφήνοντας μόνο ένα ελάχιστο κενό του ενός ή δύο δέκατων του χιλιοστού. Λίγο μεγαλύτερο κενό άφησε στο E-Holly, αλλά και πάλι το αποτέλεσμα είναι αρκετά καλό οπτικά. Στο X-Man 35 άφησε αρκετά μεγαλύτερο κενό (όπως όλοι οι ατμοποιητές που έχω δοκιμάσει), ενώ αρκετά μεγάλο κενό αφήνει και στο Vamo V5.

Την θεωρητική αντίσταση των 0,5Ω της Ατλαντίδας τα Seven-22 και Vamo V5 (!) την διάβασαν άψογα στα 0,5Ω. Το άτιμο το Vamo την διάβασε άψογα αλλά φυσικά αδυνατούσε να της δώσει ρεύμα. Τα E-Holly και X-Man 35 την διάβασαν στα 0,6Ω όπως έχει γίνει και με τα περισσότερα μοντς που έχουμε δει στα βίντεο στο youtube. Τώρα το ποια μοντς έχουν δίκιο και ποια άδικο, προβλέπω να γίνει μεγάλο αντικείμενο συζήτησης το επόμενο διάστημα.  :))


Άτμισμα
Το μόνο υγρό που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής στην Ατλαντίδα, είναι το Umami Frosty Peach στα 9mg νικοτίνη. Είναι μακράν το αγαπημένο μου υγρό στους επτά μήνες που ατμίζω. Το υγρό αυτό το ατμίζω πάνω από έξι μήνες, και το έχω ατμίσει κατά σειρά σε CE4, Gemini Mini, Aspire BDC mini, Ναυτίλο και 26650 Καϊφούν κλώνο με αντιστάσεις από 1,8Ω μέχρι και 1,2Ω-1,3Ω που είναι τα αγαπημένα μου στησίματα, πάντα σε microcoil με γιαπωνέζικα βαμβάκια Nakamichi και τώρα τελευταία και Koh Gen Do.

Γέμισα την Ατλαντίδα με υγρό και την άφησα περίπου 10 λεπτά ήσυχη, αλλά δεν έριξα καθόλου υγρό μέσα στην αντίσταση, δεν ξέρω γιατί, έτσι μου ήρθε.


E-Holly 20W
Το πρώτο μοντ που δοκίμασα την Ατλαντίδα, ήταν το E-Holly με τη σκατούλα 18350 μωβ Efest, εννοείται στα 20W και τη μικρότερη τρύπα αέρα. Πρώτες κοφτές, πολύ διστακτικές, αναγνωριστικές τζούρες, μια και κολυμπούσα για πρώτη φορά σε άγνωστα για μένα νερά. Η γεύση του υγρού ερχόταν κάπως περίεργη, υποβαθμισμένη, αλλά το ντουμάνι και χτύπημα ήταν πολύ καλά. Μετά δοκίμασα στη δεύτερη μεγαλύτερη τρύπα αέρα, αμέσως το ντουμάνι ανέβηκε και άλλο, αλλά η γεύση του υγρού εξακολουθούσε να είναι κάπως μακριά από αυτό που περίμενα, και σαφώς υποδεέστερη από αυτήν του Καϊφούν.



Είχε πολύ πλάκα, καθώς σε κάθε τζούρα των 3-4 δευτερολέπτων, η μικρούλα Efest έπεφτε και κατά 2% περίπου!  :)) Τα πράγματα είναι πολύ απλά παιδιά, αν θέλετε να το παίξετε απολύτως κυριλέ με την Ατλαντίδα σε πολύωρες εξόδους με τρελά ντουμάνια σε μοντάκια με μπαταρία 18350, προετοιμαστείτε να έχετε για πλάκα μαζί σας μισή ντουζίνα μπαταρίες. Υπολογίστε κάπου 50-60 τζούρες το πολύ στα 20W, φανταστείτε τώρα στα 30-40W τι θα γίνεται.

Εδώ να πω ότι το E-Holly φαίνεται να είναι τελικά πολύ τίμιο μοντάκι. Οι αρχικές μου παρατηρήσεις στα προηγούμενα μηνύματα δεν ισχύουν τελικά, αυτή τη στιγμή το έχω δοκιμάσει ξανά για αρκετή ώρα με την Ατλαντίδα, τόσο με την κόκκινη 18650 AW όσο και την 18350 μωβ Efest.




Η γεύση του υγρού είναι απλά καταπληκτική, καμία απολύτως σχέση με την υποβαθμισμένη, εντελώς θαμπή και κάπως πικρή γεύση που έπαιρνα στις πρώτες τζούρες. Το πιθανότερο είναι ότι έστρωσε η αντίσταση με το πέρασμα του χρόνου. Με το E-Holly στα 20W η Ατλαντίδα δίνει εφάμιλλη, ίσως και οριακά καλύτερη γεύση από τον Καϊφούν και στις δύο πιο μικρές τρύπες του αέρα. Στις δύο πολύ μεγάλες τρύπες του αέρα το ντουμάνι ανεβαίνει μεν αρκετά, αλλά η τζούρα είναι πολύ αεράτη, μακριά από τα γούστα μου.


Seven-22
Πραγματική αποκάλυψη. Γνωρίζω πολύ καλά ότι το Seven-22 είναι το καλύτερο από τα τέσσερα μοντάκια μου, αλλά χαίρομαι κάθε φορά όταν μου το επιβεβαιώνει με την απόδοσή του, αφού του έχω μεγάλη καψούρα! Από τη στιγμή που η Ατλαντίδα μπήκε για πρώτη φορά στο Seven-22, έπαθα μεγάλη πλάκα! Η πρώτη διαφορά από το E-Holly φάνηκε με το διάβασμα της αντίστασης στα 0,5Ω και όχι στα 0,6Ω που την διάβαζε το E-Holly. Η γεύση του ροδάκινου φοβερή και τρομερή, ντουμάνι περισσότερο από το E-Holly και φοβερό χτύπημα, όλα αυτά στη δεύτερη μόλις μεγαλύτερη τρύπα αέρα. Εδώ μιλάμε πλέον για καθαρή επικράτηση απέναντι στον (δικό μου) Καϊφούν, αλλά θέλω να είμαι απολύτως ξεκάθαρος παιδιά, έχω τον Καϊφούν σε χρήση μόλις 2-3 μήνες και έχω κάνει 10-15 στησίματα όλα κι όλα. Το πιθανότερο είναι ότι ο δικός σας γνήσιος Καϊφούν με άριστο στήσιμο να είναι πολύ καλύτερος από τον δικό μου.





Στην αυτονομία τώρα, στο διάγραμμα εδώ βλέπετε ότι ακόμα και η κτηνώδης 26650 Enerpower των 4500mAh, θα σας δώσει περίπου 40x60=2400 δευτερόλεπτα, δηλαδή περίπου 500 τζούρες των πέντε δευτερολέπτων με την Ατλαντίδα και το μοντ σας μόλις στα 25W. Δηλαδή κάποιος που θα κάνει πιπίλα την Ατλαντίδα στα 25W, μάλλον δεν θα καταφέρει να βγάλει ολόκληρη τη μέρα! Ουάου, αυτό ειλικρινά δεν το φανταζόμουν ποτέ.  :eyesplash:






Χ-Man 35
Πλήρης και ολική απογοήτευση.  >:( Η Ατλαντίδα ξεβράκωσε κανονικότα το Χ-Man και τον ηλίθιο Κινέζο που το σχεδίασε. Υποτονικά και εντελώς ανύπαρκτα ρεύματα ακόμα και στα 30-35W. Χτύπημα μηδέν, ντουμάνι ελάχιστο σε σχέση με το Seven-22 που έπαιζε στα 22W μόλις, γεύση ανύπαρκτη. Το ξεχνάμε με τη μία και πάμε παρακάτω.


UPDATE στις 21-11
: Ξεχάστε ότι διαβάσατε για το X-Man 35, από δική μου λανθασμένη εκτίμηση, η μπαταρία MNKE των 3500 mAh που χρησιμοποίησα στο μοντ, είχε αποφορτιστεί αρκετά, στα 3,4V, ενώ το μοντ εξακολουθούσε να τη δείχνει στην οθόνη του, για άγνωστο λόγο, φορτισμένη κατά 50%! Η μπαταρία επαναφορτίστηκε και το X-Man απέδωσε μια χαρά στα 35W, στα οποία η Ατλαντίδα ξεδίπλωσε τον πραγματικό της χαρακτήρα, αποδίδοντας απίστευτη γεύση, ντουμάνι και χτύπημα. Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι η Ατλαντίδα κορυφώνει την απόδοσή της κάπου στα 35W, σε σχέση τουλάχιστον με τα 20-22W που είχα δοκιμάσει. Το πόσο και εάν μπορεί να αποδώσει ακόμα καλύτερα πάνω και από τα 35W, δεν μπορώ να το απαντήσω αυτή τη στιγμή, στα 35W εξαντλούνται τα γκάζια από τα δικά μου μοντς...


Συμπερασματικά
Ελπίζω να μην σας πήρε ο ύπνος διαβάζοντας αυτό το σεντόνι, τις επόμενες μέρες θα δοκιμάσω την Ατλαντίδα με το δεύτερο πιο αγαπημένο μου υγρό, το Frosty Melontic. Παρόλο που έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος από την απόδοσή της, κυρίως με το Seven-22, ξέρω καλά ότι «κάτι μου λείπει ακόμα», ένα πολύ καλό (σωληνωτό) μοντάκι που να παίζει όπως πρέπει στα 30-35W. Με βλέπω να γλυκοιτάζω το Seven-30 ή το Elevator V2, αλλά είναι και τα δύο στα 30W, και πρέπει να σας πω ότι η Ατλαντίδα «φωνάζει» από μακριά ότι είναι για τρελλά γκάζια, ίσως στα 35W ή ίσως και παραπάνω. Δυστυχώς, δεν μπορώ να σας πω κάτι παραπάνω αυτή τη στιγμή, μακάρι ο επόμενος στο φόρουμ εδώ που θα την δοκιμάσει να έχει μοντάκι που να παίζει δυνατά μέχρι τα 40-50W...  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 01, 2022, 21:40 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Atlantis
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 20, 2014, 10:21 »
Κατατοπιστικοτατη παρουσιαση... :thumpup: Στα ξενα σαιτ αναφερουν ξεκαθαρα οτι  δουλευει αψογα απο τα 30 και πανω watt...Οποτε και συμφωνω να πας σε κατι δυνατοτερο απο αυτα που εχεις ηδη... :tongue_smilie: Τωρα οσον αφορα την χωρητικοτητα του τανκ....ΝΑΙ ολοι εκεινοι που μιλανε θετικα για την ατλαντιδα,οι ιδιοι ειναι και αυτοι που την θαβουν λογω χωρητικοτητας...Σε πολυωρη εξοδο τα γεμισματα δεν τα γλυτωνουμε...Μεσα στο σπιτι ομως δεν νομιζω οτι θα υπαρχει θεμα...(Και αυτο σχετικο ειναι αν προκειται να φτασουμε τα 6-7-8 γεμισματα)..Το επομενο που θα ηθελα εγω να δω ειναι καποια αναφορα για τις ιδιες τις κεφαλες της ατλαντιδας οπως:
1) Tις αντοχες που εχουν ειδικα με καθημερινη χρηση στα 30+watt... :hmmm:
2)Τι εναλλακτικες ωμικες αντιστασεις θα ερθουν  :hmmm:
3)Ποια ειναι η τιμη των κεφαλων που υπαρχουν ηδη :hmmm:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 20, 2014, 10:30 από imjp1982 »

Αποσυνδεδεμένος christos520

  • ***
  • 541
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Atlantis
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 20, 2014, 11:55 »
απ'ότι είδα σε ξένο σάιτ στα 3,5€ θα είναι οι κεφαλές.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 20, 2014, 12:01 από christos520 »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Aspire Atlantis
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 20, 2014, 12:45 »
Θα μου επιτρέψετε να σταθώ στη σύγκριση με τον καυφούν και να εκφράσω κάποιες επιφυλάξεις που ίσως γκριζάρουν λίγο το τοπίο.
Αν η ατλαντίδα είναι οριακά καλύτερη από τον καυφούν σε όλα της, που της το εύχομαι...
Ως ατμιστής έχω πλέον να επιλέξω:
Κρατάω καυφούν, υπάρχοντα μοντ και μπαταρίες ή παίρνοντας ατλαντίδα και ένα 5-10% καλύτερο άτμισμα, πρέπει ταυτόχρονα να ξαναπάρω μοντ κι ίσως μπαταρίες στα 35Α και ξεκούραστες από χρήση.
Να ήταν μόνον αυτό;
Ξέρετε πόσο ήσυχο έχω τώρα το κεφάλι μου, παίρνοντας μεγάλη ατμιστική απόλαυση στα 10 βατ; Ακόμη και με πολυβολτική ή με φτηνό μοντάκι στιλ eleaf που δεν εμπιστεύομαι τα κυκλώματά του για να το ζορίζω μόνιμα; Με τις παλιές μου μπαταρίες; Κάνω όλα αυτά και νιώθω ασφάλεια ταυτόχρονα.
Η σκέψη του να έχω εξοπλισμό που να αποδίδει πάντα τέλεια και με ΑΣΦΑΛΕΙΑ στα 35 βατ για να έχω ΙΣΩΣ κάτι ελάχιστα καλύτερο, με τρομάζει.
Η εξάρτηση ξανα από εργοστασιακές κεφαλές με χαλάει. Την  απαξίωση του υπάρχοντα εξοπλισμού μου τη θεωρώ μάρκετινγκ τρικ.


Κοντολογίς: Μ΄αρέσει η ατλαντίς... αλλά έχω σταματήσει να αναζητώ τον χαμένο παράδεισο... που βούλιαξε στο βυθό ενός βαρελιού castle long reserve και περιμένει την εμφιάλωσή του για να τον ανακαλύψουμε και να ανταμειφθούμε μαθαίνοντας τα μυστικά του. Οχι, αν το τίμημα είναι να αλλάξω όλο τον εξοπλισμό μου και να ζω με φουλ αδρεναλίνη κάθε που ακροβατώ στα 35 βατ... πάω για bungee καλύτερα.
Και πάλι... τροφή για σκέψη δίνω... δεν προσπαθώ να επιβάλλω άποψη... ο καθένας επιλέγει τον δικό του παράδεισο!




ΥΓ. Zarko, καλοάτμιστη σου εύχομαι βέβαια!!! Εξαιρετική η παρουσίαση, άσε που μας έκανες από τα πρώτα φόρουμ σε ενημέρωση για το πρωτοποριακό αυτό προιόν! Ευχαριστούμε!

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Atlantis
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 20, 2014, 13:23 »
imjp1982, από ότι έχει ήδη φανεί, στα ελληνικά καταστήματα πιστεύω ότι η τιμή για την πεντάδα των αντιστάσεων στα 0,5Ω θα κυμαίνεται περίπου στα 15 ευρώ, αλλά πολύ γρήγορα αυτή η τιμή θα κατέβει σε χαμηλότερα επίπεδα λόγω αυξημένης ζήτησης. Όλοι γνωρίζουμε άλλωστε τι συνέβη με τις κεφαλές του Ναυτίλου. Στο τελευταίο εξαιρετικό βιντεάκι από το youtube που ανέβασα, εκφράστηκε η άποψη από τον τύπο ότι η Aspire αιφνιδιάστηκε από την αυξημένη ζήτηση της Ατλαντίδας και αδυνατούσε να καλύψει όλες τις παραγγελίες που δεχόταν για τις ανταλλακτικές αντιστάσεις. Φαίνεται να δικαιώνεται, τουλάχιστον εν μέρει ο τύπος. Έχω παραγγείλει το υβριδικό τανκ της Ατλαντίδας καθώς και μία πεντάδα αντιστάσεων από τις 17-11, αλλά μόλις χτες, δύο μέρες αργότερα δηλαδή, η Aspire μου έστειλε email ότι η παραγγελία μου ταχυδρομήθηκε. Φάνηκε δηλαδή σαν να υπήρξε, έστω πρόσκαιρα, μικρή καθυστέρηση στην παράδοση των ανταλλακτικών αντιστάσεων.


Petra, ασπάζομαι σε μεγάλο βαθμό τον προβληματισμό σου, αλλά ειλικρινά πιστεύω αυτό που έγραψα στην παρουσίαση, ότι δηλαδή η Ατλαντίδα δεν απευθύνεται αποκλειστικά στους τρελαμένους με τα φοβερά ντουμάνια και το άτμισμα στα 35-50W, όπως πιστεύουν πάρα πολλοί. Πάρα πολύς κόσμος κατά την ταπεινή μου άποψη θα την απολαμβάνει στα 20-25W με χαλαρό απολαυστικό άτμισμα στις δύο μικρότερες τρύπες αέρα. Έχω ξυπνήσει εδώ και καμιά ώρα περίπου και ειλικρινά απολαμβάνω την Ατλαντίδα στο Seven-22 στη δεύτερη μεγαλύτερη τρύπα αέρα και στα 22W. Ο λαιμός μου στις πρώτες πρωινές τζούρες αδυνατούσε να δεχτεί το χτύπημα της Ατλαντίδας, ενώ τα ξημερώματα που πήγα για ύπνο η φωνή μου είχε βραχνιάσει και αλλοιωθεί, έντονο σημάδι ότι έφτασα τον λαιμό μου στα όριά του μετά από κατανάλωση 4ml Frosty Peach με την Ατλαντίδα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα.  :))

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Aspire Atlantis
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 20, 2014, 13:35 »
Και τα 22 τα θεωρώ ήδη πολλά.
Αλλά όπως εξηγώ και στο ποστ μου, σε κάποια θέματα ασφάλειας είμαι πολύ συντηρητική. Αντιστάσεις 1.2 και πάνω, ατμισμα μέχρι τα 12-13 βατ, μπαταρίες overkill: ultra high drain και πάντα αυθεντικές... όχι κλώνοι μηχανικά....λίγο ψείρας δλδ...τέτοια πράγματα....

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Atlantis
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 20, 2014, 13:38 »
Το Frosty Peach σε τι νικοτινη?

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Atlantis
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 20, 2014, 13:43 »
Στα 9mg. Ακούγεται η άποψη από πολλούς ότι με την Ατλαντίδα ίσως κάποιοι χρειαστεί να κατέβουν σε mg νικοτίνης στα υγρά τους.

UPDATE: Να συμπληρώσω κάποια, χρήσιμα πιστεύω, στοιχεία-παρατηρήσεις:

1. Όλα ανεξαιρέτως τα επιστόμια που δοκίμασα στην Ατλαντίδα κούμπωσαν από πολύ καλά έως άριστα, ένα-δύο ήταν λίγο πιο χαλαρά, αλλά κανένα δεν ήταν υπερβολικά χαλαρό.

2. Όσες φορές ξαναγέμισα την Ατλαντίδα με υγρό, τη στιγμή που ξεβίδωνα και αφαιρούσα τη κάτω βάση της, συνηθισμένος από την διαδικασία με τους Ναυτίλους, κρατούσα την Ατλαντίδα κάθετα αναποδογυρισμένη. Μάλλον πρέπει να το αποφεύγουμε αυτό όπως φαίνεται, γιατί η αντίσταση κρατάει αρκετό υγρό μέσα της και ένα μέρος του απελευθερώνεται τη στιγμή του ξεκουμπώματος και χύνεται στη καμινάδα της. Οπότε αν δεν θέλετε να την καθαρίζετε σε κάθε γέμισμα, μάλλον το καλύτερο κράτημα πρέπει να είναι σε ελαφρά πλάγια θέση τη στιγμή που ξεκουμπώνουμε τη βάση.

3. Μια και μιλάμε για καθάρισμα, είναι κυριολεκτικά παιχνίδι και γίνεται εν ριπή οφθαλμού στην Ατλαντίδα, η καμινάδα της είναι απλά τεράστια,  :)) οπότε μια μπατονέτα την καθαρίζει με τη μία με ένα δύο περάσματα.

4. Ένα σημείο που μου έκανε εντύπωση είναι το εξής: αν η Ατλαντίδα έχει αρκετό υγρό μέσα της, δηλαδή στα 2/3 ή παραπάνω, εκεί που την αφήνεις, εκεί την βρίσκεις!  ;D Δηλαδή την άφησα σχεδόν γεμάτη τα ξημερώματα που πήγα για ύπνο, και στο ίδιο σημείο βρήκα τη στάθμη του υγρού όταν ξύπνησα. Όταν όμως η στάθμη του υγρού πέσει αρκετά χαμηλά, κάπου στο 1/4 της χωρητικότητας, παρατήρησα το εξής κουλό: αν αφήσετε ήσυχη την Ατλαντίδα για αρκετή ώρα χωρίς να ατμίσετε, θα προσέξετε ότι η στάθμη του υγρού θα κατέβει ακόμα περισσότερο, από μόνη της!  :hmmm: Με έναν περίεργο τρόπο, φαίνεται ότι το οργανικό βαμβάκι της αντίστασης που στέγνωσε σε κάποιον βαθμό από απανωτές τζούρες, απορροφά επιπλέον υγρό από το δοχείο και κατεβάζει περαιτέρω τη στάθμη του υγρού! Μπορεί και να σας λέω μπούρδες παιδιά, αλλά αν δεν κάνουν πουλάκια τα μάτια μου, ήμουν σχεδόν σίγουρος δύο τουλάχιστον φορές ότι κατέβηκε από μόνη της η στάθμη του υγρού, χωρίς να ατμίσω. Και δεν μπορώ να βρω άλλη λογική εξήγηση, μια και η Ατλαντίδα δείχνει πλήρως στεγανή, ο πόλος της μένει πεντακάθαρος, χωρίς ίχνος υγρασίας από απώλεια υγρού.

5. Πρέπει να περάσουν μέρες φυσικά και να γράψουμε και άλλοι τις εντυπώσεις από την Ατλαντίδα, αλλά φαίνεται να είναι αρκετά "εξαρτησιογόνα"!  :) Αυτή τη στιγμή, μου έχει ανατρέψει πλήρως τις ατμιστικές μου συνήθειες. Τους τελευταίους δύο μήνες, μου άρεσε να ατμίζω καθημερινά και τα τέσσερα υγρά της Umami, Frosty Peach, Melontic, Tart και Cucu. Από της 12 το μεσημέρι που ξύπνησα μέχρι τώρα, δεν έχω καν πλησιάσει τους Καϊφούν μου ή τους Ναυτίλους μου ή τους BDC mini με τα υπόλοιπα υγρά. Έχω ατμίσει αποκλειστικά με το Seven-22 και την Ατλαντίδα, και μόλις 0,5 έως 0,7ml όλες αυτές τις ώρες, ενώ το χτύπημα της Ατλαντίδας στον ταλαιπωρημένο από χτες λαιμό μου,  :)) δείχνει πολύ ισχυρό. Κοιτάζω το Seven-22 και σκέφτομαι ειλικρινά εάν θα πρέπει να το κατεβάσω χαμηλότερα από τα 22W...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 20, 2014, 17:20 από Zarko27 »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Aspire Atlantis
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 20, 2014, 17:12 »
Πολύ καλή παρουσίαση και μπράβο!  :thumpup: :thumpup:
Στο δεύτερο μήνυμά σου, Zarko27, αναφέρεις κάποιο βίντεο. Ποιο είναι αυτό;

Επίσης ειπώθηκε κάτι ότι θα βγουν και κεφαλές 0,8 και 1 ohm. Έχουμε κανένα νεότερο;

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Atlantis
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 20, 2014, 17:34 »
Αν δεν με γελάει η μνήμη μου, είναι σε αυτό εδώ, το τελευταίο που ανέβασα στο προηγούμενο θέμα, το θεωρώ το καλύτερο βίντεο για την Ατλαντίδα.

[youtube]2AxJFPO2bNU[/youtube]


Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο, αλλά πιστεύω ότι δεν είναι δυνατόν η Aspire να αφήσει εκτός παιχνιδιού, π.χ. τους χρήστες του P3. Οπότε πιστεύω ότι όχι μόνο θα βγει και αντίσταση στα 0,7Ω αλλά θα είναι και πολύ "προσεκτικά μελετημένη" από την Aspire για να αποδίδει πολύ καλά με το P3.  ;)

Στην Aspireusa το είχαν δεδομένο με πολλαπλές αναφορές ότι θα βγουν και άλλες αντιστάσεις, πάνω από τα 0,5Ω. Θα δούμε...

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Atlantis
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 20, 2014, 19:17 »
Προσωπικα δεν πιστευω μετα απο αυτα που ειδα και διαβασα εως τωρα,οτι το P3 ειναι η καταλληλη συσκευη για την ατλαντιδα...Ακομα και αν βγουν 0.8-1.0 ΩΜ αντιστασεις,δεν εχει την απαιτουμενη δυναμη για να αναδειξει τις δυνατοτητες της ατλαντιδας...Εχω δει τι λενε οι χρηστες P3 για το ατμιστικο αποτελεσμα με αντιστασεις 0.8 και 0.9 ΩΜ στα 20 watt...Δεν ειναι και τοσο ενθαρρυντικα τα σχολια οταν το συγκρινουν με αυτο των μoντ 30-40 και 50 watt...Απο την αλλη εχω διαβασει και σχολια να το προσκυνουν και να λενε πως για τους υπαρχον ατμοποιητες ειναι μπομπα το P3..Θα σταθω σε ΑΥΤΟ...Για τους ΥΠΑΡΧΟΝ...Η ατλαντιδα ειναι η εξαιρεση και φυσικα θα ακολουθησουν και αλλοι ατμοποιητες στο μονοπατι που χαρασει η ατλαντιδα και το P3 αν δεν ανεβει σε watt με καποια μελλοντικη αναβαθμιση αν αυτο ειναι δυνατον,τοτε τον εχασε για τα καλα τον τιτλο Future Proof συσκευη...Δεν ειναι τυχαιο αλλωστε πως ΟΛΟΙ οι χρηστες της ατλαντιδας της δινουν σαν ιδανικα watt τα 30+...Οσοι ατμοποιητες ζητανε 20 και κατω watt,το P3 ειναι οτι καλυτερο μπορει να διαθετει καποιος γιαυτους τους ατμοποιητες..Αν ομως ζητανε παραπανω,τοτε περνει την κατω βολτα...Απλα τα πραγματα...Η ατλαντιδα φωναζει 30+ !!!!

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Aspire Atlantis
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 20, 2014, 19:52 »
Ζαρκο με συγχωρεις
αλλα νομιζω οτι το καλυτερο βιντεο για τον Ατλαντις
το εχει κανει η φιλη μου η Καιτουλα   :))

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Atlantis
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 21, 2014, 00:02 »
Φίλε imjp1982, δεν εννοούσα φυσικά ότι θα μπορούσε κάποιος να εξαντλήσει τις δυνατότητες της Ατλαντίδας με ένα Ρ3 ή να επιδιώξει να βγάλει τα ντουμάνια της "Καιτούλας" από το βιντεάκι του φίλου Lux.  :))

Αυτό νομίζω ότι το γνωρίζουν ήδη καλά οι ιδιοκτήτες του Ρ3, και θα αρκεστούν σε αυτά που μπορεί να τους προσφέρει το μοντ με την Ατλαντίδα μέσα στα όρια των βατ που μπορεί να αποδώσει.

Στο μεταξύ παιδιά, ενδέχεται να έχω κάνει πολύ μεγάλη πατάτα με το X-Man 35, γιατί φαίνεται σαν να προδώθηκα από την MNKE των 3500 mAh που μπορεί και να είναι καμία μαϊμουδίσια ΜΝΚΕ!  :))

Δεν μπορώ να σας πω κάτι πιο συγκεκριμένο αυτή τη στιγμή, γιατί δυστυχώς δεν έχω 26650 μπαταρία που να μπορεί να παίξει με ασφάλεια στα 35W, δεν μπορώ να ρισκάρω με τις Enerpower σε τόσο ψηλά βατ. Αύριο πρωί τρέχω για να βρω καμμία 26650 μωβ Efest, και θα σας πω με σιγουριά. Πάντως, ενδέχεται να έχω κάνει λάθος και να αναγκαστώ να κάνω "γαργάρα" όλα όσα έγραψα για τα υποτονικά ρεύματα του X-Man 35...  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Aspire Atlantis
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 21, 2014, 02:06 »
Παιδια πιστευω πως η μικρη χωρητικοτητα δεν ειναι και κανενα μεγάλο θέμα...
Ετσι κι αλλιως οι περισσότεροι αν όχι όλοι οι cloud chasers στους οποιους και απευθύνεται ο Atlantis χρησιμοποιούν dripping ατμοποιητές και είναι έτσι κι αλλιώς συνέχεια με το μπουκαλάκι στο χέρι!
 Ε, δεν θα τους χαλάσει αντι κάθε 2 λεπτά να γεμίζουν κάθε 1 ώρα...  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Atlantis
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 21, 2014, 03:46 »
Όπως ακριβώς το υποψιάστηκα, δεν υπάρχει τελικά κανένα πρόβλημα με το X-Man 35. Απλά έχω την αίσθηση ότι η 26650 ΜΝΚΕ που έχω είναι μαϊμού, αλλά δεν έχει κιόλας καμμία σημασία, εφόσον τελικά λειτούργησε. Την έβαλα ξανά για φόρτιση, αλλά δεν άντεξα να περιμένω να φορτίσει τελείως, στο πεντάωρο την έβγαλα. Την βάζω στο Seven-22 πρώτα, που μέτρησε τη φόρτισή της στα 3,95V, οπότε λέω ας δοκιμάσω τώρα. Την βάζω στο Χ-Man 35, κοτσάρω την Ατλαντίδα και βουαλά:)

Ξεκινάω από τα 25W πρώτα, με τη δεύτερη μεγαλύτερη τρύπα αέρα, όπως άτμιζα στο Seven-22. Όλα μια χαρά, όπως περίπου άτμιζα στο Seven-22 στα 22W.

Ανεβαίνω στα 30W και ανοίγω τη τρίτη μεγαλύτερη τρύπα αέρα. Χαχαχά, φοβερό ντουμάνι, χτύπημα και γεύση, η Ατλαντίδα αρχίζει και μου δείχνει τα δόντια της.

Ανεβαίνω στα 35W και στην τέταρτη, την μεγαλύτερη τρύπα αέρα που θυμίζει γαλαρία. Παίρνω μια τζούρα των 4-5 δευτερολέπτων και τα είδα όλα παιδιά, μου έφυγε το κλαπέτο!  :))

Εκτός από το απίστευτο ντουμάνι, αυτό που με εντυπωσίασε ακόμα περισσότερο είναι η γεύση και το χτύπημα. Στα 35W το Frosty Peach μου έδωσε γεύση που δεν είχα νιώσει ποτέ, ούτε κατά διάνοια! Καταρχήν έβγαλα όλο το ντουμάνι, και μέχρι 2-3 δευτερόλεπτα μετά, το υγρό εξακολουθούσε να μου δίνει δεύτερες και τρίτες γεύσεις στο στόμα, δεν ξέρω πώς ακριβώς να σας το περιγράψω, δεν το έχω ξανανιώσει ποτέ.  :thumpup:

Όσον αφορά το χτύπημα, είναι απλά από άλλο πλανήτη, για τα δεδομένα τα δικά μου τουλάχιστον, η Ατλαντίδα στα 35W εκτελεί τον λαιμό μου με συνοπτικές διαδικασίες, απλά πράγματα. Αντέχω να πάρω το πολύ 4-5 τζούρες των 4-6 δευτερολέπτω και μετά πρέπει να αφήσω οπωσδήποτε τον λαιμό μου να ξεκουραστεί για λίγη ώρα, δεν γίνεται αλλιώς!  :))

Όσο για καμμένο, ούτε συζήτηση, ούτε κατά διάνοια, υπάρχει μόνο φοβερή γεύση και χτύπημα, τίποτε άλλο. Ακόμα ένα εντυπωσιακό στοιχείο. Δείτε τη παρακάτω φωτό. Σε αυτή τη στάθμη του υγρού που βλέπετε, έπαιξε για πρώτη φορά η Ατλαντίδα με το X-Man στα 35W.




Μετά την ξαναγέμισα βέβαια, αλλά είναι ενδεικτικό του πόσο ανθεκτική είναι η αντίστασή της στο να παίξει σε ψηλά βατ σε πολύ χαμηλή στάθμη υγρού στο tank. Μέχρι τώρα έχω φτάσει αισίως τα 8ml κατανάλωση στο Frosty Peach και η κεφαλή δείχνει απλά άριστη, δεν έχω αντιληφθεί το παραμικρό.

Τώρα σιγουρεύτηκα κι εγώ παιδιά, πέρα από κάθε αμφιβολία, ότι η Ατλαντίδα ατμίζει εξαιρετικά καλά στα 35W, πολύ καλύτερα από ότι στα 22W.

Δεν είχα ποτέ ντρίπερ, οπότε και δεν μπορώ να έχω κάποιο μέτρο σύγκρισης. Αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος πια ότι η Ατλαντίδα θα αφήσει εποχή. Έχω πάθει τέτοια πλάκα μαζί της, που ειλικρινά δεν ξέρω πώς στο καλό θα ατμίσω ξανά με Καϊφούν, Ναυτίλους κτλ.

Δώστε της όλοι μια ευκαιρία δοκιμής. Τις επόμενες μέρες θα γίνει χαμός, και φαντάζομαι ότι όλα τα καταστήματα θα έχουν μία Ατλαντίδα στημένη για να δοκιμάζει ο κόσμος. Καλό τεστάκι κατά την ταπεινή μου άποψη: πάρτε μαζί σας ο καθένας από εσάς τον αγαπημένο σας ατμοποιητή καθαρισμένο και με ολόφρεσκια αντίσταση και εντελώς άδειο από υγρό. Πηγαίνετε σε κάποιο κατάστημα που θα έχει την Ατλαντίδα στημένη με κάποιο υγρό σε κάποιο μοντάκι, τουλάχιστον στα 30-35W και κάντε τη σύγκριση βάζοντας λίγο υγρό από ότι θα έχει η Ατλαντίδα στον δικό σας ατμοποιητή. Αν έχετε οποιονδήποτε εργοστασιακό, θα κλάψετε με μαύρο δάκρυ!...  :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171482 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275442 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42739 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34945 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557599 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181964 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 171 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9121 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364