vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

253 επισκέπτες, 9 χρήστες
aenaos, dkostas, Lazy Dog, camber, lagoudakis, TasMan, Milarepa, white varadero, Jorge

Twitter

Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος noe

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Δεν μου αρέσει να είναι ζεστός ο ατμός.Τώρα είμαι με 0.43Ω και έχω 22w.Βγαίνει 3.08volt.


Αν και είναι υποκειμενικό, όταν πρωτοξεκίνησα το άτμισμα χρησιμοποιούσα watt κι εκεί που μου άρεσε τα volt ήταν 4.2-4.4, οπότε παλιός ατμιστής με συμβούλεψε να μην ξεπερνάω τα 3.7 volt και όντως σε αυτά τα volt παρατήρησα ότι κέρδισα σε γεύση και άλλα.
Θεωρώ τα 3.08 volt είναι πολύ χαμηλά, εμπειρικά 0.43Ω χρειάζονται πλέον των 30 watt.
Εγώ με αντίσταση 0.7Ω (εκεί μένω σταθερός) είμαι στα 21-22 watt (για 3.7 volt), εξού συμπαθώ τα μοντάκια που παρέχουν και ένδειξη volt ως  προτεραιότητα για να ρυθμίζει αυτόματα τα watt.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 01, 2024, 10:28 από noe »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Συγγνώμη παιδιά αλλά ο "παλιός" ατμιστής έχει μείνει στις παλιές ιδέες, τότε που έπαιζαν με ψιλά κάνθαλ, κεραμικά, nrn κ.λπ. και οι συσκευές ήταν της πλάκας και έκαναν μονο step-down από τα 4,2v. Σήμερα τα volt δεν έχουν να παίξουν κανένα ρόλο.Ο Χρήστος παίζει με μονόκλωνο nichrome οπότε είναι λογικό να του βγάζει ζεστό ατμό αν τσιμπήσει λίγο τα watt και να μην του αρέσει.
Η γνώμη μου είναι ότι η απόδοση των ατμοποιητών που αναφέρει θα είναι πολύ καλύτερη με nichrome fused clapton mtl ή staple mtl, με αντιστάσεις 0,5-0,8 ohm, μεταξύ 20 και 30w, σε συνάρτηση και με τον αέρα πάντα. Άλλωστε κανένα μονόκλωνο σύρμα δεν μπορεί φτάσει το πλεχτό.
Άντε και καλή χρονιά σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος xristos99

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Παίζω με μονοκλονο γιατί δεν έχω βρει ακόμα κάποιο mtl Fused Clapton.
Τα περισσότερα χρόνια ατμιζω με αερατους με ni80 fused Clapton αλλά δεν χωράει στα βιδακια του Innova και του moka.
Πάντως με το kidney puncher έχω δει μεγάλη διαφορά από τα απλά καμθαλ 24ga που χρησιμοποιούσα.
Σίγουρα όχι όσο καλό θα ήταν ένα mtl Fused Clapton.
Καλή χρονιά παιδιά και καλά ατμισματα!!

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Καλά, εννοείται ότι το σύρμα που έχεις είναι πολύ καλής ποιότητας και θα δεις διαφορά από άλλα. Πάντως αποκλείεται να μη χωράει οποιοδήποτε πλεχτό mtl στον Innova, περισσεύει κιόλας θα έλεγα αφού χωράει και χοντρύτερα σύρματα. Έχω βάλει και φωτο στο νήμα του κλωνοInnov, ψάξτο. Για τον moka δεν ξέρω αλλά αν είναι σαν του Kuma τότε σίγουρα χωράει άνετα.

Αποσυνδεδεμένος xristos99

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Mtl Fused Clapton χωράει αλλά δεν έχω βρει κάποιο να βγάζει τα Ω που θέλω.
Έχεις κάποιο να μου προτείνεις;

Αποσυνδεδεμένος longjohn

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
  • One day or day one. You decide
Αν μιλάμε για πνευμονικά στησίματα αυτός ο μικρός χωράει πολλά, δεν χάνετε να δοκιμάσετε, εδώ με kanthal fused 2x24ga με 32ga περιτύλιγμα, 0.18Ω με τρεις σπείρες σε 3αρι πυρήνα, βάζεις 30watt και δεν κοιτάς volt, θα λεει κατι κοντά στα 2.4, αφήνεις τις δύο μεγαλύτερες τρύπες απο κάθε μεριά και μπουμ, rdl με ωραιότατη σμουθ τζούρα και κρύο ατμό, θελει 4-5 απανωτές για να τον νιώσεις ζεστό, και μια χαρά γεύση.


Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Χρήστο, πριν έλεγες ότι δε χώραγε στα βιδάκια, τώρα λες ότι χωράει αλλά δεν πιάνει τα ohm που θες ντε και καλά και η συζήτηση ξαναγυρίζει στο σχόλιο από το οποίο ξεκίνησε!!

Άκου λοιπόν πως πάει γιατί είμαστε και of topic προ πολλού. Mtl Fused Clapton έχει καθιερωθεί να εννοούμε την πλέξη που αποτελείται από δύο σύρματα 30ga στον πυρήνα και ένα σύρμα 40ga για περιτύλιγμα (η vandy vape βάζει 38ga, γι' αυτό έχει ελάχιστα χαμηλότερη ωμικότητα). Αυτό το σύρμα που ορίσαμε ως mtl fused clapton δίνει 3,74Ω/ft, μιλώντας πάντα για τα γνωστά καρούλια που κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά(coilology, vandy vape, mythical, lion). To ίδιο όμως ισχύει και για τις έτοιμες αντιστάσεις αυτών των εταιρειών αλλά και για χειροποίητες όπως SK coils, riot coils κ.λπ.

Αν θες να πέσεις σώνει και ντε στα 0,43Ω ακριβώς, τότε θα πας σε mtl staple που έχει τρία σύρματα στον πυρήνα και βγάζει 3,06Ω/ft. Θα σου πρότεινα μάλιστα, αν είσαι καλλιτέχνης, να στρίψεις την αντίσταση όχι δεξιόστροφα ως συνήθως, αλλά αριστερόστροφα ώστε τα ποδαράκια να κατεβαίνουν από πάνω προς τα κάτω στις βίδες και να βγάλεις 4,5 σπείρες, από πάνω θα φαίνονται 5 που θες αλλά από κάτω θα είναι 4.

Αν όμως δεν σου κάνει το mtl staple και θες οπωσδήποτε fused clapton mtl και 0,43Ω ακριβώς, υπάρχει και η λύση να πάρεις ένα καρούλι 28ga ή 29ga για τον πυρήνα, της kidney puncher που είναι και καλή κι ένα 40ga για την περιέλιξη και ν' αρχίσεις μόνος σου το πλέξιμο και με δοκιμές να πετύχεις ακρίβεια 0,01Ω.

Τέλος, υπάρχει πάντα η επιλογή να μείνεις στο σύρμα που χρησιμοποιείς τώρα και σε ικανοποιεί.

Αποσυνδεδεμένος xristos99

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Φίλε μου δεν κατάλαβες καλά αυτά που γράφω μάλλον.
Σου είπα ότι mtl Fused Clapton χωράει και έχω αλλά βγάζει πολλά Ω. Το Fused Clapton δεν το έχω δοκιμάσει στον Innova αλλά στον kuma δεν χωράει. Από τα σύρματα που έχω τα mtl Fused είναι πιο μικρά σε διάμετρο από τα κλασικά Fused Clapton.
Οπότε θεωρώ λίγο άκυρη την επίθεση σου!

Αποσυνδεδεμένος xristos99

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Αν μιλάμε για πνευμονικά στησίματα αυτός ο μικρός χωράει πολλά, δεν χάνετε να δοκιμάσετε, εδώ με kanthal fused 2x24ga με 32ga περιτύλιγμα, 0.18Ω με τρεις σπείρες σε 3αρι πυρήνα, βάζεις 30watt και δεν κοιτάς volt, θα λεει κατι κοντά στα 2.4, αφήνεις τις δύο μεγαλύτερες τρύπες απο κάθε μεριά και μπουμ, rdl με ωραιότατη σμουθ τζούρα και κρύο ατμό, θελει 4-5 απανωτές για να τον νιώσεις ζεστό, και μια χαρά γεύση.
(Image removed from quote.)

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk


Της ulton ο Innova έρχεται με ένα δαχτυλίδι αλλά είναι αρκετά αεράτη η τζούρα.
Εσένα ή καμπάνα που περιστρέφετε για να κλείσει την παροχή υγρού έχει κάποια αντίσταση;
Στον ulton γυρνάει με πολύ μεγάλη ευκολία σχεδόν ελεύθερα.

Αποσυνδεδεμένος longjohn

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
  • One day or day one. You decide
Δεν χρειάζεται να έχεις αλλο δαχτυλίδι, με αυτο το ενα μπορείς να κάνεις πολλούς συνδιασμούς και γνώμη μου είναι οτι δεν τα πολυχρειάζεσαι τα άλλα. Το άνοιξε-κλείσε των υγρών μία αντίσταση την έχει αλλά οχι κάτι φοβερό, αυτο που έχει αντίσταση είναι το δαχτυλίδι του αέρα, δεξιά δεν γυρνάει αφού ξεβιδώνει ο ατμοποιητής

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Φίλε μου δεν κατάλαβες καλά αυτά που γράφω μάλλον.
Σου είπα ότι mtl Fused Clapton χωράει και έχω αλλά βγάζει πολλά Ω. Το Fused Clapton δεν το έχω δοκιμάσει στον Innova αλλά στον kuma δεν χωράει. Από τα σύρματα που έχω τα mtl Fused είναι πιο μικρά σε διάμετρο από τα κλασικά Fused Clapton.
Οπότε θεωρώ λίγο άκυρη την επίθεση σου!

Τώρα που ξαναδιάβασα τι σου έγραψα, ομολογώ ότι φάνηκε κάπως επιθετικό το σχόλιό μου, ωστόσο δεν είχα αυτήν την πρόθεση. Επί της ουσίας, σου έγραψα όσο πιο αναλυτικά μπορούσα τις επιλογές που υπάρχουν σε mtl fused clapton και σου πρότεινα να δοκιμάσεις mtl staple για να φτάσεις πιο κοντά στα πολυπόθητα ohm στα οποία επιμένεις εμμονικά(δεν το λέω επιθετικά, αλλά μοιάζει εμμονική η στάση σου στα ohm και τα volt), έξω από κάθε ατμιστική, μηχανολογική, ηλεκτρική και ηλεκτρονική λογική.
Δε γίνεται να είσαι οκ να πέσεις από τα 0,4Ω που είσαι τώρα, στα 0,2Ω που θα σου δώσει το nichrome fused clapton, AN χώραγε στον kuma και να σε χαλάνε τα 0,6Ω. Γιατί άντε και στον innova που αν θέλεις έχει μπόλικο αέρα θα τον πάρεις τον δροσερό ατμό, ο kuma που είναι πιο σφιχτός θα το βράσει το υγρό.

Αποσυνδεδεμένος Kostik1982

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2906 στις: Φεβρουαρίου 06, 2024, 12:05 »
Καλημέρα. Είμαι κάτοχος ενός caspardina sxk και ήθελα να πάρω κάποια ανταλλακτικά από τον αυθεντικό. Πέτυχα 2 website-> https://www.gg-goldengreek.com/ και https://shop.gg-store.com/en/. Είναι αυθεντικά και τα 2? Μήπως το ένα αφορά το εξωτερικό?

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2907 στις: Φεβρουαρίου 06, 2024, 15:56 »
Το δεύτερο αφορά Ιταλία και τα τχυδρομικά είναι ακριβά, αλλά και τα δύο είναι original.

Αποσυνδεδεμένος Kostik1982

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2908 στις: Φεβρουαρίου 09, 2024, 18:43 »
Το δεύτερο αφορά Ιταλία και τα τχυδρομικά είναι ακριβά, αλλά και τα δύο είναι original.


Σε ευχαριστώ! Δυστυχώς τον αγόρασα πρόσφατα και τα ανταλλακτικά έχουν ψιλοεξαφανιστεί (extension κατά κύριο λόγο έψαχνα)

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2909 στις: Φεβρουαρίου 09, 2024, 19:19 »
Περί ορέξεως...μπάμιες βέβαια, αλλά για ποιό λόγο ψάχνεσαι για γνήσια ανταλλακτικά για να βάλεις στον κλώνο; Οταν ο κλώνος δεν έχει ποιοτικά ή λειτουργικά προβλήματα; Οταν το γνήσιο ανταλλακτικό που θέλεις κοστίζει παραπάνω από όσο ο μισός κλώνος (που μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις είτε ως έχει ή είτε ως ανταλλακτικά; Οταν αναφερόμαστε στον έλληνα κατασκευαστή που έχει αποδεδειγμένα το παγκοσμίως χειρότερο (ever) customer care & service;
Το extension, πχ, το βλέπω στα €4 & μάλιστα με 24ωρη αποστολή (οκ, τώρα γιορτάζουν την πρωτοχρονιά τους & τίποτα δεν δουλεύει στην Κίνα).

Ξαναματαεπαναλαμβάνω. Δικός σου ο ατμοποιητής. Δικά σου τα χρήματα.  :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42504 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34607 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557151 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181694 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8852 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538416 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60508 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238833 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1596 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16748 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos