vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

201 επισκέπτες, 10 χρήστες
TasMan, dkostas, aenaos, aoratos, antiklitos140, Jorge, Lazy Dog, camber, lagoudakis, Milarepa

Twitter

Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος xloupas

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
Αν ξερει καποιος και μπορει να βοηθησει ψαχνω για το επιστομιο της φωτογραφιας απο Ελλαδα αν το εχει δει κανεις ή κατι παρομοιο

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος xloupas

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ αλλά από τα site που δίνεις από κει βρήκα και εγώ τη φωτογραφία και την έβαλα για αυτό και λέω αν έχει δει κάποιος από Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος Mensanos

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
  • ΜΕΤΡΟΝΑΡΙΣΤΟΝ
Πώς να μην είναι λαχείο. Η διαφορά τιμής μεταξύ του γνήσιου (€160) & του κλώνου (€32 ) είναι στο 1/5. Με ορατή ποιοτική διαφορά κατασκευής & λειτουργικότητας ίσως (το γράφω επειδή διάβασα αρκετά παράπονα εδώ μέσα) τα o-rings.Προσωπικά, δεν αντιμετώπισα τέτοιο θέμα ούτε στον Kuma αλλά ούτε & στον Moka. Αυτό πληροφοριακά για μελλοντικούς αγοραστές οι οποίοι μπορεί να έχουν διαφορετική εμπειρία.  :)




Τι λεει ο Moka..?

Αποσυνδεδεμένος kostas...

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα. Γνωρίζετε μήπως κάτι για τον Radiator rta; Δεν βρίσκω πληροφορίες σχετικά. Παραθέτω και το λινκ από 2fdeal
https://www.2fdeal.com/radiator-22mm-mtl-rta-rebuildable-tank-vape-atomizer-4ml-sliver_p22328.html

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
@Kostas, τον είδα τον Radiator & στάθηκα με κάποιο προβληματισμό. Εχει το παρουσιαστικό που μου αρέσει (μοιάζει με Innova  ;D ), με την τροφοδοσία υγρού που μου αρέσει (από πάνω με βαρύτητα, χωρίς επιστροφές στο τανκ "βρώμικων" υπολειμμάτων ατμού & υγροποιήσεων). Αλλά με προβληματίζει όλη αυτή η δαιδαλώδης διαδρομή του αέρα (από πάνω κατεβαίνει κάτω & τελικά μπαίνει στον θάλαμο ατμοποίησης από το πλάϊ. Επιπλέον, θα ήθελα να δω στο site & πιό αναλυτικές & ευδιάκριτες φωτογραφίες του. Πχ, το deck του. Προσωπικά θα περιμένω είτε να ανεβάσουν περισσότερες είτε να διαβάσω/δω κριτικές.


@Borellus, Και οι budget γνήσιοι & οι hi end κλώνοι, στην Κίνα κατασκευάζονται. Πολλοί γνήσιοι high end μάλιστα κατασκευάζονται είτε εξολοκλήρου είτε εν μέρει στην Κίνα. Τελευταία υπάρχει & η κατηγορία hi end(ish), σαν τον Labs που αναφέρεις. Που απλά δηλαδή οι δημιουργοί τους έδωσαν επίσημα τα σχέδιά τους (όχι μόνο τα ονόματά τους, επειδή υπάρχει & αυτό) σε κινέζους & τους τον κατασκευάζουν, διακινούν, πουλούν αυτοί, σε μία συνεργασία.
Προσωπικά, πάντα ήμουν των κλώνων. Επειδή ουσιαστικά, όταν λέμε high end, εννοούμε ένα προϊόν που βγήκε στην αγορά σε λίγα κομμάτια. Και επειδή οικονομικά δεν μπορώ να διαθέσω €150-€300, η αγορά του αντίγραφου είναι μονόδρομος για μένα. Στις μέρες μας πάντως, κακές κατασκευές, μη ποιοτικές, μη λειτουργικές δεν υπάρχουν. Είτε σε γνήσιους high end & budget είτε σε κλώνους high end, το τελικό συνολικό αποτέλεσμα είναι πάνω-κάτω το ίδιο. Εγώ προσωπικά επέλεξα να ατμίζω με μία ποιοτική full extra Porche (έστω & αν "καίει" "μπανάνες" κινέζικης ποιοτικής καλλιέργειας) από το να έχω ένα εξίσου ποιοτικό FIAT.


EDIT:
Το 2Fdeal είναι απόλυτα αξιόπιστο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 02, 2023, 18:28 από treloneritis »

Αποσυνδεδεμένος kostas...

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Αυτό ακριβώς, Γιώργο. Μου αρέσει σαν ατμο, μου αρέσει το ότι τροφοδοτεί το υγρό από πάνω αλλά με προβληματίζει κι εμένα.
Επίσης, δεν έχω βρει καμία πληροφορία σχετικά με αυτόν ώστε να λυθούν οι όποιες απορίες μου.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Βγιαστικιέ! Είναι pre sale ακόμα, στο τέλος του μήνα είναι η εκτιμώμενη ημερομηνία αποστολών του, πού να βρεις πληροφορίες;;;;   ;) :)

Αποσυνδεδεμένος Paradox...

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα! θελω να παρω τον sputnik απο 2fdeal ,ulton ή sxk?

Αποσυνδεδεμένος Borellus

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
@Borellus, Και οι budget γνήσιοι & οι hi end κλώνοι, στην Κίνα κατασκευάζονται. Πολλοί γνήσιοι high end μάλιστα κατασκευάζονται είτε εξολοκλήρου είτε εν μέρει στην Κίνα. Τελευταία υπάρχει & η κατηγορία hi end(ish), σαν τον Labs που αναφέρεις. Που απλά δηλαδή οι δημιουργοί τους έδωσαν επίσημα τα σχέδιά τους (όχι μόνο τα ονόματά τους, επειδή υπάρχει & αυτό) σε κινέζους & τους τον κατασκευάζουν, διακινούν, πουλούν αυτοί, σε μία συνεργασία.
Προσωπικά, πάντα ήμουν των κλώνων. Επειδή ουσιαστικά, όταν λέμε high end, εννοούμε ένα προϊόν που βγήκε στην αγορά σε λίγα κομμάτια. Και επειδή οικονομικά δεν μπορώ να διαθέσω €150-€300, η αγορά του αντίγραφου είναι μονόδρομος για μένα. Στις μέρες μας πάντως, κακές κατασκευές, μη ποιοτικές, μη λειτουργικές δεν υπάρχουν. Είτε σε γνήσιους high end & budget είτε σε κλώνους high end, το τελικό συνολικό αποτέλεσμα είναι πάνω-κάτω το ίδιο. Εγώ προσωπικά επέλεξα να ατμίζω με μία ποιοτική full extra Porche (έστω & αν "καίει" "μπανάνες" κινέζικης ποιοτικής καλλιέργειας) από το να έχω ένα εξίσου ποιοτικό FIAT.

treloneritis Σε ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σου!
Σαν πρωτο μου κλονο να παρω τον inova?Μονο mtl κανω!
αν ναι να επιλεξω τον απλο η τον titanium?
επισης αν εχεις χρονο προτεινε μου 2-3 να τους τσεκαρω ! ευχαριστω!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 04, 2023, 05:21 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Επειδή ουσιαστικά, όταν λέμε high end, εννοούμε ένα προϊόν που βγήκε στην αγορά σε λίγα κομμάτια. Και επειδή οικονομικά δεν μπορώ να διαθέσω €150-€300, η αγορά του αντίγραφου είναι μονόδρομος για μένα.
Γιώργο μου, σ' αγαπάω, σ' εκτιμάω αλλά αυτό που λες δεν στέκει. Από το 2017 και μετά έχω πάρει μόνο 4 ατμοποιητές, όλους της vwm (regen, integra, imperia, innova) και όλους γνήσιους. Είναι σίγουρο ότι έχω δώσει λιγότερα χρήματα απ' όσα έχεις δώσει εσύ για όλους τους κλώνους που έχεις μαζέψει. Η συνολική δαπάνη δεν καθορίζεται μόνο από την τιμή, αλλά και από τις ποσότητες αυτών που αγοράζει κανείς και τις υπόλοιπες μ@#&κίες που χρειάζεται για να νιώθει ασφαλής με τους κλώνους, όπως γνήσια ορινγκάκια, τανκάκια κ.λπ.

Αποσυνδεδεμένος ΛΥΚ

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα σε όλους.
Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει γιατί μου είναι "μαρτύριο" το ξεβίδωμα του Kuma Ulton, για γέμισμα υγρών, παρ΄ ότι έχω βάλει τα αυθεντικά orings;
Και, μπορεί κάποιος να συγκρίνει Kuma - Innova (Ulton);
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Δεν είναι & εύκολο πράγμα το να συγκρίνεις δύο κορυφαίους ατμοποιητές. Ειδικά όταν σου το ζητάνε σαν πρόταση & δεν γνωρίζεις το ατμιστικό προφίλ το άλλου & τις προτεραιότητές του. Θα αναφέρω λοιπόν την προσωπική υποκειμενικότατη αποψάρα μου:
1) Ο Kuma είναι ο έρωτας για όποιον θέλει μιά απλή κατασκευή με κορυφαία απόδοση, ενώ ο Innova τα έχει τα αρκετούτσικα κομμάτια & κινούμενα μέρη του. Εκεί & σταματάει όμως, αφού ο Innova:
2)  στις ίδιες μικρές διαστάσεις (35mm) έχει περίπου 0,5ml μεγαλύτερη χωρητικότητα
3α) είναι top fill αλλά και
3β) bottom fil, με μπαγιονέτ σύστημα, όχι βίδωμα-ξεβίδωμα

4) έχει ρύθμιση ελέγχου υγρών (η οποία ταυτόχρονα κλείνει ΚΑΙ τον αέρα στον ατμοποιητή!!!)
5) deck πιό εύκολο στο στήσιμο & με την ελάχιστη ποσότητα βαμβακιού
6) ο συνολικός χώρος ατμοποίησης (deck-καμπάνα) είναι ελάχιστος
7) μπορείς να ευθυγραμμίσεις την βάση του ως προς το mod σου ή σε sbs mod να φέρεις την τρύπες του αέρα σε θέση που δεν μπλοκάρονται από το mod
8 ) 11 διαφορετικοί συνδυασμοί (όσα & τα πινάκια του Kuma) αλλά χωρίς τον μπελά να ασχολείσαι με μικροσκοπικά πινάκια. Απλά, φέρνεις το δαχτυλίδι του αέρα εκεί που το θες & τέλος. Και με όλες τις εισαγωγές αέρα υπό κλίση, ώστε όλες να χτυπάνε την αντίσταση στο κέντρο της
9) είναι ελαφρά φθηνότερος (πολυπλοκότερη κατασκευή ο Innova μεν, αλλά κοστίζουν οι 3 καμπάνες του Kuma δε).
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 31, 2023, 05:48 από treloneritis »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9591
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα σε όλους.
Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει γιατί μου είναι "μαρτύριο" το ξεβίδωμα του Kuma Ulton, για γέμισμα υγρών, παρ΄ ότι έχω βάλει τα αυθεντικά orings;

Στην συγκεκριμένη περίπτωση η μόνη ενδεδειγμένη λύση είναι να μη βιδώνεις πολύ σφιχτά το tank. Μόνο έτσι είναι εύκολο το ξεβίδωμα για αναπλήρωση υγρού. Και επίσης σε σχέση με αυτό δεν παίζει ρόλο το αν χρησιμοποιείς τα αυθεντικά orings ή τα orings του κλώνου.

Αποσυνδεδεμένος kostas...

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Μήπως κάποιο γρεζάκι στα πάσα; Δοκίμασε να βιδώσεις και να ξεβιδώσεις χωρίς οριγκάκια και χωρίς υγρό εννοείται.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 31, 2023, 08:43 από kostas... »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42506 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34608 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181701 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8853 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538417 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60509 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238833 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1596 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16748 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos