vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Για πες περισσότερα. ωρέ Σταμάτη... ;)

Αποσυνδεδεμένος xloupas

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας

Πάντως εγώ που τον είχα ήταν σκέτη απογοήτευση. Σε 10 μέρες και μετά από πολλές δοκιμές, τον σούταρα.


Θα ηθελα οταν εχεις χρονο να μας γραψεις την εμπειρια σου γιατι αλλο ειναι να βλεπεις παρουσιασεις και αλλο να διαβαζεις την γνωμη καποιου που εχει ασχοληθει μαζι του.

Αποσυνδεδεμένος mamutsis

  • **
  • 309
  • Φύλο: Άντρας
Παιδιά απο 2f ποιον fev παίρνουμε;

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Αποσυνδεδεμένος mamutsis

  • **
  • 309
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ,ειναι απαραίτητο να τσιμπισω και τπτ απ τα εξτραδακια που έχει; Πχ το peek chamber reducer ή την improved βάση που έχει ξεχωριστά;

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος neoklis79

  • **
  • 209
  • Φύλο: Άντρας


Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click





Από εξτραδάκια έχω πάρει αυτό: https://www.2fdeal.com/ulton-fev-plus-kit-flash-e-vapor-top-filling-juice-control-kit-316ss-3ml_p17843.html
και αυτό: https://www.2fdeal.com/flash-e-vapor-fev-v45s-style-rta-build-deck-base-improved-silver_p16798.html
Στο πρώτο γεμίζεις από επάνω αλλά έχει μειωμένη χωρητικότητα και στο δεύτερο κάνει το στήσιμο παιχνιδάκι.
Επίσης κοίτα για βίδες για την ρύθμιση του αέρα σε περίπτωση που τον θέλεις πιο σφικτό
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 18, 2022, 22:32 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Εγώ πάλι εμπιστεύομαι την Ulton, που τα τελευταία χρόνια θεωρώ πως έχει ξεπεράσει τους υπόλοιπους κλωνοκινεζοκατασκευαστές τόσο σε ποιότητα όσο & στο ότι οι κλώνοι τους είναι ΠΑΝΤΑ 1:1 ως προς τους γνήσιους. Ο FeV από YFTK, πχ, είχε ασυμβατότητες ως προς τον γνήσιο (πινάκια) στις πρώτες παρτίδες.
Για το αν θα πάρεις το κινέζικο αναβαθμισμένο deck, δεν ξέρω τίποτα παραπάνω από τις κριτικές που έχουν γράψει αγοραστές από κάτω από το προϊόν. Προσωπικά δεν θεωρώ το στήσιμό του δύσκολο, ενώ επιπλέον τον έχω πάντα με τον περιοριστή της καμπάνας. Οπότε δεν μπήκα στον πειρασμό για αγορά του. Εχε επίσης υπόψη ότι ο γερμανός έχει παρουσιάσει μία νέα καμπάνα με περιορισμένο χώρο ατμοποίησης (μοιάζει εσωτερικά σαν του Bishop) που φαντάζομαι θα την κλωνάρουν σύντομα οι κινέζοι (& εννοείται πως τότε θα τον τσιμπήσω ΑΜΕΣΑ). ::)
Προσωπικά, πάντα, εμένα (οικονομικά) θα με συνέφερε αυτή η combo προσφορά που συνδυάζει πέρα του ίδιου του ατμοποιητή ΚΑΙ το top fill kit ΚΑΙ ένα ακόμα πλαστικό bell cap ΚΑΙ το peek reducer) σε σχέση με το αν τα αγόραζα ξεχωριστά. Οπότε θα έμεναν να προσθέσω σαν έξτρα μόνο τα αεροπινάκια που ατμίζω.
https://www.2fdeal.com/ulton-fev-v45s-style-23mm-rta-45ml-11-combo-xl-silver_p18378.html

Αποσυνδεδεμένος noe

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
SXK GG Golden Greek Caspardina Style 22mm RTA Rebuildable Tank Atomizer 2ml - Sandblasted Silver





35 ευρουλάκια + 10€ το extension 4ml + 7€ ουλτεμ τζαμάκι.


Δεν έχω πιάσει τον γνήσιο (έχω όμως Περσέα 2 και Ιατη) για να κρίνω ποιότητα κατασκευής, όμως ο κλώνος είναι ΠΟΛΥ καλός.
Σε γεύση μου φαίνεται κορυφή ή μάλλον η οροσειρά της Πίνδου μαζί με τα άλλα από GG.
Ενθουσιάστηκα τόσο που με τρώει η περιέργεια να δοκιμάσω και τον γνήσιο.
Στα θετικά του Κινέζου ότι έχει  ΟΛΑ τα κάτω πινάκια εννέα στο σύνολο.
Είμαι στο 2ο δίμελο και έβγαλα τον περιοριστή που έχει στο drip tip γιατί κόβει γεύση.
Αυτούνου του κλώνου του αξίζει δικό του θέμα.


Υ.Γ. Για να συμπληρώσω μια έκπτωση του 2fdeal πρόσθεσα και τον ULTON Skyline R Style 22mm RTA 3.2ml w/4 Airdisks (MTL) στα 15 ευρουλάκια που δεν τον ήξερα και θαύμασα κι σε αυτόν α) την ποιότητα της ουλτον και β) τη φαντασία του αρχικού κατασκευαστή. ΠΟΛΥ καλός κι αυτός, του βαλα σαλτιμπάκο και άντε γεια μας.. :respect:


Υ.Γ.2 Ο Κινεζούλης μου έβαλε δωράκι δυο τζαμάκια για την ουρανογραμμή.. :thumpup:



Για πες περισσότερα. ωρέ Σταμάτη... ;)


Λοιπόν Γιώργο,
Περί Sputnik της Ulton αγορασμένο από 2fdeal. Πρώτη εντύπωση τα μέτρια φινιρισμενα μεταλλικά κομμάτια και το πλαστικό τανκ. Εύκολο στήσιμο, τίποτα το παράξενο εδώ. Γέμισμα από κάτω (δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό), κούμπωμα του γεμάτου τανκ με τη βάση χωρίς βιδώματα μεταξύ τους και βιδώμα του ατμοποιητη στο mod. Γύρισμα του mod+ατμο από ανάποδα κανονικά, πρώτη τζούρα και πάρε μια πλημμύρα να 'χεις!
Υπαίτια τα o-rings της βάσης τα οποία ήταν λεπτότερα απ' ότι έπρεπε. Μικρό το κακό, λέω, θα βάλω τα ανταλλακτικά. Γύρισμα κανονικά, μια απ' τα ίδια. Πλημμύρα. Καντήλια στους Κινέζους και ψάξιμο στο απόθεμα από o-rings για παχύτερα. Άλλαξα το ένα από τα 2 και το πρόβλημα της στεγανοτητας λύθηκε.
Πρώτες τζούρες, αρκετά σφιχτες, και πρώτες εντυπώσεις γεύσης. Τίποτα το ιδιαίτερο! Μα τίποτα! Αλλάζω τους δίσκους ρύθμισης αέρα και διαπιστώνω ότι ούτε κι αυτοί ήταν στεγανοί με αποτέλεσμα υγρό να μαζεύεται από κάτω τους. Ο δίσκος δε με τις 4 τρύπες αφήνει τόσο λίγο αέρα να περάσει που για μένα ήταν τελείως άχρηστος. Δοκιμάζω διαφορετικά στησίματα, πάντα με μονοκλωνα σύρματα kanthal κα ni80 από 32αρια έως 26αρια. Βαμβάκι cotton bacon v2.  Αρχίζω και παίρνω υγρό στο στόμα, αρχίζω κι έχω υπερτροφοδοσιες, υποτροφοδοσιες κι όλα τα κακά της μοίρας του. Μόνο αξιόλογη γεύση δεν πήρα.
Έχοντας στήσει κι εγώ δεν ξέρω πόσους ατμο όλα αυτά τα χρόνια και πολύ πιο δύσκολους από τούτον, αποφάσισα ότι δεν πρόκειται να τα βρω μαζί του. Στο κουτί του λοιπόν κι αντε στο καλό μετά από καμιά 10ρια μέρες. Ίσως ο επόμενος κάτοχός του να τα κατάφερε καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
SXK GG Golden Greek Caspardina Style 22mm RTA Rebuildable Tank Atomizer 2ml - Sandblasted Silver
...10€ το extension 4ml...

...πρόσθεσα και τον ULTON Skyline R Style...που δεν τον ήξερα και θαύμασα κι σε αυτόν α) την ποιότητα της ουλτον και β) τη φαντασία του αρχικού κατασκευαστή. ΠΟΛΥ καλός κι αυτός... :respect:
Εσύ φταις βρε  :)) που δεν βρίσκω το εκστένσο του Caspardina σε ασημί; Ηθελα να μου τον κάνω χριστουγεννιάτικο δώρο, αλλά το ασημί εκστέσιο είναι σολδ άουτ. οπότε το έβαλα σε αναμονή (συνολικά το πακέτο).
Ο πρώτος Skyline δεν με είχε ενθουσιάσει. Ετσι καθυστέρησα & με πολλές αναστολές προχώρησα στην αγορά του Skyline R. Ευτυχώς δηλαδή, επειδή έχει εξελιχθεί σε έναν από τους αγαπημένους ατμοποιητές μου. :thumpup:


Σταμάτη, εγώ δίνω μεγάλη βάση & περιμένω λίγο μέχρι να μαζευτούν μερικά σχόλια κάτω από το προϊόν & μετά τα αξιολογώ & ανάλογα προχωρώ ή όχι. Στον Sputnik (με καμιά 15ριά κριτικές) το μόνο αρνητικό που είχε γραφτεί ήταν τα o rings του, πρόβλημα διαχειρίσιμο από εμένα, ΑΛΛΑ με απώθησε η πλαστικούρα που έχει για τανκ που μου θύμιζε pod  :shock_sick_02: :nonono:
Γλύτωσα από μιά πατάτα λες;;;  ;D

Αποσυνδεδεμένος xloupas

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
Σχετικά με τον sputnik προχθές συγκεκριμένα είχα συζητήσει με γνωστό ο οποίος πού βρίσκεται αυτή την περίοδο Νορβηγία και έχει όμως το γνήσιο και από ότι μου είπε είναι το κάτι άλλο και σε γεύση και σε τζούρα, αυτά όμως όπως είπα ισχύουν για το γνήσιο οποτέ δεν ξέρω εάν ο κλώνος τον οποίο δεν είχα ποτέ αλλά από ότι λέει ο φίλος παραπάνω ίσως κατασκευαστικά έχει κάποιες αστοχίες.
Και με παραξενεύει που και στον κλώνο που έχω κοιτάξει από aliexpress είναι ο μόνος που πωλείται σε τόσο υψηλή τιμή.

Σταμάτη, εγώ δίνω μεγάλη βάση & περιμένω λίγο μέχρι να μαζευτούν μερικά σχόλια κάτω από το προϊόν & μετά τα αξιολογώ & ανάλογα προχωρώ ή όχι. Στον Sputnik (με καμιά 15ριά κριτικές) το μόνο αρνητικό που είχε γραφτεί ήταν τα o rings του, πρόβλημα διαχειρίσιμο από εμένα, ΑΛΛΑ με απώθησε η πλαστικούρα που έχει για τανκ που μου θύμιζε pod  :shock_sick_02: :nonono:
Γλύτωσα από μιά πατάτα λες;;;  ;D


Ακριβώς το ίδιο κάνω κι εγώ! Αν δε διαβάσω όλες τις κριτικές, ελληνικές και αγγλοφωνες, και ειδικά τις αρνητικές, χέρι στην τσέπη δεν βάζω. Και κατά κανόνα βγαίνω κερδισμένος.
Ωστόσο εδώ την πατάτα την έφαγα και δεν την χώνεψα  :))
Μακάρι να μπορούσα να δοκιμάσω τον αυθεντικό αλλά δυστυχώς δεν δύναμαι   :'(



Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Σχετικά με τον sputnik προχθές συγκεκριμένα είχα συζητήσει με γνωστό ο οποίος πού βρίσκεται αυτή την περίοδο Νορβηγία και έχει όμως το γνήσιο και από ότι μου είπε είναι το κάτι άλλο και σε γεύση και σε τζούρα...
Δεν έχει συμβεί ΠΟΤΕ στην ιστορία ο γνήσιος να είναι το κάτι άλλο και ο κλώνος του να είναι μάπα, ως προς τη γεύση και τη τζούρα. Λειτουργικά προβλήματα σε κλώνους, ναι, μπορεί να υπάρχουν λόγω κατασκευής, σε βαθμό που να μην παίζουν καθόλου π.χ. Εβίβα v1(ο πόλος δεν έκανε επαφή=άχρηστος), Integra(κακή κατασκευή=διαρροή), Skyline R SXK(κακή εφαρμογή airdisk=δισκάκια που έφευγαν από τη θέση τους μόνα τους=ροή αέρα κουκουρούκου) ή και το αντίθετο όπως με τον Hussar, κλώνος(άριστος), γνήσιος(πλημμύρες=μη λειτουργικός=ανακλήσεις από τον κατασκευαστή).Tα προβλήματα με orings στους κλώνους ή με μηχανόλαδα που αλλοίωναν τη γεύση, πάντα λύνονταν και όταν ο κλώνος είναι λειτουργικός η διαφορά σε γεύση και τζούρα δεν γίνεται αντιληπτή, ΑΝ υπάρχει.

Αποσυνδεδεμένος xloupas

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click

Αρα το συμπερασμα ειναι οτι ο κλωνος του sputnik και συγκεκριμενα της ulton εχει καποιες αστοχιες κατασκευαστικα,αλλα η γευση και η αποδοση της τζουρας παραμενουν σχετικα οι ιδιες  σε σχεση με τον αυθεντικο, οποτε μια αλλη επιλογη ειναι ο κλωνος της sxk?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 20, 2022, 22:26 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Εγω παντως (τα εχουμε ξαναπει) μια χαρα τον εχω βολευτει και ειναι μονιμα στο rotation πλεον μαζι με Millennium και  4.32(αψογος για μενα)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9084 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42523 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 358 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34615 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181718 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8857 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538444 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60519 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238847 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1603 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12