vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

253 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, camber

Twitter

Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
μια χαρά στο εικοσάρικο θα κάνει και πιστεύω πως θα το δούμε σύντομα
τώρα το σύντομα μπορεί να είναι μια μέρα μπορεί να είναι και 3 μήνες

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
 Μακάρι από το στόμα σου και στου Κινέζου το αυτί.............. :laugh1: :laugh1:

οι Κινέζοι , όταν μιλάμε για εταιρίες σαν την sxk κλπ έχουν μηχανήματα που αντιγράφουν με ακρίβεια χιλιοστά του χιλιοστού και επίσης ανάλογα μηχανήματα για να φτιάχνουν μετά τους ατμοποιητές. Το κόστος τους είναι περίπου ένα ευρώ το κομμάτι , άντε να φτάσει 3-4 σε extreme περιπτώσεις.
Το χω ακούσει και γω αυτό , ότι και καλά ο skyline έχει μικρές ανοχές και γιαυτό δεν μπορεί να αντιγραφεί φτηνά. Δεν το πιστεύω με τίποτα. 
Ο λόγος μάλλον είναι ότι δεν έχει ακουστεί τόσο στο εξωτερικό , όσο και στην Ελλάδα και δεν ασχολούνται. 
Τον armed τον έβγαλε η coppervape. Αν δεν τον είχε βγάλει αυτή , δεν θα είχε ούτε αυτός κλώνο. 
Οι ελληνικοί ατμοποιητές που στην Ελλάδα κάνουν θραύση , στο εξωτερικό καταλαμβάνουν πολύ μικρή μερίδα και ειδικά στην Αμερική που νοιάζει πολύ τους κινέζους. 

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Δεν συμφωνώ με το σκεπτικό σου Φραγκίσκο. Ο GG έχει το κοινό του εδώ και χρόνια στο εξωτερικό και ήταν φυσιολογικό να κλωνοποιηθεί. Ο Skyline εκτός από καινούριος ατμοποιητής (και ο κατασκευαστής του) είναι κατά γενική ομολογία στα ατμιστικά πηγαδάκια, δύσκολα αντιγράψιμος. Ο Cloud -νέος κι αυτός όταν πρωτοβγήκε- είχε ήδη αντιγραφεί στην αντίστοιχη ηλικία και χωρίς να τον έχει παρουσιάσει ποτέ ο Μπουσάρδος, όπως και άλλοι ελληνικοί, αντιγράφηκαν επίσης, π.χ. next(gen/tiny/asis) που βγήκαν και σε λιγότερα κομμάτια, άρα λιγότερες πωλήσεις, λιγότερος ντόρος.
Επίσης στο γκρουπ του skyline στο fb βλέπω μεγάλη ανταπόκριση από διάφορα σημεία του πλανήτη. Άρα... :dontknow:

Κου που κολάνε ? , στο ότι δεν μπορούν να τον αντιγράψουν γιατί έχει μικρές ανοχές? Δεν το πιστεύω με τίποτα , οι μετρήσεις γίνονται με scanner που μετράνε πολύ μικρότερες διαστάσεις από τις ανοχές του skyline. Ο ένας κύλινδρος έχει μια διάμετρο και ο άλλος έχει κατά τι μεγαλύτερη. Ακόμα και με το χέρι μπορούν να διορθώσουν τα δεδομένα του scanner. 
H κατασκευή δε , είναι αστείο να λέμε ότι δεν μπορεί να γίνει από τους Κινέζους , όταν και τα ευρωπαικά μηχανήματα στην Κίνα φτιάχνονται , ακόμα και τα ευρωπαϊκά CNC  :)) :))

Αποσυνδεδεμένος ελιοτ

  • **
  • 166
  • Φύλο: Άντρας
Ποσο σιγουροι ειστε οτι μεταξυ αρχικου κατασκευαστη και κατασκευαστη κλωνου δεν υπαρχει συμφωνια?
Πιστευω οτι απλα αν ηθελε ο καθε κατασκευαστης ατμοποιητη να μην υπαρξει κλωνος 1/1 θα αρκουσε απλα μια κατοχυρωση της πατεντας του, ποιος την εχει κανει και γιατι δεν την εχει κανει ο εκαστοτε κατασκευαστης?

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
εγώ πάλι πιστεύω ότι είναι όχι δύσκολο αλλα πολύ εύκολο να τον αντιγράψουν
αυτή τι στιγμή που μιλάμε τα μηχανήματα κόβουν deck και καμπάνες
όταν θα έχουν κάνα 10 χιλιάδες κομμάτια έτοιμα θα τον δούμε και στα κινεζικα site
προβλέπω 22 ευρώ στην FT και 23.5 στην 3fvape
για την gearbest δεν μου λέει τίποτα η διαίσθηση μου
μου το αφήνει για έκπληξη  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Κινέζοι; Πατέντα; Δε νομίζω ότι όταν βάζει το εμπορικό σήμα, μούφα S/N και την συσκευασία (κάποιες φορές) έχει κάνει συμφωνία με τον κατασκευαστή! Τώρα αν οι μονωτήρες τα είδη των πλαστικών και κάθε μη μεταλικό κομμάτι είναι ακριβά να χρησιμοποιηθουν με αντίστοιχης ποιότητας υλικά που παράλληλα είναι απαραίτητα για την σωστή λειτουργία, τότε συμφωνώ ότι δεν τους συμφέρει, όχι ότι κολάνε στις ανοχές ενός τόρνου!

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Καλά, ο αυθεντικός με τι εργαλεία/μηχανήματα ειναι φτιαγμένος με τόση λεπτομέρεια που δεν μπορεί να τον φτιάξει η μεγαλύτερη βιομηχανία της υδρογείου; Εχω την εντύπωση ότι γουστάρουμε να φτιάχνουμε μύθους.
Οσον αφορά την κατοχύρωση εχει γίνει μεγάλη συζήτηση και εχει αναλυθεί γιατί ειναι αδύνατον να εφαρμοστεί. Τι να πουν και οι δυνατότεροι κατασκευαστές που εχουν λεηλατηθεί κατα βούληση.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
@flavorslut
Φραγκίσκο, δεν έχω απάντηση στο που κολάνε κι ενώ από τη μια έχεις δίκιο ως προς τις θεωρητικές τεχνικές δυνατότητες της αντιγραφής, από την άλλη η εμπειρία έχει καταγράψει αρκετές κλωνοαποτυχίες και κλωνοαστοχίες. Κατά σύμπτωση(?) σε κατασκευές που δεν συγχωρούν την παραμικρή απόκλιση, όπως είναι ατμοποιητές τύπου genesis. Κανέναν δεν κατάφεραν να είναι ακριβώς 1:1. Αλλά και cloud, armed, eviva, έχουν από λίγα έως πολλά λειτουργικά θέματα, τα οποία θεωρητικά δε θα έπρεπε να υπήρχαν. Δες για παράδειγμα τον ρυθμιστή αέρα του nextasis στη φωτό. Πόσο δύσκολο ήταν να το φτιάξουν όπως το πρωτότυπο? Κι όμως, τα θαλάσσωσαν κι ο ατμο δεν έχει ρύθμιση αέρα :eyesplash:

@ελιοτ
με εικασίες καφενείου και συνομωσιολογικά σενάρια δεν κάνουμε κουβέντα. Ο armed είναι σίγουρα πατενταρισμένος αλλά για τους Κινέζους δεν ισχύουν οι ευρωπαϊκοί νόμοι.

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)


Πιστευω οτι απλα αν ηθελε ο καθε κατασκευαστης ατμοποιητη να μην υπαρξει κλωνος 1/1 θα αρκουσε απλα μια κατοχυρωση της πατεντας του, ποιος την εχει κανει και γιατι δεν την εχει κανει ο εκαστοτε κατασκευαστης?

Μακάρι να μπορούσε να κατοχυρωθεί, έτσι απλά, μία πατέντα. Αν ακούσεις το κόστος για μία τέτοια ενέργεια ( σε διεθνές επίπεδο ), μάλλον θα αναθεωρήσεις... Μη σου πω και για τη ζαλάδα που θα αισθανθείς.

Αποσυνδεδεμένος ελιοτ

  • **
  • 166
  • Φύλο: Άντρας
Σιγουρα για το δικο μου μεγεθος θα ειναι πονος αβασταχτος, αλλα αν σκεφτουμε σε εμπορευσιμους ατμο ποσοι κλωνοι εχουν πουληθει παγκοσμια ισως ακομα και το 25% να ειχαν περισσοτερες πωλησεις οι κατασκευαστες να αξιζε τον κοπο.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Καλά, ο αυθεντικός με τι εργαλεία/μηχανήματα ειναι φτιαγμένος με τόση λεπτομέρεια που δεν μπορεί να τον φτιάξει η μεγαλύτερη βιομηχανία της υδρογείου; Εχω την εντύπωση ότι γουστάρουμε να φτιάχνουμε μύθους.
Θα μου επιτρέψεις Μίμη, αλλά σε κάθε συζήτηση που συμμετέχω, η στάση μου είναι πάντα απομυθοποιητική. Δεν γνωρίζω γιατί δεν έχει κλωνοποιηθεί ο sky και σε θεωρητικό επίπεδο συμφωνώ με όσους λένε ότι θα μπορούσε εύκολα να γίνει αυτό. Σε πρακτικό επίπεδο δεν έχω τις γνώσεις για να επιχειρήσω ν' απαντήσω.
Δες το 7λεπτο απόσπασμα από το 3.45 στην παρουσίαση του Μπουσάρδου, μήπως καταλάβεις κάτι περισσότερο εσύ για την κατασκευή, τις πραγματικές συνθήκες παραγωγής και τις δυνατότες πιστής αντιγραφής.

Αποσυνδεδεμένος ελιοτ

  • **
  • 166
  • Φύλο: Άντρας
@flavorslut
Φραγκίσκο, δεν έχω απάντηση στο που κολάνε κι ενώ από τη μια έχεις δίκιο ως προς τις θεωρητικές τεχνικές δυνατότητες της αντιγραφής, από την άλλη η εμπειρία έχει καταγράψει αρκετές κλωνοαποτυχίες και κλωνοαστοχίες. Κατά σύμπτωση(?) σε κατασκευές που δεν συγχωρούν την παραμικρή απόκλιση, όπως είναι ατμοποιητές τύπου genesis. Κανέναν δεν κατάφεραν να είναι ακριβώς 1:1. Αλλά και cloud, armed, eviva, έχουν από λίγα έως πολλά λειτουργικά θέματα, τα οποία θεωρητικά δε θα έπρεπε να υπήρχαν. Δες για παράδειγμα τον ρυθμιστή αέρα του nextasis στη φωτό. Πόσο δύσκολο ήταν να το φτιάξουν όπως το πρωτότυπο? Κι όμως, τα θαλάσσωσαν κι ο ατμο δεν έχει ρύθμιση αέρα :eyesplash:

@ελιοτ
με εικασίες καφενείου και συνομωσιολογικά σενάρια δεν κάνουμε κουβέντα. Ο armed είναι σίγουρα πατενταρισμένος αλλά για τους Κινέζους δεν ισχύουν οι ευρωπαϊκοί νόμοι.
Η φωτο αυτη σε καμια περιπτωση δεν ειναι 1/1.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Δεν κατάλαβα τι εννοείς. :dontknow: Η φωτο δείχνει πως είναι ο γνήσιος πάνω και ο κλώνος κάτω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9129 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42544 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 362 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34633 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181758 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8859 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538501 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60535 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238884 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1612 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12