vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

523 επισκέπτες, 9 χρήστες
camber, taskol65, dkostas, Jorge, tony1976, bloodlessz, giorgos1999, Tazz, manoslykos

Twitter

Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Πώς να μην είναι λαχείο. Η διαφορά τιμής μεταξύ του γνήσιου (€160) & του κλώνου (€32 ) είναι στο 1/5. Με ορατή ποιοτική διαφορά κατασκευής & λειτουργικότητας ίσως (το γράφω επειδή διάβασα αρκετά παράπονα εδώ μέσα) τα o-rings.Προσωπικά, δεν αντιμετώπισα τέτοιο θέμα ούτε στον Kuma αλλά ούτε & στον Moka. Αυτό πληροφοριακά για μελλοντικούς αγοραστές οι οποίοι μπορεί να έχουν διαφορετική εμπειρία.  :)

Αποσυνδεδεμένος Kostik1982

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Έχοντας λιώσει τον kuma ως βασικό ατμο, ποτέ μα ποτέ δεν είχα θέμα με τα αρχικά orings αλλά και πάλι αυθεντικά να αγοράσω μικρό το κόστος. Και στον Moka δεν έχω παρατηρήσει πρόβλημα με orings , φαίνονται ποιοτικά. Τα χειρότερα είναι του fev και με διαφορά, εκεί θέλουν τα αυθεντικά κατευθείαν

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Η εμπειρία μου λέει πως είναι & θέμα κλωνοεταιρίας. Στους FeV μου είναι Ulton & Vazzling & τα o-rings τους δουλεύουν όπως θα το ήθελα. Ειδικά της Vazzling, που δεν έχω άλλον ατμο από αυτήν, είναι άψογα.

Αποσυνδεδεμένος Mensanos

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
  • ΜΕΤΡΟΝΑΡΙΣΤΟΝ
Τελικα ο δικος μου ειναι οκ. Με τα πρωτα οριγκακια απο Ελλαδα περασα διπλα απο μπανανιά και σκαρφαλωσαν πανω. Λεω δεν μπορει, παραγγελνω απο αλλου και με τα δευτερα γλυτωσε σούτο στον Κηφισό. Παντως αυτα που φοραει κ ερχονται ειναι για πεταμα. Δυο φορες μου τα εκανε μανταρα, κινητο και διπλωμα σούπα για τον χειμωνα. Επισης με το deck δεν τα εχω βρει ακομα, ειμαστε στα μαχαιρια. Ερωτηση, με fused clapton ni80 στα 0,70\22w κ με γλυκο καπνικο 60\40 γιατι μαυριζει ο τοπος λες και ειναι μπουρι απο τζακι στο 24ωρο; Καλα για τα υγρα ουτε λογος. Τι κανω λαθος?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 14, 2023, 04:21 από Mensanos »

Αποσυνδεδεμένος kostas...

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Αν μιλάς για τον kuma, (αποδίδει πολύ καλά με μονόκλωνο σύρμα), δοκίμασε με διαφορετικό σύρμα καλής ποιότητας όμως.
Με ni80 μονόκλωνο της kidney puncher είδα  διαφορά ως προς την καθαρότητα και την αντοχή του σύρματος.
Επίσης, έχει πολύ καλή τροφοδοσία οπότε απορροφητικό βαμβάκι.
Όσο για τα οριγκάκια να πω ότι ούτε εγώ αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα. Με τα δικά του τον έχω και δεν βλέπω λόγο για να τα αλλάξω.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Τα καλυτερότερα του Integra παντρεύονται με τα καλυτερότερα του Imperia & οι κινέζοι τον βγάλανε σαν κουίζ στο Facebook, από όπου & οι φωτογραφίες. (κλωνοInnova RΤΑ. πότε πρόλαβαν;)  :) ::)

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Δεν τον έβγαλαν ακόμη, οι φωτο είναι από τον γνήσιο τον οποίο αγόρασαν όταν βγήκε, γιατί σου κάνει εντύπωση?

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Γιώργη μ', δεν θα τους μάθουμε τώρα το πώς δουλεύουν οι κινεζοκλωνονοκατασκευαστές. Ούτε ειπώθηκε πως τον έχουν έτοιμο. Απλά, στα συνηθισμένα τους, κανά μήνα μετά την κυκλοφορία του γνήσιου, βάζουν μπρος την αντιγραφή.
Για τους VWMs, κρατάω δύο ειδικές επιφυλάξεις.
1) Αν όντως τους αγοράζουν & δεν είναι μία "έμμεση" εξυπηρέτηση-promo σε μία μικρή βιοτεχνία, που δεν θα της έκανε & κανένα κακό να μαθευτεί το όνομά της στο ευρύτατο κοινό & όχι μόνο στους die-hard-core χομπίστες του χώρου. Δεν ξέρω & κατά πόσο πλάκα ήταν εκείνη το σκωτσέζικο χιούμορ του Todd που έγραψε πάνω στο πακέτο με ελληνική γραμματοσειρά "Κατασκευασμένο στην Κίνα", σχολιάζοντας πως δεν καταλαβαίνει τί γράφει επειδή εν ξέρει ελληνικά. Στο βίντεό του του το επισήμανα στα σχόλια & πήγε να δώσει κάτι σκωτσέζικες εξηγήσεις. BTW, & & με την ευκαιρία, γνωρίζεις την χώρα κατασκευής τους;
2) Πάντα η μία, μόνη & μοναδική που τους κλωνάρει είναι η SXK & κατά κανόνα με χοντράδες & δυσλειτουργίες. Βέβαια, στην συγκεκριμένη εταιρεία δεν δίνω βάση για την πιστή & (σωστή) αντιγραφή γενικά στους κλώνους της, αλλά είναι όντως αντιγραφές του τελικού γνήσιου προϊόντος ή κάποιου under development με τις όποιες ατέλειες κουβαλάει αυτό;
Την γνώμη μου στα της "λειτουργίας & αυτορρυθμίσεως της ελευθέρας αγοράς" την ξέρεις. Διάβολε, δεν θυμάμαι αν βγήκαν 300 ή 600 κομμάτια στην αγορά & όλα έφυγαν μέσω Facebook κλειστά & ελεγχόμενα, μου είναι (σχεδόν) αδύνατο να πειστώ ότι στην αγορά συμμετείχε & ο Φουμαντσού από την Σεντζέν.  :hmmm:

Εμένα να πω την αλήθεια, μου κάνει εντύπωση στο ότι η sx k αντί να φτιάζει ποντάκια, ασχολείται να κάθεται ένα κλωνάρει ένα καρά exclusive Έλληνα κατασκευαστή.
Πάει να πει ότι υπάρχει ακόμα ικανή ζήτηση για να δικαιολογηθεί να ασχολούνται ακόμα οι Κινέζοι

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Στην Κίνα είναι αδύνατο να γνωρίζεις το ποιός είναι θυγατρική του άλλου, το ποιός έχει εξαγοράσει τον άλλο, το ποιός έχει τον έλεγχο του άλλου. Οπότε (όπως & γενικά με τις φαραωνικές απωανατολίτικες μεγαεταιρείες) δεν γνωρίζεις το τί ακριβώς φτιάνει κάποιος & για ποιούς. Είναι από καρφίτσες, real estate, χρηματοπιστωτικά, πρωτογενή τομέα, μέχρι βαριά βιομηχανικά & τεχνολογικά. Μιά βεβαιότητα ότι η (αυτή που γνωρίζουμε τέλος πάντων) ως SXK, κάπου θα έχει το χεράκι της ΚΑΙ στο χώρο των podακίων. Σιγά που θα ήταν βιώσιμη, για τα κινέζικα δεδομένα, αν περίμενε από 5, άντε 10 το πολύ κλώνους. τον χρόνο...

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Για τους VWMs, κρατάω δύο ειδικές επιφυλάξεις.
1) Αν όντως τους αγοράζουν & δεν είναι μία "έμμεση" εξυπηρέτηση-promo σε μία μικρή βιοτεχνία, που δεν θα της έκανε & κανένα κακό να μαθευτεί το όνομά της στο ευρύτατο κοινό & όχι μόνο στους die-hard-core χομπίστες του χώρου. Δεν ξέρω & κατά πόσο πλάκα ήταν εκείνη το σκωτσέζικο χιούμορ του Todd που έγραψε πάνω στο πακέτο με ελληνική γραμματοσειρά "Κατασκευασμένο στην Κίνα", σχολιάζοντας πως δεν καταλαβαίνει τί γράφει επειδή εν ξέρει ελληνικά. Στο βίντεό του του το επισήμανα στα σχόλια & πήγε να δώσει κάτι σκωτσέζικες εξηγήσεις. BTW, & & με την ευκαιρία, γνωρίζεις την χώρα κατασκευής τους;
Ναι, γνωρίζω προσωπικά εδώ και πολλά χρόνια τον κατασκευαστή, ο οποίος κάνει τα πάντα μόνος του, στο σχεδιαστήριο-εργαστήριο που διατηρεί κάτω από το σπίτι του, το οποίο έχω επισκεφτεί. Εκεί κάνει τα σχέδιά του, φτιάχνει τα πρωτότυπα, τα δοκιμάζει και στη συνέχεια προχωρά στην παραγωγή σε ελληνικό cnc.
Πρόκειται για μονοπρόσωπη εταιρεία, με πλήρη φορολογική ενημερότητα και εξονυχιστικούς ελέγχους από το paypal και τις φορολογικές αρχές. Ο λόγος που του κλείδωσε τον λογαριασμό το paypal με τις πρώτες αποστολές του innova ήταν ακριβώς αυτός, η ανταλλαγή εγγράφων προς απόδειξη του λόγου διακίνησης σημαντικών χρηματικών ποσών.Δεν είναι οι VWMs λοιπόν αλλά ο VWM και πίστεψέ με, είναι εντελώς αδιάφορος για την προβολή της δουλειάς του σε ευρύτερο κοινό.
Έβγαλε 550 ινόβες, ξέροντας ότι θα πουληθούν όλες μέσω της σελίδας του στο fb, σε αυτούς που τον ξέρουν και τον ακολουθούν χρόνια και κάποιος από αυτούς τους αγοραστές είναι και συνεργάτης κλωνοποιών. Άντε βρες ποιος είναι τώρα αυτός, όταν στέλνει κομμάτια σ' όλο τον κόσμο.Οι διαχειριστές στη σελίδα του στο fb, είναι ένας παλαίουρας Άγγλος ατμιστής και δύο επιστήθιοι φίλοι του, εκ των οποίων ο ένας είναι αδερφός της γυναίκας του. Αυτοί οι δύο είναι και οι μόνοι που δοκιμάζουν τα πρωτότυπα πριν πάνε στην παραγωγή.Αυτή είναι η κατάσταση, τα υπόλοιπα είναι σενάρια επιστημονικής φαντασίας και συνωμοσιολογίας.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
 :thumpup: :thumpup: :thumpup: Γνώριζα ότι γνώριζες από πρώτο χέρι & ήταν μία πρώτης τάξης ευκαιρία ώστε να τα μάθουμε & εμείς!!! :thumpup: :thumpup: :thumpup: :respect: :bye:
* Σπεύδω όμως να παρατηρήσω πως κάποια σενάρια επιστημονικής φαντασίας/συνωμοσιολογίας αποδείχτηκαν υλοποιημένα ή & δυνητικά υλοποιήσιμα & πλέον είμαι προσεκτικός (ίσως & μέχρι υπερβολικού βαθμού) στο να κρατάω τις πισινές μου για κάθε ενδεχόμενο. Αβυσσος το περιεχόμενο του τσουβαλιού.  8)

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Ειλικρινά δεν ξέρω Γιώργο σε ποιες υλοποιήσεις αναφέρεσαι, έχω πάψει να ασχολούμαι με τα "παραπολιτικά" εδώ και καιρό. :laugh1: :laugh1: Πάντως αυτό το "κατασκευασμένο στην Κίνα", στο κομμάτι του Todd, είναι προφανώς αστειάκι για να κοροϊδέψουν αυτόν τον βλάκα τον Haze, που χαλάστηκε επειδή ο imperia δεν είχε σημάδι για να βγάζει το τανκ από τη βάση κι έλεγε κοτσάνες :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
ΟΦΦΤΟΠΙΤΣΣΣΣ!!!
Κωλύομαι να σου απαντήσω μάνα μ´ (& σε καμία περίπτωση δεν υπεκφεύγω) αλλά, να, θα μπει εκείνος ο αδιάκριτος ο Ηλίας  :love_hearts: στην παντελώς οφφτόπιτς κουβέντα μας, θα μας σπάσει την σκούπα του στα κεφάλια μας & θα μας βάλει να την πληρώσουμε & από πάνω.  :pare:
Αμανες όμως ροβολήσεις κατά Χαλκίδα τα λέμε με ουζάκια & θαλασσινά &....αγάπη που ναι & πολιτικό κεκτημένο πχιά.  ;D

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!

....μωρέ έτοιμους ήμαν........

Αλλά μπήκαταν αυτουμάτους στουν ίσιου δρόμου!!!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180541 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8304 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33943 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536097 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59762 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237368 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 577 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15535 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136109 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085282 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35389 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10221 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12