vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

502 επισκέπτες, 2 χρήστες
pngtszs1976, camber

Twitter

Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2300
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Χρήστο. για τον Kuma ταιριάζουν όλα τα "τζαμάκια" του Bishop (αν δεν το ξέρεις ήδη).

Αποσυνδεδεμένος xristos99

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Πρέπει να το έχεις ξανά αναφέρει αλλά δεν το θυμόμουν.
Ευχαριστώ για την υπενθύμιση.
Να σε ρωτήσω οι καμπάνες έχουν κάποια ουσιαστική διαφορά;
Σχεδόν ίδιες μου φαίνονται.

Στάλθηκε από το KB2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Xameno_Skli

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
  • live and let live.....
Καλησπέρα, έχουν διαφορά μεταξύ τους. Εγώ τουλάχιστον κατάλαβα διαφορά και στην γεύση και στο χτύπημα.
Για τον Kuma μιλάμε ε;...  :angel:

Αποσυνδεδεμένος xristos99

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Χωρίς να έχω πλήρη γνώμη μιας και τους έχω με το πρώτο στήσιμο ο kuma έχει καλύτερη γεύση αλλά ο skyline καλύτερο χτύπημα.

Στάλθηκε από το KB2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2300
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
...οι καμπάνες έχουν κάποια ουσιαστική διαφορά;
Σχεδόν ίδιες μου φαίνονται.
Να θυμάσαι πως εγώ κάνω μόνο σκέτη βάση, οπότε αυτό που ψάχνομαι είναι (σφιχτή) τζούρα & χτύπημα. Οπότε δεν μπορώ ούτε να επιβεβαιώσω ούτε να διαψεύσω ό,τι λέγεται. Συν το ότι η αντίληψη του καθένα μας είναι διαφορετική. Εδώ, ο ιταλός modder δίνει τα τεχνικά χαρακτηριστικά των καμπανών του Kuma (μετά το 7:40) ενώ για την διαφορά τους στην απόδοση των γεύσεων μετά το 25:15. Μιλάει ιταλικά, αλλά έχει & αγγλική μετάφραση (πραγματική, όχι αυτόματη).  :)
 


Σαν οδηγό όμως έχω αυτό το βίντεο. Αφορά τους Vaping Gentlemen Club που παρουσίασαν τις εναλλάξιμες καμπάνες στους Project 900 & Millennium & αυτό, σε γενικές γραμμές, έχουν οι υπόλοιποι. Το σημείο που σε ενδιαφέρει ως προς το τί διαφορετικό προσφέρει η κάθε μία, μετά το 4:40. Αυτό είναι από ιταλό που όμως μιλάει αγγλικά.

Αποσυνδεδεμένος konsgous3

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
https://www.2fdeal.com/menelaus-style-22mm-rta-rebuildable-tank-atomizer-4ml-silver_p20769.html

Μήπως κατά τύχη έχει δοκιμάσει κάποιος το συγκεκριμένο κλώνο του Μενέλαου;
Ή τουλάχιστον έχει να προτείνει κάποιον από άλλο κατάστημα;
Ο συγκεκριμένος είναι ανώνυμος οπότε δεν ελπίζω σε πολλά

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2300
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Αν & γενικά ακόμα & επώνυμοι κλώνοι του Gus υπήρξαν λειτουργικές αποτυχίες, μου έκανε το εμφανισιακό κλικ ο συγκεκριμένος & τον παράγγειλα στις 5-1. Οπότε υπολόγισε τις μέρες που θα γράψω εντυπώσεις. Αν & μάλλον κρατάω το μικρό καλάθι της προσμονής.  :)

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
 Γιώργο 12 ημερούλες θα πάρει και σε αναμμένουμε για να προχωρήσουμε. ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2300
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Κοίτα να δεις. Αν μου αρέσει θα σας πω τα καλύτερα. Αν όμως δεν μου αρέσει τότε θα σας πω τα ακόμα παρακαλυκαλυτερότατα, που θα τα κοινοποιήσω στο Τμήμα Αγγελιών & Πωλήσεων του forum.  :sfyrigma:    :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Kostik1982

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα, έχει τύχει κάποιος να δοκιμάσει ulton kuma και ulton millenium να μας πει τυχόν διαφορές, δυνατά/αδύναμα σημεία κλπ?

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2300
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Ο Kuma είναι στην κατηγορία "I like FeV αλλά σιχαίνομαι την τευτονική αισθητική & τρελαίνομαι για ιταλική φινέτσα". Απλός, λίγα κομμάτια, πάμπολλες επιλογές αέρα, αθόρυβος. 3 καμπάνες, άριστη ατμιστική απόδοση & εμπειρία.
Ο Millennium είναι σε άλλη κατηγορία. Σαφώς πιό σοφιστικέ κατασκευή, γεμίζει (πανεύκολα) & από πάνω & από κάτω (δίνοντας & 1-1,5 ml παραπάνω χωρητικότητα), με έλεγχο υγρών & ένα κλικ ευκολότερο (αλλά & μικρότερο deck) επειδή έχει "αυτάκια που συγκρατούν το σύρμα. Επίσης αθόρυβος, τρεις καμπάνες ΑΛΛΑ & με αρκετά λιγότερες επιλογές αέρα στα πινάκια.Από την άλλη, το εύρος των επιλογών που λείπει από τα αεροπινάκια του το βρίσκεις αν χρησιμοποιήσεις το airflow ring που προσφέρει πολλές επιπλέον παραμετροποιήσεις του αέρα. 

Προσωπικά, στην τιμή που πουλιούνται, δεν το σκέφτηκα καθόλου να τους αγοράσω & τους δύο & να απολαμβάνω αυτό το κάτι λίγο διαφορετικό προσφέρει ο καθένας τους (έναντι του άλλου) ανάλογα με την διάθεσή μου.  :)

Αποσυνδεδεμένος Kostik1982

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
@treloneritis σε ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω πάρει από day one τον ulton kuma και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με γεύση  και ευκολία απλά όπως πολλοί έτσι κι εγώ με το μικρόβιο των δοκιμών λοξοκοιτάω τον millenium. Εν τω μεταξύ το 2fdeal δεν τον έχει πλέον, μόνο για Γερμανία. By the way, αναμένω τον tripod 2 από Κίνα. Ναι το έπαιξα τολμηρός  ;D  , λογικά μέχρι 23/1 θα τον έχω στα χέρια μου και ελπίζω να μην έχει θεματάκια ως νέος κλώνος που είναι
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 13, 2023, 14:04 από Kostik1982 »

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2300
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Μία πρώτη ματιά για σημερινό πακέτο που παρέλαβα σήμερα το μεσημέρι:
1) SXK Caspardina, (extras entension tank 4 ml + 2 ultem ανταλλακτικά "τζαμάκια".
2) Ulton Tripod 2.

Γρήγορη αλλά σχολαστική περιποίηση με οδοντόκρεμα, μαλακή οδοντόβουρτσα & χλιαρό νερό, καλό ξέπλυμα (επίσης με χλιαρό νερό, φύσημα με αέρα & μετά πανεύκολο στήσιμο-τυφλοσούρτης & για τους δύο. Το αποτέλεσμα & από τους δύο εξαιρετικό (στα αναμενόμενα πλαίσια) με 15 βατάκια. 0,8 αέρα & σκέτη βάση με 1ml nic.

Τί μου άρεσε περισσότερο (μετά από 3ωρο εναλλάξ χρήση τους:

Η απλότητα (για σχέδιο ΙΜΕΟ) & η σχέση μεγέθους/χωρητικότητας (6 ml με το εξτέσιο) του Casparntina. Συν το ότι έχει όλα τα αεροπινάκια (mtl & rdl) μέσα.

Το ότι ο Tripod 2 , παρά το γεγονός ότι σχεδιαστικά/λειτουργικά είναι ακόμη πιό πολύπλοκος από τον προκάτοχό του με ακόμα πιό πολλά πράγματα  να γυρίζουν αριστερά & δεξιά, είναι πολύ πιό καλά & ορθολογικά σχεδιασμένος & πολύ πιό εύκολος & "βούτυρένιος" στην χρήση. Α & έχει επίσης όλα τα αεροπινάκια μέσα ΣΥΝ ανταλλακτικό τζαμάκι περασμένο έτοιμο στην (επίσης) ανταλλακτική rdl καμπάνα που εμπεριέχεται.
Είδα επίσης ότι βγήκαν & spears τζαμάκια, αλλά δεν πρόκειται (ούτε & αξίζει τιμολογιακά) να τα παραγγείλω. Ας αφήσω & κάτι στους Atmizoo, έστω & με την μορφή του extension tank (μιάς & είμαστε οικονομικά ασθενέστατοι για κάτι παραπάνω που να φέρει όλα τα pedigrees του). 

Αποσυνδεδεμένος kostas...

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Καλοάτμιστοι και οι δύο! Από την μία για κάποιο λόγο με τραβάει ο Tripod 2, από την άλλη όμως πάλι, σαν να με φρενάρει κάπως, αυτή του η πολυπλοκότητα που είπες κι εσύ.

Αποσυνδεδεμένος noe

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Μία πρώτη ματιά για σημερινό πακέτο που παρέλαβα σήμερα το μεσημέρι:
1) SXK Caspardina, (extras entension tank 4 ml + 2 ultem ανταλλακτικά "τζαμάκια".
2) Ulton Tripod 2.


- Χα, χα, εύγε για τα απολαυστικά πιπεράτα κείμενα..
- Με τον καμπαρντίνα σπάω πλάκα με το μέγεθος στα δυο μέλια, ούτε καν χρησιμοποίησα το 4άρι. Γιώργο να ρωτήσω, παρατήρησες το μονωτικό στον πόλο του να είναι λίγο παραπάνω παχουλό με αποτέλεσμα να αφήνει λίγο κενό στο μοντάκι (όχι σε όλα τα μοντάκια).


- Τον τρίποδα δεν είπες θα περιμένεις πρώτα να δεις ρεβιους..?  :yes:


Μεγιες.. :bye:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171801 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275965 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15279 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13983 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9333 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42916 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 409 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35238 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558255 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182323 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 188 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9373 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364