vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

496 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

Plume veil RDA (clone)

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Plume veil RDA (clone)
« Απάντηση #45 στις: Ιανουαρίου 03, 2015, 12:35 »
Έχοντας κλείσει αρκετό καιρό με αποκλειστική χρήση, μία δική μου οπτική.. Όχι φυσικά παρουσίαση, αλλά θετικά κι αρνητικά που αποκόμισα. Αρχικά η δική μου έκδοση είναι αυτή 

Αρκετά ικανοποιητικός ατμοποιητής, και ναι, έχει τεράστιες εισαγωγές αέρα. Το δούλευα κατά βάση με φουλ ανοιχτές σε διπλή αντίσταση. Το drip tip που έχει στη συλλογή, μιας και μου αρέσει αυτήν την περίοδο η αίσθηση του πλαστικού.

Τις πάνω τρύπες του μονωτικού τις ανοίγω σπάνια βέβαια, αλλά έτσι για να το σπάσεις λίγο ακόμα μπορεί να τις ανοίξω, είναι μικρή η διαφορά, αλλά σίγουρα παρατηρήσιμη. Ένα αρνητικό του είναι πως μόλις τις ανοίγεις, δε μένει σταθερό, αλλά παίζει πέρα δώθε. Καθώς βέβαια από το πρώτο κλικ είναι τέρμα ανοιχτές και οι πάνω, θα μου πεις άνοιξέ το τελείως να το σφηνώσεις. Το δεύτερο αρνητικό λοιπόν, πως αν το κάνεις, η πλαστική καμπανίτσα που έχει μέσα πάνω στο καπάκι, ακουμπάει το βαμβάκι μου, οπότε κλείνει τη δίοδο του αέρα, ενώ ρουφάς από το βρεγμένο σου βαμβάκι σαν καλαμάκι.

Οι κάτω πλαινές τρύπες... τι ηλίθιο πράγμα είναι αυτό..! Ποιος το σκέφτηκε;; Γιατί; Λέμε πως απλά εκεί που όλα πάνε καλά, θα πρέπει να ανεχτείς ο ατμοποιητής σου να είναι γλίτσης γιατί απλά τρέχουν. Και δεν κλείνουν τόσο εύκολα, καθώς έχω ήδη στήσει τα πηνία μου, και δεν πρόκειται να τα χαλάσω. Δεμ τρέχει πολύ, υγρασία, αλλιώς ίσως ασχολιόμουνα να αλλάξω πιο κεντρικά τη θέση των πηνίων μου αλλά..... γιατί;; Είναι σχεδόν αδύνατο να σου δώσουν αέρα εκεί που βρίσκονται, κι αν δίναν θα βάραγε εντελώς άσχετα από την αντίστασή σου.

Στην αρχή με παίδεψε λίγο το στήσιμό του, μου φαινόταν πως ότι κι αν κάνω, η πρώτη περισσευούμενη σταγόνα θα κοίταγε τις τρύπες εισαγωγής αέρα. Όχι πως έφτιαξε τελείως, αλλά τα πηγαίνει αρκετά καλύτερα πλέον, χωρίς να αλλάξω κάτι από τα στησίματά μου που έχουν αρκετό packing with cooton μέσα τους.

Το χρυσαφί υλικό αν και με είχε λίγο στην προσοχή του, δε φαίνεται να έχει καταλάβει τίποτα, το ίδιο και το μονωτικό του στους πόλους, όπου ακόμα και σε dry burns των υψηλών watt δεν έχει νιώσει. Το πλαστικό μονωτικό θερμοκρασίας στο καπάκι για τη υποδοχή του drip tip από την άλλη παίζει ήδη τόσο, που παρήγγειλα ήδη αυτό ώστε να μην μου μείνει στο χέρι και ατμίζω χωρίς drip tip σε λίγο καιρό. Την κάτω βίδα στον 510 δεν την πείραξα καν, καθώς έχω καεί στον χυλό του κλώνου trident που μου έμεινε στο χέρι, και προτιμώ να φυσάω το γιαούρτι του plume.

Αντοχές σε watt; Δε ζορίστηκε ποτέ, τον ξεκίνησα στα 30 για τη σύγκριση του πολυχρησιμοποιημένου μου omega, ανέβηκα στα 35, 40, 43 τον έχω τώρα, και μπορεί ακόμα να δροσίζει τον ατμό. Τον ανέβασα πιο πάνω για να δω τι κάνει αλλά δε μου άρεσε το υγρό μου πλέον. Η διπλή αντίσταση που παίζει κάποιες βδομάδες είναι 0,8 με σύρμα 0,35 mm στο πάχος του συμπεριλαμβανόμενου κατσαβιδού.

Γενική εμπειρία, πολύ ικανοποιημένος για το στυλ του ατμίσματός μου από απόδοση. Μιας και τον πήρα κατίμαυρο με μαυρο drip tip πάνω στο μάυρο sigelei θεωρώ πως είναι αρκετά όμορφο σετάκι. Αν έτρεχε και λιγότερο θα τον εκθείαζα αρκετά περισσότερο. Αν βγει κάτι σημαντικό (καλό ή κακό) με το άλλο καπάκι θα επιστρέψω.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Plume veil RDA (clone)
« Απάντηση #46 στις: Ιανουαρίου 03, 2015, 13:10 »
Spot on review!
Παρατηρησεις στην ουσια και οχι ανουσια παραθεση των αυτονοητων.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος dimag093

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
  • Run Silent , Run Deep
Απ: Plume veil RDA (clone)
« Απάντηση #47 στις: Ιανουαρίου 03, 2015, 13:31 »
Τις κάτω τρύπες τις απομόνωσα γιατί μου είχε "κάψει την πέτσα" απ τις διαρροές.
Μια χαρά γεύση έχει και χωρίς αυτές(λιγότερη πάντως).
Το μονωτικό του drip tip παίζει και σε μένα.Κι όταν είναι κλειστό δεν απομονώνει την ροή του αέρα,τουναντίον την επιτρέπει αρκετά
Δεν έχω ιδέα πως συμπεριφέρεται ο αυθεντικός για να συγκρίνω.

Έτσι παράτησα στην άκρη το πάνω καπάκι και του έριξα ένα chuff enuff drip tip (κλώνο) για να ξεμπερδεύω... :))

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Plume veil RDA (clone)
« Απάντηση #48 στις: Ιανουαρίου 03, 2015, 15:38 »
Εμένα ρε παδιά δεν μου έχει τρέξει ως τώρα υγρό από τις κάτω τρύπες.. Μήπως βάζετε πολύ βαμβάκι ή υγρό?

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Plume veil RDA (clone)
« Απάντηση #49 στις: Ιανουαρίου 03, 2015, 15:58 »
Βάζω πιθανόν πολύ υγρό, και σίγουρα πολύ βαμβάκι (εκεί πήγαινε το packing που έγραψα). Αλλά γλύφει υγρό, και τις βλέπω ως περιττή προσθήκη, μιας και ανοιχτές ή κλειστές οι κάτω τρύπες, έχω την εντύπωση πως βγάζει υγρασία στα μπόσικα ενδοιάμεσου καπακιού και deck και το βγάζει από κάτω από τον ατμοπιητή.

...............
Έτσι παράτησα στην άκρη το πάνω καπάκι και του έριξα ένα chuff enuff drip tip (κλώνο) για να ξεμπερδεύω... :))
link; για να καταλάβουμε και πως είναι..

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Plume veil RDA (clone)
« Απάντηση #50 στις: Ιανουαρίου 03, 2015, 16:09 »
Για να μην έχω διαρροές ακολούθησα αυτό που είχε γράψει ο mantos  :thumpup:  σε ένα από τα πρώτα ποστς και δεν γέμισα το deck με βαμβάκι.
Ίσως κάποια στιγμή δοκιμάσω να το γεμίσω να δω τι γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Plume veil RDA (clone)
« Απάντηση #51 στις: Ιανουαρίου 03, 2015, 16:16 »
Mα ρε παιδια, ειναι απλη λογικη..
Επειδη υπαρχουν τρυπες στη βαση του deck, για να αεριζεται κ απο κατω η αντισταση,
αν γεμισεις ολο το deck με βαμβακι, καποια στιγμη το υγρο θα καταφερει να φτασει στις τρυπες κ θα εχεις διαρροες.
Οσο καλα κ να απορροφα το υγρο το βαμβακι, καποια στιγμη θα γινει η ζημια.


Επισης, για να λειτουργησουν σωστα οι τρυπες στο deck & να περασει ο αερας, θα πρεπει να υπαρχει χωρος για να βρει την αντισταση. Οποτε δε θελει βαμβακι σε κεινο το σημειο, γτ παρεμποδιζεται κ η ροη αερα.


Δε θελει πολυ βαμβακι σε τετοιου ειδους rda. Και οχι, δεν κραταει πολυ υγρο.
Αν θελετε να σταζετε 1 φορα/10 τζουρες, σορρυ, αλλα λαθος rda επιλεξατε.


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Plume veil RDA (clone)
« Απάντηση #52 στις: Ιανουαρίου 03, 2015, 16:39 »
Μωρέ με τις πνευμονοτζούρες που τραβάω, μακάρι να έσταζα 1 φορά στις 10 τζούρες :)
Σε χωρητικότητα οι dripper pro, magma και atty είναι σαφώς καλύτεροι.



Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Plume veil RDA (clone)
« Απάντηση #53 στις: Ιανουαρίου 03, 2015, 17:13 »
Ωχ!!! σε εμενα που θελω να παρω τον πρωτο dripper μου φαινονται βουνο ολα αυτα που διαβάζω!!!
Μαλλον πρεπει να παω σε κατι πιο απλο ε;

Αποσυνδεδεμένος dimag093

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
  • Run Silent , Run Deep
Απ: Plume veil RDA (clone)
« Απάντηση #54 στις: Ιανουαρίου 03, 2015, 19:21 »
exispathi : https://www.fasttech.com/products/1844904
Ροή αέρα...καταλαβαίνεις
Παραγωγή ατμού...καταλαβαίνεις
Κατανάλωση...καταλαβαίνεις (στάξιμο κάθε 2η τζούρα στα 10V/5A)
Οι ελαστικοί δακτύλιοι που το συνόδευαν ήταν σκουπίδια(δεν ασφάλιζε).Αντικαταστάθηκαν με σιλικόνης των 17 Χ 1,5mm


Επίσης,σε συνέχεια σχετικής ανάρτησής μου,αντικατέστησα κι αυτόν στο επάνω καπάκι(για όσο διάστημα το χρησιμοποιούσα)με σιλικόνης 18,5 Χ 0,8mm
Θεώρησα αυτή τη διάσταση λογικότερη από αυτή των 10 Χ 1mm που είχε φορέσει η Hcigar αρχικά,επειδή καταστράφηκαν τελικά όλοι,μέχρι κι οι τρεις αμοιβοί στο σακουλάκι.Προφανώς λόγω της θερμοκρασίας της καμπάνας αλλά περισσότερο λόγω της επέκτασής τους στα 18,5mm της φωλιάς  ::)

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Plume veil RDA (clone)
« Απάντηση #55 στις: Ιανουαρίου 03, 2015, 21:09 »
To SKU 1844904 κανει για  plume veil ? Ειναι 20mm.
Του plume veil ειναι 22mm (https://www.fasttech.com/products/1959409).

Αποσυνδεδεμένος dimag093

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
  • Run Silent , Run Deep
Απ: Plume veil RDA (clone)
« Απάντηση #56 στις: Ιανουαρίου 03, 2015, 22:01 »
Η εξωτερική διάμετρος είναι 22mm.Η εσωτερική είναι 20mm
Το drip tip στο link που έδωσες έχει κι αυτό 20mm στο σημείο που είναι το κόψιμο για την ρύθμιση του αέρα.Αλλιώς πως θα χωρούσε στο κυρίως σώμα ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 03, 2015, 22:09 από dimag093 »

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Plume veil RDA (clone)
« Απάντηση #57 στις: Ιανουαρίου 03, 2015, 22:04 »
Ωχ!!! σε εμενα που θελω να παρω τον πρωτο dripper μου φαινονται βουνο ολα αυτα που διαβάζω!!!
Μαλλον πρεπει να παω σε κατι πιο απλο ε;


Oχι βρε συ, δεν ειναι δυσκολος σαν ατμοποιητης,
Απλα θελει λιγο προσοχη σε 2 πραματακια για να γλυτωσεις οσες διαρροες μπορεις.
Κατα τ'αλλα ειναι απο τους καλυτερους κλωνους rda για γευση & ντουμανια παραλληλα!! :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος xagios

  • **
  • 167
  • Φύλο: Άντρας
  • Μου αρέσει η μοναδικότητα και όχι η μαζικότητα
Απ: Plume veil RDA (clone)
« Απάντηση #58 στις: Ιανουαρίου 03, 2015, 22:09 »
εγώ έκανα παραγγελία αλλά την ακύρωσα ..μπερδεύτηκα θα μπορώ εγώ να το στήσω ?

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Plume veil RDA (clone)
« Απάντηση #59 στις: Ιανουαρίου 03, 2015, 22:12 »
Δε διαφερει σε τπτ απο αλλους 3-post/ 4-post rda..
Ή μαλλον διαφερει στο οτι εχει τρυπες για ροη αερα απο κατω, στο deck δλδ.


Εξ'ου κ η ολη φασαρια. Πως μπορεις να ελαχιστοποιησεις τις διαρροες απο εκει..


Λιγο πολυ με ολους τους rda θα εχεις καποιες μικροδιαρροες. Στον καθενα πρεπει να προσεξεις κατι στο στησιμο του,
ωστε να τις ελαχιστοποιησεις!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171810 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276010 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15281 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13985 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9335 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42930 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35265 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558316 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182345 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9383 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364