vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

289 επισκέπτες, 2 χρήστες
ZoeM, Jorge

Twitter

Orchid V3 clone

Αποσυνδεδεμένος D KAPNAS

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Orchid V3 clone
« Απάντηση #45 στις: Δεκεμβρίου 07, 2014, 16:48 »
Έτσι, έβαλα πλέγμα τυλιγμένο σε τρυπανακι 1,2mm και το πέρασα μεσα, η γεύση βελτιώθηκε πολύ, την εσωτερική τρύπα την έκλεισα με την σιλικονενια τάπα από RSST
και τις 2 τρύπες τις δεύτερης αντίστασης τις έκλεισα με βαμβάκι δεν υπήρχε άλλος τρόπος, και οι οδοντογλυφίδα πάντως κάνει δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Orchid V3 clone
« Απάντηση #46 στις: Δεκεμβρίου 16, 2014, 10:10 »
ρε παιδια τι λαθος κανω?
οποτε τον γεμιζω κανονικα απο κατω απο την τρυπα μου τρεχει το υγρο απο το επιστομιο
επεσα σε προβληματικο?




το προβλημα λυθηκε εβαλα 2 τσιμουχες πανω και οκ
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 16, 2014, 10:33 από kotsos75 »

Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Απ: Orchid V3 clone
« Απάντηση #47 στις: Δεκεμβρίου 16, 2014, 10:38 »
Το οριγκακι στο πάνω καπάκι είναι κανονικά στην θέση του;Αν ναι, δες  μήπως είναι προβληματικό ή αυτό ή δεν ακουμπάει η καμινάδα στο ορινκ. Και φυσικά κοίτα να έχεις σφίξει καλά ολά τα κομάτια του ατμό,γιατί αν υπάρχει έστω και λίγο κενό κάπου, δεν ακουμπάει η καμινάδα καλά στο ορινκ.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Orchid V3 clone
« Απάντηση #48 στις: Δεκεμβρίου 16, 2014, 10:46 »
το διέλυσα και το ξανα έστησα 3 φορες ολα καλα σφιγμενα αλλα τιποτα τωρα που δοκιμασα 2 ο-ρινγκ πανω στην καμιναδα ολα καλα
θα το δουλεψω ετσι και βλεπουμε
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Stelios miro

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο το καλύτερο είναι αρκετά καλό..!
Απ: Orchid V3 clone
« Απάντηση #49 στις: Δεκεμβρίου 16, 2014, 16:17 »
Μολις παρελαβα τον orchid V4 clone...Πρωτες εντυπωσεις:Πολυ αερατη τζουρααα για μενα..Τον εστησα με 28αρι στα 0.9 ωμ..Πολυ ντουμανιιι!!!Χτυπημα Θανατου!!!Αλλα απο γευση δεν εντυπωσιαστηκα..Τον εχω στα 18watt..


Εχετε να προτεινετε αλλο στησιμο για ηλεκτρονικο μοντακι;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 16, 2014, 16:51 από Stelios miro »

Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Απ: Orchid V3 clone
« Απάντηση #50 στις: Δεκεμβρίου 16, 2014, 18:08 »
Ακριβώς μια απο τα ίδια φίλε. Και μαλον η γεύση χάνεται λόγο του άφθονου αέρα που εισέρχεται μέσα στον ατμο. Θα δοκίμασω μόλις τελειώσει το υγρό απο το τανκ,να βάλω λίγο mesh μέσα στις τρύπες, μπας και κόψω λίγο τον αέρα.

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Orchid V3 clone
« Απάντηση #51 στις: Δεκεμβρίου 21, 2014, 04:00 »
Εδώ και λίγες μέρες έχω τον κλώνο Orchid V4 , το έχω στήσει με διπλή αντίσταση micro στα 0.6ohm , παίζω στα 25-30 watt και πραγματικά έχω πάθει πλάκα!!!  :cigar:
Απο τους ευκολότερους στο στήσιμο ατμοποιητές , πιο ευκολος ακόμα και απο τον kayfun.
Τωρα:
Ο Orchid παιδια είναι στην ουσία ένας RDA (dripping) ατμοποιητής με τάνκ. Εχει μεγάλους αεραγωγούς με το σκεπτικό ότι θα στήνεται με υποομικές αντιστάσεις για πολλά ντουμάνια και ως εκ τούτου είναι απαραίτητο να έχει έντονη ροη αέρα. :dontknow:
Αν στηθεί σαν κλασικός επισκευάσιμος με τανκ τύπου kayfun πράγματι η μεγάλη κυκλοφορία αέρα είναι πρόβλημα, αν όμως στηθεί για...σύννεφα και ο χρήστης κάνει πνευμονοτζούρες τότε και μόνο τότε μπορει να εκτιμήσει τις δυνατότητές του!
Απο γευση θα έλεγα οτι κινείται στα ίδια επίπεδα με kayfun ενω το μοναδικό "ελάττωμα" που μπορώ να του προσάψω (που δεν ειναι δα και τιποτα τρομερό αλλα λέμε) είναι η μονοκόματη καμινάδα που δεν "σπάει" σε δυο κομμάτια όπως του kayfun. (άλλο ελάττωμα είναι το λίγο μανουριάρικο γέμισμα, θελει μπουκαλάκι με μεταλική μύτη ή συριγγα).


Ο Orchid παιδια ΔΕΝ είναι kayfun ούτε kayfunοειδές.  :nope:
Οπως το βλέπω εγώ είναι ένας επισκευάσιμος...Atlantis.  :yes:
Ή αλλιώς -όπως είπα και πριν- ένας RDA με τάνκ.  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 21, 2014, 04:05 από Pastafarai »

Αποσυνδεδεμένος Paschal

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Orchid V3 clone
« Απάντηση #52 στις: Δεκεμβρίου 21, 2014, 08:58 »
Εγώ τον έχω στημένο με 0,34 σύρμα 6 σπείρες σε 2άρι τρυπανάκι και συνολική αντίσταση 0,4 ωμ στα 30 βατ.Καθαρή γεύση και μπόλικο ντουμάνι και με τισ μακρύτερες καμινάδες λύθηκε και το πρόβλημα της μικρής χωριτηκότητας.

Απ: Orchid V3 clone
« Απάντηση #53 στις: Ιανουαρίου 07, 2015, 00:02 »
Κανένας δεν συγκινήθηκε τελικά από τη μουσική του βίντεο;;
Lux θυμάσαι ποια μουσική χρησιμοποίησες; Μήπως είναι Στέλιος Πετράκης;

Αποσυνδεδεμένος yakub

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Orchid V3 clone
« Απάντηση #54 στις: Ιανουαρίου 07, 2015, 00:52 »
Εκανα τη "βλακεία" να πάρω τον orchid v4 σαν πρώτο επισκευάσιμο όταν αποφάσισα να ασχοληθώ με το σπορ.
 Παραγγελία απο Fasttech κλπ κλπ... με μόνο αδηγό τα πολύ καλά ρεβιους που είχε ο κλώνος στη FT. Τον στήνω λοιπόν ο δικός σου με σύρμα τιτανίου στα 1ωμ dual coil (το στικάκι δεν διαβάζει παρακάτω) ρίχνω μέσα και ένα 9αρι υγρό που είχα εύκαιρο και πάω να ατμίσω. ΤΟ χτύπημα... Δεν είναι για μένα λέω αυτά τα πράγματα και τον παρατάω όπως ήταν να πιω λίγο νερό να συνέλθω και να σκεφτω τι να κάνω με δαυτον. Α να πω κιολλας πως ούτε διαρροή ούτε τίποτα, έτσι; Μου έκατσε με την πρώτη.
Τελοσπάντων μπαίνω internet διαβάζω περι ποιου ο λόγος, φτιάχνομαι, παίρνω evic supreme για να πέσω κάτω του Ωμ (η περιέργια σκότωσε τη γάτα), ξαναμαναστήνω τον orchid  dual coil @0.75 του βάζω και 3αρη υγρό (έτοιμο virginia ecig) και έπαθα πλάκα. Μαζί με τον orchid είχα παραγγείλει και κάτι drippers - δεν ξανασχολήθηκα μαζί τους.
Πλέον τον έχω στημένο πάντα εκεί γύρω στα 0.7-0.8 με kanthal είτε σε κλώνο nemesis  είτε στο evic, βάζω και αραιωμένα υγρα με μηδενική vg ετσι ώστε να τα ρίξω στα 4 +-1 mg και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Δεν είναι για όλη τη μέρα, ούτε για όταν είναι τα παιδιά τριγύρω, αλλά για να ντουμανιάσεις τον τόπο  και να ξεχαρμανιάσεις είναι ιδανικός. Και δεν τον πάω και πολύ ψηλά, στο evic συνήθως 15 καμιά φορά 20, στο μηχανικο ότι δώσει.
Από κατανάλωση όπως είναι φυσικό είναι στα ύψη. από γεύση πολύ έντονη για τα δικά μου γούστα (γι αυτό και η αραίωση με τη vg), από χτύπημα ... μη τα ξαναλέμε και φυσικά μόνο για πνευμονοτζούρες.
Οτι είναι πανεύκολος το είπα;

Μια και γράφω για αυτόν είπα να τον ατμίσω κιόλλας και ξαφνικά έγινε η οθόνη του pc τοπίο στην ομίχλη.

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Orchid V3 clone
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουαρίου 04, 2015, 20:54 »
Να και ο δικός μου!





Στήσιμο με διπλή, 11 σπείρες 0.28, ιαπωνικό βαμβάκι πολύ κοντό με μερικές ίνες στα κανάλια τροφοδοσίας. Ατμίζω εδώ και 15 λεπτά και έχω άριστη γεύση σχεδόν αντάξια του Magma, αεράτη τζούρα όπως μου αρέσει (δεν τα πάω καθόλου καλά με Καιφουνοειδες στύλ επισκευάσιμων) και καθόλου καμένο με υγρά Max VG. Επίσης ταιριάζει ωραία στο iStick. Ευχαριστώ πολύ τον χρήστη aaitken που μου τον έδωσε από την αγγελία, ήταν σαν καινούργιος και όλα τα εξαρτήματα στο deck άθικτα.

Επιτέλους δεν θα κουβαλώ Magma έξω.

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Orchid V3 clone
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουαρίου 04, 2015, 21:21 »
Εχω τον v4. Σαφως και δεν ειναι για ολη τη μερα, αλλα για λιγο. Μονο για πνευμονικες, χτυπημα  και ντουμανια σε επιπεδο αντικοινωνικοτητας. Παιζει καλυτερα απο 0,8 Ω και κατω και απω 20 watt και πανω
Μεγαλη καταναλωση φυσικα, και μικρη σχετικα χωρητικοτητα.
Στο γεμισμα με βελονοειδες ρυγχος λιγη προσοχη γιατι η τρυπα σε μερικους επικοινωνει και με το εσωτερικο της καμπανας (διαρροες). Αν εχουμε διαρροες (οταν το υγρο μας ειναι πολυ ρευστο), μερικες ινες απο το βαμβακι μεσα στα καναλια. Στο στησιμο πρεπει να μικροκοιλ να αναβουν ταυτοχρονα (οπως σε ολους τους διπλους), Να ειναι πανω απο τις τρυπες αερα και να απεχουν απο αυτες 1 mm περιπου, οχι πολυ εξω γιατι θα ακουμπανε στη καμπανα, δυσκολια να κοψεις το επιπλεον συρμα του θετικου της δευτερης αντιστασης (ο καθενας εχει βρει δικο του τροπο να το αντιμετωπιζει), τα αρνητικα συρματα κι αυτα κομμενα συριζα (οχι η κυβερνηση  :)) ), γιατι αν ακουμπησουν καμπανα που ειναι κοντα, εχουμε βραχυκυκλωμα. Οι βιδουλες των πολων εχουν τη ταση να χαλαρωνουν (ιδιαιτερα με χοντρα συρματα), οποτε συχνος ελεγχος.

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Orchid V3 clone
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουαρίου 04, 2015, 21:43 »
Κανένας δεν συγκινήθηκε τελικά από τη μουσική του βίντεο;;
Lux θυμάσαι ποια μουσική χρησιμοποίησες; Μήπως είναι Στέλιος Πετράκης;

το θεμα ονομαζεται Celeste των

απο το σαουντρακ της ταινιας  Blueberry (2004)

Αποσυνδεδεμένος D KAPNAS

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Orchid V3 clone
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουαρίου 04, 2015, 21:55 »
Στο γεμισμα με βελονοειδες ρυγχος λιγη προσοχη γιατι η τρυπα σε μερικους επικοινωνει και με το εσωτερικο της καμπανας (διαρροες).

νασε καλα DIMTH μου ειχε σπασει τα νευρα στο γεμισμα να τρεχει από το ντριπ τιπ το υγρο δεν το ειχα αντιληφθεί, αυτό για μενα είναι μεγα ελάττωμα λοιπόν

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Orchid V3 clone
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουαρίου 05, 2015, 11:25 »
Πραγματι ετρεχε απο το drip- tip και δεν μπορουσα ουτε εγω να καταλαβω το γιατι. Γεμιζε τον με βελονοειδες μεταλλικο ρυγχος οπως ειπα με τον ατμοποιητη οχι κατακορυφα αλλα περιπου στις 45 μοιρες με την τρυπα αναπληρωσης να ειναι προς τα κατω. Το υγρο σιγα-σιγα, και  η βελονα μεσα μεχρι εκει που παει, αλλα να εφαπτεται απο την εξω πλευρα του τυχωματος (απεναντι απο τη καμπανα).
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 05, 2015, 12:53 από DIMTH »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180295 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8264 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33896 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534602 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59707 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237214 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 545 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14038 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136090 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085151 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35310 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10089 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12