vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Καθε ποτε αλλαζετε αντισταση και βαμβακι?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Καθε ποτε αλλαζετε αντισταση και βαμβακι?
« Απάντηση #45 στις: Μαρτίου 05, 2015, 12:21 »
Μετά από αρκετούς μήνες, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι ο χρόνος που απαιτείται για να αλλάξω βαμβάκι και αντίσταση έχει να κάνει καθαρά με τα υγρά που χρησιμοποιώ.
Κάποια αφήνουν λιγότερα και κάποια περισσότερα κατάλοιπα, οπότε ανάλογα προσαρμόζω και το διάστημα μεταξύ αλλαγών.
Πάντως συνεχίζω να αλλάζω μέγιστο κάθε 5-6 μέρες και microcoil και βαμβάκι αντί να κάνω dry burn. Εξαίρεση αν είναι καινούργιο το microcoil (λιγότερο από 5 μέρες) και θέλω να αλλάζω υγρό(α) για δοκιμές, οπότε dry burn και αλλαγή μόνο το βαμβάκι. Έχει τύχει να αλλάξω βαμβάκι και 3 φορές σε μια μέρα, γιατί τα υγρά είχαν έντονη γεύση και δεν έφευγε με τίποτα. Χρησιμοποιώ drippers.

Μόνη εξαίρεση είναι οι αντιστάσεις τιτανίου για τον dripper pro, που τις κρατάω περίπου 2 βδομάδες.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθε ποτε αλλαζετε αντισταση και βαμβακι?
« Απάντηση #46 στις: Μαρτίου 05, 2015, 12:39 »
Το βαμβάκι το αλλάζω μια την βδομάδα συνήθως, και δεν με χαλάει καθόλου στον Kayfun 4, και το ίδιο φαντάζομαι και στον Magma που πήρα προχτές. Είναι απόλαυση και ευκολία να αλλάζεις το βαμβάκι, και ποιότητα στην γεύση.
Στον αντίποδα, την αντίσταση, αν την φτιάξω καλά, είναι στα ωμ της αρεσκείας μου κλπ, δεν νοιώθω την ανάγκη να την αλλάξω γρήγορα, αλλά μπορεί να την παω και ένα μήνα, με πλυσιματάκι, και dry burn. Δεν ξέρω αν είμαι "υγειονομικά" λάθος, αλλά στην γεύση δεν βρίσκω το νόημα να την αλλάζω μια φορα την εβδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθε ποτε αλλαζετε αντισταση και βαμβακι?
« Απάντηση #47 στις: Μαρτίου 05, 2015, 15:03 »
Οσοι πιστευουν οτι ειναι πιο υγιεινο να αλλαζουν συρμα καθε τρεις και λιγο δεν νομιζω να το στηριζουν πουθενα. Δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ επιστημονικη ερευνα απ' οσο ξερω, να το στηριζει.
Εγω μπορει να λεω οτι οι ατμοι που βγαζει ενα καινουργιο συρμα μεχρι να οξειδωθει εξωτερικα και  και να στρωσει ειναι κακοι για την υγεια, οποτε οσο λιγοτερο αλλαζουμε συρμα, τοσο καλυτερα.  Μπορει καποιος να το αντικρουσει επιστημονικα?


Αποσυνδεδεμένος dimicoco

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθε ποτε αλλαζετε αντισταση και βαμβακι?
« Απάντηση #48 στις: Μαρτίου 05, 2015, 20:24 »
Στον kfl + με νακαμίτσι κ microcoill στο 1,2 και 12-15 watts κάνω περίπου 10 ml.τα αλλάζω όλα,τον πλένω κ τον ξαναστήνω. Γιατί να μη το κάνω? το σύρμα κ το βαμβάκι δεν κοστίζουν ακριβά. Κ άπαξ κ τον λύσω έστω κ για αλλαγή στο βαμβάκι λερώνεται κ εξωτερικά. Κ δεν αρκούμαι μόνο στο να το σκουπίσω με ένα χαρτί. Τα πλένω. Έιμαι ολίγον υπερβολικός αλλά έτσι με βολεύει.


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος xxpistoss

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθε ποτε αλλαζετε αντισταση και βαμβακι?
« Απάντηση #49 στις: Μαρτίου 06, 2015, 10:27 »
Δεν έχω μετρήσει ακριβώς άλλα νομίζω ότι είμαι κοντά στα 20 ml.
Είτε ατμίζω με τον V4 κλώνο, είτε με το Subtank mini.
Τώρα όσον αφορά τον Marquis, επειδή μου αρέσει το στρίψιμο αντιστάσεων και τα πειράματα, δεν μπορώ να δώσω ακριβή ml, καθότι dripper.
Αντίσταση συνήθως αλλάζω κάθε 2 με 3 αλλαγές βαμβακιού. Και αυτό όχι γιατί χρειάζεται διότι με μερικά dryburn επανέρχεται στην αρχική της κατάσταση.
Βέβαια σημαντικότατος παράγοντας είναι και τα υγρά που ατμίζουμε. Φέρνοντας για παράδειγμα το El Toro Puros (το οποίο το λατρεύω), που δεν είναι καθόλου φιλικό προς τις αντιστάσεις και τα βαμβάκια, εκεί πέφτω χωρίς υπερβολές στα 10ml. Και συνήθως αλλάζω και αντίσταση μέχρι τα 20ml.




Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Καθε ποτε αλλαζετε αντισταση και βαμβακι?
« Απάντηση #50 στις: Μαρτίου 06, 2015, 10:54 »
Αν και έχω απαντήσει στο θέμα, να προσθέσω το λόγο που αλλάζω, όπου δεν είναι υγειηνής ή γεύση. Καλά αντίσταση αλλάζω όταν κόβεται, οπότε προφανής ο λόγος. Βαμβάκι όμως, χρησιμοποιόντας dripping ατμοποιητή, αλλάζω γιατί δείχνει να μηδενίζει η απορροφητικότητά του, μπουκώνει, "κάθεται", εκεί που άντεχε 15 σταγόνες, στα τεέυταία του στις 5 ξεχειλίζει. και νομίζω πως βγάζει και το καμένο πιο απότομα απ"ό,τι στην αρχή.

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθε ποτε αλλαζετε αντισταση και βαμβακι?
« Απάντηση #51 στις: Μαρτίου 07, 2015, 02:34 »
Σε όλα τα άλλα συφωνούμε αλλά τι αρώματα κάνεις και δεν σου χαλάει η γεύση μέχρι να κοπεί η αντίσταση; Εμένα με τα γλυκά μετά από το πολύ 100ml θέλω νέα αντίσταση γιατί η γεύση μετά από dry burn δεν κρατάει πάνω από μέρα. Κάτι κεράσια κτλ βέβαια μπορεί να πεθάνω πριν πεθάνει το mc αλλά εκεί αλλάζω λόγω αλλαγής γεύσης/βαρεμάρας  :))

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Καθε ποτε αλλαζετε αντισταση και βαμβακι?
« Απάντηση #52 στις: Μαρτίου 07, 2015, 04:19 »
Αντίαταση/σύρμα σα να λέμε, δε μου επηρρεάζει τη γέυση μετά από dry burn. Γλυκά κάνω στο 80% της μέρας, μετά φρουτένια και τέλος σπανια κάποια καπνικά. Απλά στο dry burn του δίνω και καταλαβαίνει, και χαρτί μετά στον ατμοποιητή, λες για αυτό; Δεν το έχω προσέξει αυτό που λες, να μην κρατάει δηλαδή τόσο η γεύση αν αλλάζω μόνο βαμβάκι αντί και αντίσταση, θα το έχω στο νού μου. Τώρα για κεράσο δεν έχω άποψη, δεδομένου του τι έχω δοκιμάσει όμως, είχε πέσει μια φορά το αντιβηχικό του ανηψιού μου  κι έχω μια εικόνα, καλά κάνεις και αλλάζεις, εγώ θα άλλαζα και ατμοποιητή.   :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος mastkam

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθε ποτε αλλαζετε αντισταση και βαμβακι?
« Απάντηση #53 στις: Απριλίου 05, 2015, 10:58 »
Βαμβάκι κάθε 10ml και αντίσταση κάθε δεύτερη μέρα.Με 80% VG & 20%PG. Στα 1.5Ω με 10-12W

Αποσυνδεδεμένος CyberCr33p

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθε ποτε αλλαζετε αντισταση και βαμβακι?
« Απάντηση #54 στις: Απριλίου 05, 2015, 14:26 »
Πλέον αυτό που έχω καταλήξει είναι 2 φορές τον μήνα αντίσταση (έχω σύρμα 0,28 οπότε δεν χαλάνε εύκολα οι σπείρες στις αλλαγές βαμβακιού) και βαμβάκι ή fiber freaks κάθε 2ο γέμισμα στον kayfun (δηλαδή 1 φορά την ημέρα). Γρήγορο καθάρισμα με ξύδι κάθε 1-2 ημέρες. Και ένα καλό καθάρισμα που τα βάζω μέσα σε ποτήρι με ξύδι και τα αφήνω εκεί 8-10 ώρες κάθε περίπου 7-10 ημέρες. Έτσι πάντα όλα είναι καθαρά και ετοιμοπόλεμα!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: Καθε ποτε αλλαζετε αντισταση και βαμβακι?
« Απάντηση #55 στις: Απριλίου 05, 2015, 14:45 »
Moυ δημιουργηθηκε μια απορια το ξυδι δεν σκουριαζει το συρμα? ??? ?


δεν το αγανιαζει ασ πουμε ???











Αποσυνδεδεμένος skevos95

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθε ποτε αλλαζετε αντισταση και βαμβακι?
« Απάντηση #56 στις: Απριλίου 05, 2015, 14:56 »
Σε Lemo Drop κάθε 2 εβδομάδες αλλααγή στο βαμβάκι και στον dripper μου το ίδιο :) Τώρα σύρμα όποτε έχω όρεξη αλλιώς και dry burn και είμαστε καλά!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθε ποτε αλλαζετε αντισταση και βαμβακι?
« Απάντηση #57 στις: Απριλίου 05, 2015, 15:04 »
Καθε 40+ ml αφου κανω 10 ml την ημερα πανω κατω μια φορα την εβδομαδα

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθε ποτε αλλαζετε αντισταση και βαμβακι?
« Απάντηση #58 στις: Απριλίου 11, 2015, 01:35 »
Αντίσταση 2-3 φορές την εβδομάδα και βαμβάκι κάθε 2η μέρα.

Αποσυνδεδεμένος Bocler

  • **
  • 254
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθε ποτε αλλαζετε αντισταση και βαμβακι?
« Απάντηση #59 στις: Απριλίου 11, 2015, 01:44 »
αντισταση οποτε κοπει...βαμβακι (ff2) καθε εβδομαδα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172230 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276567 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9409 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 435 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35753 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559322 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182705 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 213 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10659 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364