vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

76 επισκέπτες, 11 χρήστες
thebull, Harris, Milarepa, Jorge, dfoust, Panokali, camber, Sergios, Buliwyf, I.P, tibolaso

Twitter

Αντιστάσεις τιτανίου

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #240 στις: Δεκεμβρίου 18, 2015, 23:04 »
Πηρα επιτελους ενα συρμα τιτανιου 0.30mm
Θα μου πει καποιος να εχω εναν μπουσουλα, μια αρχη, ενα κατιτις να ξεκινησω να πειραματιστω με εναν subtank mini και με εναν kfl+

Στον subtank τελευταια κανω και μου αρεσει coil 3mm ενω στον kfl 2mm.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #241 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 01:49 »
Και το ίδιο θα συνεχίσεις και με το τιτάνιο, αφού σε ικανοποιεί.

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #242 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 21:46 »
Εμένα η προσωπική μου εμπειρία με τιτάνιο έχει ανάμεικτα συναισθήματα...πήρα χτες (grade1) και δοκίμασα σήμερα την πρώτη μου αντίσταση-εις γιατί το δοκίμασα σε Billow v2 Nano (διπλή αντίσταση). Υπολόγισα διατομή, σπείρες, διάμετρο αντίστασης, όλα έτοιμα, μέχρι που ξεκίνησα να στήνω...καθόλου εύπλαστο σύρμα με αποτέλεσμα εκεί που τυλίγω στα 2mm, όταν το αφήνω να ξετυλίγεται λίγο, όπως είπαν και άλλοι εδώ και να πηγαίνει η διάμετρος κάπου μεταξύ 2mm και 2,5. Κάποιος που δεν τον ενδιαφέρουν και πολλά πολλά δεν θα έχει πρόβλημα αφού μια αντιστασούλα με κενά στις σπείρες βγαίνει σχετικά εύκολα, έλα όμως που εμένα μαρέσουν οι αντιστάσεις με τμήματα και κενό μεταξύ τους...όσο γίνεται κατανοητό αυτό...! Μεγάλο παίδεμα...  :tongue_smilie:   επι δύο κιόλας...
Απο θέμα γεύσης είμαι αρκετά ικανοποιημένος, για μένα σίγουρα καλύτερη απο Kanthal, αλλά δεν είδα καμία ουσιαστική διαφορά απο Ni200. Θέμα ντουμάνι επίσης... Αφού στηθεί δηλαδή όλα καλά! Μέχρι να στηθεί είναι το θέμα...  :eyesplash:
Το δικό μου επίσης άφηνε μαυρίλα και καθαρίστηκε πρώτα πριν χρησιμοποιηθεί.
Για μένα δεν αξίζει τον κόπο και θα παραμείνω στο Ni200 για έλεγχο θερμοκρασίας μέχρι την απόκτηση άλλης συσκευής που υποστηρίζει και ss, το οποίο ελπίζω να είναι πιο εύπλαστο απο το Ti αλλά όχι τόσο όσο το Ni200, να περνάει και κανά βαμβάκι χωρίς να χαλάει δηλαδή...  :tongue_smilie:
Τώρα αν υπάρχει πιο εύπλαστο Ti, που έχει υποστεί annealing κτλ κτλ...δεν είναι κάτι που προσωπικά θα το ψάξω!  :)
Το στήσιμο ήταν διπλή αντίσταση, 0,25mm το σύρμα, 2mm (περίπου) διάμετρος στα 0,40Ohm με 10 σπείρες η καθεμία.
Για όποιον θέλει να το χρησιμοποιήσει, αν δεν έχει αναφερθεί, κάπου διάβασα οτι με ζέσταμα της αντίστασης σε χαμηλά watt και με προσοχή μην πυρώσει, το στήσιμο γίνεται πιο έυκολο.

Αποσυνδεδεμένος kostmark

  • **
  • 136
  • Φύλο: Άντρας
  • e-ατμιστής
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #243 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 16:50 »
Παιδιά τα φώτα σας:
Πήρα τιτάνιο grade 1 32mm 28 gauge και προσπαθώ να πέσω κάτω από 0.3 αλλά δεν μπορώ. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Ας πούμε σε τρυπανάκι 2mm ή και σε άλλη διάμετρο πόσες σπείρες πρέπει να κάνω?


Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #244 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 16:59 »
Γιατί να πέσεις πιο κάτω? Γύρω στο 0,35 είναι μια χαρά :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος panoscnr

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #245 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 17:01 »
Παιδιά τα φώτα σας:
Πήρα τιτάνιο grade 1 32mm 28 gauge και προσπαθώ να πέσω κάτω από 0.3 αλλά δεν μπορώ. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Ας πούμε σε τρυπανάκι 2mm ή και σε άλλη διάμετρο πόσες σπείρες πρέπει να κάνω?


Ευχαριστώ
Αυτό θα σε βοηθήσει http://www.steam-engine.org/coil.asp?mat=ti1&r=0.2&awg=28&id=2&ll=4

Αλλα οπως καλα λεει ο απο πανω δεν νομιζω πως χρειαζεται να πεσεις τοσο χαμηλα σε αντισταση (δεν ειναι νικελιο)

Αποσυνδεδεμένος kostmark

  • **
  • 136
  • Φύλο: Άντρας
  • e-ατμιστής
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #246 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 17:11 »
Έχεις δίκιο φίλε αλλά πήρα το sx mini gl και στο tc παίζει μόνο μέχρι 0.3!!

Sent from my SM-N9208 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #247 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 23:53 »
Δεν νομίζω ότι υπάρχει τέτοιος περιορισμός, κάποιο λάθος στα specs έχει γίνει και μάλλον το 0,3 αφορά το Ν200.
Το ίδιο υποτίθεται ότι ισχύει και για το ipv d2, αλλά το τιτάνιο το παίζει άψογα. Παίξε μπάλα άνετα :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #248 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 11:54 »
Αφού δεν τα πολυβρήκα με το SS316, είπα να ξαναδοκιμάσω τιτάνιο, την πρώτη φορά είχα εντελώς χάλια σύρμα και ξετυλιγότανε σε απίστευτο βαθμό.
Για να στρώσω το βαμβάκι έβαλα 1 ml βάση pinkmule green , μου άρεσε τόσο πολύ η απαλότητα του ατμού και η γεύση που άτμισα άλλο ένα ml σκέτης βάσης! Σκέφτηκα ότι τώρα πέτυχα καλύτερη ποιότητα ατμού και γεύση από όλα τα σύρματα οπότε ετοιμάστηκα για το απόλυτο τεστ:
Έχω ένα συνάδελφο που αγόρασε και αυτός Calix αφού δοκίμασε τον δικό μου και του άρεσε πολύ. Ατμίζει αποκλειστικά με κάνθαλ και εγώ αποκλειστικά με TC σύρματα, αλλά κάνουμε σχεδόν πανομοιότυπα στησίματα όσον αφορά αριθμό σπειρών, διατομής και βαμβακιού,εγώ τον έμαθα, αλλά ο μαθητής πάντα ξεπερνούσε τον δάσκαλο σε γεύση λόγω κάνθαλ(έτσι θέλω τουλάχιστον να νομίζω). ::)

Έβαλα λοιπόν το υγρό που χρησιμοποιεί (easy rider American stars και που έχω πάντα λίγο καβάντζα για τέτοιου είδους συγκρίσεις) και δοκιμάζαμε δίπλα δίπλα την απόδοση σε ίδιους ατμοποιητές με ίδιο υγρό και παρόμοια στησίματα.
Πάλι έχασε έστω και για λίγο το τιτάνιο έναντι του κάνθαλ. :(
Στο κάνθαλ τονιζότανε λίγο παραπάνω η γλύκα του υγρού και μου φάνηκε λίγο καλύτερη η ποιότητα του ατμού...

Δεν μπορώ να το εξηγήσω, παίζει να αποδίδει καλύτερα το κάνθαλ στο συγκεκριμένο υγρό και σε άλλα να είναι καλύτερο το τιτάνιο?
Δυστυχώς δεν έχω 2 Calix για να συκρίνω δίπλα δίπλα άλλα υγρά που με ενδιαφέρουν πολύ περισσότερο από του συναδέλφου μου.

Αποσυνδεδεμένος Denpolypataw

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #249 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 12:03 »
τελικα κανθαλ σταθερη αξια μεχρι ωρας  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #250 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 00:29 »
Βρήκε όμως σκληρό αντίπαλο στο τιτάνιο.Σήμερα πήρα να δοκιμασω το snake oil και όταν ξαναεβαλα απλή βάση pink mule ξανακολλησα λες και ατμιζω έτοιμο υγρο! (παει πισω η δοκιμη του snake)Παίρνω πολύ καλή υφή του ατμού και τις γλυκές νότες της βάσης.

Μετα έβαλα να ξαναδοκιμασω την βάση της ecig,εδώ είναι μικρότερη ή γλυκα και έχει στην αρχή μια χορταριλα που υποχωρεί καθώς την συνηθιζεις και παραπέμπει σε καπνικο υγρό αλλά προτιμώ τελικά την pink mule.
Παρατηρώ με ευκρίνεια νότες στις βάσεις που δεν είχα δει με αλλα συρματα ή απλώς ήταν χαμηλής έντασης και δεν είχα δώσει σημασια.
Προς υπεράσπιση του τιτανίου πρέπει να αναφέρω ότι το υγρό μου ήταν ανοιγμένο πάνω από μηνα ενώ του συναδέλφου μου φρέσκο.
Συνεχίζω τις δοκιμές, είναι νωρίς για τελικά συμπερασματα

Αποσυνδεδεμένος Denpolypataw

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #251 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 16:48 »
α δεν εχω δοκιμασει τιτανιο ειναι στα σχεδια μολις αλλαξω μοντακι ομως :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος TasMan

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #252 στις: Ιανουαρίου 20, 2016, 10:43 »
Έχει παρατηρήσει κανείς γρήγορη πτώση της ποιότητας ατμίσματος με τιτάνιο; Άσχετα με το πόσες σπείρες και σε τι διάμετρο θα στήσω, μετά από μία μέρα το πολύ η απόδοση γεύσης και ποσότητας ατμού έχουν πέσει τόσο πολύ που η αντίσταση θέλει αλλαγή. Δεν είναι θέμα ατμοποιητή, συμβαίνει τόσο σε K4 όσο και στο φαινόμενο (που κανείς δε μπορεί να πει ότι φταίνε οι ατμοποιητές για τη μειωμένη απόδοση γεύσης), ούτε θέμα υγρών καθώς ακόμο και Castle long και Gambit, ενώ με "φρέσκια" αντίσταση μου έρχεται να αρχίσω να δαγκώνω τον ατμοποιητή, μετά από 5-6ml είναι σα να ατμίζω βάση με υπόνοια αρώματος.

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #253 στις: Ιανουαρίου 20, 2016, 11:15 »
Την ίδια εντύπωση έχω και εγώ, αλλά με μικρή πείρα στο τιτάνιο, 2 στησίματα.
Χτες έκανα 1 ή 1.5 μλ castle long σε καινούργια αντίσταση και μετά 1.5 βάση(μένει το άρωμα και είναι σαν να ατμίζεις ακόμα cl).
Σήμερα μου φαίνεται υποτονικό το αποτέλεσμα σε diy υγρό, αλλά βλέπω και το βαμβάκι να είναι πιο σκούρο σε μια σπείρα, ίσως και να μην πολυπέτυχα το στήσιμο αφού το τιτάνιο είναι λίγο σαν ελατήριο και δύσκολα κάνεις μικροδιορθώσεις...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #254 στις: Ιανουαρίου 20, 2016, 12:32 »
Γρηγορότερη πτώση σε σχέση με το νικέλιο και το SS σε TC έχω παρατηρήσει και εγώ. Όχι μετά από μια μέρα όμως...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 193039 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1157 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1107575 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 179173 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1574 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1158 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 24248 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 288389 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 211501 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 70841 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro