vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

533 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, Jorge, giorgos1999, Tem, bloodlessz, zamploutos, manoslykos

Twitter

Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #60 στις: Ιουλίου 04, 2015, 12:08 »
Συμφωνώ και να προσθέσω ότι εγώ τον Subtank mini τον δουλεύω με αντιστάσεις 1,8 με 2 Ohm και σίγουρα δεν συγκρίνεται (σε γεύση) με τον KL+ (γνήσιο) που έχω. Νομίζω ότι αυτό έχει να κάνει με το σύστημα εισαγωγής αέρα που έχει (είναι πολύ αεράτος). Εγώ τον έχω στην πιο σφιχτή θέση ρύθμισης αέρα αλλά και πάλι είναι αεράτος. :)

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #61 στις: Ιουλίου 04, 2015, 12:26 »

επειδή έχεις τον παλιό
έχει αλλάξει 3 διαφορετικά afc από τότε
αν εσύ μιλάς για τον πρώτο mini που βγήκε και εγώ για τον τελευταίο δεν πρόκειται να συνεννοηθούμε ποτε
αυτός που έρχεται με το subox έχει πολύ σφικτή τζούρα στην πρώτη τρυπα

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #62 στις: Ιουλίου 04, 2015, 12:38 »
Ναι κατάλαβα τί εννοείς. Ο δικός μου έχει σχετικά σφιχτή τζούρα και θα σου εξηγήσω γιατί. Έχω την δεύτερη έκδοση που έχει μία διαφορά στο AFC και συγκεκριμένα:
Το δαχτυλίδι έχει τρύπα από τη μια πλευρά όπως και στην πρώτη έκδοση φυσικά αλλά έχει 4 ρυθμίσεις:
1. μία τρύπα τεράστια full air
2. δύο τρύπες
3. μία τρύπα
4. μία τρύπα μικρή (μισή από την προηγούμενη). Εδώ είναι και η αναβάθμιση που έκαναν σε σχέση με την πρώτη έκδοση που σε αυτή τη θέση είχε τελείως κλειστό αέρα. Στον δικό μου δεν έχει τελείως κλειστό αέρα, αλλά μία μικρή τρύπα. Μόνο αυτή τη ρύθμιση χρησιμοποιώ και για μένα που κάνω mouth to lung είναι σχετικά αποδεκτός.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #63 στις: Ιουλίου 04, 2015, 12:45 »

αυτόν έχω και εγώ
το ξέρω ότι δεν είναι σαν την τζούρα του kayfun αλλα είναι υποφερτή όπως λες
ο τελευταίος τώρα επειδή τον δοκίμασα έχει ακόμα πιο σφιχτή τζούρα από αυτόν και εκεί δεν αφήνει κανένα παραπονεμένο

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #64 στις: Ιουλίου 04, 2015, 14:11 »
Ναι ρε παιδιά αλλά αν είναι σ' ένα εξάμηνο να πετάμε λεφτά -γιατί έτσι το βλέπω εγώ- για ν' αλλάζουμε 3 εκδόσεις για τον subtank mini(!!!) ζήτω που καήκαμε. Δε θα μας πιάσουν και κορόιδα οι κινέζοι να τους τα ακουμπάμε κάθε τρεις και λίγο για να εισπράξουμε δυσανάλογη του κόστους βελτίωση, που θα την χαρακτηρίζαμε απλώς "υποφερτή".
Από επιλογές ατμοποιητών για να καλύψουν όλα τα γούστα να φάν' κι οι κότες!

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #65 στις: Ιουλίου 04, 2015, 16:04 »
Βλεπω πολλες φορες να γραφετε οτι αυτος ο ατμ/της ειναι καθαρα για Subohm , εκεινος για πολλα Watts , ο αλλος δεν δουλευει σε πολλα Watts ή και το αντιθετο.........και πολλα τετοια σχόλια , που αλήθεια βρε παιδια δεν τα καταλαβαινω .
Που εχουν βαση αυτα τα σχόλια ;;;
Χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης, Βασίλη. Διαλογική συζήτηση κάνουμε.Να σου μιλήσω με παραδείγματαο Delta II. Ατμοποιητής με προδιαγραφές subohm: μεγάλη είσοδος αέρα, μπουρί επιστόμιο, βάση με σύστημα στήριξης του σύρματος που πιάνει μόνο χοντρά σύρματα. Δοκίμασα με ψιλό και δεν το κρατούσε σταθερά. Τελικά, του έβαλα άπειρες σπείρες χοντρό σύρμα, έφτασα στο 1.4 ομ. Ε, δεν ατμίζει σωστά. Αν δεν κάνεις πνευμονικές, είναι υποτονικό. Αν κλείσεις σχεδόν εντελώς την τρύπα του αέρα και πάλι το μπουρί ντριπ τιπ είναι κυρίως για πνευμονικές. Καυφουν λαιτ με αντίσταση 0.5 ομ. Ζεσταίνεται γρήγορα, χάνει τη γεύση. Σε κάποιον είχαν καεί insulator κλπ από αντίσταση κοντά στο μισό ομ. Ο αποστολος καλ νομίζω ήταν.
Και ενα αλλο θεμα .........τι παει να πει οτι θελει Watts ο ατμ/της για να δουλεψει σωστα ;;;Εγω αυτο που καταλαβαινω απο αυτο το σχολιο ειναι οτι ο ατμ/της ειναι για πεταμα λογο των τεραστιων απωλειων που εχει , οποτε και πρεπει να δωσεις την τελικη της F1 σε Watts για να καταφερει να παει αρκετο ρευμα ωστε να θερμανει το συρμα ή οτι το συρμα ειναι απο αυτα που δενουν τις μπαλες με το βαμβακι στα εκκοκιστηρια.Οσο πιο μικρη ειναι μια αντ/ση , τοσο λιγοτερο ρευμα θελεις για να εχεις για να τη θερμανεις.   Αυτο ειναι νομος της φυσικης.Μερικα πραγματα οτι και να κάνεις , δεν γινεται να αλλαξουν.  Ενα απο αυτα ειναι οι ιδιοτητες του ρευματος.  Εχει πολλες παραμετροποιησεις , αλλα παντα υπαρχουν στανταρ δεδομενα.
Παλιά με τους εργοστασιακούς τζεμινι. Λεπτό σύρμα είχαν, αλλά διπλή αντίσταση και τόσο ψηλά, που το νον τους έκανε διαδρομή σχεδόν 5 εκατοστά σε κάθε πλευρά για να φτάσει στον πόλο. Δεν ξέρω αν έφταιγε αυτό, αλλά με λίγα βατ δεν δούλευε. Αχρηστος; ενεργοβόρος; Δεν το είδα ποτέ έτσι. Θα μου πεις... εδώ έχουμε την ατλαντίδα πλέον. Μα να μην την χαρακτηρίσω ατμοποιητή για πολλά βατ; Τι να την πω; ή μήπως την μειώνω αν την χαρακτηρίσω έτσι; Δεν αμφισβητώ τους νόμους της φυσικής που αναφέρεις, αλλά ξέρω πως όταν έστησα τον καυφούν με μισό ομ, άτμιζε με 10 βατ. Μισό ομ στην ατλαντίδα θέλει 30 και πλέον βατ - η 2 φτάνει με το 0.3 στα πόσα βατ; 70;80; Είναι ενεργοβόρα, είναι μπαταριοφονιάς, είναι διάφορα, την λατρεύουν οι χρήστες της και σίγουρα ούτε εσύ θα πρότεινες σε κάποιον που την έχει, να την στήσει όπως τον diver. Η βάση (που ρωτάς) για τα σχόλια έχει να κάνει με την χρήση για την οποία κυρίως σχεδιάστηκε το προιόν. Σ΄αυτήν αποδίδει τα μέγιστα. Σε οποιαδήποτε άλλη χρήση δεν αποδίδει τόσο καλά. Μπορεί να μην αποδίδει και καθόλου καλά. Δεν ξέρω πώς εσύ έκανες subohm τον εβοντ και δε σου έλιωσε στα χέρια,  :laugh1:  τη στιγμή που με απανωτές τζούρες στο 1.5 ομ ζεματούσε στα δικά μου αν τον χρησιμοποιούσα αρκετή ώρα. Τον εβίβα δεν δοκίμασα να τον στήσω με διπλή αντίσταση στα 0.7 ομ και να τον ατμίσω στα 20 βατ με lung inhale για cloud chasing. Πιστεύεις ότι πρέπει να το κάνω;  :hmmm: Η αντίσταση διπλή στήνεται με πατέντα,  αλλά πιστεύω ότι θα χάσει σε απόδοση, φοβάμαι ότι θα λιώσουν τα ορινγκς, όταν αυτές τις μέρες που έμεινα μόνο μ΄αυτόν προσωρινά, ζεσταίνεται σε σημείο που να θέλει ξεκούραση ακόμη και με 1.5 ομ με χοντρό σύρμα και 11 βατ. κλπ... κλπ...Σίγουρα, ένας ατμοποιητής μπορεί να χρησιμοποιηθεί με πολλούς τρόπους. Αλλά πάντα το μέγιστο της απόδοσης θα το προσφέρει με κάποιους από αυτούς.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #66 στις: Ιουλίου 04, 2015, 17:30 »
Ναι ρε παιδιά αλλά αν είναι σ' ένα εξάμηνο να πετάμε λεφτά -γιατί έτσι το βλέπω εγώ- για ν' αλλάζουμε 3 εκδόσεις για τον subtank mini(!!!) ζήτω που καήκαμε. Δε θα μας πιάσουν και κορόιδα οι κινέζοι να τους τα ακουμπάμε κάθε τρεις και λίγο για να εισπράξουμε δυσανάλογη του κόστους βελτίωση, που θα την χαρακτηρίζαμε απλώς "υποφερτή".
Από επιλογές ατμοποιητών για να καλύψουν όλα τα γούστα να φάν' κι οι κότες!

Συμφωνώ απόλυτα, γι αυτό και γω κατέληξα σε δύο, τους οποίους χρησιμοποιώ καθημερινά και με καλύπτουν: τον Kayfun Lite Plus (V2) και έναν κλώνο Kayfun (βάση + belcap).
Θα μείνω μ' αυτούς μάλλον αρκετό καιρό και απλώς θα πειραματίζομαι με τα στησίματα αν και έχω καταλήξει.
Προς το παρόν και μέχρι νεοτέρας, λόγω "ανωτέρας βίας" ας κάτσουμε στ' αυγά μας.  :laugh1:
Αρκετά "επενδύσαμε". Τώρα πλέον υπάρχουν άλλες προτεραιότητες......... >:(

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #67 στις: Ιουλίου 04, 2015, 19:06 »
Χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης, Βασίλη. Διαλογική συζήτηση κάνουμε.Να σου μιλήσω με παραδείγματαο Delta II. Ατμοποιητής με προδιαγραφές subohm: μεγάλη είσοδος αέρα, μπουρί επιστόμιο, βάση με σύστημα στήριξης του σύρματος που πιάνει μόνο χοντρά σύρματα. Δοκίμασα με ψιλό και δεν το κρατούσε σταθερά. Τελικά, του έβαλα άπειρες σπείρες χοντρό σύρμα, έφτασα στο 1.4 ομ. Ε, δεν ατμίζει σωστά. Αν δεν κάνεις πνευμονικές, είναι υποτονικό. Αν κλείσεις σχεδόν εντελώς την τρύπα του αέρα και πάλι το μπουρί ντριπ τιπ είναι κυρίως για πνευμονικές. Καυφουν λαιτ με αντίσταση 0.5 ομ. Ζεσταίνεται γρήγορα, χάνει τη γεύση. Σε κάποιον είχαν καεί insulator κλπ από αντίσταση κοντά στο μισό ομ. Ο αποστολος καλ νομίζω ήταν.

Ναι του Αποστολη ηταν , αλλα εγω ημουν η αιτια..... ;D 
Δοκιμασα αν αναβει σωστα η αντ/ση ετσι οπως την ειχα κανει (δυο παραλληλα συρματα 32αρι) ,  αλλα ξεχασα οτι ειχα καπου στα 70  Watts ..... :eyesplash: :idiot1:
Ειχα κανει για την ακριβεια 0.4Ωμ , και ειχα δυο μπαταριες μεσα οι οποιες μου εδωσαν στον ατμ/τη 5 + Volts.

Οσο για τον αερα  εχεις δικιο , αλλα η μικρη ή η μεγαλη εισαγωγη δε σημαινει οτι ειναι ατμ/της για subohm.Μπορεις να κανεις 3.0Ωμ , να ανοιξεις τον αερα τερμα και να δωσεις 50-60-70 Watts.....  Οσα θελεις.  Το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο.  Το εχω κανει σε Subtank....

Οι ατμ/τες σαν τον Atlantis , λενε οτι θελουν πολλα Watts λογο του συρματος.  Ειναι χοντρο με εργαστασιακη κεφαλη.

Δεν εχω δει το επισκευασιμο κομματι του Delta II , επισκευασα μονο την εργ/κη κεφαλη του Delta I , αλλα αν κανεις στροφη το συρμα γυρω απο τη βιδα δε νομιζω να υπαρχει προβλημα.  Βαση εμπειριας το γραφω αυτο.  Δεν ξερω την κεφαλη.
Οι πνευμονικες εχουν καλυτερη αποδοση γιατι η διαρκεια τους ειναι σημαντικα μεγαλυτερη απο τις κανονικες και με την πιεση που ασκουμε στη τζουρα , δινουμε και σημαντικα μεγαλυτερη ποσοτητα οξυγονου στην αντ/ση.
Αρα υπαρχει και πιο πλουσια '''καυση''' (δεν γινεται καυση φυσικα , αλλα χρησημοποιω τη λεξη για καλυτερη περιγραφη).
Οποτε και με μεγαλη αντ/ση , ο πλουσιος αερας και τα περισσοτερα Volts/Watts , θα δωσουν αναλογο αποτελεσμα.
Με χοντρο συρμα και 1.4Ωμ , μαλλον δεν επαρκουσαν τα Watts που εδωσες για να εχεις αποτελεσμα .

Παλιά με τους εργοστασιακούς τζεμινι. Λεπτό σύρμα είχαν, αλλά διπλή αντίσταση και τόσο ψηλά, που το νον τους έκανε διαδρομή σχεδόν 5 εκατοστά σε κάθε πλευρά για να φτάσει στον πόλο. Δεν ξέρω αν έφταιγε αυτό, αλλά με λίγα βατ δεν δούλευε. Αχρηστος; ενεργοβόρος; Δεν το είδα ποτέ έτσι. Θα μου πεις... εδώ έχουμε την ατλαντίδα πλέον. Μα να μην την χαρακτηρίσω ατμοποιητή για πολλά βατ; Τι να την πω; ή μήπως την μειώνω αν την χαρακτηρίσω έτσι; Δεν αμφισβητώ τους νόμους της φυσικής που αναφέρεις, αλλά ξέρω πως όταν έστησα τον καυφούν με μισό ομ, άτμιζε με 10 βατ. Μισό ομ στην ατλαντίδα θέλει 30 και πλέον βατ - η 2 φτάνει με το 0.3 στα πόσα βατ; 70;80; Είναι ενεργοβόρα, είναι μπαταριοφονιάς, είναι διάφορα, την λατρεύουν οι χρήστες της και σίγουρα ούτε εσύ θα πρότεινες σε κάποιον που την έχει, να την στήσει όπως τον diver. Η βάση (που ρωτάς) για τα σχόλια έχει να κάνει με την χρήση για την οποία κυρίως σχεδιάστηκε το προιόν. Σ΄αυτήν αποδίδει τα μέγιστα. Σε οποιαδήποτε άλλη χρήση δεν αποδίδει τόσο καλά. Μπορεί να μην αποδίδει και καθόλου καλά. Δεν ξέρω πώς εσύ έκανες subohm τον εβοντ και δε σου έλιωσε στα χέρια,  τη στιγμή που με απανωτές τζούρες στο 1.5 ομ ζεματούσε στα δικά μου αν τον χρησιμοποιούσα αρκετή ώρα. Τον εβίβα δεν δοκίμασα να τον στήσω με διπλή αντίσταση στα 0.7 ομ και να τον ατμίσω στα 20 βατ με lung inhale για cloud chasing. Πιστεύεις ότι πρέπει να το κάνω;   Η αντίσταση διπλή στήνεται με πατέντα,  αλλά πιστεύω ότι θα χάσει σε απόδοση, φοβάμαι ότι θα λιώσουν τα ορινγκς, όταν αυτές τις μέρες που έμεινα μόνο μ΄αυτόν προσωρινά, ζεσταίνεται σε σημείο που να θέλει ξεκούραση ακόμη και με 1.5 ομ με χοντρό σύρμα και 11 βατ. κλπ... κλπ...Σίγουρα, ένας ατμοποιητής μπορεί να χρησιμοποιηθεί με πολλούς τρόπους. Αλλά πάντα το μέγιστο της απόδοσης θα το προσφέρει με κάποιους από αυτούς.


Aυτη τη στιγμη τελειωσα ανακατασκευη κεφαλης Gemini στα 1.5Ωμ.Το non δεν εχει απωλειες , αλλα και να εχει ακομα , ειναι εντελως ασημαντες.Ο Gemini καθως και ολοι οσοι εχουν επανω την αντ/ση , εχουν το γνωρισμα οτι θα σου δωσουν μεγαλη θερ/σια λογο της θεσης της αντ/σης.ΟΜΩΣ , αυτοι οπως και ολοι σχεδον οι εργ/κοι τετοιου ειδους , ειναι κατασκευασμενοι απο ορειχαλκο. Κακο υλικο για να αντεξει θερμ/σιες , αλλα πολυ ικανο στη μεταφορα ρευματος.Αυτοι οι ατμ/τες εχουν ασημαντες απωλειες λογο υλικου κατασκευης.  Οποτε και το ρευμα που θα παρεις , πολλες φορες ειναι ανωτερο απο τα ακριβα μοντελα.Αρα θα εχεις παρα τις μεγαλες αντ/σεις (καποτε λεγαμε LR την 1.8 Ωμ αν θυμασαι... :)) ) , αρκετη θερμοκρασια ωστε να ατμοποιησει αρκετα μεγαλη ποσοτητα υγρου.

Το οτι ηθελε πολυ ρευμα , ηταν λογο των δυο αντ/σεων . Ειναι σα να εχουμε μια βρύση που δινει 5 λιτρα νερο και πρεπει να το μοιράσει στα δυο.
Οποτε για να εχουμε καλο αποτελεσμα θα πρεπει να δωσουμε 10 λιτρα νερο , ωστε να παει η διπλη ποσοτητα στην καθε διαδρομη.
Δοκιμασε να του κανεις μια αντ/ση στα 1.5Ωμ και θα δεις οτι δουλευει σα τρελος....
Επισης , σημαντικο ρολο παιζει και το τι συρμα εχεις.  Αν ειναι χοντρο , θελεις και πολυ μηκος για να κανεις 1.5Ωμ.  Οποτε εχουμε εκτως απο το παχος και το μηκος του συρματος.
Σαν συνολο δηλαδη , το ποσο συρμα θα βαλεις εχει κι αυτο το ρολο του.
Εχουμε δηλαδη 4 λιτρα βενζινη που φτανει για 4 klm.
Aν η αποσταση ειναι 8 klm , δεν θα φτασει ποτε το αυτκ/το...... :tongue_smilie:   (τι ειναι αυτα που  γραφω ρε ο ανθρωπος........;;; :)) )

''' Η βαση '''  που εγραψα πιο πανω , ειναι γιατι δεν δεχομαι οτι ο καθε ατμ/της ειναι φτιαγμενος για να δουλευει με ενα καθορισμένο τροπο.
Εχω στησει Subohms ατμ/τες  με αντ/σεις ''θεωρατες'' και εχουν δουλεψει απιστευτα.
Με χοντρα , λεπτα συρματα , διπλες μονες ............ οπως θελεις.  Αποτελεσμα ειχα και εκτως προδιαγραφων της εταιριας και μαλιστα απιστευτα καλο.   (Εχω και μαρτυρες.... :)) )
Τον Evod  τον εστησα με non και γιαυτο δεν ειχα '' μελτινγ προμπλεμς ''.
Με 25αρι και non κατεβηκα πολυ στα Ωμ και ετσι τον ατμησα.  Δεν ειχε ομως ουτε γευση , ουτε ευχαριστο ατμισμα.  Θερμοκρασια φυσικα και ειχε μεγαλη.  Ειπαμε ο ορειχαλκος ειναι πολυ καλος αγωγος , οποτε και καλος αγωγος θερμοτητας.

0.5 Ωμ στον Kayfun ηταν φυσικο να εχεις και θερμ/σια και οτι αλλο θελεις. Ο ατμ/της ειναι κατασκευασμενος απο πολυ καλα υλικα και με μεγαλη προσοχη.  Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μην εχει απωλειες ρευματος , οποτε και το αποτελεσμα θα ειναι ανωτερο. Eξαλλαου και ο κατασκευαστης λεει οτι δεν χρειαζεται κατω του 1.3 Ωμ αντ/σεις για καλο αποτελεσμα.
Στην Aτλαντιδα δεν ξερω τι εχει χρησημοποιηθει , αλλα αν εχουν το ιδιο στησιμο και ο Kayfun εχει ανωτερο αποτελεσμα στα 10 Watts , τοτε συγνωμη αλλα αυτο τα λεει ολα.   Ο σχεδιασμος και ο τροπος που θα παει το ρευμα στους πολους του Kayfun , ξερωντας οτι ειναι και απο SSσηγουρα , παει να πει οτι απλα δεν εχει απωλειες και το λιγο ακομα ρευμα , ειναι πληρως εκμεταλλευσιμο.
Αν βεβαια μιλαμε για αντ/σεις τις οποιες φτιαχνουμε εμεις.
Εγραψα και πιο πανω οτι η Ατλαντιδα  θελει πολυ ρευμα ωστε να φτασει σε ικανη θερμοκρασια ατμοποιησης το χοντρο συρμα με το οποιο ειναι κατασκευασμενες οι εργ/κες κεφαλες.
Και.......υπαρχει αυτη τη στιγμη ατομο που ατμιζει Subtank με τα Ωμ του Diver , χωρις ομως το συρμα non φυσικα.
Πιστευω οτι και η Ατλαντιδα στα ιδια επιπεδα ειναι......

Ο Eviva για να στηθει με δυο αντ/σεις , θελει απλα πιο μικρα αξονακια.  Καπου στο 1.5mm .
Δεν συνιστώ σε κανενα φυσικα τα 0.7Ωμ και ο λογος ειναι οτι ο ατμ/της εχει τρομερα καλη αποδοση γευσης.  Αν ειναι να μην εχω γευση απο ενας απο τους πιο γευστικους ατμ/τες , γιατι τον πηρα ;;;
Πιστεψε με .......... τα O-ring δεν παθαίνουν τιποτα και σε υπερβολικα χαμηλα Ωμ......... ;D
Στο θεμα θερμ/σια ακομα και στα 1.5Ωμ , μεγαλο ρολο στον ατμ/τη παιζει και το υγρο.  Ο Eviva εχει απο τις μικροτερες απωλειες και ετσι το ρευμα κανει πολυ καλα τη δουλεια του.  Αρα και στο 1.5Ωμ η αποδοση του θα ειναι πολυ καλη.
Λογο του οτι εχει μεγαλη καμπανα η οποια ειναι ειναι κοντα στο τανκ , η θερμοκρασια του εσωτερικου ευκολα μεταβιβαζεται και στο τανκ.
Εκει μπαινει στο παιχνιδι το υγρο.  Θερμοκρασια εχω δει ακομα και με μικροτερες του 1.0 Ωμ αντ/σεις , οταν το υγρο ηταν λιγο και ετσι δεν υπηρχε αναμεσα στο τανκ και την καμπανα .
Ειναι και ενας τροπος για να καταλαβεις αν εχεις μεσα υγρο με το SS τανκ........ 8)

Βεβαια εδω υπαρχει και ενα αλλο θεμα .
Το ποσο ειναι για 'σενα και ποσο για 'μενα η μεγαλη θερμ/σια.
Εγω μπορει να αντεχω ή να θελω ο ατμ/της μου ή ο ατμος μου να καιει , ενω εσυ μπορει και η παραμικρη αυξηση της θερμ/σιας να σε ενοχλει........
Γουστα ειν' αυτα....


Πολλα εγραψα......sorry και να με συγχωρατε very πολυ..... :eyesplash: :D


« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 04, 2015, 19:31 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος dkoure

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #68 στις: Ιουλίου 04, 2015, 19:48 »
@shadockan επειδη μαλλον απο την δικη μου ερωτηση αρχισε ολο το θεμα, μπορεις να μου ξεκαθαρισεις στο που ωφειλεται η καλυτερη/χειροτερη απόδοση ενος επισκευασιμου ; η αρχικη μου ερωτηση ηταν : εαν σε εναν subtank και σε εναν kfl+ (η καποιον ακομα πιο ακριβο/καλο) που θα εχουν ιδια υλικα κατασκευης - η εστω αντιστοιχης ποιοτητας- κανεις το ιδιο build με ιδιο συρμα και ιδιο βαμβακι και βαλεις το ιδιο υγρο, το ιδιο drip tip και με το airflow οσο πιο κοντα γινεται, δεν θα ειναι πολυ κοντα η αποδοση τους; περαν δηλαδη απο διαφορες οπως το μεγεθος της καμπανας, υπαρχει κατι αλλο που θα κανει την διαφορα, και αυτη θα ειναι τοσο αισθητη με ολους τους υπολοιπους παραγοντες ιδιους;

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #69 στις: Ιουλίου 04, 2015, 20:17 »
Δεν συνιστώ σε κανενα φυσικα τα 0.7Ωμ και ο λογος ειναι οτι ο ατμ/της εχει τρομερα καλη αποδοση γευσης.  Αν ειναι να μην εχω γευση απο ενας απο τους πιο γευστικους ατμ/τες , γιατι τον πηρα ;;;



Βασίλη, εδώ τα είπες όλα και νομίζω ότι κάνουμε γύρω γύρω αλλά στο τέλος λέμε το ίδιο με άλλα λόγια.
Οτι ο κάθε ατμοποιητής έχει το δυνατό του σημείο, οπότε μπορεί να δουλέψει έτσι ώστε να ΜΗΝ αξιοποιείται το δυνατό του σημείο, αλλά το καλό είναι να τον δουλεύουμε αξιοποιώντας το καλό του σημείο.
Κι εδώ μπαίνει και ο παράγοντας μέσος χρήστης, με γνώμονα τον οποίο εκφέρουμε απόψεις.
τον τζέμινι δεν μπόρεσα ποτέ να τον επισκευάσω. Παίζει να είσαι ο μόνος. Πολύ μα πολύ δύσκολος. Οπότε, αν με ρωτήσει κάποιος, θα του απαντήσω με γνώμονα τι κάνει ο μέσος χρήστης. Δηλαδή, μην τον επισκευάζεις, δώσε γκάζια και δούλεψε.
Για τον καυφούν τι να πω; Κάνε πνευμονικές με μικρή τρύπα αέρα και βάλε του 50 βατ; Επειδή κάποιος μπορεί να ανοίξει με τρυπάνι και δεύτερη τρύπα και να αλλάζει μονωτικά για πλάκα;
ή να του πω να πάρει την ατλαντίδα, να βάλει ψιλό σύρμα, να κλείσει την εισαγωγή αέρα, να κάνει πατέντα στο ντριπ να μην είναι μπουρί και να ατμίζει στα 15 βατ με 25ρι σύρμα;
Γίνεται; πιθανόν; προτείνεται ως το πιο δόκιμο; όχι.


Οσο για τον δελτα 2, δεν έχει βίδα γύρω από την οποία τυλίγεται το σύρμα, αλλά ένα κλειστό λούκι στη βάση. ενα από κάθε πλευρά εννοώ. Περνάς από μέσα το σύρμα και η βίδα από πάνω βιδώνει μέχρι να το πατήσει και να το στερεώσει. Ε, ψιλό σύρμα δεν το πιάνει καλά. Η αντίσταση μετά από λίγο παίζει σαν τρελή, διότι το σύρμα χάνει την επαφή με τη βίδα.


@dkoure. Η γενικότερη αρχιτεκτονική ενός ατμοποιητή επηρεάζει και το ατμιστικό αποτέλεσμα. Μπορεί να μην είναι καλύτερο ή χειρότερο, αλλά θα είναι διαφορετικό.
Κάποιοι ατμιστές έχουν βρει το αγιο δισκοπότηρό τους σε έναν και ατμίζουν αυτόν συνέχεια. Οι υπόλοιποι έχουμε 2-3 και τους εναλλάσσουμε. Δεν είναι κάποιος από αυτούς καλύτερος σε συνολική "βαθμολογία"; πιθανόν ναι. Αλλά και μόνο που οι άλλοι είναι διαφορετικοί και ίσως καλύτεροι σε κάτι άλλο, αξίζει τον κόπο να τους έχουμε.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #70 στις: Ιουλίου 05, 2015, 00:56 »
Ναι σωστα.
Ολοι οι ατμ/τες πραγματι εχουν τα υπερ και τα κατα , ο καθενας με τον τροπο του.
Ομως κατα τη γνωμη μου μπορουν ολοι να ειναι οσο αποδοτικοι θελουμε εμεις.


Σωστο ειναι κι αυτο που εγραψες οτι σε ενα μεσο χρηστη , θα πεις απλα ανεβασε τα Watts.  Kαι οχι μονο στον απειρο , αλλα και εμπειροι ατμιστες , μετα απο χρονια στο η.τ. και εχοντας κανει ακομα και διαφορες κατασκευες , ατμιζουν κι αυτοι με εργ/κους και δεν ανακατασκευαζουν πλεον τις κεφαλες.  Απλα τις αλλαζουν .
Κακο δεν υπαρχει πουθενα βεβαια στο θεμα αυτο.
To να ατμισει καποιος με 50Watts και μικρη τρυπα δεν ειναι και κατι τρελο. 
Ο Kayfun ειναι ικανος να το κανει αυτο. Το εχω κανει και ηταν κανονικος.  Ξερω φυσικα τι εννοεις , αλλα δεν χρειαζεται να κανεις πατεντες για να πετυχεις αυτο που θελεις ή για να παρεις το καλυτερο αποτελεσμα απο καποιον ατμ/τη....


Ο Gemini και οποιος αλλος ατμ/της , δεν ειναι δυσκολο να επισκευαστουν , αρκει να ξερεις τον τροπο.
Εγραψα για τον ατμ/τη αυτο και την ανακατασκευη της κεφαλης του , για το λογο οτι εχει δυο αντ/σεις και τι χρειαζεται ρευμα για δυο αντ/σεις.
Καποιος που δεν ξερει πως να το κανει αυτο , λογικο και πιο ευκολο ειν αι απλα να αλλαξει κεφαλη και να τελειωνει.
Αν δεν του αρεσει το αποτελεσμα , αμεβαζει απλα τα Watts οπως εγραψες πολυ σωστα.


Και πραγματι οταν μιλαμε για νεους ατμιστες , αυτο ειναι και το πιο ευκολο και σωστο να κανουν.




dkoure
αυτο που εγραψε και η Petra και να συμπληρώσω οτι το κυριοτερο ειναι το στησιμο που θα κανεις.
Αναμεσα στους ατμ/τες που αναφερες παντως και λογο του οτι τους ξερω και τους δυο, σαν ντουμανι και χτυπημα μπορουν να δωσουν σχεδον τα ιδια.
Σα γευση ομως , ο Kayfun ειναι πολυ ανωτερος φιλε μου.
Δοκιμασα πολλα και ο καθενας εχει τις χάρες του.  Σαν γενικη εικονα ομως ο Kayfun μπορω να πω οτι μου εδωσε αυτο το κατι περισσοτερο .
Ειναι λοιπον η διαφορα στο πως ειναι σχεδιασμενος ο ατμ/της , αλλα το χερι του καθενα παιζει το σημαντικοτερο ρολο.  Αρκει βεβαια να ξερεις τι και πως να το κανεις.

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #71 στις: Ιουλίου 05, 2015, 03:06 »
Οσο για τον δελτα 2, δεν έχει βίδα γύρω από την οποία τυλίγεται το σύρμα, αλλά ένα κλειστό λούκι στη βάση. ενα από κάθε πλευρά εννοώ. Περνάς από μέσα το σύρμα και η βίδα από πάνω βιδώνει μέχρι να το πατήσει και να το στερεώσει. Ε, ψιλό σύρμα δεν το πιάνει καλά. Η αντίσταση μετά από λίγο παίζει σαν τρελή, διότι το σύρμα χάνει την επαφή με τη βίδα.


Πιάνεται και κλασσικά το σύρμα, δεν είναι ανάγκη να το βάλεις μέσα στην τρύπα, μπορείς να το πιάσεις και από πάνω και καθώς βιδώνει η βίδα το πιάνει.


Αποσυνδεδεμένος SteveSalvian

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #72 στις: Ιουλίου 05, 2015, 03:18 »
χαχαχα και γω παλευα να το βαλω μεσα στην τρυπα...  :idiot1:  :wall:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #73 στις: Ιουλίου 05, 2015, 03:57 »
Εγω να δεις την τελευταια φορα....βγηκαν λιγο στραβα τα ποδαρακια της αντιστασης με αποτελεσμα να μπαινει απο τη μια να βγαινει απο την αλλη... Μπροστα μου ειχα τη λυση αλλα δεν την εβλεπα... :wall: θενκς mindtrapper

Αποσυνδεδεμένος dkoure

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #74 στις: Ιουλίου 09, 2015, 18:36 »
αλλη μια απορια που μπορει να φανει και καπως χαζη σε καποιους! Σε εναν επισκευασιμο κανουμε οτι στησιμο θελουμε, η υπαρχουν καποιοι που το σκαρι τους ειναι για να λειτουργει καλυτερα με subohm στησιματα, και αλλοι για πιο μεγαλες αντιστασεις;;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180408 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8283 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33908 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535262 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59723 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237263 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 560 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14692 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085209 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35331 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10154 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12