vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

536 επισκέπτες, 4 χρήστες
Jorge, mathimatikos1966, manoslykos, camber

Twitter

Aqua by UVo Κλώνοι !!!!!

Αποσυνδεδεμένος exarhos

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
  • mOjo
Απ: Aqua by UVo Κλώνοι !!!!!
« Απάντηση #150 στις: Μαρτίου 22, 2014, 01:15 »
 :)




Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 22, 2014, 03:53 από Tem »

Απ: Aqua by UVo Κλώνοι !!!!!
« Απάντηση #151 στις: Μαρτίου 22, 2014, 12:54 »
Καλό το γέμισμα από κάτω αλλά αν δεν σου κουμπώσουν σωστά οι σπείρες της καμπάνας με του φούρνου και συνεχίσεις το βίδωμα θα τις καταστρέψεις μιας και είναι πολύ λεπτές και πυκνές.

Για μένα καλό είναι κάποιος να κάνει μια υποχώρηση στο μισό-ένα ml και να γεμίζει από πάνω.

Απ: Aqua by UVo Κλώνοι !!!!!
« Απάντηση #152 στις: Απριλίου 02, 2014, 04:42 »
Dual micro coil  11 σπείρες η καθεμιά με Kanthal A-1 0.30mm - AWG 29. Σε τρυπανάκι 2 mm
Συνολική αντίσταση 1,2 Ohm


Αποσυνδεδεμένος hondasapien

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aqua by UVo Κλώνοι !!!!!
« Απάντηση #153 στις: Απριλίου 04, 2014, 17:48 »
Mε την 6η προσπάθεια τον κατάφερα να το κουμπόσω σωστά και να
μην έχω διαρροές.
Αν υπάρχει και τρόπος να εξαφανιστεί το γουργούρισμα μπορεί να
με ενημερώσει κάποιος πιο έμπειρος;
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος vaios61

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aqua by UVo Κλώνοι !!!!!
« Απάντηση #154 στις: Απριλίου 04, 2014, 18:28 »
Κλείσε τελείως την καμπάνα και φυσα να βγει το παραπάνω υγρό.Μετά άνοιγε σιγα σιγά μέχρι να βρεις το σημείο της κατάλληλης τροφοδοσιας.
Μήπως όμως τον γεμίζεις πολύ;
Μήπως έχεις λίγα watt;
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 04, 2014, 18:37 από vaios61 »

Αποσυνδεδεμένος hondasapien

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aqua by UVo Κλώνοι !!!!!
« Απάντηση #155 στις: Απριλίου 04, 2014, 19:33 »
Τον γεμίζω μέχρι να αρχίζει να σκεπάζει την καμπάνα.
Για δεν ξέρω γιατι τον έχω σε μηχανικό και το ηλεκτρονικό που έχω είναι μόνο σε βολτ.
Θα δοκιμάσω αυτό που λες και βλέπουμε.
 :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aqua by UVo Κλώνοι !!!!!
« Απάντηση #156 στις: Απριλίου 07, 2014, 18:23 »
Έχω ένα θεματάκι με τον ατμοποιητή.
Ενώ κατάφερα να τον γεμίσω χωρίς να έχω κάποια διαρροή, δυσκολεύομαι να ρυθμίσω την ροή του υγρού.
Προσπαθώ να πιάσω το drip tip και να το στρίψω για να ανοίξει λίγο η ροή αλλά γυρίζει μόνο το drip tip. Αν το πιάσω από πιο χαμηλά παίρνει μαζί του και το καπάκι και αρχίζει να ξεβιδώνει κι αυτό.
Υποάρχει κάποιο κόλπο για να το καταφέρω;

Απ: Aqua by UVo Κλώνοι !!!!!
« Απάντηση #157 στις: Απριλίου 07, 2014, 18:58 »
Κράτα με το ένα χέρι το tank και να περιστρέψεις μόνο την καμπάνα με το άλλο.
Πως αλλιώς ?  :)) Αν είναι πολύ σφιχτή πρέπει να βάλεις γάντι latex ή κάτι αντιολισθητικό  :)

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aqua by UVo Κλώνοι !!!!!
« Απάντηση #158 στις: Απριλίου 07, 2014, 19:03 »
Μωρέ το τανκ το κρατάω. Κρατάω και το καπάκι που πιάνει πάνω από το τανκ γιατί αυτό είναι το πρόβλημα.
Το θέμα είναι ότι γυρίζει το drip tip μέσα στην υποδοχή του και δεν παίρνει μαζί του και την καμπάνα. Αν πάω να πιάσω το κομμάτι που είναι ενιαίο με την καμπάνα και βγαίνει πάνω από το τανκ και το καπάκι, γυρίζει μαζί του και το καπάκι. Είναι πολύ σφιχτό το oring που είναι εκεί (το κόκκινο) και παίρνει μαζί του όλο το πακέτο!  :wall:

Τώρα του έκανα μία ακόμα εντριβή με υγρό μπας και αρχίσει να γλιστράει λίγο και δείχνει να καλυτερεύει.

Απ: Aqua by UVo Κλώνοι !!!!!
« Απάντηση #159 στις: Απριλίου 07, 2014, 19:06 »
Βγάλε το drip και πιάσε με ένα γάντι latex να το γυρίσεις. Στις πρώτες μέρες είναι σφιχτό λόγω
του Oring του drip. Θα βοηθήσει λίγο 1 σταγόνα vg τριγύρω του.

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aqua by UVo Κλώνοι !!!!!
« Απάντηση #160 στις: Απριλίου 07, 2014, 23:48 »
To drip tip θελει λιγο μεγαλύτερο oring.
Αγόρασε ενα σωστο drip tip από atmomixani σε μενα παίζει τέλεια!

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Απ: Aqua by UVo Κλώνοι !!!!!
« Απάντηση #161 στις: Απριλίου 09, 2014, 23:20 »
Παρότι γράφω πολύ σπάνια για ατμοποιητές (προτιμώ να διαβάζω κριτικές) δεν αντιστάθηκα στον πειρασμό για τούτον εδώ.
Τον παρέλαβα σήμερα μόλις οπότε δεν είμαι και αυτό που λένε μακροχρόνιος χρήστης του αλλά πραγματικά με αιφνιδίασε τόσο ευχάριστα που έπρεπε να το μοιραστώ.
Να τονίσω εδώ ότι δουλεύω τόσο τον Kayfun όσο και τον Russian και με κέρδισαν από την αρχή αφήνοντας μόνο τον dripper και τη Sofia στην πρώτη γραμμή για τους δικούς του λόγους τον κάθε έναν.
Ομολογώ ότι με τρόμαξε στην αρχή το πως κουμπώνει το τανκ αφού περάσει το ενδιάμεσο oring δεν ξέρω πόσο θα αντέξουν τα αρκετά πυκνά σπειρώματα σε βάθους χρόνου σίγουρα πάντως χρειάζεται πολύ προσοχή. Γενικά πάντως δείχνει καλή κατασκευή και με εντυπωσίασαν ιδιαίτερα οι επάργυρες (?) συνδέσεις των πόλων. Αισθητικά δένει πολύ όμορφα με το ματ νέμεσις της ft έχοντας ακριβώς το ίδιο χρώμα (ίσως βγαίνουν από το ίδιο εργοστάσιο)
Τον έστησα με διπλό mc χρησιμοποιώντας αρκετά μικρή ποσότητα βαμβακιού, δεν θέλει να πνιγεί αλλά ούτε και να είναι τελείως χαλαρό και τον γέμισα με forest affairs άρωμα diy από t-juice που ως τώρα το έβαζα στον dripper οπότε έπαιρνα ακριβώς τη γεύση που θέλει να δώσει το συγκεκριμένο που σημειωτέον εδώ δεν το θεωρώ all day υγρό αλλά ενίοτε το ζητάει η γευστική μου μνήμη για κάποιους λόγους που αδυνατώ να εξηγήσω.
Λοιπόν αυτό που έχω να πω είναι ότι θεωρούσα κορυφαίο τον kayfun αλλά αυτός εδώ με έστειλε αδιάβαστο. Γεύση στα επίπεδα του dripper και (ιεροσυλία το ξέρω αλλά έτσι είναι) και ντουμάνι αντάξιο του συνολικού 0,9Ω με 9 σπείρες 0.28 kanthal d σε 2μμ τρυπάνι με αντίστοιχο χτύπημα. Με εντυπωσίασε απίστευτα η γεύση που σίγουρα νομίζω ότι τον διαφοροποιεί σημαντικά από τον kayfun και το ρώσο που είναι ένα σκαλί κάτω (μικρό αλλά υπαρκτό) από αυτό εδώ το μικρό τέρας.
Για τα υπόλοιπα νομίζω έχουν αναφερθεί όλοι οι φίλοι πριν σε αρκετά posts (αυτονομία, ψιλο-δυσκολία στο γέμισμα και σεβασμό που απαιτεί στο στήσιμο, αλλά από την άλλη ρύθμιση υγρού και αέρα στα συν του), θέλει σίγουρα λεπτότητα στο πως θα του φερθείτε (δεν έχει την αναισθησία των άλλων), δεν συγχωρεί μικρολαθάκια αλλά αφού μου έδωσε τέτοιο χαρακτήρα από το πρώτο στήσιμο (μετά από πολύ πολύ διάβασμα βέβαια) αλλά τον συστήνω μετά βδελυγμίας σε όλους τους φίλους από μικρομεσαία εμπειρία και άνω. Δεν κάνει για νέους σίγουρα (sofia & dripper είπαμε  :) ) ακριβώς επειδή δεν συγχωρεί. Όλοι οι άλλοι οπλιστείτε με άπλετη υπομονή ετοιμαστείτε να αποχωριστείτε 15 ευρουδάκια και βουρ στο site της slowtech

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Aqua by UVo Κλώνοι !!!!!
« Απάντηση #162 στις: Απριλίου 25, 2014, 17:37 »
λύστε μου μια απορία παιδια μιας και -οσον αφορα τον συγκεκριμενο ατμοποιητη- ειμαι παντελώς ασχετος:


Αυτος, ο Aqua είναι τύπου Kayfun?
Δηλαδη σετάρεται με φιτίλι και η τροφοδοσία του (απο οτι βλεπω στις φωτο) γίνεται με αυλάκια παρόμοια με του Kayfun? :hmmm:


Ειναι δηλαδη ενας "τύπου" kayfun ?  :confused1:


Και είναι το ίδιο ευκολη και απροβλημάτιστη η λειτουργια του όπως και του kayfun?

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aqua by UVo Κλώνοι !!!!!
« Απάντηση #163 στις: Απριλίου 25, 2014, 17:46 »
Είναι τύπου kayfun με την δυνατότητα διπλής αντίστασης

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aqua by UVo Κλώνοι !!!!!
« Απάντηση #164 στις: Απριλίου 25, 2014, 17:52 »
Θεωρώ ότι μοιάζει με τον kayfun κυρίως στο ότι η τροφοδοσία της αντίστασης με υγρό γίνεται από τα αυλάκια.
Κατά τα άλλα στήνεται μόνο με διπλές αντιστάσεις, μπορείς να ρυθμίσεις την παροχή υγρού ξεβιδώνοντας ελαφρώς την καμινάδα, η παροχή αέρα ρυθμίζεται στρίβοντας όλο το τανκ και γενικά στο στήσιμό του είναι πιο δύσκολος από τον kayfun.
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι αυτό που λέει και ο alexgr. Θέλει να κάνεις καλό στήσιμο για να αποδώσει. Εγώ ακόμα δεν έχω καταφέρει να τον κάνω να μου δώσει τόσο καλή γεύση όσο ο kayfun ο οποίος σου δίνει την καλή γεύση ακόμα και με μέτριο στήσιμο.
Το μεγάλο του αρνητικό για μένα είναι η μικρή χωρητικότητα. Μόνο 2ml περίπου. Και σε συνδυασμό με τις διπλές αντιστάσεις τελειώνει αμέσως το υγρό.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 152 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20581 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281113 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207875 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65611 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312691 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13973 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124723 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93495 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4169 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix