vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ

Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4395 στις: Απριλίου 08, 2016, 21:16 »
η καμιναδα ειναι η ιδια οπως του κανονικου, απλα επειδη ειναι πιο κοντο το τανκ μπαινει μεσα στο drip tip. ο καθημερινος μου ειναι ο γνησιος αλλα αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι με κοντη καμιναδα ή καθολου καμιναδα βγαζει πολυ ζεστο ατμο και δε το απολαμβανεις. 

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4396 στις: Απριλίου 08, 2016, 21:24 »
Απέκτησα πολύ πρόσφατα αυτή τη βάση
https://www.fasttech.com/p/2206000
και αυτό το μπελκάπι
https://www.fasttech.com/p/3144700
Το πρόβλημα είναι ότι παίρνω ως γεύση την γνωστή βαμβακίλα, την ίδια που παίρνω αρχικά όταν πρωτοστήνω στον γνήσιο kfl+ και κρατάει για μερικές τζούρες ως 0.5 ml, ενισχυμένη με μπόλικη πλαστικίλα. Έχω αδειάσει 3 τανκάκια και η γεύση παραμένει. Την βάση την μπανιάρισα με μαγειρική σόδα για ένα βράδυ και μετά την έπλυνα με υγρό για πιάτα. Το μπελ καπ μόνο με υγρό για πιάτα.
Μήπως έτσι πρέπει να είναι; Πάντως δεν έχει καμία σχέση με τη γεύση που παίρνω με τον γνήσιο. Καμία πρόταση;
Αυτό το σκ@τό -για μένα που αναζητώ σφιχτή τζούρα- είναι ότι καλύτερο έχω ατμίσει σε επισκευάσιμο.
Τρομερή αίσθηση, τζούρα όσο πιο άμεση γίνεται και γεύση σε καλά επίπεδα. Ατμός χλιαρός προς ζεστός
κάτι που δεν με χαλάει στο συγκεκριμένο μιας που οι -αραιωμένες- μενθόλες που κάνω συνεχίζουν να με
δροσίζουν. Τον χρησιμοποιώ καθημερινά εδώ και 2 βδομάδες μόνο αυτόν και τον Phenomenon (όταν θέλω
περισσότερη γεύση / δροσερό αέρα / αέρα στη τζούρα) και όλοι οι άλλοι έχουν μπει συρτάρι. (κλώνοι: Calix,
Tilemahos, Hurricane, Kayfun Lite+ κ.α.) Είμαι τόσο ικανοποιημένος που ενώ έχω 2 περιμένω άλλους 3.

Προσωπικά για να διώξω την πλαστικίλα/μεταλίλα/βαμβακίλα τρίβω καλά όλα τα parts με οδοντόβουρτσα
και οργανικό σαπούνι για χέρια ή πιάτα, μετά μούλιασμα (χωρίς βίδες/πόλο/πλαστικά/o-ringάκια) σε Corega
για κάποιες ώρες 2-3 φορές, μετά καλό ξέπλυμα και μούλιασμα σε χλυαρό νερό για λίγες ώρες σε ζεστό (όχι
καυτό) νερό και μετά δοκιμάζω και ανάλογα αν δε φεύγει η γεύση από Corega, ξαναμουλιάσματα. Ως εκεί το
έχω φτάσει, αν και πλέον επειδή χαλιέμαι με τη γεύση Corega κοιτάω να δοκιμάσω βράσιμο 5 λεπτά η να πάρω
sonicwave cleaner (κρίμα να κάνεις τόσο κόπο να φύγει η λαδίλα και μετά να μη φεύγει η Corega). Αν τα κάνεις
αυτά και δεν φύγει η κακή γεύση ίσως να θέλουν άλλαγμα τα o-rings (το έχω πάθει και αυτό). Τα οποία o-ring
btw, αποφεύγω να τα μουλιάζω. Καλό πλύσιμο σε χλυαρό νερό και πέρασμα με κανά υγρό μαντηλάκι και πάλι
πλύσιμο (με μούλιασμα παίζει να φουσκώσουν).

EDIT: Η αναφορά στα o-rings είναι γενική. Στο συγκεκριμένο το o-ring της βάσης δε το χρησιμοποιώ καν.

Στήσιμο 6 σπείρες - 2άρι τρυπανάκι - 28mm kanthal - κάπου στα 1.2ohm. Παίζω στα 10-13W. (μέχρι 4V)



Υγρά VG50/PG50, VG60/PG40, αλλά και σε Hexocell (high VG) που είναι αρκετά πηχτά έπαιξε μια χαρά με αυτό το στήσιμο.
(super πηχτά όπως βάση Pinkmule Full VG δεν δοκίμασα)
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 08, 2016, 21:50 από FML »

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4397 στις: Απριλίου 08, 2016, 22:39 »
Εμενα μπορειτε να μου πειτε γιατι ενω κανω μια χαρα στησιμο με ολους τους τροπους που εχω διαβασει εδω,με εχει τρελλανει στα μπαπα-μπουπα;
Ουτε εξατμιση απο παπι φιαγμενο να ηταν.Ενω μιλαμε για εξαιρετικο ατμοποιητη σε ολα του -για τον lite plus μιλαω-εχω φαει τετοια ξενερα που σκεφτομαι να ξαναγυρισω στον ναυτιλο.

Αυτο το κανει ειδικα στην αρχη οταν ατμιζω καθε τζουρα.

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4398 στις: Απριλίου 09, 2016, 14:39 »
Δοκίμασε να μην φτιάχνεις πολύ αραιές τις σπείρες της αντίστασης μεταξύ τους.
Σε εμένα, όσο οι σπείρες έρχονται πιο κοντά (χωρίς να ακουμπάνε όπως στα microcoils) τόσο λιγότερα σκασίματα έχω.
Βέβαια το σκάσιμο δεν με χαλάει, καμιά φορά το επιδιώκω κιόλας :))

Αποσυνδεδεμένος terabest39

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4399 στις: Απριλίου 09, 2016, 15:10 »
Αυτό που σου είπε ο @yian. Έχεις αραιά τις σπείρες ή ατμίζεις σε πολύ χαμηλά Watts.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4400 στις: Απριλίου 09, 2016, 15:16 »
η καμιναδα ειναι η ιδια οπως του κανονικου, απλα επειδη ειναι πιο κοντο το τανκ μπαινει μεσα στο drip tip. ο καθημερινος μου ειναι ο γνησιος αλλα αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι με κοντη καμιναδα ή καθολου καμιναδα βγαζει πολυ ζεστο ατμο και δε το απολαμβανεις.
Αυτό λεω και'γω ,με κοντη καμιναδα η καθολου βγαζει  πολυ ζεστο ατμο  αλλα και με την μακρυα και το κανονικο καπακι παλι βγαζει λιγο χλιαρο ,με το five pawns καπακι και το ότι μπαινει μεσα στο drip tip λιγο εγω το βρισκω σαν την "χρυση τομη" σε θεμα γευσης μιας και μειωνετε οσο χρειαζεται η αποσταση!

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4401 στις: Απριλίου 09, 2016, 16:46 »
Εμενα μπορειτε να μου πειτε γιατι ενω κανω μια χαρα στησιμο με ολους τους τροπους που εχω διαβασει εδω,με εχει τρελλανει στα μπαπα-μπουπα;
Ουτε εξατμιση απο παπι φιαγμενο να ηταν.Ενω μιλαμε για εξαιρετικο ατμοποιητη σε ολα του -για τον lite plus μιλαω-εχω φαει τετοια ξενερα που σκεφτομαι να ξαναγυρισω στον ναυτιλο.

Αυτο το κανει ειδικα στην αρχη οταν ατμιζω καθε τζουρα.
Η ουσιαστικότερη σημασία στο θέμα σκασίματος είναι η ποσότητα  βαμβακιού  που είναι μέσα στο εσωτερικό του πυρήνα τις αντίστασης   όσο τέλεια και να κανεις τις σπείρες αν είναι ελλιπής το βαμβάκι τα μπαμ μπουμ δεν τα γλιτώνεις ..

Τώρα και πολλούς μηνες η ανοιχτές σπείρες είναι το αγαπημένο μου σετάπ..αρχικά   σκάσιμο στο πρωτο πάτημα των φαϊρ μποτών είχα έως να βρω την ελάχιστη ποσότητα βαμβακιού που χρειαζόταν με πολλους πειραματισμούς στο θέμα ποσότητας βρήκα το επιθυμητή  ποσότητα  και δεν έχω ουτε στο ξεκίνημα το παραμικρό σκασιματάκι. πολλοί άτμιστές    η λογου άγνοιας η επειδή κάπου τους έχει κούραση η εύρεση σωστής ποσότητας καταφεύγουν στις ποιο κλειστές σπείρες  που μειώνεται και το φαινόμενο σκασίματος ..
πέρα  απο αυτές τις λιγες και απλές συμβουλες  που μπορω  και στο να σου δείξω σε μια φωτο μονο εσύ μπορείς στην πράξει να βρεις το ποσο βαμβάκι θα βάλεις για   την εξαλείψει το προβλήματος ...

ο kayfun lp είναι όντως εξαιρετικός ατμόποιητής  και δεν χρειαζεται να μπαίνεις σε σκέψεις αντικατάστασης θα σου πρότεινα για όταν θα  κανεις δοκιμές  για αυτά που σου είπα ποιο πριν δεν είναι αναγκη να κλείνεις και να   γεμίζεις  το τανκ απλα βάζοντας το βαρελάκι και την καμινάδα  έχοντας βρέξει   με υγρό ποιο πριν το βαμβάκι τραβάς 2 με 3 τζούρες κατι σαν τρίπερ εξάλλου σε νεας γενιάς ατμό   που  είναι και το βασικό του μείον στο θέμα επισκεψιμότητας όταν έχουμε κλειστό και  γεμάτο τανκ ..     

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 09, 2016, 16:51 από giorgos maniadakis »

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4402 στις: Απριλίου 09, 2016, 17:29 »
Ευχαριστω για τις απαντησεις.Τα εχω κανει ολα οσα αναφερεται,πλιν τις ποσοτητας του βαμβακιου που αναφερει, ο Γιωργος.Θα το δοκιμασω και αυτο γιατι οντως η ποσοτητα στο βαμβακι οπως βλεπω στην φωτο ειναι αρκετα περισσοτερη απο αυτη που βαζω εγω.

Κατι καινουργιο που εκανα και που βλεπω αποτελεσματα στην γευση και στις''εκρηξεις'' ειναι οτι εβαλα πολυ βαμβακι στο εσωτερικο της κεφαλης στο καπακι του-βρεγμενο-με πολυ υγρο,και το οτι οταν ρουφαω απευθειας βγαζωντας το ντριπτιπακι,το φαινομενο μειωνεται αισθητα!

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4403 στις: Απριλίου 09, 2016, 17:44 »
Φίλε μου η περισσότερη ποσότητα στων kayfun lp θα σε οδήγηση στην απώλεια σκασίματος  αλλά απο την άλλοι φλερτάρεις με την υπό τροφοδοσία .. αν μπει βαμβάκι πολύ σφιχτό μέσα στων πυρήνα δεν θα μπορεί να  απορρόφηση την επιθυμητή  ποσότητα υγρού και το καμένο δεν θα αργήσει να ερθει ..σαν παράδειγμα σκεψου ενα σφουγγάρι δεμένο στην μέση όσο ποιο σφιχτά τόσο λιγότερο υγρό θα απορρόφηση στο σημείο που εφάπτεται με το σφίξιμο ..ενω η άκρες θα είναι μουσκεμένο η σφιχτή μεριά θα παραμένει στεγνή αν δώσεις βαση σε αυτά που σου λέω και βρεις τη σωστη ποσότητα θα ατμιζης χωρίς άγχος       

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4404 στις: Απριλίου 09, 2016, 22:33 »
Τελικα τιποτα.Δοκιμασα και με πιο πολυ βαμβακι, και με πιο λιγο βαμβακι,και με πιο κλειστες σπειρες,επαιξα με τα watt ανεβασα απο το ντεκ,κατεβασα απο το ντεκ,τιποτα.Αναρωτιεμαι αν εβαζα φυτιλι αν θα ειχα το ιδιο προβλημα.

Αυτο που κανω τωρα ειναι πρωτα να το παταω,να κανει το μπαμ και μετα στο στομα.Ξερω υπαρχουν μεγαλυτερα προβληματα στην ζωη,αλλα εχω κολλησει,για το τι δεν κανω καλα.Ασε που ειναι τοσο δυνατο το μπαμ,που με παιρνουν χαμπαρι,και οι διπλα.

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4405 στις: Απριλίου 09, 2016, 23:53 »
Άτμισμα χωρίς στρακαστρούκα δεν έχει ομορφιά :)) (και γεύση)
Σοβαρά τώρα, τα σκασίματα δε νομίζω ότι μπορείς να τα σταματήσεις τελείως τουλάχιστον στον kayfun, μπορείς όμως κάπως να τα περιορίσεις με τους παραπάνω τρόπους.
Αλήθεια τι βάσεις ή υγρά χρησιμοποιείς? Μήπως έχουν πολύ νερό στη σύστασή τους? Δοκίμασε με υγρό ή βάση άλλης εταιρίας μήπως φταίει αυτό.

Θα σου πρότεινα επίσης να δοκιμάσεις το επόμενο στήσιμο με λίγο πιο χοντρό σύρμα απότι χρησιμοποιείς τώρα. Αν δεν κάνω λάθος το λεπτό σύρμα αρπάζει γρηγορότερα στα ίδια watt οπότε μπορεί να εξατμίζει πιο βίαια το υγρό. Δεν ξέρω αν τα λέω καλά όμως... :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4406 στις: Απριλίου 10, 2016, 00:24 »
Ελα που ομως εμενα με ενοχλουν...Ουτε πασχα να ηταν!
Τα υγρα που δουλευω κυριως ειναι bebeca και eden.Δοκιμασα και σκετη βαση και τα ιδια.Το συρμα ειναι 30ρη σε 2.5 με 5 σπειρες στα 1.5 εως 1.8 Ω.
Οταν λες πιο χοντρο,δλδ; Αντε να το κανω και αυτο,δεν μπορει θα την βρω την ακρη.

Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4407 στις: Απριλίου 10, 2016, 00:28 »
το bebeca απο οσο γνωριζω ειναι της atmos,τα οποια υγρα εχουν αρκετο νερο μεσα.λογικο ειναι να εχεις αρκετα σκασιματα

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4408 στις: Απριλίου 10, 2016, 00:39 »
Και το eden? Η βαση? Θα δοκιμασω να αλλαξω συρμα αν και εχω παρει 10μετρο,και αν τα ιδια μαλλον τα παραταω. :-\

Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4409 στις: Απριλίου 10, 2016, 00:44 »
το eden  και η βαση ποιας εταιρια ειναι ???

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
για να σου δωσω να καταλαβεις γω κανω σκετη βαση.με τις βασεις της atmos ειχα παρα πολλα σκασιματα.αλλαξα βαση και εχω ελαχιστα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1454 171639 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:15
από Olga68
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275607 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13967 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9300 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42829 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35082 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557860 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182154 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9248 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364