vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

502 επισκέπτες, 6 χρήστες
thebull, dkostas, tony1976, gfilip, Sergios, camber

Twitter

Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ

Αποσυνδεδεμένος ambient

  • **
  • 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4020 στις: Φεβρουαρίου 01, 2016, 01:45 »
Μόλις τον παράγγειλα και μου βγήκε μαζί με τα μεταφορικά 14,95 €. Για να δούμε τι θα δούμε.

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4021 στις: Φεβρουαρίου 01, 2016, 01:46 »
Βρήκα αυτή την προσφορά http://www.heavengifts.com/Heatvape-Kayfun-Standard-3.1-RBA-Rebuildable-Atomizer-Kit-4.5ml-Steel.html
που βγαίνει με την έκπτωση στα 9,5€. Αξίζει τον κόπο; Επειδή δεν έχω ασχοληθεί  ξανά με επισκευάσιμους θα είναι εύκολος στο στήσιμο; Με ενδιαφέρει η ποιότητα της γεύσης και όχι τόσο τα ντουμάνια. Κάνω τσιγαρίσιες και όχι πνευμονικές. Αν κάποιος έχει τον συγκεκριμένο ή έχει άποψη θα ήθελα να μου γράψει περιληπτικά τα + και - του συγκεκριμένου καθώς επίσης αν είναι 1:1 σε σχέση με τον κανονικό και την ποιότητα κατασκευής του. Επίσης ο 3.1 τι διαφορά έχει από τον KL+; Νέος στο σπορ και παρ όλα τα ταχύρυθμα και το διάβασμα έχω πολλά κενά.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Θέλει και 6-6.5 δολάρια ταχυδρομικά

Γιατί δεν παίρνεις έναν τέτοιο https://www.fasttech.com/products/3028/10006473/2066200 στα 23.5 δολάρια, απλά τον παραγγέλνεις 5 Φεβ. με κουπόνι για 20% έκπτωση. Τα ίδια χρήματα θα σου κοστίσει.

edit: έκανα το ποστ ίδια ώρα με σένα :) με το καλό να σου έρθει και καλοάτμιστος.

Αποσυνδεδεμένος ambient

  • **
  • 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4022 στις: Φεβρουαρίου 01, 2016, 01:57 »
Επειδή είμαι γρήγορος σε πρόλαβα  :)) . Σε ευχαριστώ πάντως για την πρόταση, αλλά θα ήθελα κάποιος να μου πει τις διαφορές τους και σε τι υστερεί αυτός που πήρα σε σχέση με τον Κ4.
Επίσης να επαναλάβω, αν θα μπορούσε κάποιος επιγραμματικά να μου γράψει τα + και - αυτού που μόλις παράγγειλα, θα με γλίτωνε από πολύ ψάξιμο και από χρόνο που ειλικρινά δεν έχω πολύ.
Και πάλι ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4023 στις: Φεβρουαρίου 01, 2016, 10:36 »
Ο 3,1 είναι ένας πολύ καλός ατμοποιητής, εύκολος στο στήσιμο και ο μεγάλος αδελφός του lite plus. Ελάχιστα καλύτερη γεύση από τον lite plus και ελάχιστα πιό στρωτή-απαλή τζούρα. Πολύ καλές επιδόσεις σε όλα, τσιγαρίσια τζούρα και ανταλλακτικά θα βρεις παντού. Το γέμισμα στους κλώνους 3,1 συνήθως γίνεται από πάνω, ξεβιδώνοντας το καπάκι, αφού με το δάκτυλο κλείσεις την τρύπα του αέρα, γεμίζεις, βάζεις το καπάκι βιδώνοντας μια στροφή, τον γυρνας ανάποδα, σφίγγεις το καπάκι, το φέρνεις στην όρθια θέση και αφήνεις το δάχτυλο από την τρύπα του αέρα. Φαίνεται κάπως το γέμισμα, αλλά στην πράξη είναι γρήγορο και εύκολο. Το ελάττωμα είναι οτι αν θέλεις να επισκευάσεις την αντίσταση θα πρέπει να αδειάσεις το τανκ.

Ο v4 έχει πολλά κομμάτια (ελάττωμα) που σημαίνει λίγο μεγαλύτερη καθυστέρηση στο λύσε-πλύνε-δέσε. Έχει ρύθμιση ποσότητας υγρού, που δεν έχει ο 3,1 και καλύτερη ρύθμιση αέρα. Απ' ότι λένε οι κάτοχοί του αν βρεις τους συνδιασμούς σε αέρα, ροή υγρού κλπ απόδίδει λίγο καλύτερα από τον 3,1. Στον v4 έχεις πρόσβαση στην αντίσταση χωρίς να αδειάσεις το υγρό.

Για τον συγκεκριμένο κλώνο που αγόρασες, δεν μπορώ να γνωρίζω την ποιότητά του γιατί κυκλοφορούν πάρα πολλοί κλώνοι. Λογικά καλός θα πρέπει να είναι όπως και οι περισσότεροι  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4024 στις: Φεβρουαρίου 01, 2016, 10:51 »
Για εξηγησε μου φιλε   sensk3 πως μπορει να εχει ελάχιστα καλύτερη γεύση ο 3,1 από τον lite plus αφου εχουν ιδιο ντεκ και ιδια chimney?
Δεν το καταλαβαινω ,μηπως λεω είναι η ιδεα σου?

Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4025 στις: Φεβρουαρίου 01, 2016, 10:53 »
o v4 δεν εχει ρυθμιση υγρου

Αποσυνδεδεμένος psvag

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4026 στις: Φεβρουαρίου 01, 2016, 11:00 »
Υπήρξα κάτοχος τριών 3.1 και τεσσάρων Lite.

Και οι τρεις, ήταν ανώτεροι στη γεύση από τους Lite... Πιο γλυκό άτμισμα ... Εύκολο γέμισμα από πάνω ( με το γνωστό τρόπο), χωρίς διαρροές λόγω του επιπρόσθετου τανκ...

Αν μπορούσα να αναφέρω ένα μειονέκτημα αυτό θα ήταν το μέγεθος, λιγάκι μεγαλύτεροι του Lite.

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4027 στις: Φεβρουαρίου 01, 2016, 11:21 »
Για εξηγησε μου φιλε   sensk3 πως μπορει να εχει ελάχιστα καλύτερη γεύση ο 3,1 από τον lite plus αφου εχουν ιδιο ντεκ και ιδια chimney?
Δεν το καταλαβαινω ,μηπως λεω είναι η ιδεα σου?

Έχουν διαφορετικό τρόπο στην εισαγωγή αέρα. Το ύψος της βάσης του lite εξωτερικά είναι περίπου 3mm και του 3,1 περίπου 10mm. Εκεί στροβιλίζεται διαφορετικά ο αέρας και έχει ως αποτέλεσμα ελάχιστα πιό στρωτή - απαλή τζούρα. Στη γεύση πολύ πολύ μικρή διαφορά, αλλά υπαρκτή.


o v4 δεν εχει ρυθμιση υγρου

Έχει εσωτερική και μόνιμη. Δεν μπορείς δλδ εύκολα να την ρυθμίσεις πχ από το drip tip, αλλά την ρυθμίζεις με το στήσιμο ή αφαιρώντας τη βάση

Αποσυνδεδεμένος ambient

  • **
  • 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4028 στις: Φεβρουαρίου 01, 2016, 11:37 »
Ο 3,1 είναι ένας πολύ καλός ατμοποιητής, εύκολος στο στήσιμο και ο μεγάλος αδελφός του lite plus. Ελάχιστα καλύτερη γεύση από τον lite plus και ελάχιστα πιό στρωτή-απαλή τζούρα. Πολύ καλές επιδόσεις σε όλα, τσιγαρίσια τζούρα και ανταλλακτικά θα βρεις παντού. Το γέμισμα στους κλώνους 3,1 συνήθως γίνεται από πάνω, ξεβιδώνοντας το καπάκι, αφού με το δάκτυλο κλείσεις την τρύπα του αέρα, γεμίζεις, βάζεις το καπάκι βιδώνοντας μια στροφή, τον γυρνας ανάποδα, σφίγγεις το καπάκι, το φέρνεις στην όρθια θέση και αφήνεις το δάχτυλο από την τρύπα του αέρα. Φαίνεται κάπως το γέμισμα, αλλά στην πράξη είναι γρήγορο και εύκολο. Το ελάττωμα είναι οτι αν θέλεις να επισκευάσεις την αντίσταση θα πρέπει να αδειάσεις το τανκ.

Ο v4 έχει πολλά κομμάτια (ελάττωμα) που σημαίνει λίγο μεγαλύτερη καθυστέρηση στο λύσε-πλύνε-δέσε. Έχει ρύθμιση ποσότητας υγρού, που δεν έχει ο 3,1 και καλύτερη ρύθμιση αέρα. Απ' ότι λένε οι κάτοχοί του αν βρεις τους συνδιασμούς σε αέρα, ροή υγρού κλπ απόδίδει λίγο καλύτερα από τον 3,1. Στον v4 έχεις πρόσβαση στην αντίσταση χωρίς να αδειάσεις το υγρό.

Για τον συγκεκριμένο κλώνο που αγόρασες, δεν μπορώ να γνωρίζω την ποιότητά του γιατί κυκλοφορούν πάρα πολλοί κλώνοι. Λογικά καλός θα πρέπει να είναι όπως και οι περισσότεροι  :dontknow:
Ευχαριστώ για την απάντηση.Κάπου διάβασα ότι ο 3.1 παίρνει και ανταλλακτικά του KL+. Ισχύει και αν ναι π.χ αυτό https://www.fasttech.com/products/0/10009156/2033401-kayfun-bell-cap-kit-w-510-drip-tip
ή αυτό https://www.fasttech.com/products/0/10009156/3144700-kayfun-bell-cap-kit-w-510-drip-tip
ή αυτό https://www.fasttech.com/products/0/10011444/1987502-replacement-tank-chimney-nano-kit-for-kayfun
μπαίνουν κανονικά;
Αν είναι εύκολο θα ήθελα να μου εξηγήσεις το γέμισμα γιατί δεν το πολυκατάλαβα και αν υπάρχει και κάποιο βίντεο σχετικό θα βοηθούσε πολύ.

Υπήρξα κάτοχος τριών 3.1 και τεσσάρων Lite.

Και οι τρεις, ήταν ανώτεροι στη γεύση από τους Lite... Πιο γλυκό άτμισμα ... Εύκολο γέμισμα από πάνω ( με το γνωστό τρόπο), χωρίς διαρροές λόγω του επιπρόσθετου τανκ...

Αν μπορούσα να αναφέρω ένα μειονέκτημα αυτό θα ήταν το μέγεθος, λιγάκι μεγαλύτεροι του Lite.

Υπάρχει κάποιο tutorial για στήσιμο κεφαλών και τι να προσέξουμε στο στήσιμο για να βγάλω μια άκρη; Είναι ο πρώτος μου επισκευάσιμος και ο προβληματισμός και οι απορίες μου πολλές.
Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 01, 2016, 11:48 από ambient »

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4029 στις: Φεβρουαρίου 01, 2016, 11:51 »
Ναι, τα περισσότερα ανταλλακτικά κάνουν και σίγουρα τα πολυκαρβονικά τανκ. Αυτά που δείχνεις επίσης πρέπει να κάνουν εάν είναι σωστός ο κλώνος που αγόρασες. Όμως θα σου μειώσουν ελάχιστα τη γεύση λόγω της μικρότερης απόστασης αντίστασης και επιστομίου. Δλδ λίγο πιο ζεστός ατμός, άρα ίσως ελάχιστα χειρότερη γεύση. Σου προτείνω να τον στήσεις και να το δοκιμάσεις όπως κατασκευάστηκε και μετά να κάνεις τα πειράματά σου με οτιδήποτε άλλο.

Βίντεο για το γέμισμα υπάρχει στο νήμα, αλλά δεν μπορώ να ψάξω να το βρω.
Κλείνεις με το δάχτυλό σου την τρύπα του αέρα και την κρατάς συνέχεια κλειστή, ξεβιδώνεις το πάνω καπάκι και το αφαιρείς, γεμίζεις, βιδώνεις μια στροφή το καπάκι, γυρίζεις ανάποδα τον ατμοποιητή, Βιδώνεις τελείως το καπάκι, τον επαναφέρεις σε όρθια θέση και αφήνεις το δάχτυλο από την τρύπα. Κάνε τα βήματα έτσι και δεν χρειάζεται να καταλάβεις κάτι περισσότερο..

Για στήσιμο δες αυτό και μην κλείσεις τις σπείρες όπως στο βίντεο. ανοιχτές θα σου δώσουν καλύτερη γεύση 

Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4030 στις: Φεβρουαρίου 01, 2016, 12:13 »
Τελικά οι εκδόσεις 7,12,25 ευρώ έχουν διαφορά?

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4031 στις: Φεβρουαρίου 01, 2016, 12:59 »
Λογικά ναι, αλλά αν δεν τον έχεις στα χέρια σου είναι κάπως δύσκολο να κρίνεις. Από φωτογραφίες ίσως δεις κάποιες εμφανείς διαφορές αν υπάρχουν, αλλά υλικό, σπειρώματα, τυχόν λεπτομέρειες που οδηγούν σε διαρροές κλπ θα τα δεις από κοντά. Από φωτό τις χοντράδες μόνο...

Συνήθως το ακριβότερο είναι και καλύτερο, όχι πάντα όμως...

Βάλε συγκεκριμένα λινκ και ρώτα και όποιος γνωρίζει κάτι θα σε βοηθήσει.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4032 στις: Φεβρουαρίου 01, 2016, 13:02 »
Ναι, τα περισσότερα ανταλλακτικά κάνουν και σίγουρα τα πολυκαρβονικά τανκ. Αυτά που δείχνεις επίσης πρέπει να κάνουν εάν είναι σωστός ο κλώνος που αγόρασες. Όμως θα σου μειώσουν ελάχιστα τη γεύση λόγω της μικρότερης απόστασης αντίστασης και επιστομίου. Δλδ λίγο πιο ζεστός ατμός, άρα ίσως ελάχιστα χειρότερη γεύση. Σου προτείνω να τον στήσεις και να το δοκιμάσεις όπως κατασκευάστηκε και μετά να κάνεις τα πειράματά σου με οτιδήποτε άλλο.

Βίντεο για το γέμισμα υπάρχει στο νήμα, αλλά δεν μπορώ να ψάξω να το βρω.
Κλείνεις με το δάχτυλό σου την τρύπα του αέρα και την κρατάς συνέχεια κλειστή, ξεβιδώνεις το πάνω καπάκι και το αφαιρείς, γεμίζεις, βιδώνεις μια στροφή το καπάκι, γυρίζεις ανάποδα τον ατμοποιητή, Βιδώνεις τελείως το καπάκι, τον επαναφέρεις σε όρθια θέση και αφήνεις το δάχτυλο από την τρύπα. Κάνε τα βήματα έτσι και δεν χρειάζεται να καταλάβεις κάτι περισσότερο..

Για στήσιμο δες αυτό και μην κλείσεις τις σπείρες όπως στο βίντεο. ανοιχτές θα σου δώσουν καλύτερη γεύση 
Φιλε από που βγαεζις το συμπερασμα και λες "θα σου μειώσουν ελάχιστα τη γεύση λόγω της μικρότερης απόστασης αντίστασης και επιστομίου. Δηλ. λίγο πιο ζεστός ατμός, άρα ίσως ελάχιστα χειρότερη γεύση"??????
Εδώ το Kayfun Lite plus-Five Pawns  λεει ότι το εφτιαξαν για να το βαλουν στα Five Pawns tasting bars αρα με ασφαλος και με σκοπο την γευση ,και τι το εκανα δηλ. σε σχεση με έναν απλο kayfun lite+?
Tον εκανα ετσι ώστε να μπαινει η καμιναδα μεσα στο καπακι και να εχει 1cm  μικροτερη αποσταση αντίστασης και επιστομίου!
Με λιγα λογια εγω καταλαβαινω το αντιθετο από αυτό που λες,  δηλ. καταλαβαινω ότι μικρότερη απόστασης αντίστασης και επιστομίου=καλυτερη γευση και όχι χειροτερη που λες εσυ!
Εκτος και αν το εκαναν αυτό μονο για λεζαντα!

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4033 στις: Φεβρουαρίου 01, 2016, 13:19 »
Υπήρξα κάτοχος τριών 3.1 και τεσσάρων Lite.

Και οι τρεις, ήταν ανώτεροι στη γεύση από τους Lite... Πιο γλυκό άτμισμα ...
Αν μπορούσα να αναφέρω ένα μειονέκτημα αυτό θα ήταν το μέγεθος, λιγάκι μεγαλύτεροι του Lite.

Κι εμένα αυτή είναι η γνώμη μου.
Ότι οι 3.1 είναι πιο "γευστικοί" από τους lite.
Επίσης επιβεβαιώνω και για το 'στρωτό' της τζούρας... Δίνει μια πιο 'βαθιά' αίσθηση ας πούμε. Αυτό όπως είπαι και ο sensk3 οφείλεται (και κατά τη δική μου γνώμη) στο ότι ο αέρας πέφτει πιο ομαλά πάνω στην αντίσταση, λόγω του ότι είναι αρκετά διαφορετική η είσοδος αέρα μέσα στη βάση και όχι τόσο στην απόσταση που διανύεται μέσα στο pin.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #4034 στις: Φεβρουαρίου 01, 2016, 13:44 »
Θα συμφωνήσω κι εγώ παιδιά. Δεν ξέρω αν είναι η γεύση καλύτερη, περισσότερο θεωρώ ότι έχει καλύτερη αίσθηση του ατμού και ως αποτέλεσμα αποδίδεται καλύτερα η γεύση. Το αν οφείλεται σε αποστάσεις, στροβιλισμούς, ακτίνες Χ ή τι άλλο, δεν το γνωρίζω! Αλλά θεωρώ το 3.1 σαφώς ανώτερο του Lite. Και γέμισμα μονίμως από πάνω!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171577 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275556 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15256 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9289 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42798 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35048 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557787 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182099 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9212 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364