vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

506 επισκέπτες, 8 χρήστες
Tem, Ηρακλης, dkostas, petr@n, Doubt, KORG N364, sentinelba, camber

Twitter

Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3630 στις: Οκτωβρίου 08, 2015, 15:35 »
Αφού η κατάσταση έγινε απάλευτη ακόμα και με 6άρι υγρό 70/30 vg/pg , αποφάσισα να αλλάξω στήσιμο.  Αυτή τη φορά το έκανα μόνος μου.  Απλό κόιλ με 25άρι NiCr αυτή τη φορά, 5 σπείρες βγήκε 1,4 Ω. Πολύ καλύτερα τα πράγματα. Ντουμάνια τρελά,  χτύπημα όπως πρέπει και γεύση λιγότερο έντονη αλλά φυσιολογικό αφού αραίωσα το υγρό κατά 50% με 0ική vg. Και το καλύτερο είναι ότι κατέβασα τα Watt στα 12, αλλά θα μπορούσα και με 10. Τέλεια. Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές.

Αποσυνδεδεμένος mnsaddict

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3631 στις: Οκτωβρίου 09, 2015, 18:30 »
καλησπερα σας...

πρωτο post ετσι για το καλωσορισμα.

Πριν λιγο καιρο μου εκαναν δωρο τον καταπληκτικο ατμοποιητη της svoemesto kayfun lite απο τους SteamTuners.
Δεν το ειχα χρησιμοποιησει κυριως λογο του πολυ μικρου airflow του.
Εχτες λοιπον του εκανα την τρυπουλα του απο 1.4 - 2.5
Το αποτελεσμα ειναι παραπανω απο ικανοποιητικο με την τζουρα να εχει γινει αρκετα αερατη και ο ατμος να βγαινει πολυ πλουσιοτερος.
ψαχνοντας ομως βρηκα οπως θα δειτε στον παρακατω συνδεσμο να πωλειται η κεντρικη βιδα κομενη στην μεση κατι που πιστευω θα δωσει τρομερη αποδοση σε συνδιασμο με το ανοιγμα που εκανα στην τρυπουλα.
Εχει μηπως δει κανενας να πωλειται αυτη η βιδα σε κανενα ελληνικο καταστημα ομως?????? Γιατι με τα Capital Controls δεν μπορω να παραγγειλω απο εξωτερικο...
Αυτα...
Καλως σας βρηκα

http://www.avidvaper.com/kayfun-high-air-flow-milled-center-post/

Αποσυνδεδεμένος Paschal

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3632 στις: Οκτωβρίου 09, 2015, 18:46 »
Μπορείς να το κάνεις και μόνος σου τροχίζοντας λίγο τον κεντρικό άξονα.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3633 στις: Οκτωβρίου 09, 2015, 18:50 »
Από ότι φαίνεται στη φωτό κάποιος "έξυπνος" έκοψε την βίδα στη μέση, υποτίθεται για να βγάζει μεγαλύτερο όγκο αέρα κάτω από την αντίσταση. Για μένα αυτό δεν είναι σωστό γιατί τα σπειρώματα αδυνατίζουν και αν σφίξεις τον πόλο υπάρχει μεγάλη πιθανότητα αυτός η "κομμένη" κεντρική βίδα να κλωτσήσει. Επίσης το θεωρώ ανώφελο ειδικά για αυτόν τον ατμοποιητή που δεν είναι φτιαγμένος για τέτοιου είδους άτμισμα (πολύ αεράτο). Βασικά είναι μια πατέντα άνευ ουσίας, γιατί αν προσέξεις κόβεται η βίδα από ένα μέρος και μετά. Άρα ο όγκος του αέρα που είναι να περάσει αυτός θα περάσει. Απλώς όταν θα φθάσει εκεί που είναι κομένη η βίδα θα χάσει σε ταχύτητα:


 


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3634 στις: Οκτωβρίου 09, 2015, 19:37 »
Θεωρώ ότι όσο και να κόψεις τη βίδα, με την τόσο μικρή τρύπα εισαγωγής αέρα που έχει, δεν κάνεις τίποτα. Οπότε, ο "εγκέφαλος" που το σκέφτηκε, μάλλον μια τρύπα στο νερό έκανε...

καλησπερα σας...

πρωτο post ετσι για το καλωσορισμα.

Πριν λιγο καιρο μου εκαναν δωρο τον καταπληκτικο ατμοποιητη της svoemesto kayfun lite απο τους SteamTuners.
Δεν το ειχα χρησιμοποιησει κυριως λογο του πολυ μικρου airflow του.
Εχτες λοιπον του εκανα την τρυπουλα του απο 1.4 - 2.5
Το αποτελεσμα ειναι παραπανω απο ικανοποιητικο με την τζουρα να εχει γινει αρκετα αερατη και ο ατμος να βγαινει πολυ πλουσιοτερος.
ψαχνοντας ομως βρηκα οπως θα δειτε στον παρακατω συνδεσμο να πωλειται η κεντρικη βιδα κομενη στην μεση κατι που πιστευω θα δωσει τρομερη αποδοση σε συνδιασμο με το ανοιγμα που εκανα στην τρυπουλα.
Εχει μηπως δει κανενας να πωλειται αυτη η βιδα σε κανενα ελληνικο καταστημα ομως? ??? ?? Γιατι με τα Capital Controls δεν μπορω να παραγγειλω απο εξωτερικο...
Αυτα...
Καλως σας βρηκα

http://www.avidvaper.com/kayfun-high-air-flow-milled-center-post/

Φίλε μου καλησπέρα και καλώς μας ήλθες. Πέρνα μια βόλτα και από εδώ να σε γνωρίσουμε.

Μπορείς να επικοινωνήσεις με Fabvape, νομίζω ότι μπορούν να σε εξυπηρετήσουν.

Αποσυνδεδεμένος mnsaddict

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3635 στις: Οκτωβρίου 09, 2015, 21:17 »
makis66 και cruiser79 καλησπερα.

Ο "εξυπνος" που κατασκευασε την βιδα (δεν ειναι η μαμισια κομμενη γιατι θα ειχε τρυπα στην αλλη πλευρα αν ηταν) μαλον ηξερε τι εκανε.
Ειναι "κομμενη" ακριβως στο σημειο που ενονεται με την εισαγωγη του αερα που οπως εγραψα την εχω τρυπισει ηδη και εχει γινει 2.5mm απο 1.4mm και ηδη εχει κανει τεραστια διαφορα.
Δεν μπουκωνει τοσο και σου επιτρεπει να παρεις την ποσοτητα καπνου που θες χωρις να κανει το κλασσικο "κλεφτικο" σφυριγμα. Νομιζω θα βελτιωθει κι αλλο με την βιδα αυτη.
Ας μην ειναι για τετοιου ειδους ατμισμα. Εμενα μου αρεσε πολυ το setup του με το Tiny Tank. Δεν εχω βρει πιο μικρο και διακριτικο με τετοια αποδοση και γευση οποτε λυνοντας το προβλημα του αερα ειμαι ηδη super. Ο καθενας οπως βολευεται.
Τωρα αν βρω τη βιδα και κλωτσησει.....κλωτσησε....

Τελικα μυπως την εχει πετυχει κανεις καπου ελλαδα???

Σας βαζω και 2 φωτο απο το "κοσμημα".

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3636 στις: Οκτωβρίου 09, 2015, 22:37 »
Καταλαβαίνω την προσπάθειά σου να έχεις πιο αεράτη τζούρα, αλλά αν ήταν σωστό θα έβγαζε η ίδια η εταιρεία αυτή την "κομμένη" βίδα ή κάποιο άλλο σύστημα.
Ο KL+ είναι έτσι φτιαγμένος με 1,8mm τρύπα εισαγωγής αέρα και1,8mm τρύπα στην κεντρική βίδα.
Eπίσης τα κανάλια υγρού έιναι κατασκευασμένα να δίνουν υγρό για τόση ποσότητα αέρα.
Άρα όταν επεμβαίνεις στον αέρα πρέπει μάλλον να επέμβεις και στα κανάλια του υγρού.
Ελπίζω να μην σου βάζω κι άλλες κακές ιδέες. :laugh1:
Πάντως επέτρεψέ μου να έχω τις επιφυλάξεις μου κατά πόσο θα μπορέσεις να σφίξεις πάνω στον πόλο αντίσταση την στιγμή που όλο το ζόρι θα το τραβήξει ο κεντρικός πόλος.
Ήδη η βίδα είναι πολύ αδυνατισμένη με την τρύπα στη μέση (έχω δει κομμένες από σφίξιμο), όχι να είναι και μισή.
Όλα τα παραπάνω είναι δική μου άποψη και ειδικά σε γνήσιο KL+ δεν θα έβαζα χέρι κάνοντας πειράματα.
Γνώμη μου είναι ότι στο πρώτο στήσιμο θα το καταλάβεις.
Εντελώς φιλικά  :)

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3637 στις: Οκτωβρίου 09, 2015, 23:47 »
Αν την έχεις βρει την βίδα έξω μπορώ να σε βοηθήσω για παραγγελία με paypal, θα ήθελα 1-2 τέτοιες για καβάτζα και προτζεκτάκια σε κλωνοβάσεις από FT.

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3638 στις: Οκτωβρίου 10, 2015, 01:14 »

                        @mnsaddict
Εαν σου πω οτι εγω εχω ανοιξει την τρυπα σε ολο το μηκος της στα 2 χιλ.  ;D και μαλιστα σε δυο κλωνους.

με τρυπανι κωβαλτιου και δραπανοκατσαβιδο σε αργες στροφες,και το αξονακι το κραταγα με καλη πενσα. Αδυνατιζει βεβαια πολυ,αλλα μεχρι τωρα δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα.
με 3 χιλ. τρυπα στη βαση και 2χιλ. στον αξονα κανει μονο πνευμονικες αλλα λιγο πιο σφικτες απο subtank. Σφυριγμα καθολου και στους δυο,γευση φουλ και ατμο x3 . :cigar: :cigar:
Δεν θα προτεινα σε καποιον να το ρισκαρει εαν δεν ειναι ετοιμος και για αποτυχια,αλλα μεταμορφωνεται ο ατμο σε κατι εντελως διαφορετικο .


Αποσυνδεδεμένος borelli_13

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3639 στις: Οκτωβρίου 12, 2015, 14:49 »
Είχα πάρει πριν κανα χρόνο από φαστεκ εναν κλωνο  Kayfun 3.1 https://www.fasttech.com/products/0/10006473/1494700-svoemesto-kayfun-v3-1-es-styled-rebuildable όπως και αρκετα αλλα πραγματα σε μια περιοδο καταναλωτικης μανιας που με ειχε πιασει και τον ειχα στο συρταρι :P
Τον θυμηθηκα προσφατα,τον εστησα αλλα τρεχει λαδακι από την τρυπα εισαγωγης αερα και την βαλβιδα καπου καπου :(
Τον ελυσα και διαπιστωσα ότι λειπουν 2 orings οποτε μαλλον για αυτο τρεχει...στο πλαστικο μερος έχει 1 αντι για 2 και στο τελευταίο κομμάτι δεν έχει επίσης με αποτελεσμα να υπαρχει κενο αναμεσα στην καμιναδα και σε αυτο.
Μπορω να βρω από καπου orings γιατι δεν παλευεται η κατασταση?

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3641 στις: Οκτωβρίου 13, 2015, 20:38 »
 Για το τανκάκι της FT που έχει αναφερθεί επιβεβαιώνω οτι ξεβιδώνει μαζί με την καμπάνα και αναπληρώνεις/τσεκάρεις αντίσταση!  ;)






Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3642 στις: Οκτωβρίου 13, 2015, 21:37 »
Όλο εκτός stock αυτό το τανκάκι και το θέλω σαν τρελός..!!

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3643 στις: Οκτωβρίου 13, 2015, 21:48 »
Και εγώ το έβαλα στην παραγγελία και μου ελεγαν οτι 20 /10 θα μου τα αποστείλουν το ακύρωσα και έβαλα κάποιο άλλο γιατί είχα και αλλα πολλά μέσα που τα ήθελα γρηγορα   θα του κάνω ξεχωριστή παραγγελία και οποτε ερθει

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος sakaplias100

  • **
  • 280
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3644 στις: Οκτωβρίου 13, 2015, 21:55 »
 η τρύπα εκεί που μπαίνει το driptip που μπορείς και κοιτάς την αντίσταση  στο tiny tank από fasttech είναι πιο μικρή από το γνήσιο μήπως να την ανοίγαμε?? μπας και αποδώσει περισσότερο ?? δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα με νέα αντίσταση για να καταλάβω εάν δίνει καλύτερη γεύση από bell cap πάντως ο ατμός είναι πιο ζεστός . μεγάλη μαγκιά που που μπορείς να ξεβιδώσεις μόνο την βάση και μπορείς να διορθώσεις . εσάς σας δίνει καλύτερη γεύση??

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1454 171634 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:15
από Olga68
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275600 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13967 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9300 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42827 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35080 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557853 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182151 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9248 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364