vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

508 επισκέπτες, 2 χρήστες
dkostas, Stelan Patra

Twitter

Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3585 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2015, 02:05 »
Ξαναδες την απαντηση μου. Στην περιπτωση που λες,  καθε φορα που θα γεμιζεις,  θα αφαιρεις τον θαλαμο απο τη βαση. Τον οποιο θαλαμο, οταν αλλαζουμε αντισταση, τοποθετουμε προσεκτικα στη βαση ,για να μη φυγουν απο τη θεση τους τα βαμβακια. Και δεν το κανουμε αυτο βεβαια με τον ατμοποιητη γυρισμενο αναποδα. Δεν ειναι σωστο διοτι μπορει τα βαμβακια να μετακινηθουν προς τα κατω, να μεινουν στον αερα και να μην πατουν καλα στη βαση οταν γυρισεις ξανα ορθιο τον ατμοποιητη.
Στην περιπτωση αυτη θα πλημμυριζεις.
Αν τωρα μπεις σε ολη αυτη τη φασαρια για να μην ξεβιδωσεις μια βιδα...τι να σου πω.
Το να ψαχνουμε να βρουμε τον εναλλακτικο τροπο λειτουργιας σε κατι αφου αποκτησουμε την εμπειρια του προτεινομενου,  εχει μια λογικη.
Το να ζηταμε να δουλεψουμε απο την αρχη τα παντα  μονο με τροπους αλλους απο αυτους που προτεινει ο κατασκευαστης και να επιμενουμε να μας διαβεβαιωσουν οι αλλοι οτι ναι,  ετσι πρεπει να ειναι....ειναι παραλογο.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3586 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2015, 03:16 »
Φίλε Valsam ισχύουν αυτά που σου λέει η Petra.
Γιατί θέλεις σώνει και καλά να γεμίζεις από πάνω;
Γι αυτόν τον ατμοποιητή αυτή η μέθοδος γεμίσματος δεν ενδείκνυτε.
Με το τίνι τανκ και με το μπέλ καπ δεν γίνεται με τίποτα, ούτε με αυτό το "κολπάκι" που έμαθες.
Δεν μπορώ να καταλάβω την επιμονή σου στο να γεμίσεις ένα ατμοποιητή από πάνω την στιγμή που ο κατασκευαστής του τον έφτιαξε να γεμίζει από κάτω.
Αν για σένα είναι τόσο μείζον ζήτημα αυτό, ψάξε για άλλο ατμοποιητή όπως ο erlkonigin που σου πρότεινε η Petra.
Αλλά νομίζω πολύ την "ψειρίζεις την μαιμού".  :))
Στο κάτω κάτω δεν θα αγοράσεις αυτοκίνητο, έναν ατμοποιητή θ' αγοράσεις των 8 ευρώ. ;)

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3587 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2015, 10:34 »
Aυτο https://www.fasttech.com/products/0/10013802/2340403-replacement-top-refilling-pc-tank-set-for-kayfun τι λεει.κανει η οχι για την δουλεια που το θελω?

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Το έχω ξαναπροτείνει το σετάκι, μέχρι τώρα έχω πάρει 3, δύο δικά μου και ένα για φίλο συνατμιστή. Είχα πάρει και κάποιες βάσεις μόνες τους αλλά καμία δεν ήταν καλή. Το σετάκι που δείχνω είναι απροβλημάτιστο και η βάση του είναι πολύ καλή και καθαρή, με σωστές τρύπες και αυλάκια τροφοδοσίας. Το μόνο που θέλει είναι μία πολύ ψιλή λίμα (ακόμα και για τα νύχια κάνει που έχουν οι γυναίκες) και ελαφρύ πέρασμα στα πάσα της βάσης για να "γλυκάνουν". Καμία βίδα δεν έβγαλε σκουριά ούτε ορινγκ έχω αλλάξει. Έχω αλλάξει τα βιδάκια των πόλων γιατί έχουν μικρό κεφάλι αλλά σκουριά δεν έβγαλαν, όλα τα είχα αφήσει 1 ολόκληρη ημέρα σε σαπουνόνερο.. Το βιδάκι ρύθμισης αέρα το έχω βγάλει τελείως και τους ατμίζω έτσι γιατί με βολεύει η τζούρα τους.

 Και εδώ φωτό δίπλα δίπλα με γνήσιο, απο τον φίλο tsimenis που έχει το ίδιο σετάκι..

(Image removed from quote.)

(Image removed from quote.)
Φιλε το σετακι που προτεινεις στις φωτο δειχνει να εχει κοντη καμιναδα ,βλεπω οτι υπαρχουν και κοντες και μακριες καμιναδες  https://www.fasttech.com/products/3023/10009156/1977303-kayfun-nano-rta-replacement-stainless-steel-long δηλ. το σετ εχει κοντη καμιναδα  μηπως επειδη  εχει μακρη θαλαμο η ειναι γενικα πιο κοντο το τανκ?
Θελω να πω,υπαρχουν μακρης θαλαμος και κοντη καμιναδα και κοντος θαλαμος και μακρια καμιναδα που κανουν στο συνολο το ιδιο μηκος,και επισης  κοντος θαλαμος και κοντη καμιναδα για τυπου μικρο bell cap τανκακια ?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 28, 2015, 11:24 από valsam »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3588 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2015, 11:56 »
O θάλαμος στον οριτζιναλ καυφουν και τους κλώνους του είναι ένας και βγαίνει σε ένα μέγεθος.
Οι καμινάδες είναι 2. Η κανονική, όπως έρχεται εργοστασιακός ο ΚΛ και η κοντή (νάνο)
Ανάλογα βγαίνουν και τα αξεσουάρ του ΚΛ σε τανκ. Αυτά που προορίζονται για το κανονικό μέγεθος και τα νάνο τανκ.
Τα πρώτα παίρνουν την κανονική καμινάδα, τα δεύτερα την κοντή
Εξαίρεση αποτελούν μόνο τα tiny tank, που δεν θέλουν καμινάδα. Κουμπώνουν απευθείας πάνω από το θάλαμο.


Κάποτε είχε κυκλοφορήσει μια Long version, που δε θυμάμαι αν είχε μεγαλύτερο φούρνο ή μεγαλύτερη καμινάδα (νομίζω το δεύτερο) και ανέβαζε τη χωρητικότητα του τανκ σε 8 μλ, αλλά είχε μόνο 1-2 συγκεκριμένα τανκ συμβατά. Καλύτερα μη μπλέξεις με κάτι τέτοιο - αν υπάρχει ακόμη. Δεν έχει bell και γενικότερα ποικιλία σε τανκ.


Σε κάθε περίπτωση, οι δυνατοί συνδυασμοί είναι:
φούρνος + μακριά καμινάδα με το κανονικό τανκ
φούρνος + κοντή καμινάδα με το νάνο τανκ
σκέτος φούρνος με το tiny tank (αυτό που χτες επέμενες να γεμίσεις από κάτω)

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3589 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2015, 12:11 »
"Κάποτε είχε κυκλοφορήσει μια Long version, που δε θυμάμαι αν είχε μεγαλύτερο φούρνο ή μεγαλύτερη καμινάδα (νομίζω το δεύτερο) και ανέβαζε τη χωρητικότητα του τανκ σε 8 μλ, αλλά είχε μόνο 1-2 συγκεκριμένα τανκ συμβατά. Καλύτερα μη μπλέξεις με κάτι τέτοιο"

Στην αρχή ο svoemesto είχε βγάλει ένα πρόσθετο-επέκταση της καμινάδας που το έβαζες από πάνω στην κανονική και είχε oring στεγανοποίησης, αλλά μετά έβγαλε την μεγάλη καμινάδα. Αν είχες παραπάνω σώματα τανκ, τότε στο κανονικό πρόσθετες το ένα από τα δύο κανονικά δαχτυλίδια και το ένα μικρό, στο κανονικό σώμα κι έτσι πήγαινες σε long mode, με χωρητικότητα πάνω από 10ml.

Συμφωνώ με την petra, το έχω χρησιμοποιήσει παλαιότερα, μην μπλέξεις, τώρα με τα κουτάκια θα φαίνεται πολύ άσχημο. Εναλλακτικά από steamtuners μπορείς να πάρεις τανκάκι, με πλέξι κάτω ατσάλι πάνω, ταιριάζει με την κανονική καμπάνα, και πάς σε χωρητικότητα γύρω στα 6ml. Από τότε που το πήρα, δεν μου ξαναχρειάστηκε long mode, και σε ύψος δεν ξεπερνά το αρχικό.

Βέβαια, αν ψάχνεσαι ακόμη για ατμοποιητή και δεν έχεις καταλήξει, μην σπαταλάς χρήματα. Εγώ χρησιμοποιώ τις βάσεις του russian 91% πάνω από χρόνο, οπότε δικαιολογείται εξτρά επένδυση στον ατμοποιητή.

Αποσυνδεδεμένος stafis

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3590 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2015, 12:20 »
Το tiny από fasttech μπορεί να γεμίσει από κάτω.Ξεβιδώνεις την βάση,ο φούρνος βγαίνει με το τανκ.Το έχω.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3591 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2015, 12:29 »
Οταν λες το tiny από fasttech  φιλε stafis αυτο ενοεις https://www.fasttech.com/products/3144700 ?

Αποσυνδεδεμένος stafis

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3592 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2015, 12:34 »
https://www.fasttech.com/products/3144700
Να ξέρεις όμως ότι αυτά που σου είπε η Πέτρα για τα βαμβάκια ισχύουν.Μπορείς όμως να τα βάλεις στην θέση τους βρεγμένα και δεν πάνε πουθενά.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3593 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2015, 13:29 »
stafis δεν νομιζω να εχω προβλημα με τα βαμβακια ,το πηρα το κολαει με τα βαμβακια και τις αντιστασεις,καθε μερα αλλαζω βαμβακι σε αυτον που εχω και καθε 2 αντισταση,γι'αυτο και πηγα σε επισκευασιμο,για να μην ατμιζω την μπιχλα και μαυριλα πια!
 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3594 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2015, 14:17 »
"Κάποτε είχε κυκλοφορήσει μια Long version, που δε θυμάμαι αν είχε μεγαλύτερο φούρνο ή μεγαλύτερη καμινάδα (νομίζω το δεύτερο) και ανέβαζε τη χωρητικότητα του τανκ σε 8 μλ, αλλά είχε μόνο 1-2 συγκεκριμένα τανκ συμβατά. Καλύτερα μη μπλέξεις με κάτι τέτοιο"

Στην αρχή ο svoemesto είχε βγάλει ένα πρόσθετο-επέκταση της καμινάδας που το έβαζες από πάνω στην κανονική και είχε oring στεγανοποίησης, αλλά μετά έβγαλε την μεγάλη καμινάδα. Αν είχες παραπάνω σώματα τανκ, τότε στο κανονικό πρόσθετες το ένα από τα δύο κανονικά δαχτυλίδια και το ένα μικρό, στο κανονικό σώμα κι έτσι πήγαινες σε long mode, με χωρητικότητα πάνω από 10ml.

Συμφωνώ με την petra, το έχω χρησιμοποιήσει παλαιότερα, μην μπλέξεις, τώρα με τα κουτάκια θα φαίνεται πολύ άσχημο. Εναλλακτικά από steamtuners μπορείς να πάρεις τανκάκι, με πλέξι κάτω ατσάλι πάνω, ταιριάζει με την κανονική καμπάνα, και πάς σε χωρητικότητα γύρω στα 6ml. Από τότε που το πήρα, δεν μου ξαναχρειάστηκε long mode, και σε ύψος δεν ξεπερνά το αρχικό.

Βέβαια, αν ψάχνεσαι ακόμη για ατμοποιητή και δεν έχεις καταλήξει, μην σπαταλάς χρήματα. Εγώ χρησιμοποιώ τις βάσεις του russian 91% πάνω από χρόνο, οπότε δικαιολογείται εξτρά επένδυση στον ατμοποιητή.

Προσυπογράφω. Έχω το Macrolon Tank το οποίο έχει 10 πόντους καμινάδα περίπου και clear tank χωρητικότητας 11ml. Δυο φορές φυσικά το έχω χρησιμοποιήσει όλες κι όλες καθώς ξεχνάς να γεμίσεις. Επίσης, δυσκολεύουν τα πράγματα όσο αδειάζει το υγρό, όσον αφορά την έξτρα πίεση στο θάλαμο, με αποτέλεσμα αισθητή υπερτροφοδοσία, αλλά όχι πλυμμήρα...

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3595 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2015, 18:42 »
Επειδή το θέμα έχει γίνει τεράστιο, και μια και το έφερε η κουβέντα για κλωνοβάσεις... υπενθυμίζω την πολύ καλή βάση με τα βαθιά κανάλια και τη διπλή τρύπα, που κατα την αποψη μου αποδίδει καλύτερα και από το γνήσιο.


http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,19300.msg863461.html#msg863461


επίσης για καλές ανοξείδωτες βίδες, μη ανησυχείτε. Όπως έχει γραφτεί (ευχαριστούμε kostas44) υπάρχουν εξαιρετικής ποιότητας με πολύ καλό πιάσιμο:


http://www.ebay.co.uk/itm/321168183114


Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3596 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2015, 23:28 »
Το γλωσοφαγα!
Ουτε 3 μερες δεν κρατησε η χαρα μου ,βγηκα  και'γω ο βλακας με φορμα  και την γκουμουτσα στην τσεπη και φυσικα παει η γκουμουτσα(σιγα μην κατσει 1 κιλο μακρυναρη μεσα σε τσεπη φορμας)!
Παει και ο vison spinner 2 που ηταν ουτε ενος μηνος!
Δεν θα μαθω ποτε τελικα αν σκουριαζουν η οχι οι βιδες του!
 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 29, 2015, 00:02 από valsam »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3597 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2015, 00:34 »
Κρίμα. Θεώρησέ το όμως κάρμα.
Τώρα είδα. Παλιό μέλος είσαι. Ρίχνε μια ματιά στις αγγελίες, όλο και κάτι θα βρεις. Εχει μοντάκια, ατμοποιητές, κλώνους, αυθεντικά... και το καλό όταν παίρνεις κλώνο από αγγελία είναι ότι τουλάχιστον ξέρεις οτι δουλεύει. Μια παρέα είμαστε, δεν εξαπατούμε ο ένας τον άλλο... άσε που αν κάποιος πάει να κάνει πονηριά θα μαθευτεί.
Βασικά, σου το ξανάπαμε, πολύ το ψάχνεις. Οποιοδήποτε σχεδόν μοντ με 30 βατ και πάνω θα σου κάνει δουλειά, αρκεί να μην είναι εντελώς noname.
Το ίδιο πολλοί ατμοποιητές. Ολοι οι καυφούνηδες, όλοι οι ερλ, οι expomizer κλπ κλπ.... Ισως ίσως και ο subtank.

Αποσυνδεδεμένος dimgr

  • **
  • 291
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3598 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2015, 00:38 »
το σωστο ομως ειναι ολοι εσεις με τις μαιμουδες "kayfun" απο FT , να λετε εχετε ατμοποιητη ΤΥΠΟΥ kayfun
για να μη χαλατε το ονομα σε οσους εχουμε γνησια προιοντα..

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3599 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2015, 01:13 »
Βρε να και τα καλα των μαιμουδων,καλα δηλ. που δεν ηταν τιποτα γνησιο απο αυτα που εχασα ,η ζημια που επαθα αντε ειναι  20 ευρω ,αν ηταν γνησια θα εκλαιγα με μαυρο δακρυ ,αλλο 20 ευρω και αλλο 150-160!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171559 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275534 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15249 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13961 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9285 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42785 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 395 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35028 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557752 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182063 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9195 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364