vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

519 επισκέπτες, 1 χρήστης
Milarepa

Twitter

Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ

Αποσυνδεδεμένος sakaplias100

  • **
  • 280
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3570 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 15:47 »
έχω δοκιμάσει γνήσιο πολλές φορές και σε μαγαζιά και σε φίλους τουλάχιστον στον δικό μου κλώνο δεν έχω δει κάποια διαφορά με τον γνήσιο αλλά αυτό είναι μια προσωπική γνώμη και συμπέρασμα που έχω βγάλει με δοκιμές :D

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3571 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 20:17 »
Aκριβώς όπως το είπες: "έχω δοκιμάσει γνήσιο πολλές φορές και σε μαγαζιά και σε φίλους".
Αν είχες δικό σου γνήσιο και τον έστηνες όπως εσύ ήθελες μετά από πολλές δοκιμές, τότε θα με καταλάβαινες.
Αλλά εσύ δοκίμασες σε μαγαζιά και σε φίλους με στήσιμο που έκανε ο καθένας όπως ήθελε για τα προσωπικά του γούστα. Πάρε έναν γνήσιο από ένα φίλο σου για μια βδομάδα, κάνε τις δοκιμές σου και αφού βρεις το καλό για σένα στήσιμο έλα και πες μου. Με ξένους ΚL+ γνήσιους που άτμισες δύο τζούρες δεν μπορείς να κάνεις αντικειμενική σύγκριση.
Εγώ τους έχω και τους λειτουργώ καθημερινά μήνες και επέτρεψέ μου να έχω πιο ολοκληρωμένη εικόνα.
Εντελώς φιλικά. :)

Αποσυνδεδεμένος sakaplias100

  • **
  • 280
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3572 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 20:42 »
 δεν αντιλέγω σε αυτά που λες σωστά είναι όλα αλλά ξέχασα να αναφέρω ότι έχω στήσει γνήσιο με τα χεράκια μου ενός φίλου που έγραψα ποιο πάνω για να τον δοκιμάσω σε σχέση με τον κλώνο τον δικό μου και δεν είδα διαφορά και να φανταστείς ότι είχα απολύτως την ίδια γνώμη με σένα και βασικά ακόμα με καίει να πάρω και μια γνήσια βάση να κάνω της δοκιμές μου .μπας και ήταν ιδέα μου η ήταν το υγρό   

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3573 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 22:18 »
Καλέ μου φίλε Valsam, σε κάποιο προηγούμενο ποστ μου σου είχα γράψει ότι το φθηνό αρκετές φορές βγαίνει ακριβό.
Δεν κάνω τον έξυπνο αλλά το πιστεύω αυτό γιατί την έχω πατήσει και γω. :))
Στην δική σου περίπτωση θα πήγαινα στον γνήσιο Kayfun Lite plus V2 (60 ευρώ) όπως έκανα εγώ. Με τέτοια τιμή δεν θα πήγαινα σε αμφιβόλου ποιότητας κλώνους. Αν σου φαίνονται πολλά (που δεν είναι για γνήσιο), τότε πας σε κλώνο που έχει πολύ καλά σχόλια από π.χ. Fasttech.
Eγώ πήρα τα ακόλουθα (3 βάσεις, 3 μπελ καπ) και έχω φτιάξει 3 κλώνους στους οποίους απολαμβάνω διαφορετικές γεύσεις. Υπόψιν ότι η συγκεκριμένη βάση έχει σφιχτή τζούρα, αλλά οι βίδες και γενικά η βάση δεν βγάζει καφετίλα ή σκουριά τουλάχιστον σε μένα. Είμαι υπέρ ευχαριστημένος. :)

https://www.fasttech.com/products/2019500    τρύπα αέρα 1,2mm (με τρυπανάκι κοβαλτίου ανοίγει εύκολα σε 1,5mm ή 2mm)
https://www.fasttech.com/products/2206000     τρύπα αέρα 1,5mm (τον περιμένω, είναι στο δρόμο)
https://www.fasttech.com/products/2033401     μπελ καπ    (πολύ καλό 4 μήνες που το δουλεύω δεν έχει ραγίσει)
https://www.fasttech.com/products/3144700     μπελ καπ σαν των steam tuners (το περιμένω κι αυτό)
https://www.fasttech.com/products/1987502    νάνο κιτ σαν των steam tuners για τον KL+  (κι αυτό το περιμένω)

Δες και τα σχόλια στην Fasttech και αποφασίζεις. Με 8 ευρώ (σύνολο βάση + μπελκαπ) έχεις κάτι αξιοπρεπές, μικρό (χωρητικότητα 2,5ml για όλη μέρα χωρίς προβλήματα).
Διαρροές μηδέν, γεύση πολύ καλή (μερικές φορές τον συγκρίνω ακόμη και με τον γνήσιο). ;D

Υ.Γ. Τον κλώνο 3.1 που πήρες εγώ θα τον χρησιμοποιούσα μόνο από ανάγκη. Πάρε κάτι άλλο και κράτα τον για ανταλλακτικά. Άλλωστε το κατάστημα στον έδωσε 10 ευρώ γιατί πλέον δεν κυκλοφορεί και γιατί η ποιότητά του είναι μαύρο χάλι. Εντελώς φιλικά. :)

Φιλε μαυρο χαλι δεν ειναι ο ατμοποιητης που μου πουλησαν για  10 ευρω τον εχω 2 μερες τωρα και τον εχω πλυνει 2 φορες (τον αφησα 2-3 ωρες σε σαπουναδα μπας και φυγει το αηδιαστικο αρωμα που ειχε μεσα!) και δεν μου εβγαλε ιχνος σκουριας και ουτε ιχνος αλλο μεταλλου δεν φαινεται κατω απο το ματ-αμοβολης χρωμα του ουτε μεσα στις σπιρες ουτε εξωτερικα απο κανα χτυπημα,δεν σταζει απο πουθενα  και τα βιδοματα του ειναι βελουδινα,αλλα και παλι αφου ειναι τοσο φθηνα να φτιαξω κανα 2 συνολα bell cap+ βαση,τι θα χρειστω ομως μονο το bell cap και την βαση η θα χρειστω και σετ oring?
Και κατι ακομη,ολα αυτα τα bell cap+ βαση αναγκαστικα γεμιζουν απο κατω?
Δηλ. υπαρχει κανενα που να γεμιζει απο πανω με το κολπο που κανω?
Γιατι αν ειναι ετσι  δηλ.  αγοραζω 2 τετοιες βασεις που λες https://www.fasttech.com/products/2206000  αγοραζω και ενα https://www.fasttech.com/products/2033401 και ενα https://www.fasttech.com/products/3144700  και κανω 2 ατμοποιητες με 17,63$ (περιπου 16 ευρω!)?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 22:52 από valsam »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3574 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 22:53 »
Πώς να γεμίσει από πάνω; Εχει καπάκι από πάνω για να βγει, ώστε να γεμίσεις από κει;
Ούτε το bell cap, ούτε τα tiny tank γεμίζουν από πάνω, αφού είναι μονοκόμματα και έχουν άνοιγμα μόνο από κάτω.
Μόνο τα κανονικά κοστουμάκια του καυφούν ή τα νάνο κιτ με τανκ που έχει ξεχωριστό πάνω καπάκι μπορούν να γεμίσουν από πάνω, με το κόλπο που έμαθες


Τώρα, αν θέλεις να μπλέξεις με άλλους κλώνους, καλή τύχη!!! Ακόμη κι αν κάποιος βγήκε καλός στα χέρια συνατμιστή, αυτό δεν αποτελεί εγγύηση για το κομμάτι που θα πέσει στα δικά σου χέρια. Πάρε αυτόν που θα κρίνεις καλύτερο, αλλά έχε στο μυαλό σου ότι πάντα υπάρχει η πιθανότητα να πέσεις στο μη καλό κομμάτι. Η σταθερότητα στην ποιότητα κατασκευής δεν είναι το δυνατό σημείο των κλώνων. Πού ξέρεις όμως; μπορεί να σου βγει και καλύτερος! (λέμε τώρα!)












Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3575 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 23:24 »
petra πρεπει ντε και καλα να εχει καπακι για να γεμισει αλλιος εκτος απο την κατω βιδα?
Ελεγα μηπως και γινεται να γεμισει περιμετρικα της καμπανας (μεχρι το υψος του χειλους της)και μετα να βιδωθει η βαση πανω στην καμπανα και στο πλαστικο τανκ συγχρονος,ετσι οπως το δειχνει στην φωτο https://www.fasttech.com/products/2033401 το φανταστικα οτι μπορει να γινεται , αλλα μαλλον δεν γινεται γιατι θα γυρναει η καμιναδα,θελει δηλ. να πιανει σταθερα πανω στο πλαστικο τανκ η καμιναδα για να γινει!

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3576 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 23:30 »
 Όταν τον γυρισεις αναποδα και τον ξεβιδωσεις η καμπανα-καμιναδα θα μεινουν στην βαση και θα ξεβιδωσει μονο το bell γι'αυτον τον λογο δεν γινεται. Επισης εαν γεμισεις το bell και μετα βιδωσεις βαση-καμιναδα θα μπουν τα υγρα στον θαλαμο ατμοποιησης και θα πλημμυρισει. Οποτε ή βιδουλα ή σετακι τανκ που εχει πανω τρυπες γεμισματος/καπακι που ανοιγει ή deck access kit..

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3577 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 23:33 »
Επειδή το νήμα είναι τεράστιο θα ήθελα να ρωτήσω κάτι το οποίο βέβαια μπορεί να έχει απαντηθεί. Αξίζει η αγορά του Russian 91% για κάποιον που έχει τον kfl+ ή έχουν πολύ παρόμοια απόδοση?

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3578 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 23:36 »
Όταν τον γυρισεις αναποδα και τον ξεβιδωσεις η καμπανα-καμιναδα θα μεινουν στην βαση και θα ξεβιδωσει μονο το bell γι'αυτον τον λογο δεν γινεται. Επισης εαν γεμισεις το bell και μετα βιδωσεις βαση-καμιναδα θα μπουν τα υγρα στον θαλαμο ατμοποιησης και θα πλημμυρισει. Οποτε ή βιδουλα ή σετακι τανκ που εχει πανω τρυπες γεμισματος/καπακι που ανοιγει ή deck access kit..
Δηλ. ειστε σιγουροι οτι αυτο το tank δεν εχει πασο στο πανω μερος οπου βιδωνει το μεταλικο κομματι,γιατι εμενα μου φαινεται οτι μπορει και να'χει,φαινεται δηλ. να καταργειται η καμιναδα και εκει που βιδωνε η καμιδα βιδωνει το μεταλικο αυτο κομματι στο μερος κατω απο το drip tip (εχει ενα εσωτερικο χειλος και στο ροζ χρωμα φαινετε καλυτερα)!
https://www.fasttech.com/products/3023/10009156/3428900
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 28, 2015, 00:26 από valsam »

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3579 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 23:44 »
 Δεν το ξερω το συγκεκριμενο για να σου απαντησω σε αυτο που ρωτας, μπορει να εχει πασα, δεν φαινεται καλα. Και παλι δεν μπορεις να ξερεις εαν θα ξεβιδωνουν πακετο, την ιδια φορά έχει το βιδωμα..  :dontknow:

*εχω παραγγειλει ενα τετοιο, περιμενω να ερθει να το δω..

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3580 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 23:50 »
Αντε μωρε   καλα το ψιλιαστηκα εχει τελικα πασα  το λεει ξεκαθαρα εδω https://www.fasttech.com/reviews/3144700/334336
"so filling it like an Aqua2 or KF4 is great for me"

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3581 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 23:59 »
Αν το γέμισμα από πάνω είναι τόσο σημαντικό για σένα, αντί για Kayfun 3.1, γιατί δεν παίρνεις έναν Kayfun v4 που είναι σχεδιασμένος να γεμίζει κανονικά και σωστά από πάνω χωρίς κολπάκια και πατέντες?

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3582 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2015, 00:00 »
makis66 περιμενω λοιπον με ανυπομονησια  να σου ερθουν αυτα
https://www.fasttech.com/products/2206000
https://www.fasttech.com/products/3144700
να μας πεις  αν ειναι καλα,ειπες οτι εχεις την βαση με  τρύπα αέρα 1,2mm  και οτι ειναι μια χαρα λεω μπας και αυτη που παραγγειλες τρύπα αέρα 1,5mm μηπως ειναι τελικα πιο μαπα.επισης δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο η κακο που σε αυτο το τανκακι καταργειτε η καμιναδα ,δηλ. περιμενω να μας πεις τι ντουμανι  θα βγαζει μιας και ρουφας κατευθειαν απο την καμπανα! 
 
 

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Αν το γέμισμα από πάνω είναι τόσο σημαντικό για σένα, αντί για Kayfun 3.1, γιατί δεν παίρνεις έναν Kayfun v4 που είναι σχεδιασμένος να γεμίζει κανονικά και σωστά από πάνω χωρίς κολπάκια και πατέντες?
Γιατι τον  Kayfun v4 τον θεωρω μεγαλο,κακασχημο, βαρη  και  με υπερβολικα πολλα μερη ,δοκιμασα τον Kayfun 3.1 και μου αρεσε η απλοτητα του, αυτο το σετακι που προτεινε ο makis66 και παμφθηνο(με 15 ευρω αγοραζω 2 σετ!)ειναι και παναλαφρο και αποτελειτε απο μονο 3 μερη,αντε 4 πες με το drip tip!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 28, 2015, 00:11 από valsam »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3583 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2015, 00:11 »
Το bell cup Και το tiny tank γεμίζουν από τη βίδα της βάσης, διότι αν τα ξεβιδώσεις για να τα γεμίσεις από κει, το υγρό θα φύγει μέσα από την τρύπα του ντριπ τιπ.
Τώρα, αν εσύ θέλεις να διαβάζεις οποιοδήποτε σχόλιο στο φόρουμ της ΦΤ και να το κάνεις νόμο του ατμίσματος, είναι δικό σου θέμα, αλλά έχε υπόψην σου ότι το να ξεβιδώνεις την καμπάνα σε κάθε γέμισμα και να την ξαναβιδώνεις μετά, δεν είναι σωστός τρόπος γεμίσματος, διότι μπορεί να φύγουν από τη θέση τους τα βαμβάκια όταν ξαναβιδώνεις την καμπάνα και να έχεις διαρροές.


Ο κάθε ατμοποιητής έχει τις δικές του προδιαγραφές. Εκτός προδιαγραφών παίζεις με δική σου ευθύνη και όχι πάντα με καλό αποτέλεσμα.
Ατμοποιητής που γεμίζει από πάνω, απλός στην κατασκευή του, είναι ο erlkonigin.  Αν δε σου βγει με σκουριασμένες βίδες (ή αν πέσεις σε μοντέλο που οι βίδες του είναι συμβατές με του ΚΛ+ οριτζιναλ) κι αν δεν σκουριάσει η καμινάδα του στις 3 πρώτες μέρες, κατά 99% δεν θα έχεις άλλο προβλημα μαζί του.
Γενικά, πολύ το ψάχνεις, από τη στιγμή που δεν είσαι διατεθειμένος να δώσεις κάτι παραπάνω από 10-15 ευρώ για έναν ατμοποιητή. Ο επισκευάσιμος δεν είναι αναλώσιμο, σε παίρνει να επενδύσεις λίγα πακέτα τσιγάρα περισσότερα

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3584 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2015, 00:46 »
petra  ηρεμα please και μην αρπαζεσαι.
Διαβασα οτι μπορει και να γεμισει αλλιος τοσσο κακο καναμε?
Ο τυπος λεει :"The chamber stays tightened to this cap and I am able to remove the base without the chamber coming along with it"
Δηλ. λεει "Ο θαλαμος σφιγγει στο τανκ και μπορω και ξεβιδωνω τον θαλαμο χωρις να ξεσφιγγει και αυτος μαζι  και να βγαινει απο το τανκ", αρα ρωταω εγω,πως θα φυγουν τα υγρα απο μεσα απο το drip tip ρε petra αν μενει ο μεταλλικος θαλαμος στο τανκ  και ξεβιδωθει μονο η βαση?
Γι'αυτο και ειπα  ας ερθει στον makis66 να μας πει αν γινεται και ποσο ευκολο ειναι να ξεβιδωθει μονο η βαση ,μην μας την λες οτι ντε και καλα το εκανα νόμο του ατμίσματος!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171478 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275437 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42736 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 388 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34941 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557589 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181961 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 170 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9118 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364