vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

506 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, camber, thebull, tony1976, gfilip, Sergios

Twitter

Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3405 στις: Ιουνίου 28, 2015, 17:22 »
To bravo στο post  #3403 κατα λαθος το εδωσα στο makis66 (αν μπορει κανενας moderator να το αφαιρεσει παρακαλω για να μην δημιουργειται συγχυση). Για το επομενο #3404 στον mindtrapper πηγαινε που το εθεσε πολυ ωραια το θεμα.

Εχω ηδη 2-3 βαρελακια (πλαστκα μαλιστα που ειναι πανευκολο να το δοκιμασεις, ακομα και με ενα πυρρωμενο καρφι αν δεν εχεις τρυπανι) οποτε δεν το σκεφτηκα καθολου μην καταστρεψω κανενα. Αντιθετα το πειραμα μου με δικαιωσε πληρως και χαιρομαι που το τολμησα. :)

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3406 στις: Ιουνίου 28, 2015, 17:34 »
Συμφωνώ απόλυτα και υποστηρίζω την γνώμη σας να διαφωνείτε μαζί μου.
Αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξης του φόρουμ. :)
Εκφράζουμε ελεύθερα τις απόψεις μας. ;)
Εγώ είπα την προσωπική μου γνώμη για τέτοιου είδους πειράματα και δεν ανέφερα το οικονομικό που φυσικά είναι αμελητέο.
Και ο συλλογισμός μου: Ο Svoemesto δηλαδή δεν σκέφθηκε να ανοίξει τρύπες στο βαρελάκι σε μία νέα έκδοση του Kayfun Lite Plus π.χ. V3, και το σκεφθήκαμε εμείς;  ???
Εγώ και στον γνήσιο και σε κλώνο που έχω δεν είχα ποτέ υποτροφοδοσία ώστε να μου δώσει καμμένο.
Αυτά εντελώς φιλικά και χωρίς καμμία διάθεση για αντιπαράθεση. :)

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3407 στις: Ιουνίου 28, 2015, 17:55 »
Δε νομιζω οτι χρειαζεται να δικαιολογεισαι Μακη, κανεις δεν καταφερθηκε κατα σου  :) ουτε και κατα διανοια σου αντιπαρτεθηκε κακοπροαιρετα.
Ναι, ο svoe μπορει να μην το σκεφτηκε. Υπαρχουν περιθωρια βελτιωσης ακομα και του καλου και καποιος να το παει και λιγο παραπερα. Να που το σκεφτηκαν οι Κινεζοι. Σημασια εχει οτι δουλευει. Εγω ειχα συχνα υποτροφοδοσια . Αν οχι υποτροφοδοσια αισθανομουν οτι θα μπορουσε τεσπα να ειναι πολυ καλυτερη και απροβληματιστη.

Και στο κατω κατω τι ειναι αυτη η κεφαλη? Ιδια με τις ετοιμες κεφαλες του Atlantis & subtank αλλα επισκευαζομενη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 28, 2015, 18:10 από marbass »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3408 στις: Ιουνίου 28, 2015, 18:12 »
Δεν δικαιολογούμαι ούτε και είπα "ότι καταφέρθηκε κάποιος κατά εμού".  :nope:
Όπως έγραψα εξέφρασα την γνώμη μου και εξέθεσα τον συλλογισμό μου. :)
Δεν το έχω δοκιμάσει και ούτε πρόκειτε γιατί είμαι της άποψης :
"όταν κάτι δουλεύει καλά δεν το πειράζεις".
Ίσως ο κλώνος σου να μην είχε "σωστά" κανάλια για το υγρό.
Τον γνήσιο βέβαια ούτε που θα το σκεφτόμουν να τον τρυπήσω!!!

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3409 στις: Ιουνίου 28, 2015, 18:27 »
Οχι ρε θα το δοκιμασεις και θα  δωσεις και λογο. Θα τρυπησεις ολους σου του kf, ακομα και το γνησιο αλλιως ...θα αποχωρισω απο το φορουμ. Κου(ν)γκιιιιι.
Οριστε μας. :))

Μπορει οντως τα καναλια μου να μην ηταν σωστα αν και ΤΟΥΣ tweakαρα πολυ προσπαθωντας το.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 28, 2015, 18:33 από marbass »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3410 στις: Ιουνίου 28, 2015, 18:33 »
Για να καταλάβω καλύτερα:
Tρύπησες και από τις δύο μεριές τον κύλινδρο χαμηλά στο ύψος του ντεκ και βάζεις - καλύπτεις με το βαμβάκι τις τρύπες όπως γίνεται το στήσιμο στη νέα RBA του Subtank mini;

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3411 στις: Ιουνίου 28, 2015, 18:36 »
Oh yeah!
Tο βαμβακι που περναω απο την αντισταση ειναι λιγο περισσοτερο στις ακρες του για να μην αφηνει ακαλυπτες τις τρυπες, αλλα οχι υπερβολικα πολυ.

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3412 στις: Ιουνίου 28, 2015, 18:38 »
Χα χα.  :)) :)) :))

ΟΚ, ο καθένας ότι θέλει κάνει. Ανάλογα και τα watt στα οποία ατμίζει κάποιος και την σύσταση PG/VG. Τα κανάλια και η υποπίεση δεν είναι ιδέα ούτε καν του Svo αλλά ακόμα πιο παλιά, όταν το 50/50 θεωρούταν πηχτό υγρό και τα 10W υπερβολικά.

Μπορείς ακόμα και στον γνήσιο να το κάνεις, το βαρελάκι είναι το πιο φτηνό ανταλλακτικό και αν δεν σου αρέσει βάζεις το original πάλι. Το να ανοίξεις τα λούκια μεγαλύτερος μπελάς θα ήταν γιατί θα έπρεπε να πάρεις ολόκληρο κλωνο-ντεκ το οποίο πάλι είναι φτηνό αλλά μπορεί να άλλαζε την συμπεριφορά όλου του ατμοποιητή. Ενώ το βαρελάκι δεν επηρεάζει κάτι. Απλά όταν τελειώνει το υγρό και πάει κάτω από τις τρύπες θα θέλει λίγο κλίση (που λογικά την κάνεις ήδη) για να πάει υγρό στην τρύπα. Άντε να μένει και 0.2ml υγρό που δεν μπορεί να ατμοποιηθεί στο τέλος, σαν Taifun ένα πράγμα...

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3413 στις: Ιουνίου 28, 2015, 18:44 »
OK, στην επόμενη παραγγελία μου θα μπεί και αυτό:

https://www.fasttech.com/products/0/10009156/2032403-replacement-chimney-base-graffix-tube-for-kayfun

για να δοκιμάσω και γω την ιδέα σας. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3414 στις: Ιουνίου 28, 2015, 19:11 »

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3415 στις: Ιουνίου 28, 2015, 22:10 »
Αντί να ανοίξει κανείς τρύπες στον κύλιδρο, μπορεί με μια λίμα να "φάει" το κάτω μέρος του κυλίνδρου εκεί που είναι τα λούκια (εννοείται πως σημαδεύουμε τον κύλιδρο για να βρούμε το σωστό σημείο). Με το τρόπο αυτό το άνοιγμα θα είναι το άθροισμα της διατομής του καναλιού σύν το φαγωμένο μέρος. Το βρισκω ποιό λογικό αυτό, εφόσον υπάρχουν τα κανάλια.
Εννοείται πως το στήσιμο θα πρέπει να αλλάξει λίγο και να υπάρχει πιο πολύ βαμβάκι εκατέρωθεν της αντίστασης.
Πάντως σε εμένα ακόμα και μέχρι τα 18W δεν βλέπω πρόβλημα υποτροφοδοσίας οπότε δεν βλέπω τη σκοπιμότητα της αλλαγής.

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3416 στις: Ιουνίου 29, 2015, 01:12 »
Έτσι έχω κάνει τον Lemo 2. Έκανα μια γραμμή από τα λούκια μέχρι εκεί που τελειώνει το σπείρωμα και αρχίζει το ντεκ. Απευθείας σύνδεση ένα πράγμα...  :)) Αυτό θέλει προσοχή όμως και εγώ το τόλμησα μόνο με λίμα, όχι με ντρέμελ. Ένας στο FT που πήγε να το κάνει μάλλον έφαγε τα threads και δεν του βιδώνει τώρα. Εμένα έγινε τέλεια.

Αλλά στον KFL+ που βρίσκεις ανταλλακτικά για πλάκα θα το συνιστούσα. Πάρτε μερικά βαρελάκια και καμιά έξτρα βάση και πειραματιστείτε με τρύπες, slots, άνοιγμα κανάλια, τα πάντα όλα. Συνολικό κόστος 8-9-10€.  8)

Βέβαια, συμφωνώ εν μέρει ότι ίσως να μην έχει νόημα στον KFL+. Στον Lemo 2 τα 18W τα έχω για όταν φτιάχνω το coil (ω ναι, το καίω λιγουλάκι), χαλαρά τον ατμίζω στα 30-35 και όταν έχω κέφια 50+. Βαριόμουν σήμερα και έφτιαξα χειροκίνητα (με πένσα και ένα στυλό Bic) ένα triple twisted από 28άρι Κάνθαλ. Στα 30W υπολειτουργεί...  ;D

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3417 στις: Ιουλίου 02, 2015, 13:49 »
 Μετά την ευγενική χορηγία του Βαγγέλη (Benny), τον οποίο ευχαριστώ και δημόσια γιατί χωρίς αυτή του την κίνηση αμφιβάλλω αν θα αγόραζα αυτή τη στιγμή επισκευάσιμο μόνο και μόνο για να πειραματιστώ, του αφιερώνω τιμής ένεκεν το πρώτο μου coil.
Παρέλαβα το δώρο-κλώνο Kayfun 3.1/Russian χθες –μαζί με τα πρώτα βαμβακάκια, συρματάκια κλπ- και όταν βεβαιώθηκα ότι μπορώ να τον από- και ξανά-συναρμολογήσω χωρίς να κινδυνεύσει κανείς από τους δυο μας, πήγα να προμηθευτώ υγρά και με την ευκαιρία να λύσω όποιες απορίες είχα πριν αποπειραθώ να πιάσω κατσαβίδια. Αφού ένιωσα ασφαλής και σχετικά σίγουρη για το τί πρέπει να κάνω, έβγαλα το coil που μου έφτιαξαν στο μαγαζί και δοκίμασα να φτιάξω ένα δικό μου. Με την πρώτη, βγήκε αυτό που βλέπετε στη φωτογραφία, το οποίο είναι λειτουργικότατο, έβαλα και το (διακετυλιούχο) Gambit μου στο τανκ και ατμίζω μακαρίως.
Η αντίσταση, στρίβοντας σε οδοντογλυφίδα, χωρίς ωμόμετρα κλπ, μου βγήκε λίγο χαμηλότερη από όσο θα ήθελα (γύρω στα 1.4Ω), αλλά αυτό δεν έχει καμία σημασία. Επίσης, δεν έχει σημασία ο χαμός που έκανα μέχρι να ολοκληρώσω το έργο μου. Χθες, για πρώτη φορά μετά από πολλές μέρες, η τηλεόραση και το λάπτοπ έμειναν κλειστά  για τουλάχιστον 2 ώρες που ασχολήθηκα με αυτό και το μόνο μου πρόβλημα ήταν αν θα τρέξει υγρό στο πάτωμα.  :)
(Αν υπάρχει πιο ταιριαστό νήμα, παρακαλώ να μεταφερθεί)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3418 στις: Ιουλίου 02, 2015, 13:57 »
Άξια! Άντε, και σε στήσιμο demkoni!!!

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3419 στις: Ιουλίου 02, 2015, 23:32 »
Μετά την ευγενική χορηγία του Βαγγέλη (Benny), τον οποίο ευχαριστώ και δημόσια γιατί χωρίς αυτή του την κίνηση αμφιβάλλω αν θα αγόραζα αυτή τη στιγμή επισκευάσιμο μόνο και μόνο για να πειραματιστώ, του αφιερώνω τιμής ένεκεν το πρώτο μου coil.
Παρέλαβα το δώρο-κλώνο Kayfun 3.1/Russian χθες –μαζί με τα πρώτα βαμβακάκια, συρματάκια κλπ- και όταν βεβαιώθηκα ότι μπορώ να τον από- και ξανά-συναρμολογήσω χωρίς να κινδυνεύσει κανείς από τους δυο μας, πήγα να προμηθευτώ υγρά και με την ευκαιρία να λύσω όποιες απορίες είχα πριν αποπειραθώ να πιάσω κατσαβίδια. Αφού ένιωσα ασφαλής και σχετικά σίγουρη για το τί πρέπει να κάνω, έβγαλα το coil που μου έφτιαξαν στο μαγαζί και δοκίμασα να φτιάξω ένα δικό μου. Με την πρώτη, βγήκε αυτό που βλέπετε στη φωτογραφία, το οποίο είναι λειτουργικότατο, έβαλα και το (διακετυλιούχο) Gambit μου στο τανκ και ατμίζω μακαρίως.
Η αντίσταση, στρίβοντας σε οδοντογλυφίδα, χωρίς ωμόμετρα κλπ, μου βγήκε λίγο χαμηλότερη από όσο θα ήθελα (γύρω στα 1.4Ω), αλλά αυτό δεν έχει καμία σημασία. Επίσης, δεν έχει σημασία ο χαμός που έκανα μέχρι να ολοκληρώσω το έργο μου. Χθες, για πρώτη φορά μετά από πολλές μέρες, η τηλεόραση και το λάπτοπ έμειναν κλειστά  για τουλάχιστον 2 ώρες που ασχολήθηκα με αυτό και το μόνο μου πρόβλημα ήταν αν θα τρέξει υγρό στο πάτωμα.  :)
(Αν υπάρχει πιο ταιριαστό νήμα, παρακαλώ να μεταφερθεί)




Μπράβο Ειρήνη για την επιτυχία σου. Καλά ντουμάνια. :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171580 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275557 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15256 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9289 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42798 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35049 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557789 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182099 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9212 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364