vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

502 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, Ηρακλης, tony1976, petr@n, camber, gfilip, Sergios

Twitter

Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3330 στις: Ιουνίου 09, 2015, 16:44 »
Παρελαβα αυτό το σετάκι και έτσι έχω την πρώτη εικόνα ενός KFL+....

Να ξεκινήσω σχολιάζοντας τον κλώνο... Πρίν τον χρησιμοποιήσω, τον διάλυσα σε όλα τα εξαρτήματα του, εβγαλα ακόμα και τα orings και τις βίδες. Τα εξαρτήματα μπανιαρίστηκαν σε ελαφρύ διάλυμα σαπουνιού, σε ξύδι-σόδα και τέλος σε νερό... αν και φαινομενικά δεν είχαν λάδια κατεργασίας.
Στη συνέχεια έγινε οπτικός έλεγχος όλων των σπειρωμάτων για γρέζια, κλπ.....
Ο κλώνος είχε τρία προβλήματα που θα επιρρέαζαν καθοριστικά την λειτουργία του:

1. Ο κεντρικός πόλος-βίδα ενώ είχε σωστά τα φαγώματα δεξιά-αριστερά, το τρύπημα της οριζόντιας τρύπας αερισμού είχε "σηκώσει" γρέζια που βρίσκονταν στο εσωτερικό. Δύο μεγάλα κομμάτια που δεν είχαν κοπεί θα παρέμεναν εκεί δημιουργώντας προβλήματα. Το πρόβλημα διορθώθηκε με ένα τρυπανάκι που καθάρισε καλά-καλά την περιφέρεια.
2. Η τρύπα αερισμού εντός της βάσης είχε γρέζια που εμφανίστηκαν μόλις πέρασα ένα τρυπανάκι (από την λεία μεριά) απαλά από μέσα.
3. Το σπείρωμα που κρατά τη βίδα του αρνητικού πόλου έχει μάλλον ρηχό σπείρωμα ή είναι δεν είναι καλά κομμένο, με αποτέλεσμα όταν το βιδάκι τερματίσει να μη μπορεί να κρατήσει το σύρμα. Εδω χρειάστηκε να κοντύνω λίγο το βιδάκι ώστε να πατάει πιο γρήγορα.
Κατά τα άλλα η κατεργασία και τα σπειρώματα του ατμοποιητή είναι πολύ καλά, τα λουκια αρκετά βαθιά, η συναρμογή της καμινάδας τέλεια καθώς και της καμπάνας.

Η ουσία όμως είναι ότι ενώ είναι πολύ καλός κλώνος με καλή ποιότητα, τα παραπάνω προβληματάκια, που είναι καθαρά θέματα βιασύνης-προχειρότητας στην παραγωγή θα έκαναν τον ατμοποιητή σχεδόν άχρηστο ή προβληματικό στα χέρια ενός αρχάριου.

Σε ότι αφορά την απόδοση, μπορώ να πώ ότι το αποτέλεσμα επαλήθευσε όλα όσα λέγονται για τους Kayfun. Μου αρέσει πολύ που ο αέρας ρυθμίζεται από πολύ σφιχτός μέχρι αρκετά αεράτος. Από θόρυβο, θα έλεγα ότι είναι ήσυχος, δεν ακούγεται περισσότερο από ότι ένας Evod για παράδειγμα.

Για αντίσταση, διάλεξα ένα coil των 2.5 χιλιοστών με 10 σπείρες και σύρμα 0.32, που βγήκε μετά το "στρώσιμο", 1.9Ω. Ίσως να ήθελε μια σπείρα λιγώτερη για να δουλεύει καλύτερα με το κλωνο-kick στα 12-13W γιατί έτσι θέλει λίγο παραπάνω.

Το άρωμα είναι εξαιρετικά ανεβασμένο ακόμα και σε σχέση με dripper που χρησιμοποιώ συνήθως, καλός και πλούσιος ατμός, μικρό μέγεθος με το bell cup, μηδέν διαρροές, πολύ καλή τροφοδοσία μέχρι το τέλος του υγρού....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 09, 2015, 17:05 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3331 στις: Ιουνίου 09, 2015, 18:01 »
Σε ευχαριστώ για την βοήθεια μπορείς να μου πεις και πια o ring να παραγγείλω για αυτή την βάση γιατί βλέπω ότι δεν έχει μαζί με την βάση?

Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3332 στις: Ιουνίου 09, 2015, 19:23 »
Χάρη στον kotsos75 που μου χάρισε τον kayfun του ( και με την ευκαιρία, σε ευχαριστώ και δημοσίως Κώστα!! ), αυτόν  https://www.fasttech.com/products/1978600 , σήμερα γιορτάζω την πρώτη μου δημιουργία ( coil  :))  ) στον πρώτο μου επισκευασιμο.
Χρειάστηκα ( μην γελάσετε ), μια ώρα για να την στήσω ( πολύ παίδεμα ) και μου βγήκε 1Ω ( για 1.5 το πήγαινα ), τέλος πάντων, όλα οκ μέχρι στιγμής και χωρίς διαρροές χάρη στις οδηγίες που διάβασα στο νήμα αυτό, αλλά έχω μια απορία. Παίζουν ρόλο τα χαμηλά Ω και δυο διαφορετικά υγρά που δοκίμασα, βγάζουν περισσότερη γλύκα απο πριν και απο άλλους ατμο;
Το ένα μέχρι χθες που το έκανα στον kayfun με 1.5Ω αντίσταση, που μου έστησε ο Μιχάλης απο το vapeclub (να είναι καλά ), δεν ήταν καθόλου γλυκό. Υπάρχει η περίπτωση να αλλάζει η γεύση σε διαφορετικά Ω ή μήπως είναι η ιδέα μου και έχω πρόβλημα εγώ; :)) 


edit όσο έγραφα εδώ, τον είχα ξαπλα και μου έκανε διαρροή απο το πλαι της βάσης, που έχει μια τρυπα, για τον αέρα νομίζω. Είναι φυσιολογικό η όχι; Να ανησυχήσω;


edit 2 έβγαλα το drip tip και τον φύσηξα, ; έβγαλε αρκετό υγρό στην χαρτοπετσέτα που είχα μπροστά απο την τρυπούλα και εδώ και ένα 10λεπτο δεν "χάνει"
Η ερώτηση παραμένει. Ετσι κάνουν οι kayfun όταν τους γέρνουμε για λίγο; ή κάτι έχω κάνει εγώ στραβά;

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 09, 2015, 19:42 από izamel »

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3333 στις: Ιουνίου 09, 2015, 19:47 »
Σε ευχαριστώ για την βοήθεια μπορείς να μου πεις και πια o ring να παραγγείλω για αυτή την βάση γιατί βλέπω ότι δεν έχει μαζί με την βάση?


Αυτά είναι ΟΚ, αλλά καλύτερα να πάρεις το γνησιο σετ με τα ανταλλακτικα

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3334 στις: Ιουνίου 09, 2015, 19:58 »
@slammer...μπράβο  :D
Τώρα μου έδωσες ιδέα. Από την αγορά του KFL+ έχω θέμα με τις βίδες, που δεν πιάνουν το σύρμα σωστά(είναι καπως καμπύλες η κεφαλές τους). "Έκλεψα 2 απο τις 4 βίδες που έχει το deck του Kayfun-4, αλλά όταν πήγα να τις βιδώσω, η μία δεν τερμάτιζε. Αυτή που μπήκε σωστά, είναι σουπερ. Σφίγγει το σύρμα όμορφα. Αυτή που δεν τερματίζει, την ξανα-άλλαξα φυσικά, αλλά τώρα μου έδωσες την ιδέα να την "φάω" λίγο απο κάτω, για να κάνει κι αυτή σωστά το σφίξιμο. Άντε να βρώ μια σιδερολίμα για νύχια τώρα  :))

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3335 στις: Ιουνίου 09, 2015, 20:15 »
Χάρη στον kotsos75 που μου χάρισε τον kayfun του ( και με την ευκαιρία, σε ευχαριστώ και δημοσίως Κώστα!! ), αυτόν  https://www.fasttech.com/products/1978600 , σήμερα γιορτάζω την πρώτη μου δημιουργία ( coil  :))  ) στον πρώτο μου επισκευασιμο.
Χρειάστηκα ( μην γελάσετε ), μια ώρα για να την στήσω ( πολύ παίδεμα ) και μου βγήκε 1Ω ( για 1.5 το πήγαινα ), τέλος πάντων, όλα οκ μέχρι στιγμής και χωρίς διαρροές χάρη στις οδηγίες που διάβασα στο νήμα αυτό, αλλά έχω μια απορία. Παίζουν ρόλο τα χαμηλά Ω και δυο διαφορετικά υγρά που δοκίμασα, βγάζουν περισσότερη γλύκα απο πριν και απο άλλους ατμο;
Το ένα μέχρι χθες που το έκανα στον kayfun με 1.5Ω αντίσταση, που μου έστησε ο Μιχάλης απο το vapeclub (να είναι καλά ), δεν ήταν καθόλου γλυκό. Υπάρχει η περίπτωση να αλλάζει η γεύση σε διαφορετικά Ω ή μήπως είναι η ιδέα μου και έχω πρόβλημα εγώ; :)) 


edit όσο έγραφα εδώ, τον είχα ξαπλα και μου έκανε διαρροή απο το πλαι της βάσης, που έχει μια τρυπα, για τον αέρα νομίζω. Είναι φυσιολογικό η όχι; Να ανησυχήσω;


edit 2 έβγαλα το drip tip και τον φύσηξα, ; έβγαλε αρκετό υγρό στην χαρτοπετσέτα που είχα μπροστά απο την τρυπούλα και εδώ και ένα 10λεπτο δεν "χάνει"
Η ερώτηση παραμένει. Ετσι κάνουν οι kayfun όταν τους γέρνουμε για λίγο; ή κάτι έχω κάνει εγώ στραβά;

Καλοατμιστος !!! κια μπραβο στον Κωστα  :respect:

Μονο μια μικρη συμβουλη οχι αντιστασεις στον καιφον του 1Ω .. καντο πανω απο 1.4Ω και πανω ... δεν ειναι φτοιαγμενος για τοσο χαμηλες ...(γνωμη μου)


σηκωσε πιο ψηλα την αντισταση σου απο τον αερα (την τρυπα που εχει κατω απο το κοιλ ) για να εχεις καλυτερη ατμοποιηση και  να σταματησει αν ειναι απο κει οι διαροες


Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3336 στις: Ιουνίου 09, 2015, 20:19 »
Σε ευχαριστώ Κώστα!


Μωρέ δεν ήθελα, ούτε θέλω να ατμίζω με 1Ω αλλά μετά απο μιας ώρας βάσανο για την στήσω, δεν είχα κουράγιο να κάνω καινούργια. Πάντως έχω αφήσει " αέρα " μεταξύ του coil και της απο κάτω του τρύπας.
Οπότε οι διαρροή δεν είναι φυσιολογική , ακόμα κι αν μου την κάνει μόνο όταν τον γέρνω ε;;


Που θα πάει, θα μάθω να τον στήνω, τον όμορφο kayfun μου.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3337 στις: Ιουνίου 09, 2015, 20:27 »
Την επομενη φορα ανεβα γυρω στα 1.6Ω με 1.9Ω και θα δεις πιο ξεκαθαρη γευση (για μενα )
δες και εδω καποια βιντεο που εκανα για να βοηθησω οσοι μπαινουν στους επισκευασιμους ... θα βαλω και αλλα αλλα θα σε βοηθησουν τι θα χρειαστεις στην αρχη ...

Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3338 στις: Ιουνίου 09, 2015, 21:48 »
Τωρα έστησα καινούργια και βγήκε 2Ω .. οτι να ναι.
Το μεγάλο ζόρι το χω στο να καταφέρω να φέρω στροφή το σύρμα γύρω απο τις βίδες. Αύριο παραλαμβάνω το kuro το βοηθητικό εργαλειάκι για τις αντιστασεις. Εν τω μεταξύ με το κατσαβίδι, δεν το χω με τίποτα!!
Αν ήταν κανα πινέλο για μακιγιάζ θα το παιζα στα δάχτυλα...αυτές είναι αντρικές δουλειές  :laugh1:
Τουλάχιστον έχω γελάσει πολύ σήμερα!


Αύριο θα δω όλα τα βιντεάκια Κώστα κι αν δεν τα καταφέρω, εύχομαι να βρεθεί ένας καλός Σαμαρείτης Σαλονικιός να μου το διδάξει.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3339 στις: Ιουνίου 09, 2015, 22:08 »
αν σου αρεσουν οι μπατονετες ( ;D ) καλυτερα να στριψεις εκει 6 με 7 σπειρες .. και θα εισαι οκ ... μετα οπως ειναι το βαζεις στο ντεκ (βεβαια σου συνηστω να τσεκαρεις πρωτα την α ντισταση σου με ενα ωμομετρο .. και αν σε βοηθαει παρε ενα τσιμπιδακι (για τα φρυδια  ;D ) και πιασε το συρμα σου και φερτο γυρω απο την βιδα .. οχι πληρης αλλα μιση .. μετα βιδωσε την βιδα ... (το συρμα να το στριψεις γυρω απο την βιδα με φορα οπως παει το βιδωμα ) ετσι καθως βιδωνεις το συρμα σφιγγει πιο πολυ ..

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3340 στις: Ιουνίου 11, 2015, 22:10 »
Επιτελους σημερα ηρθε ο 2ος κλωνο KFL+, να συντοφευσει εναν αλλο, που εχει συμπληρωσει ηδη παραπανω απο  χρονο  (κι εναν orchid, για μερικες ιδιαιτερες στιγμες), πλυθηκε, και αφου τσεκαρηστηκε για αλλη μια φορα οτι αυτος ο ατμο δουλευει καλα (και οι κλωνοι πια, μετα απο τοσο καιρο) οπως  και να τον στησεις, ο κλωνοΚ4 πηρε το δρομο για το συρταρι (χωρις ιδιαιτερες τιμες, γιατι χαλασα πολυ χρονο για να μου δουλεψει απροβληματιστα, και παλι....δεν απο γευση. Ειχε και καλα review ο συγκεκριμενος, τρομαρα του...  RIP

ΣΣ  Κατα λαθος ποσταρα και στο αντιστοιχο νημα του κλωνο κ4  :eyesplash: :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3341 στις: Ιουνίου 12, 2015, 22:56 »
Καλησπέρα.


Παρέλαβα έναν κλώνο kayfun lite απο Fasttech και το ένα κανάλι, είναι πιο μεγάλο απο το άλλο στην κατάληξή του στο Deck. Μέχρι στιγμής σε υγρό 50/50 πάει σφαίρα αλλά νομίζω πώς σε υγρό με περισσότερη VG θα έχω θέμα.


Προτείνετε να χρησιμοποιήσω dremmel η δεν παίζει ρόλο η κατάληξη του καναλιού αλλά το βα΄θος του, που είναι σε αυτόν τον κλώνο ικανοποιητικότατο..??

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3342 στις: Ιουνίου 12, 2015, 23:24 »
Κάντε μου μια πρόταση για εναν KFL+ από Fasttec, εσεις που εχετε μαυρη ζώνη σε αυτούς.
Ο Κ4 πρέπει να νιώσει ανταγωνισμο γιατι με έχει απογοητευσει από γευση. Αν υπάρχει και άλλη πρόταση θα την δεχτώ.
Μονο μην μου πειτε για κανενα φαινόμενο, να ειμαστε σε λογικα πλαίσια.

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3343 στις: Ιουνίου 12, 2015, 23:34 »
Εγω εχω αυτον: https://www.fasttech.com/products/1700500 ειναι ο τοπ στην ft

ο κολλητος μου πηρε αυτον: https://www.fasttech.com/products/2033404 πιο οικονομικος αλλα καλος! καλα σπειρωματα,μεταλλα που φαινονται καλα, οι βιδες στα συρματα δεν ταλαιπωρουν και αρκετα καθαρος!!!


βεβαια δεν ξερω αν θα παρεις καλυτερη γευση με klf+ ...
απο οτι λενε (καθως δεν εχω τον κ4 ) ο kfl+ υστερει σε γευση!

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3344 στις: Ιουνίου 13, 2015, 01:00 »
Kayfun v4 δεν έχω δοκιμάσει και ούτε πρόκειται. Είμαι ικανοποιημένος με τον https://www.fasttech.com/products/1700500 που είπε και ο kongeo και λίγο περισσότερο με τον https://www.fasttech.com/product/1494700 . Ο 2ος (3.1) έχει κατά τη γνώμη μου πιό ωραία τζούρα, πιό στρωτή, αλλά μετά το γέμισμα ίσως στάξει 2 σταγόνες.... Τα υγρά που μου αρέσουν περισσότερο τα ατμίζω σ' αυτόν. Πιό "τυπικά" σωστός όμως είναι ο 1ος (Kayfun lite plus v2)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1456 171717 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:15
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275678 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13976 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9309 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42848 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35138 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557954 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9285 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364