vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

498 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, Chris66, Ηρακλης, camber, giorgosp

Twitter

Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3135 στις: Μαΐου 23, 2015, 09:45 »
Σου προτείνω, φιλικά, πριν από την όποια σου κίνηση ( είτε αφορά αγορά, είτε αφορά πρόβλημα ), να απευθύνεσαι στο φόρουμ. Δεν θα είσαι χαμένος ποτέ.

Και με λίγη ενεργή συμμετοχή, τα 50 posts είναι εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος kingdm

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3136 στις: Μαΐου 23, 2015, 10:22 »
Κοίταξε όμως, όταν είσαι καινούριος και η εμπειρία σου είναι ένας εργοστασιακός ατμοποιητής και μια μπαταρία που πήρες πριν 10 μέρες και έχεις κατασταλάξει σε ένα υγρό... δεν είναι και πολλά τα threads στα οποία μπορείς να συμμετάσχεις... σε τι να εκφέρω γνώμη? Σε threads για τους διάφορους ατμοποιητές? Δεν έχω... Στα DIY υγρά ή στα έτοιμα? Έχω κατασταλάξει... Στα mods? είμαι πολύ νέος για να καταλάβω γιατί χρειάζεται ένα mod...

Οπότε σαν νέος στο άτμισμα περισσότερο διαβάζω από το να ποστάρω :)

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Λοιπόν μετά από βοήθεια του συμφορουμίτη Thorin κατάφερα να τον στήσω και έκανα τα πρώτα μου ατμίσματα.. κι έχω μια ερώτηση.. Η γεύση του bebeca πολύ διαφορετική, όσο μου αρέσει στον Nautilus Mini μου φάνηκε εντελώς ξένη στον kayfun.. πιο βαριά με μπούκωσε με λίγες ρουφηξιές.. η αντίσταση που έφτιαξα είναι 1.0Ω . Άρα στους επισκευάσιμους να υποθέσω πέφτουμε σε νικοτίνη γιατί τα 12MG μου φάνηκαν βαριά κι ασήκωτα.. ισχύει?
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 23, 2015, 10:48 από kingdm »

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3137 στις: Μαΐου 23, 2015, 11:03 »
Ισχυει.
Τοσο η ενταση των αρωματων οσο και η αισθηση της νικοτινης ειναι αυξημενη στον KL σε σχεση με τους εργοστασιακους.

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3138 στις: Μαΐου 23, 2015, 11:07 »
Επειδή είσαι καινούργιος στους εργοστασιακους, μην ξεκινάς τόσο χαμηλά. Φτιάξε αντίσταση 1.3 - 1.5 Ω. Εκεί είναι και το sweet spot του KL+. Προτείνω σύρμα Kanthal A1 0,28 - 0,32 και ελαφρά ανοικτές σπείρες ( όχι κολλημένες ). Βαμβάκι, τόσο ώστε να περνάει με μικρή αντίσταση από το coil, και πιεσμένο ( χαλαρά ) πάνω στα πλαϊνά τοιχώματα, κατεβαίνοντας προς το ντεκ. Μήκος βαμβακιού, τόσο ώστε να ακουμπά το ντεκ. Τα αυλάκια εισαγωγής υγρού στο ντεκ, ελεύθερα ( ανοιχτά ).Την νικοτίνη, αν σε ενοχλεί, κατέβασέ την.

Αποσυνδεδεμένος kingdm

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3139 στις: Μαΐου 23, 2015, 11:12 »
Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Μόλις τελειώσει το tank που γέμισα θα ξαναστήσω... Σύρμα έχω 0.28 άρα είμαι ok.. θα σας ενημερώσω στο επόμενο στήσιμο :)

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Έχει στρώσει η γεύση και πραγματικά το απολαμβάνω!!! Το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι που και που μου τρέχει υγρό από την τρύπα του αέρα και πριν που γυρισε σε παράξενη γωνία ο ατμοποιητής στο χέρι μου έτρεξε και λίγο υγρό από το drip... άρα κάτι έχω κάνει λάθος.. επίσης στις πρώτες τζούρες κάθε φορά κάνει μπουρμπουλήθρες μέχρι να ζεσταθεί... κάθε βοηθεια ευπρόσδεκτη
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 23, 2015, 11:23 από kingdm »

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3140 στις: Μαΐου 23, 2015, 11:23 »
+ 5 posts με αυτή την σύντομη κουβεντούλα που κάναμε.

Αποσυνδεδεμένος kingdm

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3141 στις: Μαΐου 23, 2015, 11:24 »
Δεν έχεις άδικο  :) Επειδή το προηγούμενο συγχωνεύθηκε ρίξε μια ματιά πιο πάνω για κάποια μικροπροβήματα που αντιμετωπίζω

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3142 στις: Μαΐου 23, 2015, 12:03 »
Αδελφέ, μάλλον έχεις πρόβλημα στεγανότητας στον ατμοποιητή σου. Κάτι δεν έχεις σφίξει σωστά ( ή έχει στραβοβιδώσει ).
Βέβαια, κλώνος είναι, μπορεί να λείπει και κανένα o-ring.

Τσέκαρε, κατ' αρχήν τις εφαρμογές όλων των μερών που φαίνονται, για μικρά κενά ή στραβοκουμπώματα. Αν δεν εντοπίσεις κάτι περίεργο, πρέπει να τον λύσεις, να τον καθαρίσεις, και να τσεκάρεις ότι είναι όλα τα o-rings στη θέση τους. Βρες από internet ένα σχεδιάγραμμα KL+, και τσέκαρε ότι ο δικός σου τα έχει ολα εγκατεστημένα.

Αν ζοριστείς πολύ, πήγαινε τον εκεί που τον πήρες, και πες τους το πρόβλημα.


Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3143 στις: Μαΐου 23, 2015, 12:19 »
Το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι που και που μου τρέχει υγρό από την τρύπα του αέρα και πριν που γυρισε σε παράξενη γωνία ο ατμοποιητής στο χέρι μου έτρεξε και λίγο υγρό από το drip... άρα κάτι έχω κάνει λάθος.. επίσης στις πρώτες τζούρες κάθε φορά κάνει μπουρμπουλήθρες μέχρι να ζεσταθεί...
Το υγρό στο driptip συμβαίνει και σε εμένα, συνήθως όταν ατμίζω ξαπλωμένος και έχω τον ατμοποιητή ανάποδα.
Δεν ξέρω εάν είναι 100% υγρό ή απλά υγροποίηση του ατμού που έχει μείνει στη καμινάδα-driptip και η οποία κυλά προς τα έξω. Σε κανονικές γωνίες, κανένα πρόβλημα.
Ως προς τις μπουρμπουλήθρες, μήπως εννοείς σκασίματα μέχρι να ζεσταθεί η αντίσταση? Και σε εμένα συμβαίνει αλλά πλέον έχει αρχίσει και μου αρέσει  :fight_shot_bandana: (και μάλλον γίνεται όταν στήνουμε με λίγο πιο σφιχτό βαμβάκι και ανοιχτές σπείρες στην αντίσταση). Συνήθως στρώνει μετά από 2-3 ml.

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3144 στις: Μαΐου 23, 2015, 12:34 »
Τα "σκασίματα" εμφανίζονται όταν έχεις λίγο βαμβάκι στην αντίσταση, και εξαφανίζονται ( συνήθως ) μετά από κάποια ml, όταν το βαμβάκι "φουσκώσει" και πάρει την τελική του μορφή στο set up.

Αποσυνδεδεμένος kingdm

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3145 στις: Μαΐου 23, 2015, 17:46 »
Προφανώς κάτι δεν πάει καλά... τον ξέστησα, έφτιαξα καινούρια αντίσταση (αυτή τη φορά βγήκε 2Ω) τον έπλυνα πολύ καλά και τον έστησα πολύ όμοροφα με το βαμβάκι.. .τον έκλεισα καλά (χρησιμοποίησα αυτή τη φορά το μεταλικό τανκ που δε φαίνεται το υγρό μέσα) και όλα καλα...

Το πρόβλημα παραμένει το ίδιο, έχω διαρροή απο την τρύπα του αέρα λίγο λίγο και όταν τον άνοιξα για να σώσω το υγρό μου και τον άδιασα είδα ότι προφανώς είχε πλυμμηρίσει ο θάλαμος που είναι η αντίσαση και το βαβμβάκι... :wall:

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3146 στις: Μαΐου 23, 2015, 18:22 »
Αγαπημένε μου φίλε έχεις πρόβλημα υπερτροφοδοσίας στο ντεκ του ατμοποιητή.
Επειδή στις αρχές πριν μήνες αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα θα σου πω πώς στήνω εγώ και αν θέλεις δοκίμασε.
Κατ' αρχάς άνοιξε το ντεκ και βγάλε την αντίσταση. Στην τρυπούλα που έχει κάτω από την αντίσταση (από κει έρχεται ο αέρας) βάλε μέσα λίγο χαρτί κουζίνας (στρίψτο με το χέρι για να χωρέσει) και αυτό θα ρουφήξει τα υγρά που μπήκαν εκεί μέσα (αυτά κάνουν τις μπουρμπουλήθρες).
Αφού το καθαρίσεις και βάλεις την αντίσταση κοίτα να αφήσεις κενό στο κάτω μέρος της αντίστασης με το ντεκ που έχει την τρυπούλα, τουλάχιστον 2 mm. Μετά πέρασε το οργανικό σου βαμβάκι έτσι ώστε ούτε να είναι σφικτό ούτε να κολυμπάει μεσα στην αντίσταση.
Βάλε την καμπάνα τραβώντας προς τα πάνω το βαμβάκι.
Κόψε το βαμβάκι έτσι ώστε όταν το βάλεις μέσα να φθάνει άνετα στη βάση του ντεκ στις εισόδους του υγρού.
Για να μην κάνει λοιπόν υπερτροφοδοσία πρέπει το βαμβάκι να ακουμπάει - "κλείνει" (χαλαρά όμως) τις διόδους του υγρού στο ντεκ. Αυτό θα το πετύχεις σπρώχνοντας το βαμβάκι προς τα κάτω με ένα σύρμα αλλά μην το πατικώσεις πολύ. Απλώς να έχει επαφή με τις εισόδους του υγρού. Μετά πότισε το βαμβάκι πολύ προσεκτικά (ειδικά πάνω στην αντίσταση) με μερικές σταγόνες για να μην πέσουν σταγόνες στην εισαγωγή αέρα και αφού υγραθεί το βαμβάκι βίδωσέ τα όλα και βάλε υγρό.
Παίζει μεγάλο ρόλο το στήσιμο, η ποσότητα του βαμβακιού, η θέση του βαμβακιού ωστε να αποροφάει υγρό όσο χρειάζεται, η απόσταση της αντίστασης από την εισαγωγή αέρα κλπ.
Με δοκιμές θα τα καταφέρεις. Κάθε αρχή και δύσκολη. :)

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3147 στις: Μαΐου 23, 2015, 18:22 »
Από κάπου το κέλυφος του ατμοποιητή "μπάζει".

Κατά την άποψή μου, αυτός είναι ο λόγος που δημιουργείται πρόβλημα στην υποπίεση στο εσωτερικό του. Μπορεί να φταίει και ένα μόνο o-ring.

Αν δεν βρεις άκρη εδώ στο φόρουμ, να τον πας πίσω και να εκθέσεις εκεί το πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος kingdm

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3148 στις: Μαΐου 23, 2015, 18:26 »
Θα δοκιμάσω τη μέθοδο του Μάκη αύριο και αν δεν κάνει κι αυτό τίποτα Δευτέρα πρωί θα πάω.

Αυτό που έκανα διαφορετικά ως τώρα από αυτά που γράφει ο Μάκης ήταν ότι όταν έστηνα το βαμβάκι κοιτούσα να μην καλύπτονται καθόλου τα αυλάκια της τροφοδοσίας... έτσι είχα δει σε κάποια vinteo στο youtube

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #3149 στις: Μαΐου 23, 2015, 18:36 »
Δοκίμασε και έτσι. Δεν έχεις και τίποτα να χάσεις, εκτός από λίγο σύρμα, λίγο βαμβάκι και λίγο υγρό.

Όλοι έτσι μάθαμε. Με διάβασμα, συμβουλές, βιντεάκια και πειραματισμούς.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1456 171730 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:15
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275689 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15265 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13977 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9310 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42850 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557964 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182214 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9293 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364