vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

514 επισκέπτες, 9 χρήστες
vasim, dkostas, Doubt, Ηρακλης, mario1985, camber, Sergios, petr@n, antiklitos140

Twitter

Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #2955 στις: Μαρτίου 28, 2015, 14:09 »
maddoghellas πως θα καθαρισει την καμιναδα ο Κωστας  ? αν δεν τον λυσει τελειως?  εξαλου το βρισκω λογικο να εχει εκει υδρατμους μιας και εκει γινεται ολη η ατμοποιηση ...το αλλο που του προτεινες ναι συμφωνω στο drip tip  και στην βαση του ... απο κει και περα αν τον γυρισει αναποδα και φυσιξει απο την τρυπα του αερα και βγαλει ολο το περισευαμενο υγρο απο την μερια της βασης του drip tip  και σκουπισει θα ειναι οκ .... τωρα αν νιωθει υγρο στο στομα .. το ειχαμε αναφερει και πιο πριν αυτο .. οταν μεταβαινεις απο τους εργοστασιακους σε επισκευασιμους η γευση το χτυπημα και λοιπα τα ακους πιο δυνατα .... οποτε ισως νομιζει λογω οτι παιρνει καλυτερη δυνατη γευση να παιρνει υγρο απο το επιστομιο ... αλλα και παλι .. υπαρχουν και αλλα ισως λαθη που να γινεται αυτο ... οχι καλη ατμοποιηση ... χαμηλα βατ .. κατεβασμενη αντισταση στην τρυπα αερα ... κλπ

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #2956 στις: Μαρτίου 28, 2015, 14:41 »
Αυτο οτι μπορει να μου φαινεται οτι ερχεται υγρο το σκεφτομαι....

Βεβαια ,νομιζω εχω υψηλα βατ δηλαδη στην 1.3ωμ το εχω στα 10+ βατ....
Αλλα την αντισταση την πηγα ψηλα....
Και οσον αφορα την τρυπα αερα φυσυξα δεν εβγαλε υγρο.....

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #2957 στις: Μαρτίου 28, 2015, 15:41 »
κοιτα εδω Κωστα οι πρωτες μου τοτε εντυπωσεις .. και τι ειπα τοτε εγω http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,19300.msg786692.html#msg786692

αρα welcome to the club :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος maddoghellas

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #2958 στις: Μαρτίου 28, 2015, 15:47 »
maddoghellas πως θα καθαρισει την καμιναδα ο Κωστας  ? αν δεν τον λυσει τελειως?  εξαλου το βρισκω λογικο να εχει εκει υδρατμους μιας και εκει γινεται ολη η ατμοποιηση ...το αλλο που του προτεινες ναι συμφωνω στο drip tip  και στην βαση του ... απο κει και περα αν τον γυρισει αναποδα και φυσιξει απο την τρυπα του αερα και βγαλει ολο το περισευαμενο υγρο απο την μερια της βασης του drip tip  και σκουπισει θα ειναι οκ .... τωρα αν νιωθει υγρο στο στομα .. το ειχαμε αναφερει και πιο πριν αυτο .. οταν μεταβαινεις απο τους εργοστασιακους σε επισκευασιμους η γευση το χτυπημα και λοιπα τα ακους πιο δυνατα .... οποτε ισως νομιζει λογω οτι παιρνει καλυτερη δυνατη γευση να παιρνει υγρο απο το επιστομιο ... αλλα και παλι .. υπαρχουν και αλλα ισως λαθη που να γινεται αυτο ... οχι καλη ατμοποιηση ... χαμηλα βατ .. κατεβασμενη αντισταση στην τρυπα αερα ... κλπ

Φίλε Κώστα, θα πρέπει(στις περισσότερες των περιπτώσεων) να λύσει. :yes:
Δεν είναι κάτι παράξενο που μαζεύει υδρατμούς η καμινάδα, φυσιολογικότατο είναι, το αντίθετο θα ήταν παράξενο/παράδοξο.
Αν στεγνώνοντας την καμινάδα, εξαφανιστεί η αίσθηση που έχει, πάει να πει ότι όλα είναι φυσιολογικά.
Το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα ασχολείται συχνά μαζί της άλλωστε, αφού το φαινόμενο αυτό δινει την έξτρα νοστιμάδα! :thumpup:
Είναι κάτι που παρατηρούμε πιο συχνά και έντονα, σε ντρίπερς με reduced και με "θόλο" chamber.
Το σκεπτικό μου είναι ότι είναι σωστότερο, αφού κάνουμε troubleshooting, να αποκλείσουμε ή να επιβεβαιώσουμε τις εκδοχές να υπάρχει κάπου υγρό πριν ασχοληθούμε με το στήσιμο, τα βατ κτλ.

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #2959 στις: Μαρτίου 28, 2015, 16:13 »
Τελικα καθαρισα τωρα driptip,υποδοχη,εριξα βατ στα 9 και καταλαβα οτι ειναι η αισθηση οτι εχω υγρο...
Απλα χανομαι με τα βατ.θα το βρω :ρ

Αλλα αλλο λεβελ.οπως το πες λες και πινω απο το μπουκαλακι :ρ

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #2960 στις: Μαρτίου 28, 2015, 18:52 »
Πήρα κι εγώ προχθές έναν κλώνο (είναι 1:1 φαντάζομαι) μαζί με το nano kit και είμαι σχετικά ευχαριστημένος. Καλά, με τον Lemo, απλά ΔΕΝ συγκρίνεται! Lemo ftw! Αλλά όπως και να 'χει, είναι κάτι ωραίο έτσι για την αλλαγή...


Μερικές γρήγορες ερωτησούλες:
1) (Κλασσική φαντάζομαι) Όταν έχετε το μεταλλικό τανκ στην μέση, πώς βλέπετε ρε παιδιά το πόσο να γεμίσετε, που βρίσκεται και πότε τελειώνει το υγρό;
2) Η τρυπούλα του αέρα, μου φαίνεται λίγο μικρή σε σχέση με τον ορίτζιναλ. Υπάρχει τρόπος να την ανοίξω λίγο περισσότερο; π.χ. είτε μόνος μου, είτε σε κάποιο μηχανουργείο; Και αν ναι, πόσο; 1.5 χιλ.; 2 χιλ.; Πρέπει να ανοίξω και την τρύπα του κεντρικού pin;
Ή όντως είναι πολύ σφιχτή η τζούρα του ή παρασυνήθισα με τον Lemo. Δεν ξέρω...
3) Ένα φθηνούλικο bell cap, πού μπορώ να βρω; Π.χ. τύπου Fast Tech... Μην το πληρώσω όσο πήρα και τον ατμοποιητή ολόκληρο δηλαδή! :P


Από διαρροές κλπ., δεν έχει βγάλει τίποτα μέχρις στιγμής. Ούτε στο κανονικό μέγεθος, ούτε στο nano μέγεθος...
Το δοκίμασα στο sub ohm σε 0.8Ω από το παλικάρι που το πήρα, αλλά δεν τρελάθηκα κιόλας και τον έχω στήσει σε 1.7Ω...

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #2961 στις: Μαρτίου 28, 2015, 19:03 »
1) Δεν το βλεπεις. Με την εμπειρια καταλαβαινεις ποτε ατονει η γευση επειδη αδειασε απο υγρο και συμπληρωνεις.
Τωρα στην αρχη καλυτερα να τον χρησιμοποιεις με το πλαστικα τζαμακι για να ριχνεις καμια ματια.
Μετα απο μερικα γεμισματα θα δεις οτι καταλαβαινεις ποτε θελει συμπληρωμα το υγρο, αρα μπορεις να τον γυρισεις στο μεταλλικο.

2) Δειξε μου τον κλωνο σου, να σου πω την τρυπα. :)) Υπαρχει πιθανοτητα να ειναι πιο μικρη απο του αυθεντικου, ναι.
Κυκλοφορουν οριμσενοι κλωνοι με τρυπα 1mm. Ο αυθεντικος εχει τρυπα 1.8mm.
Πας σε ενα μηχανουργειο τη βαση, χωρις βιδακι airflow και κεντρικο πολο, του λες απο 1mm να στην κανει 2mm και σε ενα λεπτο εισαι ετοιμος.
Ριξε και μια ματια στα λουκια του υγρου, μηπως ειναι κι αυτα ρηχα και θελουν λιγο ανοιγμα. Πας που πας, να κανεις σωστη δουλεια. :D

3) https://www.fasttech.com/products/0/1976700-kayfun-bell-cap
Αν ο κλωνος σου δεν την εχει σαν αξεσουαρ, θα χρειαστεις και τη nano καμιναδα, https://www.fasttech.com/products/1782801.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #2962 στις: Μαρτίου 28, 2015, 19:07 »
οι απαντησεις σου

1) δεν βλεπουμε .. απλα με την εμπειρια .. αλλα καλυτερα με διαφανη τανκ
2) 1.8 σε μηχανουργειο ή αν σου πιανουν τα χερια σου με ενα dremel  θελει λιγο προσοχη να μην χαλασεις την βαση αν η τρυπα ειναι of center  και δεν εχεις πολλα περιθώρια
δεν θελει τρυπα μεγαλυτερη το κεντρικο απλα οταν κανεις την τρυπα στην βαση να τα βγαλεις ολα τα κεντρικα μην κανεις ζημια στον 510 μεσα
))) σε αλλους ειναι πολυ αερατη αλλα σε σενα που ειχες Lemo  ναι ειναι πιο σφυκτη .. βγαλε τελειως την βιδα τζουρας απο κατω
3) αυτο απλα φανταστικο ... το εχω πανω απο μηνα συνεχεια τωρα σε ενα δικο μου λαιτ ( θελει να βρεις ενα drip tip  που να ταιριαζει ...ταιριαζει και του κλωνου αλλα κουνιετε ελαφρως , εμενα δεν με πειραζει)


αυτα .. ελπιζω να σε βοηθησα

Υ.Γ  Πανο μαζι γραφαμε .... :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #2963 στις: Μαρτίου 28, 2015, 19:18 »
1) Δεν το βλεπεις. Με την εμπειρια καταλαβαινεις ποτε ατονει η γευση επειδη αδειασε απο υγρο και συμπληρωνεις.
Τωρα στην αρχη καλυτερα να τον χρησιμοποιεις με το πλαστικα τζαμακι για να ριχνεις καμια ματια.
Μετα απο μερικα γεμισματα θα δεις οτι καταλαβαινεις ποτε θελει συμπληρωμα το υγρο, αρα μπορεις να τον γυρισεις στο μεταλλικο.

2) Δειξε μου τον κλωνο σου, να σου πω την τρυπα. :)) Υπαρχει πιθανοτητα να ειναι πιο μικρη απο του αυθεντικου, ναι.
Κυκλοφορουν οριμσενοι κλωνοι με τρυπα 1mm. Ο αυθεντικος εχει τρυπα 1.8mm.
Πας σε ενα μηχανουργειο τη βαση, χωρις βιδακι airflow και κεντρικο πολο, του λες απο 1mm να στην κανει 2mm και σε ενα λεπτο εισαι ετοιμος.
Ριξε και μια ματια στα λουκια του υγρου, μηπως ειναι κι αυτα ρηχα και θελουν λιγο ανοιγμα. Πας που πας, να κανεις σωστη δουλεια. :D

3) https://www.fasttech.com/products/0/1976700-kayfun-bell-cap
Αν ο κλωνος σου δεν την εχει σαν αξεσουαρ, θα χρειαστεις και τη nano καμιναδα, https://www.fasttech.com/products/1782801.


Πάνο, νομίζω είναι αυτός εδώ: https://www.fasttech.com/products/0/10006473/1992300-kayfun-lite-plus-v2-styled-rta-rebuildable-tank
Και εμένα στο μάτι μου φαίνεται για 1mm η τρυπούλα του. Να πάω λοιπόν σε κάποιο μηχανουργείο και να την κάνω 1.8mm; Ή 2mm καλύτερα; Και να ανοίξω μόνο την τρύπα του air flow ε; Και όχι της βίδας του κεντρικού πόλου. Δείτε λίγο και τα λούκια του ρε παιδιά αν φαίνεται και αν καταλάβετε κάτι από τις φωτό αν θέλετε...


οι απαντησεις σου

1) δεν βλεπουμε .. απλα με την εμπειρια .. αλλα καλυτερα με διαφανη τανκ
2) 1.8 σε μηχανουργειο ή αν σου πιανουν τα χερια σου με ενα dremel  θελει λιγο προσοχη να μην χαλασεις την βαση αν η τρυπα ειναι of center  και δεν εχεις πολλα περιθώρια
δεν θελει τρυπα μεγαλυτερη το κεντρικο απλα οταν κανεις την τρυπα στην βαση να τα βγαλεις ολα τα κεντρικα μην κανεις ζημια στον 510 μεσα
))) σε αλλους ειναι πολυ αερατη αλλα σε σενα που ειχες Lemo  ναι ειναι πιο σφυκτη .. βγαλε τελειως την βιδα τζουρας απο κατω
3) αυτο απλα φανταστικο ... το εχω πανω απο μηνα συνεχεια τωρα σε ενα δικο μου λαιτ ( θελει να βρεις ενα drip tip  που να ταιριαζει ...ταιριαζει και του κλωνου αλλα κουνιετε ελαφρως , εμενα δεν με πειραζει)


αυτα .. ελπιζω να σε βοηθησα

Υ.Γ  Πανο μαζι γραφαμε .... :laugh1: :laugh1: :laugh1:


Κώστα, ΝΑΙ, βοήθησες κι εσύ αρκετά!!! :D


Είστε ΓΙΓΑΝΤΕΣ λέμε!

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #2964 στις: Μαρτίου 28, 2015, 19:25 »
Χρηστο νομιζω θα εχεις υποψη σου οτι μετα το ανοιγμα της τρυπα αερα .. ισως χαλασει το μαυρο χρωμα του καιφον σου εκει γυρω γυρω ... ... δεν ξερω αλλα τους χρωματιστους τους φοβαμαι και ποσο μαλιστα που ειναι κινεζικοι και δεν ξερουμε τι υλικα βαζουν ... εδω αγοραζεις ατσαλι και σου ερχεται οτι να ναι ....οποτε  σε κατι τετοια αλλα και στο ατμισμα ... δεν ξερω αν αυτο ειναι καλο να ειναι βαμενος ... ή οτι ειναι αυτος ...

και αν καταλαβα καλα .. ειναι δυσκολο να διακρινω καλυτερα καντη 1.8 mm  την τρυπα ... σιγουρα η τρυπα σου τωρα δεν ειναι στο κεντρο της βασης

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #2965 στις: Μαρτίου 28, 2015, 19:37 »
Οπότε, τι να κάνω βρε Κώστα; Να την ανοίξω ή όχι τελικά; Με βάζεις σε σκέψεις για το χρώμα (άσχετα αν δεν πιστεύω ότι θα έχει κάποιο θέμα)...
Τώρα και να φαγωθεί λίγο γύρω-γύρω και να φαίνεται η χαρακιά, αυτό δεν με πολυχαλάει κιόλας...
Δεν ξέρω...
Απλά θέλω να το φέρω λίγο στα μέτρα του ορίτζιναλ (όσο και ΑΝ είναι εφικτό αυτό) και να σταματήσει και το υπερβολικό σφύριγμα με το άνοιγμα-λείανση της εισαγωγής αέρα...

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #2966 στις: Μαρτίου 28, 2015, 19:41 »
Υπάρχει Bell Cap Kit με κανονικές διαστάσεις για χωρητικότητα 4,5 ml ?

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #2967 στις: Μαρτίου 28, 2015, 19:46 »
αν δεν σε πειραζει να φυγει το χρωμα γυρω γυρω απο την τρυπα τοτε να το κανεις ...  και εμενα δεν με πειραζει

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #2968 στις: Μαρτίου 28, 2015, 19:51 »
Πάνο, νομίζω είναι αυτός εδώ: https://www.fasttech.com/products/0/10006473/1992300-kayfun-lite-plus-v2-styled-rta-rebuildable-tank
Και εμένα στο μάτι μου φαίνεται για 1mm η τρυπούλα του.

1mm ειναι. Εχει φιλος την ss εκδοση του.
Ειτε 1.8mm, ειτε 2mm την κανεις, το ιδιο ειναι, δε θα καταλαβεις διαφορα.

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #2969 στις: Μαρτίου 28, 2015, 19:54 »
Επειδή λογικά θέλουν όλες οι τρύπες άνοιγμα. Και του πόλου και του ποστ. Σύμφωνα με τους φαστεκάδες και τους γιουτουμπάδες φυσικά, τι ξέρω εγώ...; :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1455 171669 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:47
από Ηρακλης
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275637 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13970 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9306 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42837 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35116 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9269 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364