vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

505 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, nightdream, stsoulos

Twitter

Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1740 στις: Νοεμβρίου 23, 2014, 14:22 »
εχει παρει κανεις αυτον Kayfun lite plus   , πως τον βλεπεται ?  κοιταξτε την βαση του απο κατω με τα made by ... και ημερομηνια  :hmmm: :hmmm: :hmmm:


Εμενα αυτο που θα με ανυσηχουσε ειναι το σωληνακι του αερα στο deck, μου φαινεται σαν χαλκινο

Αποσυνδεδεμένος myiorgos

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1741 στις: Νοεμβρίου 23, 2014, 14:34 »
εχει παρει κανεις αυτον Kayfun lite plus   , πως τον βλεπεται ?  κοιταξτε την βαση του απο κατω με τα made by ... και ημερομηνια  :hmmm: :hmmm: :hmmm:
Κατα την γνωμη μου μακρια απο CHINA BUYE  :thumpdown: :thumpdown: :thumpdown: :thumpdown: :thumpdown: :thumpdown: :thumpdown: :thumpdown: :thumpdown: :thumpdown: :thumpdown: :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1742 στις: Νοεμβρίου 23, 2014, 14:47 »
εχει παρει κανεις αυτον Kayfun lite plus   , πως τον βλεπεται ?  κοιταξτε την βαση του απο κατω με τα made by ... και ημερομηνια  :hmmm: :hmmm: :hmmm:
Τον Τεσλα τον εχει ενα φιλος μου Ολλανδος και λεει οτι ειναι πολυ καλος κλωνος
κι εμενα μ αρεσει τον εχω στη γουϊς λιστ για οταν πιασω το τζοκερ  :))

αλλα αφου πηρες τυπου λαϊτ πλας γιατι δε παιρνεις εναν διαφορετικο η κανα dripper ;
 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 23, 2014, 15:00 από Lux »

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1743 στις: Νοεμβρίου 23, 2014, 15:28 »
LUX  ειπα με το καλο οταν μου ερθει ο αλλος που παραγγειλα και με ευχαριστει να εχω ακομα ενα για αλλαγη (backup)   αλλα ειμαι ανοιχτός σε προτασεις που να ειναι σαν και αυτον ευκολος σε στησιματα ..( οπως λετε ακομα εγω δεν το ξερω  :laugh1: :laugh1: ) .

ποιους προτεινεις?

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1744 στις: Νοεμβρίου 23, 2014, 18:48 »

Εμενα αυτο που θα με ανυσηχουσε ειναι το σωληνακι του αερα στο deck, μου φαινεται σαν χαλκινο
χαλκινες ειναι και οι σωληνες του νερου οι οποιες χρονια επι χρονια ειναι μεσα με νερο..............
εκει απλα περναει αερας............

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1745 στις: Νοεμβρίου 23, 2014, 19:02 »
LUX  ειπα με το καλο οταν μου ερθει ο αλλος που παραγγειλα και με ευχαριστει να εχω ακομα ενα για αλλαγη (backup)   αλλα ειμαι ανοιχτός σε προτασεις που να ειναι σαν και αυτον ευκολος σε στησιματα ..( οπως λετε ακομα εγω δεν το ξερω  :laugh1: :laugh1: ) .

ποιους προτεινεις?
ειπα μια φορα σ ενα παληκαρι να παρει το νεμεσις αντι του βαμο και μου βαλανε γκαζια οι συμφορουμητες επειδη λεει ειναι μηχανικο κι ο βαπιστης νεος
απο τοτε δε ξαναπροτεινω σε κανεναν τιποτα εκτος απο κεϊφαουν  :))

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1746 στις: Νοεμβρίου 24, 2014, 00:28 »
o Πρώσος μου  :love_hearts:
(με αγάπη, στοργή και προδερμ)


τον προ/τίμησα αμμοβολή λάικ με σκοπό να κάτσει στο κουτάκι που περιμένει την evolv να συνεργαστεί με τον κέλσιους, και στο φινιρισμα να το άφηνα raw, απλά με ενα πέρασμα με παρκετίνη (ή κάποιο αλλο βερνικι εν πάση περιπτώσει) , αλλα ισως συμβιβαστω στο γυαλισμένο, βλέπουμε..


Συγχώνευση μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 24, 2014, 03:21 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος antonishart

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • watch your back..
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1747 στις: Νοεμβρίου 24, 2014, 08:46 »
τελεια συνεργασια 4nine με Kayfun Lite Plus V2
δουλευει αψογα!

 

Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1748 στις: Νοεμβρίου 24, 2014, 11:27 »
Είπα και εγώ να δοκιμάσω έναν επισκευάσιμο μετά από καιρό και μου βγήκε… ξινός. Πήρα έναν kayfun lite + κλώνο επειδή διαβάζω ότι είναι εύκολοι. Εύκολοι στο στήσιμο είναι,  για την λειτουργία τους δεν ξέρω.  Για να μην μακρηγορώ πήρα τον κλώνο και ξεκίνησα συστήματα.  Microcoils με 0.25 και 0.32 σε τρυπάνια 2.0 και 2.5 αντίστοιχα. Koh Gen Do για φυτίλι. Το αποτέλεσμα: υποτροφοδοσία και καμμένο. Δοκίμασα για αρχή Boba’s bounty (100% VG και γενικά πολύ δύσκολο υγρό) γιατί γι αυτό τον πήρα και διάβαζα ότι δεν έχει πρόβλημα με αυτό το υγρό. Αμέσως δοκίμασα ένα πιο νορμαλ υγρό, DIY δικό μου 50-50 αλλά το αποτέλεσμα ήταν παρόμοιο. Η βάση του κλώνου μου παρατήρησα ότι εκτός από μικρότερη τρύπα αερισμού έκανε και μια στένωση στο ένα από τα κάθετα αυλάκια. Οπότε έκανα ένα διάλειμμα και περίμενα να μου έρθει μια αυθεντική βάση, τουλάχιστον να φύγει αυτό από την μέση.
Με την αυθεντική βάση το αποτέλεσμα ήταν καλύτερο. Με κανονικό υγρό έχει συνεχή υποτροφοδοσία και μερικά καμένα (σε αντίθεση με το εντελώς καμένο - πριν). Με bobas εντελώς καμένο, πάλι.
Η λειτουργία είναι πάντα στα 10-12w και πάντα (νομίζω κρίσιμο αυτό) με το nano kit της fasttech με το οποίο έρχεται ο ατμοποιητής και μπορείτε να το δείτε εδώ
https://www.fasttech.com/products/0/10006473/1700500-kayfun-lite-plus-v2-style-rebuildable-atomizer-4

Yπ όψιν ότι έχουν περάσει αρκετοί επισκευάσιμοι από τα χέρια μου ιδίως παλιάς γενιάς (μπούλιδες, όλη η σειρά GG κτλπ)

Πράγματα που έχω δοκιμάσει: 
1) Να αυξομειώσω την ποσότητα του βαμβακιού στο microcoil.  Από εντελώς χαλαρό, σε λίγο χαλαρό σε αρκετά σφιχτό (αλλά όχι στουμπωμένο). Επίσης, άσχετα με το πόσο σφιχτό είναι, να αυξομειώσω την ποσότητα μέσω της αλλαγής διαμέτρου στο coil.
2) Να προσέχω οι άκρες να ακουμπούν το deck μεν αλλά να μην φράζουν τα αυλάκια δε.
3) Να παίρνω κούφιες τζούρες καλύπτοντας με το χέρι μου την τρύπα αερισμού. Μόλις γίνεται αυτό μια μεγάλη φυσαλίδα αέρα ανεβαίνει πάνω και έρχεται υγρό στην αντίσταση, όχι πως λύνει το πρόβλημα αυτό φυσικά (πρέπει να το κάνεις συνέχεια).
4) Nα κλείσω αρκετά την βίδα αερισμού στην προσπάθεια μου να αυξήσω λίγο την πίεση του tank.
5) Να μην το γεμίζω μέχρι πάνω και να αφήνω αέρα στο tank. Aυτό νομίζω βοηθάει καθώς όταν υπάρχει περισσότερος αέρας (πχ τελειώνει το υγρό) έχω την αίσθηση ότι τροφοδοτεί λίιιιγο καλύτερα. Πόσο όμως να αφήσεις…nano είναι. Tον πήρα γιατί ήθελα κάτι μαζεμένο σε διαστάσεις.
6) Να κάνω κάθετα και διαγώνια coils σε σχέση με τις βίδες.

Πράγματα που δεν έχω δοκιμάσει:
1) Να τον ατμίζω στο κανονικό του tank χωρίς nano.
2) Nα αλλάξω το o ring του καπακιού (που δεν νομίζω)
3) Σύρματα εκτός από 0.25 και 0.32



Σας βάζω και μερικές φωτό απο το σεταπ. Υπ οψην πως αυτό το σεταπ (διάμετρος 2.5) μου δουλεύει καλύτερα απο διάμετρο 2.0 (και προφανώς λιγότερο βαμβάκι)

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1749 στις: Νοεμβρίου 24, 2014, 11:43 »
δεν ξερω τιποτα για επισκευασιμους δεν εχω στησει ακομα κανενα ... αλλα ειδα τις  φωτος και απο οσα βιντεο εχω δει .. εβλεπα οτι η αντισταση οι ακρες της ηταν πιασμενες απο κατω και οχι απο πανω οπως σε σενα .. μπορει να λεω βλακεια   :idiot1: :idiot1: :idiot1:

δες εδω http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,18959.msg783136.html#msg783136
 

Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1750 στις: Νοεμβρίου 24, 2014, 11:45 »
Έτυχε...και απο κάτω τα ίδια κάνει. Τώρα τον έχω απο κάτω και είναι χειρότερα τα πράγματα όπως στο στήσιμο που βλέπεις στην φωτό.

Επίσης δεν υπάρχουν hot spots σε καμία περίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1751 στις: Νοεμβρίου 24, 2014, 11:49 »
Οι δύο κλώνοι που έχω (βασικά για τις βάσεις μιλάμε, γιατί τα υπόλοιπα δεν παίζουν κανένα ρόλο), χωρίς να μπορώ να το εξηγήσω, έχουν τελείως διαφορετική συμπεριφορά.
Ο ένας είναι επιδεκτικός στο mc ο άλλος με τίποτα, ότι και να δοκίμασα (και δοκίμασα ΟΤΙ μπορούσα να φανταστώ). Με mc πάντα έχει πολύ ζεστό ατμό και ζεστή-μεταλλική γεύση. Αναγκάζομαι και τον στείνω με κανονική αντίσταση (με αραιομένες τις σπείρες) με άριστα αποτέλσματα.
Δοκίμασέ το.

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1752 στις: Νοεμβρίου 24, 2014, 11:51 »

Σας βάζω και μερικές φωτό απο το σεταπ. Υπ οψην πως αυτό το σεταπ (διάμετρος 2.5) μου δουλεύει καλύτερα απο διάμετρο 2.0 (και προφανώς λιγότερο βαμβάκι)
απ οτι βλεπω Στη τελευταια φωτο μαλλον δεν εχεις καλη τροφοδοσια υγρου επειδη φαινεται πως εχεις κλεισει τα λουκια εισαγωγης υγρου με το βαμβακι (αν και το στησιμο σου ειναι πολυ καλο) επισης γυρνα την αντισταση πανω κατω , τα συρματακια να βιδωνουν απο κατω στις βιδες κι οχι απο πανω ετσι (Ω) και αν μπορεις τη διαμετρο απο 2,5 καντη 2. Το κατσαβιδακι φιλιπς με τη μπλε λαβη ειναι 2mm :)
Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις ενα κατσαβιδακι οριζοντια και να σπρωξεις τις ακριες του βαμβακιου προς τα πισω να ακουμπησουν στη πλατη του ντεκ και να μεινουν τα λουκια ελευθερα . Εννοειται οτι τα βαμβακια πρεπει να πατανε και στο ντεκ ωστε να ποτιζονται και να τροφοδοτουν με υγρο την αντισταση

Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1753 στις: Νοεμβρίου 24, 2014, 11:57 »
Φίλε Lux το έχω κάνει και αυτό...τίποτα :-\ Μάλιστα έχω προσέξει να μην το πιέζω πολύ το βαμβάκι, απλά να το σπρώχνω, όπως και έχω προσέξει ο κύλινδρος που βιδώνει να μην ακουμπάει πουθενά το βαμβάκι και να βιδώνει-ξεβιδώνει χωρίς να μεταφέρει την παραμικρή κίνηση στο βαμβάκι.

Τι να πω, το απόγευμα θα βάλω και φωτό απο το setup που έχω τώρα (με 2.0 και λιγότερο βαμβάκι) που είναι ακριβώς όπως λές.

Γεμίζω το nano μέχρι το υγρό να καλύψει το τζαμάκι, δηλαδή αφήνω αέρα μέσα. Ακόμα και έτσι στην αρχή δεν τροφοδοτεί μόνος του πρέπει να κλείσω την τρύπα αερισμού. Μετά απο λίγο όταν κατέβει λίγο υγρό τα πράγματα είναι καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1754 στις: Νοεμβρίου 24, 2014, 11:59 »
Αυτο που σου λεει ο marbass  το δοκιμασες ?  με απλη αντισταση να δεις αν εκει τα πραγματα πανε καλα ? 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171535 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275505 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15248 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13960 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9280 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42769 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 394 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35004 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557701 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182028 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9174 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364