vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

508 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, io, teo77

Twitter

Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1485 στις: Οκτωβρίου 17, 2014, 13:48 »
Βρε τι αλλο θα δουμε απο αυτους τους Κινεζους. :))



http://www.fasttech.com/products/1411/10010490/1905702-ivogo-kayfun-v3-1-es-styled-rebuildable-tank

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1486 στις: Οκτωβρίου 17, 2014, 14:21 »
Αυτό, δεν είναι κλώνος! Είναι το μπαστάρδεμα του αιώνα, μεταξύ 3.1ES, Russian BIG και dripper με δύο θετικούς!

29mm
Μεγαλύτερο deck
Βάση 3.1ES
Δύο θετικοί πόλοι!

Το oring στην καμινάδα και το τεράστιο chamber τι σου λέει???

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1487 στις: Οκτωβρίου 17, 2014, 14:28 »
Για να ζεσταίνει όλη την οικογένεια τον χειμώνα!!!

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1488 στις: Οκτωβρίου 17, 2014, 15:01 »
Hθελα να παρω ενα Kayfun 30 mm για τα 30αρια μοντακια μου , αλλα αυτον πως θα τον στησω βρε παιδια ;;;


Δυο θετικοι , αλλα ο αερας στο κεντρο απο πανω...... :dontknow:


Εχω σκεφτει καποια στησιματα , αλλα δεν εχω και τη μεγαλυτερη φαντασια............ ;D


Οσοι εχετε ιδεες ....................... παρακαλω π.μ.  (για να μη γεμισουμε και το νημα).... ;D

Αποσυνδεδεμένος tasfot

  • **
  • 462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1489 στις: Οκτωβρίου 17, 2014, 17:02 »
σε αυτό το στήσιμο θα βοηθούσαν οι 4 πόλοι ;)
[youtube]P20dXHUQCJM[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1490 στις: Οκτωβρίου 17, 2014, 18:43 »
Δεν ξέρω κατά πόσο ένα τέτοιο στήσιμο θα ήταν και πολύ καλό καθώς το τελικά σετάπ θα ήταν coil-airflow-coil. Όλη η ιστορία είναι να καταφέρεις να έχεις τις αντιστάσεις σου πάνω από την τρύπα αερισμού και όχι δεξιά και αριστερά αυτής. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ σαν στήσιμο για τη διάταξη του συγκεκριμένου, είναι αν αριθμήσουμε τις βίδες 1-2-3-4, να στήσεις αντίσταση σε 1-3, 2-4. Η μία λίγο πιο ψηλά από την άλλη και όσο το δυνατόν και οι 2 προς το κέντρο. Δουλειά να χουμε...

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1491 στις: Οκτωβρίου 17, 2014, 18:51 »
Μάλλον τον orchid αντέγραφαν και κάπου μπλέχτηκαν.  :))  Μην ασχολείστε ρε παιδιά

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1492 στις: Οκτωβρίου 17, 2014, 20:17 »
Δεν ξέρω κατά πόσο ένα τέτοιο στήσιμο θα ήταν και πολύ καλό καθώς το τελικά σετάπ θα ήταν coil-airflow-coil. Όλη η ιστορία είναι να καταφέρεις να έχεις τις αντιστάσεις σου πάνω από την τρύπα αερισμού και όχι δεξιά και αριστερά αυτής. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ σαν στήσιμο για τη διάταξη του συγκεκριμένου, είναι αν αριθμήσουμε τις βίδες 1-2-3-4, να στήσεις αντίσταση σε 1-3, 2-4. Η μία λίγο πιο ψηλά από την άλλη και όσο το δυνατόν και οι 2 προς το κέντρο. Δουλειά να χουμε...
Το επιχειρησα τον αυγουστο για ενα τανκ τις παραταξα στην ιδια ευθεια
αυξηθηκε λιγο η γευση και το ντουμανι αλλα οχι τρελλα πραγματα
τον μεγαλο μειον ομως ηταν οτι ο κεϊφαν ( v3.1 es clone ) μετα απο 4-5 απανωτες τζουρες
εκαιγε σα τυροπητα που μολις εχει βγει απ το φουρνο
πανω απ ολα η απολαυση γιαυτο και ξεστησα  και δε ξαναστησα τοιουτοτροπως

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1493 στις: Οκτωβρίου 17, 2014, 20:51 »
Σε κλώνο με βάση 3.1ES (αυτόν έχω κι εγώ) ή βάση KFL, είναι πιο καλά τα πράγματα: αν τις κάνεις παράλληλες, θα είναι και οι δύο πάνω από την τρύπα αέρα. Αν και υπάρχει κόσμος που έχει κάνει πολλά επιτυχημένα τέτοια στησίματα, ο άτμο δεν έχει φτιαχτεί γι αυτό.

Το θέμα μας είναι το κτήνος που πόσταρε ο Nemesis_rds, ο οποίος υποτίθεται ότι είναι για dual αλλά η "γεωγραφία" του είναι παράξενη.

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1494 στις: Οκτωβρίου 17, 2014, 21:29 »
Για dual fail σίγουρα είναι κομπλέ. Τώρα αν κάποιο παλικάρι καταφέρει να τον στήσει σωστά, θα ακουστεί σίγουρα το όνομα του σε όλη την ατμιστικη κοινότητα :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1495 στις: Οκτωβρίου 19, 2014, 13:37 »
Hθελα να παρω ενα Kayfun 30 mm για τα 30αρια μοντακια μου , αλλα αυτον πως θα τον στησω βρε παιδια ;;;


Γιατί δεν παίρνεις αυτόν εδώ; Στα 30 χιλοστά διάμετρο, θα κάθεται τζιτζί σε 30άρι μοντάκι, εγώ τον έχω μόνιμα στο Seven-22. Είναι ο πρώτος μου επισκευάσιμος, και παρόλο που με ταλαιπώρησε επειδή μου ήρθε "βουλωμένος" από το fasttech, τώρα που έχω μάθει να τον στήνω σχετικά σωστά, πίνω νερό στο όνομά του, όλους μου τους εργοστασιακούς τους κάνει απλά αλοιφή για τα παπούτσια!  :))

Τα προβλήματα που έχει εν συντομία:
α) Χρειάζονται αλλαγή και οι τρεις βιδούλες του, οι δύο των πόλων και της αναπλήρωσης υγρού γιατί δεν είναι ss. Για αυτήν της αναπλήρωσης βρήκα εύκολα σε βιδάδικο, αλλά για τους δύο πόλους δεν βρήκα ακόμη (είναι μικρότερες από αυτές του γνήσιου Kayfun).
β) Ενδέχεται να χρειαστεί να του αλλάξεις τα δύο μεγάλα orings, της βάσης και του επάνω μέρους, στον δικό μου δεν σφράγιζαν σωστά, θα βάλεις δύο από τα 4 της συσκευασίας
γ) Θα χρειαστείς ένα μικρό oring για να βάλεις στη καμινάδα, δυστυχώς έρχεται χωρίς από μαμά, και δεν υπάρχει στη συσκευασία του.
δ) Αν είσαι τόσο άτυχος όπως εγώ και σου έρθει "βουλωμένος" όπως ο δικός μου, τον λύνεις εντελώς στη βάση και ελευθερώνεις από τα γρέζια την τρύπα του αέρα στη μεγάλη κεντρική βίδα.
ε) Μικρές διαρροές υγρού από την τρύπα του αέρα. Αυτές νομίζω ότι δεν θα τις γλυτώσεις τελικά. Όσα στησίματα κι αν του έχω κάνει, δεν έχω καταφέρει να είναι απόλυτα στεγανός από την τρύπα του αέρα, ειδικά σε μετακινήσεις, αναποδογυρίσματα κτλ., και ειδικότερα αν αφήνεις τη στάθμη του υγρού να πέσει πολύ χαμηλά, δηλαδή κάπου στα 2 ml.

Για μένα, με την ελάχιστη εμπειρία που έχω βεβαίως (πρώτος επισκευάσιμος), όλα τα λεφτά είναι στο βαμβάκι που θα χρησιμοποιηθεί. Επειδή έτυχε να ξεκινήσω με το Nakamichi βαμβάκι και να το συγκρίνω με απλό οργανικό, κατά την ταπεινή μου άποψη δεν υπάρχει σύγκριση, η γεύση του υγρού είναι απλά απαράμιλλη με το Nakamichi. Βέβαια δεν έχω δοκιμάσει άλλα οργανικά γιαπωνέζικα βαμβάκια, όπως το Koh gen do κτλ., για να δω αν είναι καλύτερα, χειρότερα ή ίδια με το Nakamichi.  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος icedcloud

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1496 στις: Οκτωβρίου 19, 2014, 20:54 »
κλώνοι στην Ελλάδα υπάρχουν?

Αποσυνδεδεμένος antonishart

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • watch your back..
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1497 στις: Οκτωβρίου 19, 2014, 21:01 »
εχω παρει εγω πριν κανενα 2μηνο απο μαγαζι στην αθηνα αλλα ειχε τα χαλια του..(διαρροες-χωρις ρυθμιση αερα κτλ,,)για πεταμα τον εχω.

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1498 στις: Οκτωβρίου 19, 2014, 22:00 »
κλώνοι στην Ελλάδα υπάρχουν?


Έχω αγοράσει αυτόν http://www.mpixlimpidi.net/index.php?route=product/product&path=61_93&product_id=551 και είναι μια χαρά, ούτε διαρροές ούτε τίποτα. Το μόνο αρνητικό ήταν το σφύριγμα που είχε το οποίο το έλυσα ανοίγοντας με ένα τρυπανάκι την τρύπα ρύθμισης αέρα.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1499 στις: Οκτωβρίου 20, 2014, 10:42 »
Θα σας περιγράψω ένα στησιματάκι στον κλώνο 3.1ES που διαθέτω. Δυστυχώς, φωτό δεν παίζει καθώς το κινητό μου αρνείται να συνεργαστεί!

Απαιτεί χοντρό σύρμα καθώς χρειάζεται μεγάααααλο coil για να πετύχει, εγώ χρησιμοποίησα double twisted το οποίο είναι σχεδόν 40ρι στη διατομή.

Microcoil λοιπόν, με διάμετρο 2.5-3.0mm και αρκετές σπείρες ώστε η αντίσταση να είναι στα 1.5Ω. Όχι διαγώνια όμως, αλλά ευθεία ανάμεσα από τους πόλους. Αφού περάσουμε το βαμβάκι από μέσα, του κάνουμε γωνία (όπως στο navy nest) και την ακουμπάμε στο deck. Την υπόλοιπη ουρά που περισσεύει, την λεπταίνουμε αρκετά σε σχέση με το κομμάτι που περνάει από την αντίσταση και την ανεβάζουμε επάνω από τη βίδα του πόλου ώστε να εφάπτεται στην αντίσταση. Το ίδιο και από την άλλη πλευρά. Έχουμε έτσι μια διάταξη βαμβάκι - coil με βαμβάκι μέσα - βαμβάκι.

Αυτό το στήσιμο, σφίγγει αρκετά τη τζούρα. Το έλυσα, αφαιρώντας τελείως τη βίδα του AFC. Με αυτό το στήσιμο, αξιοποιούμε και τη θερμότητα στο εξωτερικό του coil. Ντουμάνι άφθονο και η γεύση στα γνωστά επίπεδα των kayfunοειδών!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171535 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275502 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15248 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13960 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9280 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42767 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35004 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557697 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182024 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9173 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364