vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

500 επισκέπτες, 2 χρήστες
dkostas, camber

Twitter

Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ

Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1425 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 01:45 »
Βλέπω ότι οι περισσότεροι έχουμε τον ίδιο....

Όταν τον έστησα τις πρώτες φορές, όπως είχα γράψει εδώ, μου σφύριζε. Για να μη μακρηγορώ, μετά από πολλές δοκιμές ανακάλυψα ότι το σφύριγμα προερχόταν από ελάχιστη ποσότητα υγρού (είτε ατμίσματος, αλλά κυρίως νερού κατά το πλύσιμο) που παρέμενε κάπου στην δίοδο του αέρα. Ακόμη και απειροελάχιστη ποσότητα, τόση ώστε να μη μπορεί ούτε καν να σχηματίσει σταγόνα, είναι αρκετή για να μειώσει την διατομή του αεραγωγού και να προκαλέσει σφύριγμα.

Πλέον αφού τον πλένω, φυσάω αέρα με πίεση (όχι φυσικά με το στόμα) στην είσοδο του αεραγωγού και καθαρίζει από υπολείμματα υγρών.
Έκτοτε δεν μου έχει σφυρίξει ποτέ.

Δοκιμάστε το και πείτε μου αν δουλεύει και σ΄ εσάς.

Μπλιάχ!  :))

Αν εννοείς το κάτω μέρος του πόλου (που μοιάζει με βίδα), ευτυχώς που δεν είναι χαλύβδινος!
Αφου μενει υγρο δεν θα επρεπε να στεγνωσει μετα απο καποιες μερες αχρησιας; το λεω γιατι τις πρωτες φορες που τον εστηνα δεν με εντυπωσιασε, τον καθαριζα και τον αφηνα παρατημενο σε ενα  ραφι μπορει και για 1 βδομαδα.. Λυμενο εννοειται και καλοκαιρι.. Οποτε πιστευω δεν θα εμενε το παραμικρο υγρο πανω του..

Sent from my Nexus 5 or iPhone 6


Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1426 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 10:21 »
Σε κανονικές συνθήκες οι πτητικότητα της γλυκερίνης ή και της προπυλενογλυκόλης είναι πάρα πολύ χαμηλή. Αν συνυπολογίσεις ότι αναφερόμαστε σε υγρό που βρίσκεται μέσα σε αεραγωγό διατομής ενός περίπου χιλιοστού, αυτό πρακτικά σημαίνει ότι ακόμη και ολόκληρο το καλοκαίρι να το άφηνες, δεν επρόκειτο να εξατμισθεί.

Στην μια εβδομάδα που λές δεν είμαι σίγουρος αν ακόμη και το νερό θα μπορούσε να εξατμισθεί από το εσωτερικό ενός σχεδόν τριχοειδούς αγωγού.

Εν πάση περιπτώσει, αιτία του σφυρίγματος στο δικό μου ήταν η παρουσία ελάχιστης ποσότητας υγρών στον αεραγωγό.
Το αναφέρω μήπως συμβαίνει το ίδιο και σ’ εσάς. Δεν χάνετε τίποτε αν το δοκιμάσετε.

 
 
 

Αποσυνδεδεμένος Stelios miro

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο το καλύτερο είναι αρκετά καλό..!
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1427 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 15:07 »
Μολις μου ηρθε ο kayfun ο 1:1 κλωνος..Εχει δυο καμιναδες μια με ψηλο λαιμο και μια με κοντο..με το κοντο λαιμο ειναι για το τανκ με το πλαστικο..;;γιατι εχω μπερδευτει λιγακι

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1428 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 15:11 »
Η κοντη καμιναδα ειναι για το nano kit.
Το nano kit αποτελειται απο την κοντη καμιναδα, την πανω ταπα με τον κοντο λαιμο,
τα δυο μικρα μεταλλικα δακτυλιδια και το πλαστικο τζαμακι (ή το μεταλλικο, αν το προτιμας).

Αποσυνδεδεμένος Stelios miro

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο το καλύτερο είναι αρκετά καλό..!
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1429 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 15:19 »
Επειδη δεν εχω συριγγα ποσα ml χωραει ο ενας κ ποσα ο αλλος??

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1430 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 15:27 »
Ο κανονικος θεωρητικα 4.5ml, υπολογιζε 4ml να εισαι μεσα.
Με το nano kit, η χωρητικοτητα πεφτει στο 1.5-2ml.

Αποσυνδεδεμένος Stelios miro

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο το καλύτερο είναι αρκετά καλό..!
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1431 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 15:31 »
Συγγνβμη αν γινομαι κουραστικος...μπορω το διαφανο πλαστικο να το βαλω και στο κανονικο μεγεθος τανκ..σωστα;;

Αποσυνδεδεμένος tasfot

  • **
  • 462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1432 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 15:35 »
βρε συ Στέλιο.. με πολυ φιλικη διαθεση.. σαν να μιλαω στον κολλητο μου..
εστω οτι τον παρηγγειλες χωρις να τον ξερεις μονο επειδη σου γυαλισε στο ματι...
20 μερες που τον περιμενεις, δεν διαβασες ενα review? δεν ειδες 2 βιντεακια; περιμενες να τον πιασεις στα χερια σου να ρωτησεις ποσα ml παιρνει κλπ;


*ναι, το πλαστικο διαφανο τζαμακι το βαζεις σε οποιο απο τα 2 σετ θελεις

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1433 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 16:05 »
Γιατί καλέ τρόμαξες βραδιάτικα;  Δεν ξέρεις ότι ο χαλκός και ο μπρούτζος οξειδώνονται εύκολα;  :)
ο χαλκός έχει πράσινη οξείδωση , γι αυτο βασικά δεν τον σκέφτηκα καν
αν ήταν χάλυβας,  θα ειχε χαμηλή αγωγιμότητα οποτε δεν ενδύκνειται, αλλα το μαύρισμα για χάλυβα το πάει η σίδηρο εστω, και μάλλον λόγω ηλεκτρόλυσης
αυτό όμως δεν ειναι καλό, εχουμε πλέον υγρό με ιόντα και οξείδια μετάλλων
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 09, 2014, 16:11 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος Stelios miro

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο το καλύτερο είναι αρκετά καλό..!
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1434 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 16:26 »
Διαβασα πολλα review αλλα απο την χαρα μου τα ξεχασα ολα...!!!  8)

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1435 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 17:01 »
Παιδιά  το  positive block εννοώ, εκεί που βιδώνει το σύρμα.
Το έχω τρίψει με σύρμα και απορρυπαντικό πιάτων αλλά δεν είδα καμία αλλαγή.
Ειλικρινά δεν ξέρω πόσο ασφαλές είναι να συνεχίζω να ατμιζω σε αυτή τη βάση

Sent from LG G2


Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1436 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 17:32 »
Σε κανονικές συνθήκες οι πτητικότητα της γλυκερίνης ή και της προπυλενογλυκόλης είναι πάρα πολύ χαμηλή. Αν συνυπολογίσεις ότι αναφερόμαστε σε υγρό που βρίσκεται μέσα σε αεραγωγό διατομής ενός περίπου χιλιοστού, αυτό πρακτικά σημαίνει ότι ακόμη και ολόκληρο το καλοκαίρι να το άφηνες, δεν επρόκειτο να εξατμισθεί.

Στην μια εβδομάδα που λές δεν είμαι σίγουρος αν ακόμη και το νερό θα μπορούσε να εξατμισθεί από το εσωτερικό ενός σχεδόν τριχοειδούς αγωγού.

Εν πάση περιπτώσει, αιτία του σφυρίγματος στο δικό μου ήταν η παρουσία ελάχιστης ποσότητας υγρών στον αεραγωγό.
Το αναφέρω μήπως συμβαίνει το ίδιο και σ’ εσάς. Δεν χάνετε τίποτε αν το δοκιμάσετε.
Παω βενζιναδικο να το φυσηξω μετα :)

Για να δουμε μπας και μας σωσεις απο το σφυριγμα!

Sent from my Nexus 5 or iPhone 6


Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1437 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 18:32 »
Παιδιά  το  positive block εννοώ, εκεί που βιδώνει το σύρμα.
Το έχω τρίψει με σύρμα και απορρυπαντικό πιάτων αλλά δεν είδα καμία αλλαγή.
Ειλικρινά δεν ξέρω πόσο ασφαλές είναι να συνεχίζω να ατμιζω σε αυτή τη βάση

Sent from LG G2
μη τρελαίνεσαι κι ολας, οξείδωση υπάρχει σε όλο το δίκτυο του νερου πχ, όλα αυτά που αναφέρουμε ειναι πολύ επιφανειακά, κάποιος ειδικος θα μας τα ανέλυε σε βάθος
πχ εγω το πρώτο που  σκέφτηκα γι αυτά τα χρωμιωμένα, το χρώμιο ειναι σίγουρα δηλητηριώδες, αλλα ειναι πολύ πιθανό και όλο το χρώμιο του ατμοποιητή να πιεις -που λεει ο λόγος- να μη παθεις τίποτα, ειναι οι συγκεντρώσεις που λένε,  κάτι ανάλογο και με τα οξείδια και τα ιόντα, δεν εχω βαθυτερες γνώσεις για να το κοιτάξω όμως. Επίσης εέχω την εντύπωση πως και το ανοξείδωτο, έχει ειδικό για μαγειρικά σκεύη αλλα και επικίνδυνο, έχουμε φάει σε κινέζους....
προσωπικά θα ήθελα μια αναφορά απο κάποιον ειδήμονα

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1438 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 18:54 »
Γυαλόχαρτο και έφυγε αυτή η μαυρίλα και αν δεν φύγει καλό θα ήταν να φύγει ο ατμοποιητής γιατί δεν ξέρεις από τι μέταλλα και με τι προσμίξεις είναι.

Αν οξειδωνόταν το SS κάτι θα πήγαινε πάρα πολύ στραβά.

Αποσυνδεδεμένος Stelios miro

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο το καλύτερο είναι αρκετά καλό..!
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1439 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 19:02 »
Πρωτο στησιμο παιδες(με την τριτη φορα το πετυχα οπως ηθελα) και μου βγηκε 1.6 navy nest με 3mm φυτιλι  κ kanthal 0.2. Εγω την βιδα του αερα την εβγαλα τελειως γιατι λογω ρπυ dripper μου φαινοταν πολυ σφικτη η τζουρα..!Κ ως δια μαγειας το σφυριγματακι εφυγε..Η αληθεια ειναι οτι ηθελα να κανω το συγκεκριμενο στησιμο με ecowool αλλα επαιρνα συνεχεια σιδεριλα..Πολυ καλη αγορα τελικα..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171522 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275489 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15248 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13960 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9276 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42756 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34988 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557664 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182007 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9162 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364