vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

514 επισκέπτες, 6 χρήστες
Milarepa, dkostas, white varadero, marauder800, Tem, giorgos1999

Twitter

Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1395 στις: Οκτωβρίου 07, 2014, 04:03 »
Ποια βιδα λες? Τη μικρη ή τη μεγαλη?
Η μεγαλη ειναι για την αναπληρωση του υγρου.
Η μικρη ειναι για το airflow. Βιδωνεις-ξεβιδωνεις και ρυθμιζεις ποσο σφικτη θες τη τζουρα σου.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1396 στις: Οκτωβρίου 07, 2014, 07:20 »
Αν εννοείς τη βίδα στο κέντρο, είναι ο θετικός πόλος, αστη βιδωμενη όπως είναι   :D

Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1397 στις: Οκτωβρίου 07, 2014, 15:19 »
Αν εννοείς τη βίδα στο κέντρο, είναι ο θετικός πόλος, αστη βιδωμενη όπως είναι   :D
Αυτην εννοω :)

Απλα σκεφτομουν να το ψαξω λιγο το μηχανημα γιατι θελω να βρω τροπο να μην σφυριζει.. Με το στησιμο που κανω πλεον ακουγεται ελαχιστα αλλα γιατι να μην το μειωσω 100%? :)

Sent from my Nexus 5 or iPhone 6


Αποσυνδεδεμένος xristos

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1398 στις: Οκτωβρίου 08, 2014, 00:55 »
Για βοηθάτε βρε παιδιά, μια και προσπαθώ να βρω άκρη με τον πρώτο μου επισκευάσιμο.  ;D

Είναι αυτός εδώ ο κλώνος του Kayfun από το fasttech, στην έκδοση 26650. Καταλαβαίνω βέβαια, ότι ελάχιστοι θα χρησιμοποιούν ακριβώς τον ίδιο, μια και σχεδόν όλοι θα έχουν τις διάφορες εκδόσεις στα 22 χιλιοστά. Τα προβλήματα που είχε/έχει μου μοιάζουν ατέλειωτα, αλλά δεν μπορώ ακόμα να τον παρατήσω στο συρτάρι ή να τον πετάξω, αφού κατάφερα έστω και για μισή μέρα να τον στήσω σχετικά καλά και να πάρω καταπληκτική γεύση από το κύριο υγρό μου, το Umami Frosty Peach στα 9 mg νικοτίνη.  :)

Τόσο εκπληκτική γεύση, που είχα την ψευδαίσθηση ότι έκοβα ροδάκινο σε φέτες και το έτρωγα!  :respect:

Το πρώτο και πιο χοντρό πρόβλημα, ήταν/είναι οι διαρροές. Στην αρχή μου έχανε και από το μεσαίο κομμάτι του polycarbonate με τα δύο ανοξείδωτα τμήματα πάνω και κάτω, κατά περίεργο τρόπο αυτό σταμάτησε από μόνο του μετά την πρώτη μέρα. Το χοντρό πρόβλημα που παραμένει, είναι οι διαρροές υγρού από την τρύπα του αέρα. Σταματάει αυτό με κάποιον τρόπο οριστικά ή δεν αποφεύγονται οι διαρροές με τίποτα; Του έβαλα και oring στο πάνω μέρος της εσωτερικής καμινάδας (δεν είχε καθόλου), με αποτέλεσμα λιγότερες διαρροές μεν, αλλά και πάλι είμαι στο στάδιο που αν τον ζορίσω με απανωτές τζούρες, ξαφνικά σταματάει σχεδόν να βγάζει ντουμάνι και αρχίζει επιτόπου μια μικρή διαρροή υγρού από την τρύπα του αέρα.  :wall:

Μέχρι και πολύ έμπειρο άτομο (που έχει τον γνήσιο) μου τον έστησε, κι όμως το φυτίλι κόπηκε μετά από 20-30 τζούρες!  ;D

Το καλύτερο που έχω καταφέρει μέχρι στιγμής, είναι να τον στήσω με αντίσταση στα 1,8Ω με δέκα τυλίγματα στο σύρμα (Kanthal 0,28 mm) και Nakamichi βαμβάκι. Για το στήσιμο ακολούθησα κατά γράμμα τις οδηγίες του τύπου , που χρησιμοποιεί ακριβώς τον ίδιο. Επίσης διόρθωσα τον insulator να είναι στην ίδια ακριβώς θέση με τον δικό του στο βίντεο. Προσπάθησα επίσης με ένα κατσαβίδι σε καμινέτο, χωρίς επιτυχία, να ελευθερώσω περισσότερο τις διόδους του υγρού, μια και φαίνεται και στον δικό μου ότι ο insulator τις φράζει μεν, αλλά ελάχιστα, όχι δηλαδή τόσο πολύ όσο στο βίντεο, που φαίνεται ο insulator να του κλείνει εντελώς τη μία δίοδο του υγρού.

Για μισή μέρα δεν είχα καθόλου διαρροή υγρού από την τρύπα του αέρα με υπέροχη γεύση, τα είχα δει όλα,  :)) και φοβερό χτύπημα. Ταυτόχρονα βέβαια, το ντουμάνι ήταν ελάχιστο, περίπου το μισό από αυτό που βγάζει ο Ναυτίλος μου με την ρύθμιση στη μεγαλύτερη τρύπα.

Άλλο πρόβλημα είναι ότι και οι τρεις βίδες που έχει, οι δύο στους πόλους και αυτή της αναπλήρωσης υγρού, δεν είναι ss, με αποτέλεσμα να σκουριάζουν επιτόπου, από την πρώτη μέρα σχεδόν. Πού βρίσκουμε τέτοιες ανοξείδωτες για να τις αλλάξω;

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, μια και έχω αρχίσει να απελπίζομαι, και όχι τίποτα άλλο, είναι και κούκλος ο ρημάδης, πάνω στο Seven-22...  :))

A, ξέχασα, και το μαμίσιο επιστόμιο είναι εντελώς για τα μπάζα, στη φωτό το έχω αντικαταστήσει, ενώ και από λάθος σχεδιασμό δεν του ταιριάζουν τα περισσότερα στάνταρ 510 επιστόμια, δεν μπαίνουν καν στην τρύπα!...  :wall:

(Image removed from quote.)


φίλε έχω τον ίδιο ατμοποιητη (απλά την έκδοση με μεταλλικό το μεσαιο δαχτυλίδι  www.fasttech.com/products/3028/10006473/1744005  ) το πρόβλημα στην καμινάδα λυνετε με ένα ορινκ στο καπάκι  αλλά και καλο βίδωμα ολόκληρης της καμινάδας (εμένα κάπου σκάλωνε και άφηνε ένα μικρο κενό) αλλά και με χοντρά φιτίλια (αυτά που έχει η συσκευασία δεν κάνουν για τον συγκεκριμένο) εγώ τον δουλεύω με αυτό το φιτίλι www.fasttech.com/p/1595700 και αυτά τα σύρματα www.fasttech.com/p/1573600 και δουλεύει γ@μ@τ@,αν θέλεις μπορώ να σου στείλω 2-3 σύρματα φιτίλια και ορινκ για να δοκιμάσεις
α!! το δουλεύω με μοντα medusa www.fasttech.com/p/1815406

Αποσυνδεδεμένος Nico

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
  • I got 99 problems, but a smoke ain't one
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1399 στις: Οκτωβρίου 08, 2014, 00:58 »
Να καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου, παρέλαβα πριν καμιά βδομάδα τον κλώνο Kayfun Lite plus από Fasttech (https://www.fasttech.com/p/1700500) και μπορώ να πω πως είναι εξαιρετικός. Φινίρισμα, τελειώματα, σπειρώματα, ριγκάκια, περιεχόμενα-παρελκόμενα, βίδες, τα πάντα είναι στην τρίχα. Βέβαια, μετά από εννέα μήνες αποκλειστικής χρήσης dripper-ακίων μπορεί να μην το έχω όσο πιπίλα όσο άλλοι φίλοι (άλλη εμπειρία το dripping), αλλά νοιώθω πως παρέλαβα κάτι που αξίζει παραπάνω απ όσα έδωσα. Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λένε αρκετοί πως οι κλώνοι και οι Κινέζοι είναι λαχείο (κι αν σου κάτσει), αν είναι όμως,επειδή πρώτη φορά παρήγγειλα από fasttech, εμένα πάντως "μου έκατσε". :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1400 στις: Οκτωβρίου 08, 2014, 04:21 »

φίλε έχω τον ίδιο ατμοποιητη (απλά την έκδοση με μεταλλικό το μεσαιο δαχτυλίδι  www.fasttech.com/products/3028/10006473/1744005  ) το πρόβλημα στην καμινάδα λυνετε με ένα ορινκ στο καπάκι  αλλά και καλο βίδωμα ολόκληρης της καμινάδας (εμένα κάπου σκάλωνε και άφηνε ένα μικρο κενό) αλλά και με χοντρά φιτίλια (αυτά που έχει η συσκευασία δεν κάνουν για τον συγκεκριμένο) εγώ τον δουλεύω με αυτό το φιτίλι www.fasttech.com/p/1595700 και αυτά τα σύρματα www.fasttech.com/p/1573600 και δουλεύει γ@μ@τ@,αν θέλεις μπορώ να σου στείλω 2-3 σύρματα φιτίλια και ορινκ για να δοκιμάσεις
α!! το δουλεύω με μοντα medusa www.fasttech.com/p/1815406


Σε ευχαριστώ πολύ φίλε xristos για τις πληροφορίες, επιτέλους κι ένας έμπειρος με τον ίδιο κλώνο του Καϊφούν για να μοιραζόμαστε εμπειρίες.  ;)

Λοιπόν, από ότι κατάλαβα δηλαδή, ούτε κι ο δικός σου είχε oring στην καμινάδα, έτσι δεν είναι; Τότε δεν έτυχε απλά μόνο στον δικό μου, έτσι τους στέλνουν οι Κινέζοι.  :idiot1:

Εγώ του έβαλα στην καμινάδα, το ένα από τα δύο λευκά orings που βλέπεις δεξιά στη φωτό, ήταν τα μαμίσια του "Μπιλ" by Zarras, του επιστόμιου που έχω βάλει στον Ναυτίλο μου.



Ο Γιάννης μου τα άλλαξε με τα μαύρα, επειδή με τα λευκά το επιστόμιο ήταν πολύ χαλαρό στον Ναυτίλο. Του έκατσε μια χαρά στον Καϊφούν, και το τανκ σφραγίζει πλέον τέλεια, αφού του άλλαξα όμως και τα δύο μεγάλα orings πάνω και κάτω (βάση και πάνω μέρος).

Το μεγάλο πρόβλημα που είχα εγώ, ήταν με το βούλωμα που είχα στην τρύπα στην κεντρική βίδα από ένα πολύ μεγάλο κομμάτι γρέζι. Δεν άφηνε σχεδόν καθόλου αέρα να περνάει, ελάχιστο μόνο. Επειδή ο Καϊφούν είναι ο πρώτος μου επισκευάσιμος, άργησα πολύ να το πάρω πρέφα και να αποφασίσω να τον λύσω εντελώς για να τον φτιάξω. Από προχτές όμως που τον "ξεβούλωσα",  :)) πετάει κυριολεκτικά, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, φοβερό ντουμάνι, γεύση, χτύπημα.

Επίσης οι διαρροές του υγρού από την τρύπα του αέρα, σχεδόν σταμάτησαν, και λέω σχεδόν, γιατί σήμερα το μεσημέρι που η στάθμη του υγρού είχε πέσει αρκετά χαμηλά, κάπου στα 1,5-2 ml, όταν τον ζόρισα με μερικές απανωτές τζούρες μου έβγαλε λίγο υγρό από την τρύπα του αέρα. Επιτόπου τον γυρνάω ανάποδα και τον τιγκάρω υγρό, και όλη την ημέρα δεν είχε καθόλου διαρροή, άρα το συνδέω με την υποπίεση όταν η στάθμη του υγρού πέσει πολύ χαμηλά, μια και δεν πείραξα τίποτε άλλο.

Για το στήσιμο που του κάνω: χρησιμοποιώ σύρμα Kanthal D στα 0,28 mm και βαμβάκι Nakamichi, όπως ακριβώς τα βλέπεις στη φωτό.



Τα πήρα από το fabvape, και έτσι παντελώς άσχετος από επισκευάσιμους όπως είμαι,  :)) λέω στον Φώτη "δόσμου ότι πιστεύεις ότι θα του ταιριάζει καλύτερα". Επειδή έχω ακούσει από πολλούς ότι ο Καϊφούν έχει "sweet spot" ανάμεσα στα 1,6 και 1,8Ω αποφάσισα κι εγώ να κινηθώ κάπου εκεί. Με δέκα τυλίγματα γύρω από το κατσαβιδάκι Philips της συσκευασίας, το συγκεκριμένο σύρμα μου βγάζει ακριβώς 1,8Ω που με λίγη χρήση ανεβαίνουν στα 1,9Ω ενώ με εννέα τυλίγματα μου βγάζει 1,7Ω που μετά από λίγη χρήση ανεβαίνουν στα 1,8Ω ακριβώς εκεί που τον ήθελα δηλαδή.

Για το στήσιμο με το βαμβάκι, ακολούθησα τον οδηγό που μου έβαλε ο φίλος παραπάνω, δηλαδή κοντά τα κομμάτια από το βαμβάκι, που τα ακούμπησα απλά στις διόδους του υγρού. Με αυτό το στήσιμο, είμαι τώρα κάπου στα 12-13 ml κατανάλωση, και είναι ακόμα φοβερός, δεν έχω καταλάβει δηλαδή πτώση στην απόδοσή του.  :thumpup: Αλλά όπως είπα, δεν έχω δοκιμάσει ακόμα τίποτε άλλο, δεν έχω ιδέα δηλαδή αν μπορεί να αποδώσει ακόμα καλύτερα...  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος xristos

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1401 στις: Οκτωβρίου 08, 2014, 12:23 »
εγώ τον θεωρώ έναν αρκετά καλό ατμοποιητη,στην αρχή και εμένα μου έβγαζε υγρά αλλά όταν έβαλα το ορινκ στο καπάκι της καμπάνας και πιο χοντρό φιτίλι (πιστεύω πως πέρναγε πολύ υγρό από τα κανάλια και γι΄αυτο ήθελε πιο χοντρά για να κόβει την ροή) σταμάτησε τις διαρροές,εγώ για να μην κάθομαι να μετράω τις σπείρες παίρνω τα σύρματα που σου έδειξα και απλά το τυλίγω πάνω στο φιτίλι και μου βγάζει κατευθείαν 1,5

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1402 στις: Οκτωβρίου 08, 2014, 12:35 »
Πως να φτιαξετε μονοι σας insulator για τον kayfun σε κατασταση εκτατης αναγκης  ;
οριστε :


Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1403 στις: Οκτωβρίου 08, 2014, 13:28 »
Λέω και εγώ να κάνω τα πρώτα μου βήματα σε επισκευάσιμους λοιπόν..


Αυτό που ψάχνω είναι ενα κλώνο, με κύριο χαρακτηριστικό την γεύση. Σκέφτομαι να τον μοντάρψ σε αυτό εδώ το μοντάκι: http://www.fasttech.com/products/1561100


Λοιπόν..?? Ποιόν λέτε?? Τι προτείνετε αδέρφια..?? :)

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1404 στις: Οκτωβρίου 08, 2014, 17:00 »
Για να ποσταρεις την ερωτηση σου σε αυτο το νημα προφανως ψαχνεις κλωνο kayfun κι οχι γενικα καποιο κλωνο.
Για κλωνο kayfun lite plus παντως, παιρνεις αυτον και ξενοιαζεις. :)

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1405 στις: Οκτωβρίου 08, 2014, 17:04 »
Έχεις δίκιο..Το διατύπωσα λίγο λάθος είναι η αλήθεια.


Σε αυτόν που έδειξες έχω καταλήξει με έναν μόνο ενδιασμό. Το σφύριγμα που λένε πολλά μέλη.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1406 στις: Οκτωβρίου 08, 2014, 17:16 »
Εχω ατμισει απο 4 διαφορετικα κομματια του συγκεκριμενου κλωνου και το μονο που σφυριζει, κι αυτο ελαχιστα, ειναι ενα, το δικο μου (την τυχη μου μεσα). Οι αλλοι τρεις ουτε σφυριγμα, ουτε τιποτα.
Απο οσους κλωνους kayfun lite εχω δει (της hcigar που πρεπει να ειναι εξισου καλος δεν τον εχω δει για να εκφερω γνωμη, αλλα δεν μπορεις να τον βρεις ευκολα), ειναι ο πιο αξιοπρεπης.
Αν θες κατι καλυτερο, πιστευω θα το βρεις μονο στον αυθεντικο.

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1407 στις: Οκτωβρίου 08, 2014, 17:21 »

Αν θες κατι καλυτερο, πιστευω θα το βρεις μονο στον αυθεντικο.
Γιατι ο αυθεντικος δε σφυραει  ;D ;

Αποσυνδεδεμένος tasfot

  • **
  • 462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1408 στις: Οκτωβρίου 08, 2014, 17:38 »
έχω κι εγώ ακριβώς αυτόν.. καθόλου σφύριγμα..!

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1409 στις: Οκτωβρίου 08, 2014, 17:41 »
Γιατι ο αυθεντικος δε σφυραει  ;D ;

Ε, οι πιθανοτητες ειναι μικροτερες πιστευω.
Ο Γερμανος θα του ριξει ενα ρουφηγμα να δει τι παιζει πριν τον βαλει στο κουτακι, ο κινεζος ουτε καν. :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275419 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15241 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42728 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34920 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557568 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181941 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 169 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9106 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364