vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

498 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tazz, dkostas, vasim, camber, grag, ipomonias, danys620

Twitter

Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ

Αποσυνδεδεμένος anetost

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1380 στις: Οκτωβρίου 05, 2014, 21:04 »
εκει που βιδωνα το συρμα ,εσπασε η βιδα μεσα στη βαση !!  :eyesplash: τι κανουμε τωρα ?? αλλη βαση αν βρουμε η καινουργιο  ?? υπαρχει αλλη λυση ?

Αποσυνδεδεμένος Stelios miro

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο το καλύτερο είναι αρκετά καλό..!
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1381 στις: Οκτωβρίου 06, 2014, 11:57 »
Καλησπερα..!Στον kayfun το navy nest γινεται καλυτερα με silica  ή με ecowool wick ;

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1382 στις: Οκτωβρίου 06, 2014, 12:02 »
Θεωρώ με ecowool

Αποσυνδεδεμένος Stelios miro

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο το καλύτερο είναι αρκετά καλό..!
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1383 στις: Οκτωβρίου 06, 2014, 12:08 »
Αυριο ερχεται ο kayfun απο fasttech :D  και εκανα παραγγελια στα DIY υλικα..πηρα συρματα 0,16  0,20 και αργοτερα για micro coil 0,28 0,30 και οποιο μου κατσει καλυτερα..

Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1384 στις: Οκτωβρίου 06, 2014, 12:10 »
εκει που βιδωνα το συρμα ,εσπασε η βιδα μεσα στη βαση !!  :eyesplash: τι κανουμε τωρα ?? αλλη βαση αν βρουμε η καινουργιο  ?? υπαρχει αλλη λυση ?
Σε μηχανουργειο μονο..

Sent from my Nexus 5 or iPhone 6


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1385 στις: Οκτωβρίου 06, 2014, 12:33 »
Καλησπερα..!Στον kayfun το navy nest γινεται καλυτερα με silica  ή με ecowool wick ;

Και με τα δύο μια χαρά θα την κάνεις τη δουλειά σου. Αν είναι δυνατόν όμως, φρόντισε να έχεις braided φυτίλι καθώς τα ξέφτια του twisted είναι μπελάς για το Navy Nest.

Αποσυνδεδεμένος Stelios miro

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο το καλύτερο είναι αρκετά καλό..!
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1386 στις: Οκτωβρίου 06, 2014, 12:43 »
Το braided που μπορω να το βρω?


http://www.replacesmoke.com/%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%AC%CF%81/%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC-diy/silica-wick-detail.html
Αυτο εδω παρηγγειλα σε 2αρι και 3αρι...Εκανα καλα;;

Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1387 στις: Οκτωβρίου 06, 2014, 13:52 »
Αρχαριος και εγω μπηκα στα δυσκολα.Ηρθε προχτες ο κλωνος μου καιφουν μαζι με ετοιμα φυτιλακια απο συρμα κανθαλ και silica wicks απο φαστεκ.Δουλεψε κατευθειαν με την πρωτη αλλα ειμαι σιγουρος οτι μπορω και πολυ καλυτερα.Δυο τρεις ερωτησουλες στους εμπειρους.....

Παρατηρω οτι αφηνει μια σταγονα υγρου στον πολο του βαμο μου.εαν σφιξω τη βιδα απο τον πολο του καιφουν θα σταματησει η ειναι κατι που γινεται σε ολους?την ειχα ξεσφιξει λιγο τη βιδα γιατι στην αρχη δεν εκανε επαφη με τον πολο του βαμο.αυτο τελικα λυθηκε αφου σηκωσα λιγο τον πολο του βαμο προσεκτικα.

Θελω να δοκιμασω να φτιαξω δικες μου αντιστασεις   microcoil απο 1.7 εως 2.1 ohm.δεν εχω τρυπανακια και μετρητες ohm.εμπειρικα οποιος ξερει Τι συρμα κανθαλ θελω 0.28 ειναι καλα? Και ποσες σπειρες πρεπει να φτιαξω τυλιγοντας το γυρω απο μια οδοντογλυφιδα?Βαμβακι μπορω να παρω απο το σουπερμαρκετ ,αρκει να κοιταξω να ειναι οργανικο?navy nest γινεται με βαμβακι η να φτιαχνω το φυτιλι πιο μικρο?



Στάλθηκε από το M6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1388 στις: Οκτωβρίου 06, 2014, 14:07 »
Για τη σταγόνα υγρού στον πόλο δεν έχω κάτι άλλο να προτείνω εκτός από το να σφίξεις τη βίδα του πόλου. Εμένα σε original δεν έχει βγάλει ποτέ υγρό από εκεί, αλλά δεν έχω πειράξει και τη βίδα ποτέ.
Για να κάνεις δικά σου μικροκόλια, μπορείς να συμβουλευτείς αυτό το calulator http://www.steam-engine.org/coil.asp
Γενικά πάντως για μικροκόλι στα 2Ω περίπου που λες, με awg29 σύρμα και τύλιγμα σε οδοντογλυφίδα, θα χρειαστείς πάρα πολλές σπείρες, περίπου 13 και πιθανόν να μη σε παίρνει το μήκος στον ατμοποιητή.
Πάρε πιο ψιλό σύρμα για να βγάλεις λιγότερες σπείρες, αλλά να ξέρεις οτι αν είσαι αρχάριος, με πολύ ψιλό σύρμα δεν κάνεις τόσο εύκολα μικροκόλι όσο με πιο χοντρό.
Δοκίμασε κάτι με awg 28, τύλιγμα σε 1.8mm διάμετρο ~8-9 σπείρες, θα βγάλεις αντίσταση περί τα 1.3-1.4Ω.
Βαμβάκι πρόσεξε να πάρεις καθαρά οργανικό, εγώ σε supermarket δεν έχω βρει κατάλληλο. Για να είσαι σίγουρος, πάρε από ένα κατάστημα με είδη η.τ.
Φυτίλι από βαμβάκι θα φτιάξεις στρίβοντας και ενώνοντας κομμάτια βαμβακιού μέχρι να φτάσεις στο μήκος που θέλεις. Εκτός από το κλασσικό βαμβάκι, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και nakamichi cotton pads που κόβονται σε λωρίδες και είναι πιο εύκολα διαχειρίσιμα για τέτοιες δουλειές. 
Να προσέχεις να μη βάλεις πολύ βαμβάκι και μπουκώσεις την αντίσταση, και να μη το στρίψεις πολύ σφιχτά και το πνίξεις..





Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3874
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1389 στις: Οκτωβρίου 06, 2014, 14:24 »
H βίδα πρέπει να είναι τέρμα βιδωμένη αλλιώς θα κουνιέται ο θετικός πόλος από πάνω και πιθανόν να σου βραχυκυκλώσει.

Σε σούπερ μάρκετ δεν θα βρεις οργανικό βαμβάκι. Κοίταξε στο αντίστοιχο νήμα, υπάρχουν αρκετά links. Δεν είναι εύκολο να φτιάξεις Navy Nest με βαμβάκι και δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο ο παιδεμός. Για Navy Nest χρησιμοποίησε Bio Wick (φυτίλι από βαμβάκι) που συνδυάζει την ευκολία του silica με την απόδοση του βαμβακιού.

Αποσυνδεδεμένος -Theo91-

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1390 στις: Οκτωβρίου 06, 2014, 20:22 »
Παρέλαβα σήμερα επιτέλους τον Kayfun Mini και συγκεκριμένα αυτόν ΕΔΩ.


Τον προτείνω ανεπιφύλακτα για όσους θέλουν ένα διακριτικό επισκευάσιμο που ταιριάζει άνετα με μπαταρίες ego.
Έρχεται στο κουτάκι που φαίνεται στην φωτογραφία, μαζί με πολλά καλούδια τακτοποιημένα και όμορφα.
Ήταν πεντακάθαρος και άοσμος αλλά παρόλα αυτά έκανα το καθιερωμένο μπανάκι. Όσοι έχουν στήσει ποτέ kayfun δε θα αντιμετωπίσουν κανένα πρόβλημα απλά το deck είναι πιο μικρό.


Το μοναδικό μειονέκτημα είναι η βαλβίδα αναπλήρωσης (γεμίζει όπως ο 3.1 απο το πλάι) που πραγματικά είναι άχρηστη. Αναγκαστικά τον γεμίζω από πάνω όπου πάντα θα υπάρξει μια υπερτροφοδοσία αλλά λύνεται εύκολα.


Πραγματικά άξιζε η αναμονή...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 06, 2014, 20:28 από -Theo91- »

Αποσυνδεδεμένος Eizomar

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1391 στις: Οκτωβρίου 06, 2014, 20:40 »
Δεν ξερω αλλα εγω πρεπει να εχω το κοκκαλακι της νυχτεριδας με τον κλωνο μου. Μου εχει πεσει 100 φορες και δεν εχει παθει τιποτε απολυτως αν εξαιρεσουμε το χτεσινο πεσιμο απο ενα μετρο υψος οπου διαπιστωσα οτι ειχε στραβωσει λιγο η καμπανα..........λυση? αμεση ........αδειαζεται το υγρο απο τον κλωνο, ξεβιδωνετε τα παντα και τα βιδωνετε με την αντιθετη σειρα και ερχεται παλι στα ισα του :) 

 :bye: :bye: :bye:

(ΥΓ-καπου ειχα πει οτι κλωνος ή μη, το συγκεκριμενο καυφουνακι ειναι οπως το ΑΚ47.......οτι και να του κανεις αυτο θα  :fight_shot_bandana: )

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1392 στις: Οκτωβρίου 07, 2014, 00:41 »
Συνηγορώντας στα λεγόμενα του thenetpoet και των άλλων συνατμιστών, ρίξε αν θέλεις και μια ματιά παρακάτω:
http://www.e-cigarette-forum.com/forum/tutorials/503153-kayfun-3-1-microcoil-cotton-guide.html


Εγώ προσωπικά και ακολουθώντας ευλαβικά την τοποθέτηση του βαμβακιού όπως στο step 11, δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα.


Βρήκα την άκρη επιτέλους σήμερα φίλε nikoshek.  ;)

Βλέποντας για το πώς μεγάλωσαν την τρύπα του αέρα σε έναν Καϊφούν, όπου φαίνεται όμως ότι και με τη στάνταρ τρύπα του αέρα βγάζει φοβερά ντουμάνια, αλλά και με τόσα άλλα βίντεο του Καϊφούν που είχα δει με πολύ καλά ντουμάνια, σκέφτηκα το πολύ απλό ότι ο δικός μου πρέπει να έχει οπωσδήποτε κάπου πρόβλημα στο κανάλι του αέρα και αποφάσισα να τον λύσω εντελώς στη βάση του.

Η κεντρική μεγάλη βίδα της βάσης δεν ήθελε να βγει με τίποτα, οπότε επιστράτευσα τα μεγάλα μέσα (πένσα) και κατάφερα τελικά να την βγάλω. Και βουαλά, η τρύπα στη βίδα σχεδόν εντελώς βουλωμένη από ένα πολύ μεγάλο κομμάτι γρέζι.  :angry_orange:

Προσπάθησα στην αρχή με οδοντογλυφίδα να ξεβουλώσω τη τρύπα στη βίδα, αλλά τζίφος. Ψάχνοντας βρήκα αυτό το μεταλλικό ελατήριο, που έχει ακριβώς την ιδανική διάμετρο για τη δουλειά!




Με ένα και μοναδικό πέρασμα, έτοιμη, πεντακάθαρη η τρύπα στη βίδα. Μετά, κι ενώ ήμουν έτοιμος να τον συναρμολογήσω και πάλι, σκέφτηκα να κάνω κι έναν έλεγχο στη τρύπα του αέρα στη βάση. Και βουαλά, και δεύτερο βούλωμα, αυτή τη φορά στον insulator!  :eyesplash:

Με λίγη δύναμη το ελατήριο προχώρησε και ξεβούλωσε κι εκεί το πέρασμα του αέρα. Τον ξαναδένω με το ίδιο σύρμα στα 1,8Ω και αλλάζοντας μόνο το βαμβάκι. Στο στήσιμο, ουσιαστικά έκανα αυτό του οδηγού, δηλαδή κοντά βαμβάκια που τα έσπρωξα απλά με το κατσαβιδάκι επάνω στις διόδους του υγρού. Τραβάω τις πρώτες τζούρες κι επιτέλους, ντουμάνια να φάνε και οι κότες!!!  :D :D :D

Προς το παρόν τα έχω όλα, φοβερά ντουμάνια, γεύση, χτύπημα και μηδέν διαρροές υγρού από τη τρύπα του αέρα, αλλά ειδικά για τις διαρροές, ας μην βιαστώ ακόμα, το έχω δει πολλές φορές το έργο. Να μη μου χάνει τη μία μέρα δηλαδή, και να αρχίσει στα ξαφνικά την επόμενη να χάνει υγρό.  :(

Το πολύ σημαντικό επίσης για μένα, είναι ότι ο 26650 κλώνος του Καϊφούν, φαίνεται να έχει την ιδανική χωρητικότητα σε υγρό (10 έως 12 ml) για να ταιριάζει γάντι στο Seven-22 και την Enerpower των 4500 mAh, που τα καλύπτει με άνεση αυτά τα ml. Γεμίζοντας τίγκα δηλαδή τον Καϊφούν, και με μια κάργα φορτισμένη Enerpower, έχω δυόμισι μέρες αυτονομία περίπου, χωρίς να έχω να ασχοληθώ ούτε με μπαταρίες ούτε με υγρό...  :)

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1393 στις: Οκτωβρίου 07, 2014, 01:28 »
Δεν ξερω αλλα εγω πρεπει να εχω το κοκκαλακι της νυχτεριδας με τον κλωνο μου. Μου εχει πεσει 100 φορες και δεν εχει παθει τιποτε απολυτως αν εξαιρεσουμε το χτεσινο πεσιμο απο ενα μετρο υψος οπου διαπιστωσα οτι ειχε στραβωσει λιγο η καμπανα..........λυση? αμεση ........αδειαζεται το υγρο απο τον κλωνο, ξεβιδωνετε τα παντα και τα βιδωνετε με την αντιθετη σειρα και ερχεται παλι στα ισα του :) 

 :bye: :bye: :bye:

(ΥΓ-καπου ειχα πει οτι κλωνος ή μη, το συγκεκριμενο καυφουνακι ειναι οπως το ΑΚ47.......οτι και να του κανεις αυτο θα  :fight_shot_bandana: )
Και ο δικος μου κλωνος 3.1 είναι ακόμα αψογος χωρις σημάδια μετα από σχεδόν 1 χρόνο βάσανα.
Ο αυθεντικός kfl+ που έχω από την άλλη... Δε θα βλέπεται σε λίγο :laugh1: (Κλαιν μαιν βέβαια :p)

Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #1394 στις: Οκτωβρίου 07, 2014, 01:54 »
Ωπ! Η βιδα στον kfl+ απο κατω ξεβιδωνει; τι εξυπηρετει;

Δουλευει κανονικα αλλα τωρα με τρωει η περιεργεια να το ανοιξω..

Sent from my Nexus 5 or iPhone 6


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1454 171614 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:15
από Olga68
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275582 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15259 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13965 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9295 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42818 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35068 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557820 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182121 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9231 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364