vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

510 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, camber, Lazy Dog

Twitter

Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ

Αποσυνδεδεμένος mpekas

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #960 στις: Ιουνίου 20, 2014, 16:53 »
Δοκίμασε και εδώ: http://www.fabvape.gr/index.php?route=product/product&path=171_175&product_id=667

(1.6 είναι, μην πάρεις 1.5)

Αποσυνδεδεμένος psvag

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #961 στις: Ιουνίου 20, 2014, 17:02 »
Δεν ξέρω σε ποια περιοχή κινήθηκες για να βρεις βίδες, αλλά θα σου πρότεινα να κοιτάξεις προς κέντρο στην Σπύρου Πάτση που έχει πολλά τέτοια μαγαζιά και γενικά έχουν ποικιλία σε τέτοιες μικροβιδούλες. Άμα σε βγάζει ο δρόμος προς τα κει πέρνα μια βόλτα να τσεκάρεις ή ψάξε στο ιντερνετ μήπως βρεις κανένα τηλ για να μιλήσεις με μερικά μαγαζιά πρώτα και να τους ρωτήσεις αν έχουν μιας και ξέρεις το μέγεθος της βίδας που θέλεις.

Θα σου πρότεινα να πας στο ρολογά ή στον οπτικό της γειτονιάς σου ... αυτοί έχουν πολλές τέτοιες μικρές βιδούλες. Έτσι βρήκα κι εγώ όταν χρειάστηκα ... και δεν πρόκειται να σου χρεώσει και τπτ

Αποσυνδεδεμένος TakisStam

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Κανεις δεν παιρνει αυτο που πρεπει να παρει.
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #962 στις: Ιουνίου 20, 2014, 17:20 »
Μολις παρελαβα και εγω απο mpiclimpidi εναν τυπου kayfun lite.
Τα βαζω ολα μερη για βρασιμο με ξυδι η καποια συγκεκριμενα?
Επισης τα o ringakia τα βγαζω? :)

Αποσυνδεδεμένος fr33z3r

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #963 στις: Ιουνίου 20, 2014, 17:27 »
Θα σου πρότεινα να πας στο ρολογά ή στον οπτικό της γειτονιάς σου ... αυτοί έχουν πολλές τέτοιες μικρές βιδούλες. Έτσι βρήκα κι εγώ όταν χρειάστηκα ... και δεν πρόκειται να σου χρεώσει και τπτ

Πολύ καλή ιδέα, ευχαριστώ πολύ και πάλι.


(1.6 είναι, μην πάρεις 1.5)
Α ναι ε; Thnx για το ινφο νάσαι καλά!

http://www.damigosbros.gr/page_products.php

Ε αν δεν τις έχει και αυτός θα ξαναρχίσω το κάπνισμα. Νάσαι καλά!


Δεν ξέρω σε ποια περιοχή κινήθηκες για να βρεις βίδες, αλλά θα σου πρότεινα να κοιτάξεις προς κέντρο στην Σπύρου Πάτση που έχει πολλά τέτοια μαγαζιά και γενικά έχουν ποικιλία σε τέτοιες μικροβιδούλες.

Εκεί είχα σκοπό να πάω μιας που είχα εντοπίσει τα μαζεμένα βιδομάγαζα, ευχαριστώ!


Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #964 στις: Ιουνίου 20, 2014, 18:15 »
Μολις παρελαβα και εγω απο mpiclimpidi εναν τυπου kayfun lite.
Τα βαζω ολα μερη για βρασιμο με ξυδι η καποια συγκεκριμενα?
Επισης τα o ringakia τα βγαζω? :)

Τα o-rings τα βγάζεις. Βράζεις μόνο τα μεταλλικά μέρη.

Πολύ χρήσιμα στον καθαρισμό, βρήκα αυτά τα βουρτσάκια https://www.fasttech.com/product/1461501 Βοηθάνε να καθαρίσεις πολύ καλά, εσωτερικά δύσκολα σημεία πχ επιστόμια

Αποσυνδεδεμένος TakisStam

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Κανεις δεν παιρνει αυτο που πρεπει να παρει.
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #965 στις: Ιουνίου 20, 2014, 21:18 »
Οπως ειπα και προχθες παραγγειλα αυτον http://www.mpixlimpidi.net/index.php?route=product/product&path=61_93&product_id=612
Σημερα παρελαβα.



Πρωτη μου αντισταση πρωτος μου επισκευασιμος.
Αρκετα καθαρος παρολα αυτα τον επλυνα με γαλα-ξυδια-ζεστο νερο και τα γνωστα.
Εκτος απο το δικο του drip δε μπορεσα να βαλω αλλο απο 4-5 drip tipακια που εχω.
Απ οτι βλεπω και στα βιντεακια ειναι σαν κλωνος του kayfun lite.
Oλα καλα μεχρι στιγμης στο θεμα του ατμοποιητη.Σπειρωματα ολα κομπλε.


Παω τωρα στην 1η μου φυτιλοαντισταση.
5 σπειρες εκανα πανω σε μια καρφιτσα χοντρη και την εβαλα πανευκολα και λειτουργησε κανονικα.Με ενα τσιμπιδακι τις ενωσα μεταξυ τους
αφου πατουσα και το κουμπακι του nemesis απο κατω.
Μετα απο λιγο χωρις να ξερω το λογο εσπασε το συρματακι.Ισως το πυρωσα πολυ.Με τη δευτερη προσπαθεια με νεο συρμα ολα καλα.


Το προβλημα τωρα.
Γευση?Πολυ εντονη γευση,παρα πολυ εντονη γευση!
Σε ενα υγρο που κανω εδω και 5 μηνες περιπου και ειμαι ευχαριστημενος σημερα ηταν λες και εκανα αλλο υγρο.
Εφαγα μια ξενερα οσο να ναι.




Oσο για ενα ohm meter που πηρα για να μετραω την αντισταση μαλλον θα μεινει στο συρταρι.Οσο και να προσπαθησα δε μπορεσα να την παω πανω απο 1 ohm.
Δε ξερω το λογο.Το αφησα οπως ειναι.0 80?Καπου εκει.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #966 στις: Ιουνίου 20, 2014, 21:24 »
Καλοριζικος καταρχην. :)

Ξενερα γιατι? Γιατι δεν μπορεις να απολαυσεις το υγρο σου πλεον ή γιατι ειδες τι εχανες τοσο καιρο?

Οσο για το οτι δεν μπορεσες να την πας πανω απο 1ωμ, τι εννοεις? Την τιμη της αντιστασης?

Τελος, απο "σφηριγμα" πως παει ο συγκεκριμενος?

Αποσυνδεδεμένος TakisStam

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Κανεις δεν παιρνει αυτο που πρεπει να παρει.
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #967 στις: Ιουνίου 20, 2014, 22:02 »

Σ ευχαριστω.Ξενερα που ειδα τετοια διαφορα γευσης.Απο τη μια ειναι πολυ καλη αλλα απο την αλλη με λιγωνει λιγο. :)
Σφυριζει λιγο αλλα δεν το βρισκω ενοχλητικο.Βεβαια δε μπορω να κανω συγκριση γιατι δεν ειχα αλλον επισκευασιμο.
Τα ohm ναι,δεν μπορω να τα παω 1.5 π.χ
Mου βγαινει 0.80 κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #968 στις: Ιουνίου 20, 2014, 22:07 »
Καλα καταλαβα λοιπον. Οι 5 σπειρες που εχεις κανει την αντισταση σου ειναι λιγες για να παρεις τιμη 1.5ωμ.
Με τι συρμα δουλευεις? Ανεβασε τον αριθμο των σπειρων σε 7-8 και θα δεις πως θα ανεβει η αντισταση πανω απο 1ωμ.

Οσο για το λιγωτικο υγρο που λες, μπορεις να μειωσεις την αναλογια του αρωματος να δεις αν το βρισκεις καλυτερο.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #969 στις: Ιουνίου 21, 2014, 00:36 »
Έκανες πάνω σε μια καρφίτσα (χονδρή εστω) 5 σπείρες και τις ενωσες και μεταξύ τους.. εννοείται πως θα είναι πολύ μικρή η τιμή της αντίστασης.. είτε ξεχώρισε τις σπείρες να μην ακουμπάνε η μια με την άλλη, είτε κανε περισσότερες σπείρες...είτε τύλιξε τες σε κάτι πιο χονδρό.. (τρυπανακι,το εσωτερικό από μπικ στυλό,μπατονετα κλπ)

Στάλθηκε από το A100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #970 στις: Ιουνίου 21, 2014, 00:49 »

Παω τωρα στην 1η μου φυτιλοαντισταση.
5 σπειρες εκανα πανω σε μια καρφιτσα χοντρη και την εβαλα πανευκολα και λειτουργησε κανονικα.Με ενα τσιμπιδακι τις ενωσα μεταξυ τους
αφου πατουσα και το κουμπακι του nemesis απο κατω.
Μετα απο λιγο χωρις να ξερω το λογο εσπασε το συρματακι.Ισως το πυρωσα πολυ.Με τη δευτερη προσπαθεια με νεο συρμα ολα καλα.

Το προβλημα τωρα.
Γευση?Πολυ εντονη γευση,παρα πολυ εντονη γευση!
Σε ενα υγρο που κανω εδω και 5 μηνες περιπου και ειμαι ευχαριστημενος σημερα ηταν λες και εκανα αλλο υγρο.
Εφαγα μια ξενερα οσο να ναι.

Oσο για ενα ohm meter που πηρα για να μετραω την αντισταση μαλλον θα μεινει στο συρταρι.Οσο και να προσπαθησα δε μπορεσα να την παω πανω απο 1 ohm.
Δε ξερω το λογο.Το αφησα οπως ειναι.0 80?Καπου εκει.

Προσπάθησες να κάνεις αντίσταση τύπου micro coil όταν λες πως με ένα τσιμπιδάκι ένωσες τις σπείρες.

Λάθος πρώτο

Πρώτα κάνεις τις σπείρες πάνω σε ένα κατσαβιδάκι από 1 - 2 mm περίπου ( προτείνω 2 mm )
Οι σπείρες κατά την περιστροφή τους να είναι σφιχτές μεταξύ τους κολλητές όσο μπορείς και
με το σύρμα πάντα καλά τεντωμένο.
Πάντα στο τέλος αφήνεις 3-4 εκ στις άκρες για να πιάσεις το σύρμα στους πόλους.
Λάθος δεύτερο

Όταν περνάς την αντίσταση και πυρώνεις (δίνεις ρεύμα) με το mod δεν πρέπει να ακουμπάει
μεταλλικό αντικείμενο επάνω μιας που έτσι προκαλείται βραχυκύκλωμα και κατά συνέπεια
κόβεται το σύρμα στον θετικό πόλο.
Σωστό

Πρώτα πυρώνουμε και μόλις αφήσουμε το κουμπί με το τσιμπιδάκι σφίγγουμε τις σπείρες.
Αυτό μπορούμε να το επαναλάβουμε όσες φορές μέχρι να επιτύχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Σε αντιστάσεις τύπου micro coil καλό είναι να χρησιμοποιούμε σύρματα Kanthal χονδρά από 0.26-0.32
για καλύτερα αποτελέσματα. Να έχουμε δηλαδή μεγαλύτερη δυνατόν επιφάνεια σύρματος.
Αυτό βοηθάει στην βελτίωση της γεύσης αλλά και στην αμεσότητα του ατμού.
Προτεινόμενες αντιστάσεις σε μηχανικά μοντς από 1-1.5 Ω και σε vv/vw από 1.5 και πάνω.,

Νήματα με ενδιαφέρον να ρίξεις μια ματιά
Micro coil setup
Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος TakisStam

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Κανεις δεν παιρνει αυτο που πρεπει να παρει.
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #971 στις: Ιουνίου 21, 2014, 01:05 »
Παιδια ολα αυτα που μου λετε με βοηθησαν στη τελευταια αποπειρα να φτιαξω αντισταση.Ομολογω οτι νευριασα
αρκετα που δεν ειχα το επιθυμητο αποτελεσμα.
Εκανα περιπου στις 7 σπειρες πανω σε κατσαβιδακι 2mm.Τις γυρισα κοντα την μια με την αλλη και αφου πυρωσα,
οταν αφησα το κουμπι τις ενωσα με το τσιμπιδακι.
Η αντισταση που καταφερα να βγαλω ηταν 1και κατι ohm.Eτσι ελεγε τουλαχιστον στον μετρητη.
Αυτη την στιγμη εχω μια πολυ καλη γευση με βαμβακι.
Σιγουρα δεν ειναι η τελεια αντισταση αλλα πιστευω να την κανω καλυτερη πιο μετα.


Να σας πω και κατι ποντιακο που εκανα.Νομιζα οτι ο ατμοποιητης λειτουργει οπως οι εργοστασιακοι
και οταν ξεβιδωσα το πισω καπακι για να παω να φτιαξω νεα αντισταση μου εφυγε ολο το υγρο στα ποδια. :wall:

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #972 στις: Ιουνίου 21, 2014, 01:11 »
Με τι συρμα δουλευεις;

Αποσυνδεδεμένος TakisStam

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Κανεις δεν παιρνει αυτο που πρεπει να παρει.
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #973 στις: Ιουνίου 21, 2014, 01:13 »
Ειναι nichrome 0.30


Και ενα συγνωμη στους mod για τα οφ τοπικ μηνυματα μου σχετικα με την αντισταση.

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #974 στις: Ιουνίου 21, 2014, 01:18 »
Mου φαινεται οτι  7  σπειρες σε 2mm τρυπανακι θα επρεπε να σου βγαλουν πανω απο 1 οhm αλλα παλι δεν ειμαι σιγουρος γιατι εχω πολυ καιρο να δουλεψω nichrome, το kanthal γενικα εχει μεγαλυτερη αντισταση  :dontknow:


Τελος offtopic  ::)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171521 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275487 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15248 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13960 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42755 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34985 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557663 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182000 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9159 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364