vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

500 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, Tem, Ηρακλης, petr@n, Doubt, KORG N364, sentinelba, camber

Twitter

Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ

Αποσυνδεδεμένος kokalo

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #465 στις: Φεβρουαρίου 07, 2014, 00:12 »
Παρέλαβα σήμερα τον Kayfun 3.1 από fasttech, την sandblasted έκδοση https://www.fasttech.com/p/1559100


Είναι πάρα πολύ καλός. Σχετικά ολοκάθαρος, δεν μύριζε  καθόλου, σε αντίθεση με κάτι driptip που αγόρασα μαζί και βρωμούσαν από χιλιόμετρα. Τον έπλυνα λίγο και πέρασα τα κομμάτια με μια οδοντόβουρτσα.


Εμφανισιακά τέλειος, κανένα ψεγάδι, πολύ καλύτερος από ότι φαίνεται στην φώτο του fasttech. Όλα τα κομμάτια βιδώνουν τέλεια μεταξύ τους χωρίς το παραμικρό 'γρατζούνισμα'.


Tα orings πολύ καλά αλλά οι βίδες πραγματικά αστείες. Εκτός του κακού υλικού το οποίο κάνει μπαμ από μακριά, τα κεφάλια τους είναι σχεδόν ολοστρόγγυλα, χλωμό να κρατήσουν σύρμα.  Τις άλλαξα με άλλες που έχω από r/c που αν και λίγο μικρότερες έπιασαν μια χαρά. Αναρωτιέμαι τι κέρδος μπορεί να έχουν από 2 βίδες... :dontknow:


Δυστυχώς καμία μύτη από τα μπουκαλάκια μου δεν κάνει στην βαλβίδα, και έτσι τον γέμισα από πάνω. Κανένα ίχνος διαρροής.


Τον έστησα με microcoil και βαμβάκι, βγήκε λίγο μεγάλη η αντίσταση, 2.2 ενώ ήθελα γύρω στα 1.8. Παρ'όλα αυτά τον έβαλα στο SVD (που ήρθε στην ίδια παραγγελία) και στα 10-11 watt έχει φοβερή γεύση και πολύ ντουμάνι.


Το μόνο που μένει είναι να παραγγείλω τα original βιδάκια και μύτες για γέμισμα από cloud9  :D




Αποσυνδεδεμένος Angel81

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #466 στις: Φεβρουαρίου 07, 2014, 00:33 »
Καλοάτμιστος kokalo! Εγώ τον έχω από την Δευτέρα και δεν το έχω βγάλει απο τό στόμα.. πιπίλα! Γεύση απίστευτη και πολύ καλό χτύπημα! Μύτες για τα μπουκαλάκια έχω και εγώ αν σου χρειαστούν ή απο vapor house απο όπου το αγοράσα!

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #467 στις: Φεβρουαρίου 07, 2014, 01:03 »
Τοσο ικανοποιημενοι κ οι 2?
Ω ρε λες να κανω καμια αποπειρα μιας κ δε με βλεπω συντομα για τον original?
Θα τον επαιρνα κατα τα Χριστουγεννα, αλλα ειδα μετα αυτο το θεμα με τη διαβρωση, βιδακα κτλ κ κωλωσα..


Χμμμμ :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #468 στις: Φεβρουαρίου 07, 2014, 01:14 »
Angel και kokalο, αυτος ο κλωνος που εχετε δε σφυριζει απο την τρυπα του airflow?
Γιατι η εκδοση που εχω εγω, ενω ατμιζει αρκετα καλα, εχει μπει στο συρταρι λογω του σφυριγματος.
Ειναι τοσο εντονο που δεν αντεχεται.

Οσο για τα βιδακια mantos, και ο κλωνος kayfun και ο κλωνος aqua που εχω απο fasttech εδω και 10 μερες,
δεν εχουν βγαλει ουτε ιχνος σκουριας.
Στη χειροτερη αν σου σκουριασουν, πας σε ενα μαγαζι με βιδες και παιρνεις ενα σετακι ιδιες και λυθηκε το προβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Angel81

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #469 στις: Φεβρουαρίου 07, 2014, 01:17 »
mantos βασικά ποτέ δεν ξέρεις με τους κλώνους και γενικότερα με τις αντιγραφές τι θα σου βγεί, εδώ βγάζουν προβλήματα original ατμο δεν θα έχουν οι φτηνότεροι; Πάντως από προσωπική εμπειρία ο δικός μου της hcigar (δεν αναφέρω τους αλλούς γιατί δεν ξέρω να σου πω) είναι γενικότερα από τους ποιο «αξιόπιστους» κλώνους! Πόλυ ευκόλος στο στήσιμο και στην συντήρηση και εγώ βασικά δεν έχω δει και υπερβολίκη κατανάλωση!
nemesis δυστηχώς ναι σφυρίζει και ειδικά στις απότομες και μεγάλες τζούρες περισσοτερο! Νομίζω ότι σύμφωνα με ένα review που είδα στο youtube και οι οριτζιναλ 3.1 και ο lite έχουν το ίδιο θέματακι
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 07, 2014, 01:22 από Angel81 »

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #470 στις: Φεβρουαρίου 07, 2014, 01:33 »
Οσο για τα βιδακια mantos, και ο κλωνος kayfun και ο κλωνος aqua που εχω απο fasttech εδω και 10 μερες,
δεν εχουν βγαλει ουτε ιχνος σκουριας.
Στη χειροτερη αν σου σκουριασουν, πας σε ενα μαγαζι με βιδες και παιρνεις ενα σετακι ιδιες και λυθηκε το προβλημα.


Κατι τετοιο ειχα στο μυαλο μου εαν επαιρνα κλωνο  ;)  Ή εαν προλαβαινα κανεναν γνωστο να παρω τα ανταλλακτικα βιδακια του original, γιατι τα μεταφορικα απο εξω ειναι λιγο τσιμπημενα!!


mantos βασικά ποτέ δεν ξέρεις με τους κλώνους και γενικότερα με τις αντιγραφές τι θα σου βγεί, εδώ βγάζουν προβλήματα original ατμο δεν θα έχουν οι φτηνότεροι; Πάντως από προσωπική εμπειρία ο δικός μου της hcigar (δεν αναφέρω τους αλλούς γιατί δεν ξέρω να σου πω) είναι γενικότερα από τους ποιο «αξιόπιστους» κλώνους! Πόλυ ευκόλος στο στήσιμο και στην συντήρηση και εγώ βασικά δεν έχω δει και υπερβολίκη κατανάλωση!


Αυτο ειναι που φοβαμαι. Οτι δε ξερεις τι θα σου βγει..




Οπως κ να χει, σας ευχαριστω κ τους 2 για τις απαντησεις σας..

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #471 στις: Φεβρουαρίου 07, 2014, 02:52 »
Τελικα η λυση για γεμισμα απο τη βαλβιδα βρεθηκε χθες  :D
Λιγο κολλητικη ταινια στο μπουκαλακι με την μεταλλικη μυτη για κοντρα και γεμιζει μια χαρα!! Ταπωνει και μια χαρα.
Πραγματικα ειχα ΣΙΧΑΘΕΙ να γεμιζω ζουμια καθε φορα που τον ανοιγα.. Δεν γινοταν να μην τρεξει οτι και αν εκανα.
https://www.dropbox.com/s/xg22biuygecbjd6/CameraZOOM-20140207023540399.jpg


Για το θεμα στησιμο, το καλυτερο για τα γουστα μου απο αυτα που δοκιμασα ως τωρα ειναι αυτο αλλα με 2αρι σιλικα και 2αρι κανθαλ
[youtube]hkoiupd8GOo[/youtube]
Πολυ καλο χτυπημα στα 11 βατ και μετριο ντουμανι (στα 2,5Ω)


ps
Στο επομενo στησιμο λεω να δοκιμασω dualcoil. Το εχει δοκιμασει κανεις αλλος? Η θα γινει η aw χειροβομβιδα?  :))

Αποσυνδεδεμένος panosath

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #472 στις: Φεβρουαρίου 09, 2014, 13:25 »
τελικα θεωρω οτι microcoil με οργανικο βαμβακι ειναι το καλυτερο στησιμο που μπορουσα να παρω απο τον kayfun. Απιστευτη γευση καλα ντουμανια και πανευκολο στησιμο

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #473 στις: Φεβρουαρίου 09, 2014, 13:40 »
Μόλις τώρα έκανα ένα περίεργο δικό μου στήσιμο αλλά με νικελ αυτή τη φορά και όχι κανθαλ..
Ντουμανι x3 σε σχέση με πρίν :D

Sent from my G using Tapatalk Pro


Αποσυνδεδεμένος fcandreas

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #474 στις: Φεβρουαρίου 09, 2014, 13:57 »
Το νικελ είναι καλύτερο από το κάνθαλ;

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #475 στις: Φεβρουαρίου 09, 2014, 14:28 »
Έτσι φαίνεται προς το παρόν σε μένα.

Τώρα αν ρωτας γενικά, να σου πω πως είναι ο πρώτος μου επισκευάσιμος και το πρώτο στήσιμο με νικελ (6 7 με κανθαλ), οπότε δεν ξέρω ακόμα :)

Sent from my G using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #476 στις: Φεβρουαρίου 09, 2014, 14:56 »
Πες και το στήσιμο, ντε

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #477 στις: Φεβρουαρίου 09, 2014, 15:47 »
Πήρα σαν βάση αυτό αλλά είπα να το κάνω ενα "μιξαρισμα" με navy nest :p
http://www.e-cigarette-forum.com/forum/tutorials/405160-kayfun-3-1-es-setup-re-wick-re-coil-my-method.html

Χρησιμοποίησα διπλό 2αρι σιλικα και 5-6 σπείρες με 2αρι νικελ.
Αντί να αφήσω ίσια την αντίσταση και να χωρίσω αριστερά -δεξιά το φυτίλι όπως αυτός, την έκανα διαγώνια, έστριψα τα φυτίλια μαζί και τα πάτησα μέσα.
Όπως  πάμε στο navy nest δηλαδή αλλά χωρίς το κομμάτι που περισσεύει και τυλίγουμε περνώντας πάνω από τις βίδες.

Είναι φουλ τώρα και δεν μπορώ να τον ανοίξω να το δείτε :p

Sent from my G using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος parginos

  • **
  • 152
  • Φύλο: Άντρας
  • ;)
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #478 στις: Φεβρουαρίου 09, 2014, 16:28 »
Γνωριζει κανενας αν γι αυτον
http://www.fasttech.com/products/1494700


Κανουν τα αυθεντικα βιδακια?
http://www.intaste.de/Rebuildable-Atomizer/SvoeMesto/Replacement-Parts-for-Kayfun-V3-1::1571.html


Ευχαριστω και σορρυ αν εχει ηδη απαντηθει.


Ενημερωτικα, τα πηρα τα βιδακια και κανουν μια χαρα στον συγκεκριμενο κλωνο!!!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Pydnaios

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #479 στις: Φεβρουαρίου 10, 2014, 16:03 »
Παιδιά έχω έναν κλώνο tobecco και δεν κανει καλη τροφοδοσια με λίγο πηχτά υγρά, ούτε με φυτιλι, ούτε με βαμβάκι και χωρίς να έχω μπλοκαρισμένες τις τρυπούλες... Υπάρχει κανένα κολπάκι;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1454 171634 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:15
από Olga68
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275600 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13967 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9300 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42827 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35080 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557855 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182152 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9248 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364