vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #435 στις: Ιανουαρίου 29, 2014, 18:23 »
Eγω πηρα τον lite plus απο intaste και το πακετο περιειχε και αυτο μεσα, τα βιδακια λοιπον (για την αντισταση) του lite plus κανουν μια χαρα για τον 3.1 απο FT που εχω, μιλαω βεβαια για το ss deck που μου στειλαν μετα, αφου τους εκανα παραπονα για το deck που ηταν brass στην αρχη

Αποσυνδεδεμένος georgegeo

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #436 στις: Ιανουαρίου 29, 2014, 18:28 »
Ποιόν απ' όλους που φαίνονται στη fasttech έχεις πάρει;

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #437 στις: Ιανουαρίου 29, 2014, 19:04 »

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #438 στις: Ιανουαρίου 29, 2014, 19:44 »
Πάντως προσοχή μην πάρετε το replacement kit του Kayfun Lite (του απλού) διότι μου ήρθε από λάθος της Intaste γιατί είχα πάρει 2Χ κιτς και το ένα είχε αυτά:



Αυτές οι 3 βίδες και τα o-rings είναι για τον Lite αλλά απ'ότι κατάλαβα είναι για την τρύπα πλήρωσης (του Lite) μόνο. Χαζό κιτ και το έχει και στο site του ο Svoemesto αλλά τις βίδες για τους πόλους στη σελίδα του lite τις έχει ξεχωριστά. Απλά αν αγοράσει κανείς να είναι σίγουρα του Lite Plus αυτό δηλαδή:




Και από αυτό όμως οι βίδες της τρύπας πλήρωσης δεν κάνουν στον κλώνο του fasttech lite. Κάνουν ως σπείρωμα οι από πάνω αλλά θέλουν περίπου 0.5 χιλιοστά λείανση γιατί προεξέχει λίγο το κεφάλι τους. Έχω ένα ταινιολιαντήρα που μόλις βρω όρεξη θα περάσω μια να δω.


Αποσυνδεδεμένος sotos83

  • *
  • 57
  • Φύλο: Άντρας
  • v4.dna40.5pawns.
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #439 στις: Ιανουαρίου 29, 2014, 19:52 »
Την Παρασκευή μάλλον θα έχω έναν Kayfun 3.1 ES HCIGAR που θεωρείται ο καλύτερος κλώνος του Kayfun. Τον ελέγχω και σας γράφω εντυπώσεις με φωτογραφίες.



Jargon Το μόνο ελάττωμα αυτού του κλώνου είναι η βιδουλα του πόλου θέλει ΜΌΝΟ ΒΊΔΩΜΑ ΜΕ ΤΟ ΧΈΡΙ πολύ απαλά...δεν ξέρω κακή δουλειά  στο σπείρωμα  και μαγκώνει συχνα πυκνά...

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #440 στις: Ιανουαρίου 29, 2014, 20:40 »
Jargon, εγώ είχα παραγγείλει του plus και μου έστειλαν του απλού, αλλά τους έστειλα mail και μου έστειλαν τα κανονικά μετά. Αν δεν είναι λάθος δικό σου και η παραγγελία σου γράφει του plus στείλε τους mail.

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #441 στις: Ιανουαρίου 29, 2014, 22:52 »
@ Sotos83

Έχεις τον HCIGAR? Αν ναι και θες από που τον πήρες και πόσο γιατί δεν έχω διαβάσει πουθένα κάτι τέτοιο για τον συγκεκριμένο. Αν είναι από vaporbreak, focal, fasttech και τα λοιπά κινεζικά sites δεν είναι HCIGAR. Επίσης μετά τα πρώτα batches έκανε σημαντικές βελτιώσεις από τότε με τις σκουριές και έχει άλλη βάση (ειδικά τις βίδες). Όλα αυτά θεωρητικά πάντως και κοντός ψαλμός αλληλούια που λένε. Αύριο - μεθαύριο παραλαμβάνω και σας γράφω εντυπώσεις και από που τον πήρα.

Γενικά αν και αυτός ο κλώνος έχει θέματα (που δεν έχει γιατί μίλησα με τον πωλητή) τότε this is as good as it gets. Καλύτερος κλώνος δεν υπάρχει. Μετά είναι ο original και σύμφωνα με 1-2 reviews (πολύ πολύ προσφατα) είναι άψογος και δεν έχει (λένε τώρα) να ζηλέψει τίποτα από τον αυθεντικό. Αλλά όπως είπα σύντομα θα έχω προσωπική άποψη και θα τον εξετάσω ενδελεχώς.



@vagskarm

Τους έστειλα e-mail και μου έβγαλαν κουπόνι για την επόμενη παραγγελία γιατί είχα παραγγείλει 2Χ κιτάκια και στην ουσία αυτό μου έμεινε δωρεάν και τα o-rings ειναι χρήσιμα. Θα μου πεις τώρα τα μεταφορικα αλλά δεν με νοιάζουν γιατί κάτι θα αγοράσω στο μέλλον από αυτούς.

Αποσυνδεδεμένος panosath

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #442 στις: Ιανουαρίου 29, 2014, 23:12 »
εχω τον κλωνο hcigar και το βιδακι του πολου το βιδωνω με κατσαβιδακι αρκετα διοτι μου παρουσιαζε ενα θεματακι ( βραχυκυκλωνε ), εχω κανη καμια 10ρια στησιματα γιατι τον ψαχνω ακομα στο στησιμο και το βιδακι καλα αντεχει!

Αποσυνδεδεμένος sotos83

  • *
  • 57
  • Φύλο: Άντρας
  • v4.dna40.5pawns.
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #443 στις: Ιανουαρίου 29, 2014, 23:21 »
όταν λεω το βιδακι του πολου εννοώ την βιδα που που δένει με τον κεντρικό πόλο τον ατμοποιητή με το τανκακι συγκράτησης υγρού....τι να πω μπορεί να έτυχε στον δικό μου(και όχι μόνο) 8)

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #444 στις: Ιανουαρίου 30, 2014, 00:52 »
Κατάλαβα, στον 3.1 ES αυτό είναι 2 τεμάχια γιατί είναι adjustable το 510pin ενώ στον Lite & Plus δεν είναι (είναι μονοκόμματο).

Ας τον παραλάβω και βλέπουμε δεν θα τον ντραπώ αν έχει κάποιο θέμα. Εδώ είχαν θέματα οι original οι Lite με διαρροές (από Planet of the vapes το διάβασα)...





Αποσυνδεδεμένος sotos83

  • *
  • 57
  • Φύλο: Άντρας
  • v4.dna40.5pawns.
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #445 στις: Ιανουαρίου 30, 2014, 01:00 »
 :thumpup: ΜΑΚΑΡΙ να μην εχεις κανενα θεμα....
και το δεύτερο που λες  :thumpup: μπορώ να στο επιβεβαιωσω για τι πέρασε lite original απο τα χερια μου και με οτι στήσιμο και αν δοκίμασα είχε τρέλες διαρροες .Δοξα το θεο ο Lite που εχω τωρα παει τρενο

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #446 στις: Ιανουαρίου 30, 2014, 01:20 »
Απο την δικη μου "γνωση" με τον οριτζιναλ λιτε, και αναγνωση καμμια 5000 σελιδες σε φορουμ του εξωτερικου, οι διαρροες στον οριτζιναλ δεν οφειλονται ποτέ σε κατασκευαστικο λαθος. Παντα ειναι λαθος χρηστη, ή σπανιοτερα φθορά (απο περιεργα υγρα) του ο-ριγκακιου που σφραγιζει την καμιναδα.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #447 στις: Ιανουαρίου 30, 2014, 01:30 »
Παιδια αυτος ποιας εκδοσης αντιγραφο ειναι?
Απ΄οτι βλεπω δεν εχει airflow. Τη διαμετρο της τρυπας την ξερουμε?
Επισης τον αερα τον παιρνει απο την τρυπιτσα στα πλαγια της βασης, οχι απο κατω, σωστα?

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #448 στις: Ιανουαρίου 30, 2014, 02:46 »
@ Πολυκράτης

Μιλάω για τον σκέτο Lite που γρήγορα έγινε irrelevant με την έλευση του Plus.

Δυο θεματάκια υπήρχαν και ήταν κατασκευαστικά:

Α) Η βίδα του fill hole η tappered. Έβγαλε και πλαστική βίδα μετά που κλείνει καλύτερα λόγω ελαστικότητας:


Στο Lite Plus οι βίδα έχει πλέον o-ring.





Δεν κατήργησε την tapered τυχαία. Με την πίεση στο τανκ και την παραμικρή αστοχία (βίδας ή τρύπας) που ΕΙΝΑΙ δυνατό να συμβεί ελάχιστο υγρό περνούσε. Όχι σε όλους αλλά σε μερικους. Ένας κλώνος που έχω το κάνει (απειροελάχιστη ποσότητα) και ξέρω ακριβώς γιατί. Γιατί η χύμα βίδα είναι λάθος και δεν παράγεται ο ατμοποιητής με τέτοιες προδιαγραφές ώστε να αποκλείεται η οποιαδήποτε απόκλιση σε επίπεδο micron που απαιτείται από τεμάχιο σε τεμάχιο ώστε να αποφευχθεί ή όποια πιθανότητα διαρροής. Τη φύρα των κεφαλών του CNC να υπολογίσει και μόνο από το πρώτο μέχρι το τελευταίο τεμάχιο φθάνει. Και μετά το ταίριασμα της βίδας από άλλη κεφαλή. Η λύση  με την πλαστική ήταν έξυπνη πάντως. 



Β) Υπήρξαν θέματα με το o-ring πάνω στο επιστόμιο το οποίο φούσκωνε. Τα o-rings είναι μεγάλη ιστορία και δεν είναι εύκολο να προβλευθούν πάντα οι αντιδράσεις του με όλες τις χημείες. Υπάρχουν πάρα πολλά είδη o-rings και το καθένα αντιδρά διαφορετικά με το κάθε υλικό που έρχεται σ'επαφή μαζί του. Άλλο τα EPDM, άλλο τα Viton (ΠΟΛΥ επικίνδυνα σε ΠΟΛΥ υψηλές θερμοκρασίες) κι άλλο τα σιλικονούχα κ.ο.κ.


Ο Svoemesto όπως και ο κάθες κατασκευαστής ατμοποιητών δεν είναι απίθανο να κάνει λάθη. Μικρές εταιρίες είναι. Εδώ κάνει λάθη η Boeing που φτιάχνει αεροπλανα και οι προδιαγρφές είναι out of this world αυτοί δεν θα κάνουν. Επίσης από παρτίδα σε παρτίδα σε κάθε προϊόν γίνονται μικροαλλαγές βελτιωτικού χαρακτήρα της οποίες κατά βάση δεν τις παίρνει χαμπάρι ο χρήστης.

Και για να κλείσω αν ένα πρόβλημα οφείλεται σε λίγους χρήστες ή είναι τυχαίο τότε δεν είναι κατασκευαστικό. Αν όμως το πρόβλημα συμβαίνει κατά συρροή τότε είναι κατασκευαστικό ή για να το εκφράσω διαφορετικά σχεδιαστική ανεπάρκεια. Στην περίπτωση του Kayfun κλώνου ή μη η λογική της λειτουργίας του είναι αυτή που είναι, αλλά απαιτείται και μια συγκεκριμένη διαδικασία προς αποφυγή διαρροών. Ε, αν αύριο βγάλει ο Svoemesto την έκδοση 4 που δεν αφήνει ΚΑΝΕΝΑ περιθώριο διαρροών γιατί έχει τους "μαγικούς" πόλους (σχήμα λόγου) και πλέον απλά απαιτείται να πετάξεις μέσα το σύρμα και να στήνεται (και να γεμίζει μόνος) τότε το "παλαιό" σχέδιο θα μπορούσε να θεωρηθεί ή να βαφτιστεί και λάθος. Και κάποια στιγμή θα υπάρξει έκδοση που θα είναι καλύτερη και τότε για το Svoemesto η παλιά θα είναι "Πως και δεν το είχα σκεφτεί νωρίτερα ρε γ@#ώτο".......

Παιδια αυτος ποιας εκδοσης αντιγραφο ειναι?
Απ΄οτι βλεπω δεν εχει airflow. Τη διαμετρο της τρυπας την ξερουμε?
Επισης τον αερα τον παιρνει απο την τρυπιτσα στα πλαγια της βασης, οχι απο κατω, σωστα?


Αυτός είναι ο κλώνος που αντέγραψε μέχρι και το μειονέκτημα της βίδας που αναφέρω παραπάνω. Όπως και ο άλλος Lite (Russian 91%) κλώνος που έχουν. Το δίνουν σε γελοία τιμή, φαντάζομαι οι βίδες θα είναι, ε μάπα αλλά βάζεις άλλες, και τα σπειρώματα δεν ξέρει κανείς γιατί ούτε κατασκευαστή ξέρουμε ούτε reviews υπάρχουν. Αλλά με $14 τι περιμένεις? Το πρώτο που σκέφτομαι είναι πιθανά προβλήματα με το airflow και δεν ρυθμίζεται.

Παιδιά ειλικρινά το έχουν ξεφτυλίσει είπαμε φθηνά αλλά αν είναι μην κάνουν στο τέλος ούτε για ανακύκλωση ή να χρησιμοποιούν ότι χειρότερο υπάρχει από υλικά, καλύτερα Protank.

Υπάρχουν και πιο ποιοτικές εταιρίες με κλώνους αλλά δυστυχώς αυτές δεν είναι του fasttech. Κάποια από τα προϊόντα τους είναι καλά (μερικά μοντς και μερικοί ατμοποιητές) αλλά εκτός από τύχη λόγω ασυνέχειας θέλει και πολύ ψάξιμο και χρόνο. Κάποια άλλα όμως είναι σκουπίδια, απλά είναι φθηνά.


Nemesis, εγώ δεν θα τον αγόραζα γιατί δεν μου γεμίζει το μάτι αλλά αν θες να δοκιμάσεις και να μας πεις καλό στην κοινότητα θα κάνεις και δεν ξέρεις ποτέ, μπορεί να σου τύχει τεμάχιο από εργάτη που είχε περάσει καλά το προηγούμενο βράδυ γιατί μάλλον με σκαρπέλο τον φτιάχνουν και βγαίνει τόσο φθηνός.  :))


Συγχώνευση μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 30, 2014, 02:57 από Πολυκράτης »

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #449 στις: Ιανουαρίου 30, 2014, 02:57 »
Αρα ειναι κλωνος του πρωτου kayfun lite.
Ο μονος λογος που μου κινησε το ενδιαφερον αυτη η συγκεκριμενη εκδοση ειναι το φινιρσμα της.
Αλλα μαλλον εχεις δικιο, ειναι η πιο απλη εκδοση που μπορει να βγει κι εχει αποδεδειγμενα θεματακια.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1455 171659 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:47
από Ηρακλης
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275625 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15262 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13969 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9303 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42833 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35092 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557889 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 183 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9259 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364